Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Komunikace s XMPP serverem je sice často šifrovaná pomocí SSL, nicméně server na zprávy vidí, takže i když jsou oba chatující uživatelé připojeni ke stejnému serveru, útočník na něm může pořád poslouchat. A u serveru umístěného kdesi v datacentru se těžko zabezpečuje fyzická bezpečnost. Tak proč nešifrovat end-to-end?
Byl jsem se poprvé podívat na cyklojízdě. Bylo to zajímavé a fascinující, tolik prasení na silnici jsem ještě nikdy neviděl. Všechno musí být někdy poprvé…
Asi jste si všimli, že na spodku stránky se začala objevovat napodobenina Kolotoče, který provozuje Internet Info. Mírně mě to nasíralo už delší dobu (v Kolotoči IInfa se objevují docela pěkné věci, na které si občas i rád kliknu, tady se ale obsah trochu míjí s mými zájmy), ovšem buffer trpělivosti přetekl v okamžiku, kdy tam probublal NSFW obsah.
Jak se to dělá, jak by se to rozhodně dělat nemělo a jak pro změnu zase mělo. Některým lidem to pravděpodobně stále ještě nedochází, takže se pokusím o co nejjednodušší vysvětlení.
Zápisek o literárních dílech, která mě nějakým způsobem zaujala. Viz tento komentář v diskuzi pod zprávičkou.
Na domovní schůzi bylo rozhodnuto o zrušení společné „antény“, do které dodávalo analogový signál UPC. Protože se rodiče dívají na televizi, ale stačí jim to, co je v Praze volně ve vzduchu, vybral jsem jim dva set-top-boxy, konkrétně tento a tento. Připojil jsem je ke stávajícím televizím, naladil, zkusil nahrávání na USB disk a všechno bylo v pohodě. Nadšení ale trvalo pouze do druhého dne, kdy jsem si neoblékl ponožky a rozhodl se USB disk vytáhnout.
Dnes se opět konal sraz. A pravděpodobně se bude konat každý měsíc. Tentokrát byl určen i čtenářům, kteří se autory stát nechtějí a od toho předchozího se odlišoval tím, že poživatiny neplatil Stickfish .
Vladimír Stwora byl popotahován za publikaci článku Holocaust a jeho čtyřmilionová varianta. Celé to vygradovalo dnešním líčením. Náš reportér byl u toho a jako první na českém Internetu vám přináším exkluzivní informace! Fotodokumentace pochybné kvality (nevěděl jsem, že bude co a že se bude smět mimo síň fotit a tak jsem měl jenom mobil) přiložena.
Bylo nebylo, ale spíš bylo než bylo, konala se dnes žranice. Zápisek obsahuje osobní narážky, intimní fotografie a je bulvární.
Občas si ubastlím nějaký "užitečný" skriptík. Co dnes: Skript, který mi každý den pošle SMS s přehledem suplování. | Přidání diakritiky ke stránce. | Referendum v Bashi.
Nekončící tragedie pokračuje! Co se stalo od posledního výlevu na téma datové schránky na tomto blogu? Na informačním webu o DS je konečně dobře popsána instalace kořenových certifikátů. Autorizovaná konverze zkonvertuje i dokument s nesouhlasícím checksum (!).
Není vata, nejsou vložky; | Co si dáme mezi nožky? | <nevhodné pro perex> | strčme si tam Husáka!
nonssl-mitm. Nový. Lepší. Nyní ještě krémovější. Navržený gynekoložkou. Bez odklikávání certifikátů.
UPDATE: odesláno Už za dva měsíce to spustí. Smolím otevřený dopis. Vyjádřete se, prosím, do komentářů.
Snažím se najít nějaký blokovaný web, ale není to vůbec jednoduché. Provázejí mě podivné technické komplikace. Pomůžete?
V Británii budou do 20 000 "problémových" domácností umístěny kamery (CCTV). Britké Children’s Secretary tak bude dohlížet, jestli děti chodí včas spát, správně jedí a jestli jejich rodiče nepijí. Projekt bude stát 400 milionů liber (asi 12 miliard korun). Čtěte Wired či TechRadar.
Musím se pochlubit . Webgallery byl mrtvý projekt, ale potom jsem se ho ujal JÁ. Další egocentrický zápisek.
Ne, nejsem lékař. Proč? ;; Místo měřiče EGA můžete samozřejmě připojit i nějakou nižší aplikaci, třeba teploměr nebo měřič hladiny...
Asi začnu věřit. Každá věc má svého bůžka, a když se zlobí, tak s tím nejde nic dělat.
Znovu na poště. Blogpost obsahuje proof-of-concept útoku.
Byl jsem si něco vyřídit na poště, a tak jsem zaskočil na čekpojnt, že si nechám nahrát kořenový certifikát.
Na webu datoveschranky.info již není starý, hnusný a nebezpečný text! [1, 2, 3]
Volbou přidání certifikátů k důvěryhodným certifikátům či pokračováním na stránku ISDS nevzniká žádné bezpečnostní riziko. Nebo vzniká?
Na serveru Podnikatel.cz proběhl chat s Petrem Stieglerem. Utvrdil mě v názoru, že neví, která bije.
Oceánie byla ve válce s Eurasií. Oceánie byla odjakživa ve válce s Eurasií.
Přizpůsobil jsem si trochu ábíčko obrazu svému. Berte to jako inspiraci a domácí cvičení z CSS , ale pokud vás něco z toho zaujme, zkopírujte si to do Nastavení → Změnit CSS → Vlastní CSS. O své tipy se můžete podělit v diskuzi.
Blíží se doba dovolených a určitě si chceme kontrolovat maily i v terénu.
Včera nám na konferenci Internet a Technologie bylo řečeno mnoho o zavádění IPv6. Vypadá to, že první problémy s IPv4 pocítíme už za 2 roky. Bohužel zatím pouze málo společností plánuje podporu IPv6.