Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Co má společného křesťanství s reálným socialismem? Objevil jsem jeden takový hezký křesťanský komix, jen se pojďte podívat sami. Co si takový správný křesťan má myslet o evoluci, předmanželském sexu, antikoncepci, homosexualitě a dalších otázkách? Zde naleznete jedinou správnou svatou pravdu (a to ještě zábavnou formou)!
Dnes jsem si skutečně užil. Rozhodl jsem se že si udělám čistě konsolové distro. Použil jsem k tomu jak jinak než Slackware „Slackware rulez..” Práce v konsoli mě baví neskutečně víc než v grafickém prostředí. To co potřebuji tam samozřejmě mám. Browser Links a pro jistotu jsem přidal Lynx, Mplayer, Xawtv, prohlížeč fotek ZGV i utilitku na čtení dvi souborů TMVIEW. Na psaní „štvavých a mesiášských ” blogů mi stačí VIM a MC úplně postačuje pro práci se soubory. Nevím co se Plešingerovi pořád na něm nelíbí, že se furt dožaduje Total-commanderu.
Používáme cyrus pop3/imap server proti databázi uživatelů a skupin uložených v LDAPu. Na největších instalacích (hostingové servery) čelíme výzvě zvýšovat výkon.
Problém je v tom, že NSCD (name service caching daemon), který slouží na caching passwd
, group
a host
lookupů necachuje volání getgrent(3)
.
Narazil jsem v diskuzích všude možně na jeden podivný jev: hrozivá a všudypřítomná averze k nástroji ip
a nesmyslné preferování programu ifconfig
, ačkoli je označen za "zbytečný" snad někdy od roku 1999. Přitom program ip
má tak přirozenou syntaxi!
Často na webu slýchávám o takzvaných "guru". Nedávno třeba tady nebo tady. Představuji si je jako absolutně bílé lidi (myšleno lidi se sluncem neposkvrněnou pletí) a s ohromným zaujetím pro "naši věc".
Já jsem nikdy žádného guru neměl a ani mít nebudu (zřejmě proto, že jsem asociál a mám radši internet než lidi :-) ). Nikdy jsem nikoho nebombardoval dotazy typu [Jak to mám nainstalovat?? Jak to mám rozchodit?? Jak Jak Jak...] a když ano, tak to bylo většinou v nějaké diskuzi, zaměřené na toto téma.
Můžu tedy říct že skoro po roce užívání linuxu jsou mými jedinými guru google a man
.
Rád bych věděl jak jsou na tom ostatní unixáři. Máte svého guru nebo si také vystačíte s internetem, odbornou literaturou a dokumentací??
Říká se, že Apple se ze všech IT firem chová nejvíc tajnůstkářsky. Mírně mi vrtalo hlavou, jak lze tuto politiku skloubit s celkem příznivým postojem k otevřenému software. Jde to, ale působí to docela komicky.
?
Měl jsem dobrý týden. Zdařilo se mi přijít na některé věci kolem Linuxu. Byly to zdánlivě maličkosti, ale jsou to takové důležité maličkosti. Jedna z nich je jak zachránit za pomoci Knoppixu a flashky data. To jsem se dočetl v jedné diskusi a hned jsem to vyzkoušel. Přiznám se že mě to nenapadlo, ale mám dobrý pocit z toho, že se mi dostal do rukou dobrý nástroj v případě mých experimentů s distry. Mnohokrát se mi stalo že než jsem se naučil zálohovat data, že jsem přišel o soubory, které jsem pracně psal několik dní a nakonec jsem je „mazanou ” manipulací ztratil.
Včerejší prohlížení stránek, kde byly zobrazeny informace o tom jak nový xgl server nechodí na kartách ATI s binárními ovladači ve mě odrovnaly poslední kapku tolerance k ATI grafikám a jejich podělanejm ovladačům v Linuxu. Ještě před tím bylo to že aktuální verze, která vyšla cca před třemi dny samozřejmě neumožňuje uspání (ikdyž to už bylo uvedeno jako vyřešený problém).
Za pekařem přišel zástupce dodavatele elektřiny. "Máme nárok na šestinu z každého rohlíku, který upečete pomocí energie z naší sítě. Vybudovali jsme nákladné elektrárny a distribuční síť, proto nemůžeme připustit, abyste na naší energii snadno vydělával." Že něco takového není možné? Omyl - jen se nejedná o elektřinu a pekaře, nýbrž o datové sítě a serverové služby.
Tak už i já bloguju tady. To by ani nebylo tak zajimávé, jako ta trnitá cesta, co mě sem přivedla.
Posledný týždeň som zistil, že aj keď som viac-menej Linuxák, je potrebné vedieť aj niečo o protipóloch, teda o Microsoft produktoch. Čo ma k tomu doviedlo?
Je tam toho spousta a kdyz uz jsem to mel vsechno sepsane, tak mi padl firefox :o( Takze prosim zamirte na changelog. Pokud by to nekoho zajimalo, tak nez jsem odeslal zapis, tak jsem si jeho text zkopiroval do schranky ... ta zmizela taky :o( A navic mi nejde prepnout na ceskou klavesnici ...
Už na gymnáziu jsem si zakládal na esteticky provedených tiskovinách a po absolvování přednášek o typografii jsem tomu propadl zcela. Proto se mi zvedá žaludek, když vidím různé "pokusy" o textové dokumenty, které označuji termínem "typografické zvratky". Ačkoliv prim hrají bezesporu bratrovy studijní materiály z ISŠ Purkyňova, brněnské vydání Metra, které se mi dnes dostalo náhodou do rukou, mi také zvedlo žaludek.
Tak sem se rozhodl, že si vystříham všechny dobrý gegy z MPFC. V nabídce sem našel Kdenlive, ale nějak nemůžu přijít, jak tam udělat alespoň spojeni dvou klipku. Moc intuitivni to teda neni
?
Pokud z někým mluvíš, chovej se asi tak:
Tiež riešim emulátory /neemulátory/ a pri prehliadaní fóra a diskusií má veľa užívateľov výhrady proti plateniu licencii. Už som to niekde spomínal, ale aj tí najväčší ortodoxní majú možno platenú Cedegu, no neverím že majú kúpené aj všetky hry a podobne to je určite aj s Crossover a MS Office.
Omlouvám se všem co komentovali moje příspěvky v blozích, a někteří mě žádali o odpověď. Včera v poledne mi kleklo eurotelí připojení a nový modem jsem dostal až dnes večer. Pokusím se na některé dotazy kolem komunikace odpovědět souhrnným kratším blogem, kde vysvětlím své názory. Ohledně komunikace. Kdo to nebude chtít číst, ten je zcela jistě natolik schopný aby se mému příspěvku v klidu vyhnul. Pokud tak neučiní za případný flame a negativní pocity pramenící z mých asertivních odpovědí, si posléze ponese odpovědnost jen on sám. :-))
Právě ode mě odešel další zvídavý jedinec - s úsměvem na tváři a čerstvou instalací Kubuntu 5.10 v notebooku.
Určitě jsem mu s Linuxem nepomáhal naposled, každý potřebuje na začátku párkrát nakopnout, než se zorientuje. Akorát si teď při pohledu na contact list v ICQ uvědomuju, kolik lidí - experimentátorů i spokojených uživatelů - mě tak nějak pravidelně žádá o radu. Napočítal jsem nějakých dvanáct jedinců (z toho nějakým sedmi jsem Linux zblízka představil právě já).
Můžu si teď říkat guru? :-D :-D :-D
Připadá mí, že některé činy a věci jsou jak z nějaké "pohádky". Před chvílí jsem si přečetl na idnesu o tom, jak je šestiletý školák obviněn ze sexuálního harašení. Je mi jasný, že to může být něčí výmysl, ale tím že to píšou v novinách to bude pro spoustu lidí hotová věc (to je jako s těma virama, děda si přečetl, že prej hrozí smazání všech kompjůtrů virem a od tý doby si to nenechá vymluvit). By mě zajímalo, z čeho všeho by mě obvinili za celou dobu, kdy jsem chodil do školky, na základní školu a na střední. Jen za věci, které si pamatuju bych musel být asi 100x odsouzen k smrti. Tohle přece není možné, to lidi nemaj rozum?
Jelikož, asi jak víte, chci plně zprovoznit fanweb o Debianu, tak hledám ten nejlepší FREEhosting co je v ČR. Nyní jsem u webzdarma, ale velikost databáze je jenom 5MB a už mám zaplněno 17KB, což je při tom minimu co tam je je celkem dost.
Mně se líbí hosting u webzdarma, je to hodně slušný hosting, jelikož má na výběr hodně domén, možná by bylo dobré kdyby mi mohlii zvětšit moj databázový prostor.
Ale asi by to nešlo, tak se chci vás tady na abíčku jen tak z hecu zeptat, esli nějaký pořádný hosting neznáte s hodně databázovým místem...Každý mi doporučuje IC, je to jeden z favoritů:-)
Nastrouhat brambory, dát do nich sůl, pepř, kmín, cukr, kostičky cibule, kostičky tvrdýho salámu, česnek, majoránku, vejce, mouku. To dělat pěkně pomalu na sádle (ne voleji). Správně udělanej bramborák se nesmí přichytit k pánvi.