Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Poslední možnost, nebo možná první, která způsobuje vůli v řízení je převodka řízení. Zkusil jsem ji tedy sundat a zkontrolovat.
V jednom ze zadních bubnů jsem při prvním rozebrání našel přervané lanko pro seřizování ruční brzdy. Lanko bylo jedním z objednaných dílů, které dorazily z USA ve čtvrtek, takže jsem jej mohl vyměnit.
Za pár posledních dní jsem opravil nebo vyměnil pár drobností jako třeba těsnění u jedné z hadic do motoru, gumové podložky pod kapotou a také jednu chromovanou kotvičku co uzavírá kapotu.
Jednou ze závad na STK byla vůle v uložení levého předního kola, kdy se testuje tak, že se předními koly najede na takové plotny, které se pak roztahují od sebe a k sobě v ose nápravy. Závada se při tomto testu projevuje tak, že je vidět vnitřní ložisko, nebo spíše hřídel na které je.
Protože se nevrací spínač blinkrů do neutrální polohy na jednu stranu, je třeba se k němu dostat a půjde-li to, opravit jej, případně vyměnit. Abych se ke spínači dostal, je třeba sundat volant.
Příběh Emgeton Story je dokončen a otestován. Hru lze dohrát bez obtíží. Kolega mi provedl testing a také korektury textů.
Po zvětšení děr v náhradních listech (nakonec stačilo jen maličko nahřát a důlčíkem rozšířit) jsem zkompletoval pérování dohromady. Musel jsem si pomáhat svěrkou, protože to pruží
Protože dva listy pérování na zadní nápravě byly zlomené, musím je vyměnit. Naštěstí jsem ve stodole našel listové pérování ze Spartaka, které je rozměrově podobné a když se jedná jen o dva listy, neměl by drobný rozdíl vadit.
Dnes jsem narovnával tyč spojující přední kola. Vazelínou jsem si namazal závity na koncích a našrouboval zpět koncovky s čepy.
Koupil jsem Jeep CJ-7 rok výroby 1978. Je to takový ten starší, který se ještě hodně podobá klasice, typickou maskou a kulatými světly. Je to v celkem slušném stavu, žádný vrak. Z Třebíče do Pardubic jsem si ho přivezl po vlastní ose a byl to zážitek. Přecijen 4.2l šestiválec je něco jiného než třeba Felicie, Fabie nebo Oktávka
Práce na enginu pro textové hry víceméně stagnuje, neboť engine již umí všechny základní věci, které jsem si předsevzal na počátku. Pravda pyGTK frontend ještě není, ale to je zatím vyšší dívčí.
Práce na enginu pro textové hry stále pokračuje. Podařilo se rozlousknout ukládání/načítání pozice hry, zprovoznil jsem doplňování pomocí tabulátoru i ve Windows. Také jsem implementoval počítání skóre a tím pádem se dá i spočítat procentuálně kolik z příběhu již hráč dokončil.
Protože se projekt slibně rozjel, založil jsem jej na sourceforge hlavně kvůli svn.
Zprovoznil jsem online verzi adventury o které jsem psal minule.
Kdysi na ATARI 800XL jsem napsal v basicu dvoudílnou textovku Emgeton Story. A protože mě jeden příznivec textovek trošku vyhecoval, začal jsem pracovat na remake. Jako programovací jazyk jsem použil Python.
Když tak pozoruji rozmach VoIP a různé snahy mobilních operátorů o blokování VoIP v jejich datových sítích, napadá mě, co by se asi stalo po přechodu na IPv6 v době kdy nebude problém se připojit k Internetu kdekoliv.
Protože ještě stále není počasí na lítání, tak jsem asi před měsícem začal modelovat svůj nový dvojplošník od Multiplexu s tím, abych si s ním mohl zalétat alespoň na simulátoru CRRCsim.
Jestli se mi to povedlo, posuďte sami. Je to můj vlastně první výtvor v Blenderu, tak buďte prosím schovívaví. :-) Stahovat můžete zde. Jsou tam takové vychytávky jako pohyblivá křidélka a směrovka, dokonce jsem si pohrál i se stíny tak, že stín vrtule není vidět atd.
Tak mi to nedalo a prostě jsem si objednal doménu zrusmesenat.cz. Rád bych tam dal nějakou prezentaci toho co by se mohlo stát, pokud by ten senátorský paskvil prošel a možná i něco dalšího.
Zkuste se prosím v diskuzi vyjádřit, je mi jasné že je to boj s větrnými mlýny...
Je pár her pro Linux, které stojí za přeložení do češtiny. Jsou to:
Náhodou jsem objevil simulaci vláčků udělanou v blender game engine. Jestli si chcete zajezdit, zdrojový blend soubor zde.
Pokud nevíte jak změnit výchozí DVD přehrávač v novém gnome, čtěte dál
Dostalo se mi do ruky ASUS Eee PC s Linuxem, a že prý jestli by to umělo česky. Žádný problém, zkusím to.
FXP přenos je způsob přenosu dat přímo mezi dvěmi FTP servery bez toho, aby data tekla přes mnohdy pomalou linku klienta.
Uz me opravdu nebavi policky zvasty v blogpostech tady na abclinuxu.cz, tak taky jeden pridam.
Timto zapisem bych rad administratory opet pozadal o zrizeni tlacitka "skryt blogy" aby se odfiltroval "spam", tedy informace, ktere odvadeji pozornost od hlavni naplne tohoto portalu (nebo se to tu jmenuje abcpolitiky.cz??).
Vazeni bloggeri a hlavne Vy, kteri vedete plamenne diskuze nad tim, jak vzrustaji nebo klesaji preference strany A, B nebo C, kdybyste radeji venovali svoji energii a cas na neco uzitecnejsiho... Spousta software se da vylepsit, ke spouste se da udelat uzasna ceska dokumentace, preklad, port... Ale co, klidne tu zvante o nicem, databaze to pobere a prohlizec to zobrazi :-)
Je mi jasny, ze todle je jen vystrelek do tmy, ale co uz, zkusil jsem to :-)
Když pracuji se soubory, tak většinou používám Midnight Commander (mc), on totiž umí asi úplně všechno co potřebuji. I když přiznám se bez mučení, rád bych i pořádného commandera v X. Při prohledávání na netu jsem několik projektů našel, některé vypadali pěkně, každý měl něco do sebe, ale ani jeden mi nepřipadal použitelný tak jako mc v konzoli.
Az nekdo upgradnete na 2.6.14 a prestane vam fungovat FM tuner, smaznete si z /etc/modprobe.conf radek:
options tuner type=5Totez plati pro modul snd_intel8x0, kde je treba smaznout v /etc/modprobe.conf radek:
options snd_intel8x0 mpu_port=0x330Tydle zmeny jsou docela vopruz. Pozitiva jsou, ze zacal fungovat alsa ovladac pro smartlink modem bez toho, aby kolidoval se zvukovkou! K nahozeni zarizeni v /dev je ale stale potreba demon slmodemd. Bezva.
Jestli si nekdo chce zajezdit vláčkem v Linuxu, může zkusit game engine Raydium.
Před nedávnem jsem psal o absenci češtiny v UI OpenOffice2 v FC4. Po napsání do bugzilly, je nyní problém vyřešen :-) V rawhide je již ve verzi 1.9.113 vše opraveno a při další aktualizaci bude dostupnost i přes up2date.
Update: tak již je to i v up2date fc4
Konečně - skvělá realtime strategie před časem uvolněná pod GPL se dočkala linuxového portu. Více o tom píší linuxgames.com a stahovat můžete na:
http://developer.berlios.de/project/showfiles.php?group_id=2909
Při kompilaci jsem narazil na spoustu chyb, stačilo příslušné řádky v kódu zakomentovat a nakonec se vše povedlo (FC4).
Hra vyžaduje akceleraci, a pokud si ji chcete vychutnat ve fullscreenu a vyšším rozlišení spusťte ji s parametry -1024x768 -fullscreen.
Přeji hodně zábavy!
Problém s češtinou v uživatelském rozhraní vyřešen! Takže následuje stručný návod, jak zprovoznit OpenOffice 2.0 ve Fedora Core 4:
Upgrade z FC3 bez problémů, jen docela zamrzí nenadetekování monitoru a 60Hz v grafické instalaci. Nechápu proč při zvolení češtiny se instaluje i např. podpora francouzštiny do OpenOffice 2.0. Ono to s tou češtinou v OO je celé takové divné. UI naskočilo v angličtině, po nastavení ve volbách částečně čestina naskočila, ale UI zatím stále celé anglicky. Instalace nvidia ovladače proběhla rovněž bez problému, jen bylo třeba doinstalovat balík kernel-devel (dříve se jmenoval kernel-source). Toť prozatím vše, je to pár minut co jsem nabootoval :-)
Hmm, 1.4. a koukam na ceskem Internetu nenajdu nejakou novou zajimavou pravdivou informaci. Servery se predhani kdo vymysli nejbajecnecnejsi lez aby nachytal svoje ctenare... tfuj.
Včera me rozesmála hláška mé přítelkyně, když chtěla z Linuxu nabootovat do Windows: "Musím vyhnat pavouky z nepoužívané části disku!"
Tak se mi povedlo konecne temer rozbehat MSIE pod wine. Postupoval jsem podle navodu, lepe receno jsem pouzil instalacni skript ze stranek http://sidenet.ddo.jp/winetips/config.html.
Docela mě unavují neustálé dotazy, že to a to nechodí v Mplayeru, takže tady je moje kuchařka. Žádné zbytečnosti, přímo k věci.
Takže chci přehrávač, co umí gui, někdy na slabším stroji mi stačí konzole, přehrát všechno na co si vzpomenu, nemít problémy s titulky v kódování windows, chci uživatelské rozhraní v češtině a dívám se i na dvd.