Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Dneska jsou lidi zvyklí, že jsou připojení k internetu 24/7 a když spojení chvíli nejde, tak jsou hned nervózní. Už to není jako dřív, kdy jsme se připojovali 56kbps modemem – vytáčeným spojením a byli online maximálně pár hodin denně. Občas má ale i dnes spojení výpadek, a proto si ukážeme, co v takovou chvíli dělat – jak rychle nahodit záložní spojení přes mobil.
V druhém zápisku věnovaného Danielu Defoe se podíváme na vliv autorského zákona na jeho nejznámější dílo, a pokusíme se vyznat v jeho českých překladech a převyprávěních. A i když by se mohlo na první pohled zdát, že Robinson a copyright nemají nic společného, najdeme tu hned několik zajímavých souvislostí.
Rok se s rokem sešel a máme tu novou verzi ANSYS Electronics Suite (Desktopu) (AEDT), dříve ANSYS Maxwellu. Podívejme se na to, co s ním lze provést na Debianu 11.
ddccontrol
.
Šumaři žalují hostingovou službu Uberspace.de, protože hostuje domovskou stránku projektu youtube-dl.
Mám na dvore kocúra. Vždy keď sa oteplí a začne obdobie párenia, tak môj kocúr celé noci nespí, len súloží :( a nás to ruší pri zaspávaní. Najhoršie je, keď upadnem do polospánku a zrazu počujeme mačací škrekot brrr. Keby si zasúložil raz, ale on súloží kludne aj 20x za noc
No podľa experimentu Erwina Schrödingera, keď zavriem mačku do nepriehľadnej krabice a dám jej tam jedovatý plyn, tak mačka ostane živá aj mŕtva zároveň, až do momentu kým neotvorím krabicu. Čo keby som ten experimet ešte vylepšil? zavrel kocúra na dva týždne do krabice, ale namiesto plynu by som mu tam dal jednu granulu? V tom prípade ostane kocúr živý a bude sýty aj hladný zároveň.
Takže ušetrím granule a konečne sa vyspím.
Co vám budu povídat, Abíčko mi chybí a potřebuji nového koníčka. Tak jsem před dvěma roky začal připravovat nový server. Původní nápad vznikl během hádky na idnes, kde někteří uživatelé sobecky obhajovali nebezpečný nešvar, který je zakázán dopravními předpisy. Došlo mi, že řidiči nemají moc možností, jak vysvětlit své stanovisko a přesvědčit o něm ostatní řidiče. Určitě se shodneme, že road rage za prvé není dobrý způsob a za druhé ani moc neškáluje. Web mezinamiridici.cz má za cíl být místem, kde řidiči mohou v klidu diskutovat nad nešvary z našich silnic, aniž by hrozila bitka.
Nedávno jsem si pořídil čtečku čipových karet, která mi umožňuje přihlašovat se do různých služeb státu pomocí do ní zasunutého občanského průkazu (říká se tomu eOP). Je to pomalé a zatím jsem nepřišel, v čem je to lepší než alternativy (bankovní identita, ověřování přes SMS, mojeID). Stále častěji se ale dostávám do situací, kdy bych využil elektronický podpis, a ten umístěný na občanském průkazu by měl dle mého chápání být silnější. A tak jsem se rozhodl si jej pořídit. Jenže to na Linuxu nejde, dle vyjádření podpory je třeba použít aplikaci eSignum, která funguje jen ve Windows. Doba nicméně pokročila a VirtualBox umí USB zařízení (kterým je i moje do Thinkpadu integrovaná čtečka) plně propustit hostovanému systému. Jak tedy podat příslušnou žádost z virtualizovaných Windows?
Počínaje dneškem, začalo plošné testování ve školách. Otestováni mají být všichni bez ohledu na očkování. Chvályhodné, akorát to kazí fakt, že se to netýká všech ústavů. I tak jsem ale zvědav na výsledek. Proč?
Rozšířil se nám takový nešvar: webové stránky používají pro hlavní obsah tenký text (font-weight: 300) a ještě k tomu světle šedý na bílém. Jak to opravit?