Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Hra Flatout 2 je velmi kvalitní automobilová demolition derby, která nabízí spoustu různých typů hraní. Hra vyšla v červenci roku 2006, takže je docela nová a v České Rep. se prodává za neuvěřitelnou cenu cca 300 Kč s DPH.
Jen v rychlosti sem napíšu ty nejdůležitější kroky jak rozhchodit Flatout 2 pod wine.
Chtěl bych navrhnout našemu sdružením podpořit finančně projekt madwifi-ng, tak aby kompletně vyřešil problém s DFS a TPC, posílal jsem mail hlavnímu vývojáři, ten ale neví co vše schází, já to taky nevím. Nevíte tedy někdo ze zkušenějších lidí v oblasti wifi co je třeba dodělat v aktuální verzi madwifi-ng abychom se nemuseli bát ČTU?
Už pěknou řádku let mi doma leží CD s Need for Speed III HP, poslední dva měsíce jsme se snažil danou hru rozchodit v Linuxu přes wine, ale moc se mi to nedařilo, až před pár dny jsem narazil na stránku kde byl návod jak rozchodit NFS 4 HS pod Wine a toho jsem se chytil.
Poslední den mě trápí jeden problém. Včera ráno jsem přišel po cca 8 hodinách do kuchyně a tam bylo asi 50 much, všechny sem zlikvidoval (luksem), jel sem do Prahy a v cca 8 večer se vrátil (po 8 hodinách), a byly tam zase zhruba ve stejném počtu, opět jsem je do asi 11ti večer luksoval, no a ráno jsem přišel zase do kuchyně a zase tam byly, tentokrát jich tam bylo jen asi 30. Nemůžu najít zdroj takového šíření, ale udivuje mě že v podstatě nikde nevidím mouch co by měly malou velikost, všechny jsou stejně vypadající a stejně velké. Podle netu jsem si zjistil že ty potvory rostou asi 5 dní. Je to podle vás normální? Máte s podobným problémem taky zkušenosti?
Update: Vysvača to jistě není, je v jiném pokoji a díra je důkladně zadělaná.
Tak jsem po dlouhé době přestěhoval server pro jednu firmu k nim na linku, donedávna jsem ho měl doma, teď je na ADSL od telecomu s rychlostí 4M/512K .
Včera vyšla demoverze velmi očekávané akce Prey, protože jsem si nainstalova poslední verzi wine, tak jsem si řekl že bych to mohl zkusit (hra běží pod Opengl).
Jaké bylo moje překvapení, když jsem hru bez problémů nainstaloval, spustil a uviděl že při hraní cca 1 hodinu jsem nezaznamenal jediný artefakt a náznak nestability. Hra chodí na lepším HW velmi plynule.
Koukám že wine začíná být opravdu dost použitelné, jen tak dál!
Udělal jsem jeden screenshost, aby jste mi věřili :)Dnes jsem nahrál wine 0.9.16 a Bulánci v něm chodí!!!!!!
Co víc dodat :)Instaloval sem notebook MSI (dost nekvalitní kousky, měly hodně poruch atd..) pro jednu firmu, asi má horší mechaniku nebo co, ale nepřečetl mi ani originální CD Windows XP Home, ani originální CD Office 2003 Basic. Co mi tedy zbývalo? Vypálit obě CD na jiném PC a pak to nainstalovat z vypálených CD.
Otázka do pléna: Porušil jsem zákon, nebo ne?
V blogu jsem chtěl hlavně upozornit na naprostou blbost zakázat vytváření záložních kopií pro osobní potřebu.
Já ano :)
Včera jsem se zaregistroval a stáhnul si 4,5GB iso image pro x64 obdržel jsem kód a pustil se do instalace.
Pár dnů jsem měl chuť sem hodit nějaké screenshoty z nejnovějšího themu pro E17, protože jsou tu o tom dnes už 2 blogy, tak proč nepřidat třetí :)
Vytvořil jsem balíky E17 pro Ubuntu 6.06, otestoval jsem je a chodí tak jak mají jedná se o CVS ze dne 04. června 2006
Známé problémy: Kvuli změně části týkající se nastavování a zapínání modulů není možné přes menu zapnout některé moduly, které ještě nebyly upraveny. Moduly se dají zapnout například přes erme, nebo enlightenment_remote. Konkrétně se jedná o "cpu, devian, emu, eveil, flame, mbar, mount, screenshot, slideshow, snow, uptime, weather, wlan"
Donedávna jsem používal vnc modul do X serveru, ale s přechodem na X.org 7.0 se začal chovat nestabilně, takže jsem ho zakázal.
Hledal jsem tedy způsob jak provozovat VNC server na display :0 jiným způsobem. Našel jsem sice dost různých možností, ale jen jedna se mi líbila.
Dnes sem si chtěl něco zkompilovat, ale nějak mi to nejde, hledám hledám proč a najednou dojdu někam na tuto stránku.
Jeden chytrý balíčkovač si asi spletl Debian Sid s experimentalem a odstranil většinu *.la souborů v dev balíčcích. Takže teď nějakou chvíli nepůjde dost lidem kompilovat úspěšně některé programy. Hurá!! :(
Používám Debian unstable, během včerejška provedl upgrade systému (po cca týdnu), nainstalovalo se mi pár aktuálních balíků, bohužel mezi nimi byla i knihovna libfreetype6, která má něco společného s fonty v systému. Tuto událost jsem ignoroval a postupně na ní zapomínal, ale dnes jsem si otevřel OpenOffice, abych se mrknul na nějaký dokument. Uplně jsem se zděsil, protože fonty byly totálně hnusné (nepoužívám vyhlazování, ale truetype fonty, konkrétně Arial), zkusil jsem nejprve mazat osobní nastavení, nic, tak dále jsem zkusil instalovat openoffice.org přímo z českýého webu přes deb balíky, taky nic. No a nakonec jsem s vzpoměl na ten včerejší upgrade a zkusil tam nainstalovat knihovnu libfreetype6 z testingu (místo unstable), najednou je to vše ok.
Nedávno se mi poprvé podařilo úspěšně zkompilovat E17, doteď jsem používal pouze balíky pro Debian (z distribuce Elive), dřív jsem na to neměl znalosti a zároveň mi v systému chybělo dost dev balíků, které jsem postupně doinstalovával.
Proč jsem to vlastně kompiloval? No hlavně jsem chtěl zkusit nový dock jménem Shelf a také nějaké drobnosti, spolu se zapnutím renderovacího režimu GL pro E17.
Proč je drtivá většina programů pro Linux napsaná v C, a ne v C++? Marně hledám na tuto otázku odpověď...
Občas si zkusím nainstalovat nějaký program, o kterém vím že by mohl být hezký, nebo pracovat rychle alias demostrovat některé výhody různých knihoven (mimo GTK a QT).
Když jsem kdysi ve Windows hrál karty, tak mě to docela bavilo, docela je relativní slovo, nikomu asi moc neřekne, dejme tomu, že jsem u toho vydržel třebas hodinku :)
Po mém posledním zápisu mi to nedalo a přepnul jsem se do Ubuntu DD 6.06, kde mam nastavený XGL server.
Připravil jsem opět pár záznamů, myslím že to vydá za spoustu zbytečných slov :)Už dlouho používám Linux, cca 2 roky, a asi rok na desktopu, ale jednu věc stále a stále a stále nemohu pochopit.
Máte rádi pěknou hudbu? Máte Linux a máte v něm dpkg? Pak jsem právě pro vás napsal postup jak můžete takovou hudbu poslouchat přes internet :)
Po včerejším oznámení na mozilla-dev jsem chtěl zkusit jak rychlý poslední firefox opravdu je.
Potřeboval jsem kvalitní, jednoduchý a spolehlivý (funkční) QoS, tak jsem si něco sepsal, co myslíte je to správně?
Vlastně ani nevím co to etk je, jestli se jedná o ekvivalent ke gtk, nebo jde o uplně něco jiného, ale celkem mě to zaujalo a tak si sem hodím pár screenshotů.
Dnes jsem přišel k někomu, kdo má nainstalovaný WinXP a je připojen k internetu, no a zírám Microsoft asi dnes spustil nějakou kontrolu na legalitu Windows, nebo co, ale hlásí mu to že má nelegálně nainstalovaný Windows. Odpoledne mi psali už asi 3 kamarádi, jestli bych jim nepřišel nainstalovat Linux :)
Včerejší prohlížení stránek, kde byly zobrazeny informace o tom jak nový xgl server nechodí na kartách ATI s binárními ovladači ve mě odrovnaly poslední kapku tolerance k ATI grafikám a jejich podělanejm ovladačům v Linuxu. Ještě před tím bylo to že aktuální verze, která vyšla cca před třemi dny samozřejmě neumožňuje uspání (ikdyž to už bylo uvedeno jako vyřešený problém).
Rád bych upozornil znovu na určitě pro některé lidi velmi známou věc, a to výkon grafických karet v Linuxu oproti výkonu grafických karet ve Windows.
Nebudu zde uvádět nějaké své testy, jen subjektivně řeknu, že mi Quake 4 chodí v Linuxu výrazně pomaleji, nežli ve Windows a že jsem "spokojený" majitel ATI radeona 9600 PRO. Má tvrzení jsou tedy takováto:Výkon ATI karet je v Linuxu o cca 30% (v lepším případě) a až o 70% (v horším případě) nižší, než ve Windows v porovnání vždy se stejnou verzi ATI Catalystů.
Výkon Nvidia karet v Linuxu je o cca 5% lepší (v lepším případě) a až o 10% horší (v horším případě), než výkon těch samých karet ve Windows vždy s aktuálními ovladači.
Chtěl bych se tu podělit o pár zkušeností s ovladačem R300 :)
Protože jsem včera přeinstaloval X-ka na verzi 6.9, abych zkusil jestli jsou rychlejší, tak jsem zároveň přišel o funkčnost binárních ovladačů od ATI. No a protože vím, že v nových X-kách je ovladač R300, který je opensource a zároveň by měl podporovat akceleraci Opengl, tak jsem si ho zkusil.
Ještě pár drobností, po přechodu na nová X-ka se mi malinko zrychlila práce s okny, ale ne moc výrazně. Používám ovladač radeon, mam kartu Radeon 9600 PRO. Tak jen pár postřehů ke 2D režimu.
Nevím jestli je nejlepší nápad to sem psát, to uvidím až po pár hodinách :)
Jsem členem metropolitní síťě v Čelákovicích, kde používáme Linuxové routery pro šíření internetu mezi členy, no a protože chceme mít síť co nejstabilnější a zároveň jednoduše spravovatelnou, flexibilní a routery rychle nainstalované, tak jsem se rozhodl vydat vlastní minidistribuci pro naší síť, která má teď asi 80 routerů.
Nedávno jsem řešil problém s tím jak spouštět filmy hned s titulky, které například nemají stejné jméno jako daný film, proto jsem si vytvořil skriptík, který by mi to měl zařídit. Neříkám že je bezchybný, ale třeba někomu pomůže, nebo naopak někdo jiný poukáže na chyby, případně lepší řešení :)
Tady si ho můžete stáhnout.Jak vypadá kód tu uvádět nebudu, protože je moc dlouhý, musí stačit odkaz na soubor :)
Určitě tam je ještě pár chyb, ale v 90% případů mi funguje tak jak potřebuju, u většiny seriálů pozná titulky s jinými názvy, takže můžu vždy jen kliknout na film a xine vždy přehrává rovnou s titulky, pro takovéhle věci mám rád Linux!