Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Kernel 2.6.14 konečně vyřešil můj problém s memory leakem kdesi v ACPI, takže nezbylo než upgradovat . Ovšem nvidiacký modul se poté zuřivě bránil suspendu do paměti, přestože to dříve fungovalo.
Po přečtení zápisu že Yeti zmizel, jsem si uvědomil, že ani já tu už netrávím tolik času jako dříve. A právě proto jsem ani jeho nepřítomnost nezaregistroval.
V pátek mi dorazil nádherný český spam, o který se prostě nemůžu nepodělit .
Probíhaující boj mezi GIMPem a Photoshopem mě přinutil připomenou jednu stokrát omílanou věc.
Když si stěžujete, že něco je určitě špatně a že existuje lepší řešení, tak řekněte jaké řešení je lepší a proč. Jinak tady budeme stále mít jednoznačné chyby, které nemají jednoznačné řešení a nesmyslná nastavení, o kterých nikdo neví, proč jsou nesmyslná.
A tradiční věta na závěr: plácání v blogu nic nevyřeší, používejte bug tracking systémy!
Jakmile jsem se dozvěděl o nové nabídce Pipni.cz, rozhodl jsem se že to je ideální služba na to co chci. Už delší dobu potřebujeme někam umístit demo phpMyAdmina, ve kterém by si uživatel mohl vyzkoušet všechno a ne jen něco s omezenými privilegii.
Právě se mi podařilo se zamotat ve vlastním chaosu symlinků, tak jsem se vydal trochu zkoumat jejich chování. Proč je pro ls symlink něco jiného než pro cd?
Tak nevím, mám si nechat umístit na stránky reklamu? Když si někdo vybral takto konkrétní stránku, tak to určitě bude velmi cílená reklama, akorát mám pocit, že těch pár návštěvníků co si čte dokumentaci k API Gammu mi asi moc peněz nepřinese .
Je sice pěkné, že se někdo odhodlá nahlásit bug, ale když to bere jako slohové cvičení a stejně tak každý doplňující komentář, tak to vývojáře akorát naštve. Pravda už jsem schopný číst takové výplody letmým prohlédnutím a hledáním klíčových slov, ale pak snadno něco unikne .
Tak nějak si hraju se zámkem na notebook a najednou jsem zjistil, že je odemčený. No to určitě byla náhoda, tak zkouším znovu a tentokrát již pozorně a opravdu není problém tento zámek odemknout na jedno otočení každým kolečkem, tomu říkám bezpečí.
Po nějaké době používání sourceforge, jsem se rozhodl trochu přispět a stal jsem se subscriberem. Mimo jiné to nabízí priority support. Podle popisu by se mými požadavky měli zabývat dříve něž těmi od uživatelů, kteří nezaplatili.
No koukám, že to s tím mým testováním nebude až tak žhavé. Přestože Gentoo obvykle má to nejnovější a uživatelé se tím patřičně chlubí, tak PHP 5 si tam ještě cestu nenašlo.
No přepisovat to nebudu, koukněte se sami. Příjemně mě to překvapilo, přecejenom jsem nečekal, že podobnost s tím co poslouchám já bude tak veliká. A kdo tam ještě nejste, tak se rychle přidejte .
Tak jsem zase po dlouhé době nabootoval svoje experimentální Gentoo, protože potřebuju otestovat pár věcí v phpMyAdminovi s různými verzemi PHP a MySQL a Gentoo mi na to připadá ze systémů, co mám na testovacím počítači nainstalované, jako nejvhodnější oběť .
Pokud se vám na Sidovi najednou ztratilo nastavení locales (a nejen to), tak vězte, že problém je v pam_env, které jaksi nenačítá /etc/environment. Proč se autoři PAM modulu rozhodli pro toto výchozí nastavení zůstává záhadou, nicméně v dalším uploadu to bude opraveno.
Já vím, že opakuju, ale opakování je matka moudrosti. To že někoho něco vytáčí k nepříčetnosti je důvod to napsat vývojářům.
Na stránce s informacemi o serveru jsou nyní zvýrazněny problematické hodnoty a je u nich i rada, jak se s tím vypořádat. Sice to je v podstatě jen převzaté z dokumentace MySQL, ale tu skoro nikdo nečte, tak třeba na této stránce správci serverů narazí na to, jak lépe nastavit MySQL server.
Sice koukám, že už tu jejich reklama zmizela, ale pochybuji, že by už přestali schánět lidi, tak se podělím o zkušenosti s touto „přední světovou firmou vyrábějící hardware a software s pobočbou v České republice“ (takhle nějak bude vždy pojmenovaná v inzerátech personálních agentur, i když nějak nechápu ty tajnosti, když už to snad každému musí dojít).
Po mailové komunikaci, kterou jsem právě absolvoval, začínám nabývat dojmu, že mám nějaký složitý a strašně nepřehledný web.
Publikum se tu vyskytuje dostatečně šikoré, tak tedy: Máte někdo problém najít na této stránce zdrojáky?
Tak to vypadá, že v našem Kocourkově je možné cokoliv. Paroubek, po tom co byl zvolen předsedou, vyhlásil (kromě nových zákonů proti novinářům a ostrých slov na adresu kohokoliv, kdo mu zrovna přišel do huby), že by rád předčasné volby. Ostatní nejdřív tvrdili, že osm měsíců před řádnými je to nesmysl, ale ODS nakonec otočila. Tak že bysme šli volit ještě letos?
Poslední dobou se nám tým phpMyAdmina efektivně zmenšil na dva aktivní lidi, tak jsme se rozhodli přijmou dalšího člověka. Už pár týdnů aktivně posílal patche, tak proč jeho energie nevyužít?
Dnes jsem si při prohlížení zdrojáků jednoho open source programu opět uvědomil odpověď na tuto otázku. V Delphi si program nakliká kdokoliv a nějakou tu funkcionalitu do toho napíše.
Jsem nemocný, trávím už přes týden doma, mám spoustu času. Tak proč ho nevyužít třeba k dopsání nečeho co už mám dlouho rozepsané? Vhodných kandidátů je dost. Třeba přepsání importu do phpMyAdmina, který se už přes dva roky nachází ve stádiu prototypu, který jsem si tenkrát napsal. Nebo konečně pořádně dodělat vnitřní reprezentaci dat ve Wammu, abych mohl dále pokračovat v psaní dalších funkcí.
Tak jsem taky zkusil poslouchat tohle rádio. Poslouchám si ho pomocí MPD a LastFMProxy. Akorát nechápu, proč se mi tam snaží neustále cpát Scootery. Možná jsem nepochopil slovo „Ban“, ale v žádném slovníku jsem nenašel význam „tohle je to co chci mít jako každou druhou písničku“…
Tak se v nejbližším rozumném počítačovém obchodě koukám po větším a rychlejším disku do notebooku a co tam nevidím: kůl od Seagatu za 7 736.2 Kč včetně DPH. No nekupte to :-).
Kopie u mě na serveru, kdyby to náhodou vyřadili.
Česká Spořitelně se povedla úžasná věc se zabezpečením. Následuje neuvěřitelné mlžení (prý je autorizace pomocí SMS teprv v pilotním provozu, přestože to oznamovali s velkým humbukem) a tvrzení, že poškodit to může mimimum lidí:
K chybě může dojít jen u velmi malé části klientů s původní smlouvou, kde je "contract ID" v URL identické s číslem smlouvy. U klientů s novým typem smluv ke službě Servis 24 Internetbanking, kterých je drtivá většina, je tento problém již ošetřen na jiné úrovni.
No samozřejmě jsem si to musel ověřit a do té velmi malé části klientů kupodivu patřím, kolik takových se ještě najde?
Nechat běžet fsck 75 dní a pak zjistit, že filesystém je stejně v háji…
Při nahlídnutí do statistik jsem se nejdříve podivil, kde se najednou vzaly přístupy z AmigaOS, spousta MacOSů a podobných exotických věcí. Při pohledu na spoustu referrerů z pornostránek jsem začal tušit něco nekalého,
Každý se snaží nějak bojovat se spamem. Někdo úspěšně, někdo méně, někdo chytře a někdo naprosto stupidně (chci být slušný, tak volím mírná slova).
Jinak si neumím vysvětlit chování mailserveru nějakého člověka, co se přihlásil do mailing listu. Když mi poprvé od něj přišel mail, že to chce potvrdit kliknutím na URL, tak jsem to ještě překousnul a doufal jsem, že od něj budu mít pokoj, protože jsem se domníval, že to je nějaký normální greylisting.
Původně jsem to nechtěl komentovat, ale už toho je nějak moc .
Nejdřív se rozhodli, že máme málo nesmyslných rozhovorů s JXD, přestože jeden vyšel nedávno na LinuxEXPRESSu. No co bysme pro popularitu toho pána neudělali a téměř stejný rozhovor si zopakujeme, že?
Tak nastal slavnostní okamžik – první mnou vytvořený balíček je v Debianu .
Našel by se tu někdo kdo by byl ochotný pomoci s portací témat phpMyAdmina na novou verzi? Nějak na to nemáme sílu a CSS zrovna není moje hobby, tak by se pomocná ruka hodila.
Už mě začalo silně štvát, že na jednom počítači se některé klíče tváří jako důvěryhodné a druhém ne a rozhodl se, že je konečně na čase napsat nějaké rozumné updatování PGP klíčů včetně těch co je podepisují.
Já myslel že po jeho videech mě už nic nepřekvapí, ale opak je pravdou.
No to nám tam možná není přesné, protože já jsem to ani jednou neotevřel, nicméně není škoda to po 200 reakcích zamknout? :-)
Čeho všeho se člověk při práci na opensource projektu nedočká – napsal mi člověk z West Yorkshire Police Hi Tech Crime Unit, že schánějí způsob jak vytáhnout smazaná data z mobilu. Zaprvé nechápu proč místo autora Gammu, který nemá přístup k dokumentaci, spíš nekontaktují výrobce mobilu. Ten určitě má lepší možnost jak data z mobilu získat.
Tak už mi zase došlo místo na disku. Tato situace nastává nezávisle na tom, jak velký mám disk – prostě různé náhodné věci se neustále hromadí, nemám čas ani náladu je uklízet a najednou je plno.
Dnes mi přišel (a prošel spamassasinem) mail od PayPal <pp@paypalssl.com> vyzývající k verifikaci mého PayPal účtu. Posílali mě na pěkné URL http://200.251.24.2/ws/cgi-bin/index.htm (prý je tam trojan, tak používejte s rozvahou :-)).
Pěkně tam napíšou „Secure Log in“, přestože to je normálně přes HTTP :-). Ale hlavně tam je i odkaz vedoucí na skutečný PayPal nazývající se „Protect Your Password“, kde vyzývají ke kontrole URL, jestli je https://www.paypal.com. Přesto se asi najde dost lidí co na to skočí…
Dnes při cestě do práce na kole jsem zaregistroval nepříjemné praskání ve středu. No chtělo by to do servisu, ale musím být dlouho v práci. Naštěstí můj oblíbený servis má ve čtvrtek až do 20:30, takže to nebyl až tak velký problém. Teď ještě aby mi kolo opravili do víkendu, kdy ho nutně potřebuju…
Asi jsem objevil ameriku, ale nedá mi to o tom nenapsat. PGP Global Directory je služba honosící se podtitulem Verified Key Service. Jejich představa je taková, že kdokoliv si je schopný přečíst mail, tak je určitě majitelem tohoto klíče.
To je sice jednoduchá metoda, ale nic nezajistí. Kdyby ten mail byl alespoň zašifrovaný oním pgp klíčem, tak by došlo alespoň k ověření, jestli majitel klíče používá danou emailovou adresu, ale takhle význam fakt nechápu…
Tak mě zdravě naštvala neaktivita tvůrce balíčku pro mpdscribble (klient pro mpd reportující do audioscrobbleru, nyní last.fm) a konečně jsem svoje balíčky pro tento program překopal do uveřenitelného stavu.
Při čtení článku o novém animovaném filmu Corpse Bride mě překvapilo, že při tvorbě filmu byl použit nástroj dcraw.
Už jsem se dlouho nepodělil o zážitky s naší úžasnou ADSL linkou, tak je na čase to napravit . Minulý týden jsme většinou strávili bez internetu, vyměnili nám další modem, dali nám testovací přístup, jestli nemáme špatné heslo a pořád nic. V Nextře tvrdili, že ani nevidí pokusy o přihlašování modemu.
phpMyAdmin se dočkal PEAR instalátoru. Pokud se zde najde nějaký dobrovolník na otestování a nahlášení případných chyb, budeme rádi .
Čeho jsme se to dočkali? Už dokonce i Debian bude přehledně zobrazovat jak dopadl init skript :-). No jo, pokrok člověk nezastaví :-).
# /etc/init.d/udev restart * Recreating device nodes... [ ok ]
Pokud používáte síť postavenou na neveřejných adresách a informace o nich jsou dostupné na nějakém whois serveru, může se hodit mini návod jak to nastavit.
Překvapivě toto je věc, se kterou se počítá a nastavení je jednoduché až triviální, jenom to vymyslet .
Firmy na celém světě se spoléhají na Red Hat hlásá Red Hat na svém webu.
No jestli je jejich distribuce stejně aktuální jako mapa Evropy, která je pod tímto sloganem, tak to tedy upřímnou soustrast .
Udev používám v podstatě od té doby co se objevil, protože to je jediná cesta jak pro několik usb-storage zařízení dostávat stále stejná jména zařízení. Když člověk používá několik takových věcí, tak opravdu nechce pokaždé přemýšlet, co že je tentokrát to sda.
Hotplug je zase nutný například pro práci s usb zařízeními (např. PTP foťáky), která nemají vlastní ovladač, pod uživatelem a ne jen pod rootem. Kromě podobných věcí, má na starosti také natahování modulů při připojení zařízení.
Nehodlám se vyjadřovat k zákroku jako takovému, na to již bylo vyplácáno mnoho prostoru během doby kdy jsem byl offline . Jen dodám odkaz na jeden zápis, se kterým se ztotožňuji.
Co mě však opravdu dostalo je rozhovor s Bublanem a Paroubkem na iDNES. Český premiér tam odpovídá:
Někdo mě upozornil na recenzi nových Windows na Živě. Nu což podíváme se, co nového Microsoft přichystal.
Nedávno zde v blogu proběhla informace o Beethovenových symfoniích nabízených BBC zdarma ke stažení. Jak říká staré pravidlo, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.