Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Myslím, že by něco takového mohlo skutečně fungovat. Nenašel by se zde dobrovolník ochotný obětovat zrak v zájmu vědy?
dneska je asi fakt jako možný uplně všecko :O :O by to tady zase jako nebylo furt samej koronavirus nebo energetická krize vyvolaná emisníma povolenkama vám povim co sem našla za bulhara :O :O
Blíží se podzim a ze skříně opět vytahují kovidového strašáka. Ve skladech se válí nevypráskané vakcíny, je tedy nutné podniknout další vlnu masírky. Ovšem jak donutit ty, co očkování proti covidu-19 považují za nesmyslné? Je to prosté zatlačíme na ně přes karantény!
Je tomu 13 let, co jsem se prvně setkal s pojmem diskless linux a převzal správu nad infrastrukturou, která ho tehdy poskytovala. Za tu dobu se událo hodně změn, a protože proces dokumentace nově vyvíjených věcí vždy pokulhává za reálným stavem, byl jsem nucen přidat mezi svoje skills také počítačovou archelogii.
14.7.2017 jsem se – víceméně ze zvědavosti – dostavil na schůzku se zástupci této firmy. Říkal jsem si, že pokud by to přineslo trochu rozptýlení za slušné peníze, proč ne? Ale než k této schůzce došlo, vyplnil jsem chlapíkovi co to tenkrát domluval rutinní test ohledně IT znalostí, kde byla jedna otázka, která podle mne byla vyhodnocena blbě. Požádal jsem tedy o její zadání, abych ho mohl zkonzultovat s našimi specialisty na sítě a samozřejmě jsem se nemýlil. Ovšem když jsem se o tom zmínil během onoho rozhovoru, ženská, která ten rozhovor vedla, se nezatvářila zrovna odvázaně. Dodatečně jsem se tehdy tomu chlapíkovi co to domlouval omluvil, protože jsem se o tom zmínil v dobré víře, že budou mít zájem tu blbost co tam měli opravit. No.
Uplynuly dva roky a proběhly volby do kterých nepochybně řada lidí vkládala své poslední naděje, že se podaří zastavit rakovinu jménem Babiš, čemuž napovídá nejvyšší volební účast od r. 1998. To srovnání s rakovinou není náhodné. Stejně jako v případě tohoto typu onemocnění přežití organismu ohrožují jeho vlastní zblázněné buňky. A pokud vím, tak jakákoliv léčba je založena na jejich eliminaci. Rozdíl úspěšnosti různých metod je dán pouze tím, kolik při tom zařve těch nezblázněných.
Myslím, že by otvorem volební urny pohodlně prošel nějaký instalační optický disk. Snad bude mít volební komise radost .
Zajímavý experiment na oddaných uživatelích Apple provedený firmou Intel. Apple users are clueless about laptops (says Intel). Pouze v angličtině, ale dobře srozumitelné i video.
Protokol Modbus tunelovaný přes RS-485 (též nazýváno Modbus-RTU) se často používá pro komunikaci s malými průmyslovými zařízeními. Pojďme se podívat, jak vypadá a jak implementovat komunikaci s takovým zařízením.
Víte, proč mají někteří lidé potřebu nastavovat bezpečné bootování? Tomu neuvěříte - oni od svých počítačů odcházejí!
U sousedů budou také tento týden volby. S údivem jsem zjistil, že u nich také kandiduje jedna satirická sranda-partaj.
A tak se na poslední chvíli voliči uplácí na úkor budoucích generací. Vyvolává dojem, že se na jejich zdraví nesere jak se jim mohlo zdát když jim příbuzní houfně umírali, ale naopak dbá. Na ušpiněné vytahuje špína, na ty čisté zas háže blátem. A z těch co jsou opravdu nebezpeční se dělají blázni.
Tak mě napadlo, kde a z čeho se asi tak vzalo tohle slovo, které je synonymem obličeje co si zasluhuje ránu. Na Ostravsku jsme to slovo běžně používali, obvykle ve slovní frázi: „Chceš po čuni?” Ovšem bylo tomu tak i jinde?
Dneska mi provider poněkud zkur*vil DNSku pod nohama, a jak se říká, nouze naučila Dalibora housti...