Portál AbcLinuxu, 22. července 2025 09:01
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky - 5/2009Compiz se bude reorganizovat. Linux Defenders - proti patentovým trollům. Blíží se sjednocení akceleračních API videa? Jibbed 5 RC. Fedora 11 Alpha. PCLinuxOS 2009 Beta 3. Distribuční rada: zjišťování míry fragmentace.
Hardwarové novinky - 5/200940nm paměti Samsung. Qimonda dokončila 46nm Buried Wordline paměti. Levnější výroba GeForce GTX 260 216. MSI Radeon HD 4870 s 90mm ventilátorem. Enterprise disky Seagate Constellation. Nový typ biometrického snímače od Sony.
Gentoo ebuild - 8 (EAPI 2)Co nového přináší EAPI 2? Závislosti na nastavení USE flagů, novou funkci src_prepare
, oddělení konfigurační fáze z funkce src_compile
do src_configure
, možnost úpravy názvů souborů stahovaných do distfiles a volání výchozích definicí jednotlivých fází a další novinky.
Sun Microsystems, Inc. a Stickfish, s. r. o.: grantový program pro všechny vzdělávací instituce. Jeden kus koupíte, druhý dostanete zdarma. Veškeré vybavení zakoupené v rámci grantového programu je se slevou 50 procent.
Ubuntu 8.10 Intrepid IbexNOVÝ ČLÁNEK: Lidé, kteří uvažují o tom, zda si nové Ubuntu nainstalovat, vždy zvažují všechna pro a proti. Ať už jsou to ti, kteří běží na starších verzích, nebo ti, kteří by rádi na Ubuntu přešli z jiných systémů. Jarní verze Ubuntu totiž byla ta s delší podporou a uživatelé si ji pochvalují jako spolehlivou. Co navíc tedy nabízí nová verze? V tomto článku bych se chtěl podělit o praktické zkušenosti s třítýdenním používáním Ubuntu a poreferovat o novinkách, které potěší nejednoho uživatele.
Jaderné noviny - 7. 1. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.28. Citáty týdne: Matthew Garrett, Alan Cox, Christoph Hellwig, Linus Torvalds, Greg Kroah-Hartman, Ted Ts'o. Začleňovací okno 2.6.29, část první. Budoucnost grsecurity. Btrfs míří do hlavní řady.
ACL a síťové souborové systémyACL (Access Control List, seznam pro řízení přístupu) má množství různých implementací. Článek objasňuje, které jsou podporovány v Linuxu, jak je to s přenositelností a rozebírá celou věc z pohledu síťových souborových systémů.
Mandriva Linux 2009 CZ - 2 (instalace a základní nastavení)V první části seriálu o Mandrivě 2009 CZ jsme se podívali na uživatelskou příručku, dnes nás čeká proces instalace, základního nastavení systému a milion screenshotů.
V Austrálii půjde před soud případ AFACT (Australian Federation Against Copyright Theft) versus iiNet (ISP z Perthu, Západní Austrálie). AFACT tvrdí, že když iiNet nabízí tarify s neomezenými přenosy dat, pomáhá tím zákazníkům sdílet data chráněná copyrightem, a proto požaduje, aby iiNet poskytl osobní údaje těchto zákazníků.
Heise.de píše o nápadu německé armády vytvořit jednotku hackerů, kteří by mohli proniknout do nepřátelských sítí a následně je ovládat nebo poškodit. Jednotka je umístěna nedaleko Bonnu a tvoří ji několik tuctů absolventů univerzit Bundeswehru. Momentálně procházejí výcvikem, ale jako "hackeři v uniformě" by mohli začít působit již příští rok.
Byly vydány nové verze jader 2.6.27.15 a 2.6.28.4. Všem uživatelům je doporučeno aktualizovat.
Vyšel Avidemux 2.4.4. Opravuje pád při otvírání některých MOV souborů, zlepšuje podporu H.264 a JPEG a dekódování PNG a BMP. Grafické rozhraní v Qt 4 bylo znatelně vylepšeno a je nyní plně funkční. Byly také aktualizovány překlady (včetně češtiny). Jde zřejmě o poslední verzi řady 2.4.
Termín pro darování krve pro přihlášení do soutěže AbcLinuxu.cz, která doprovází akci Jdi se bodnout!, byl prodloužen, aby zahrnoval celý začátek roku 2009. Platí tedy veškerá darování krve od začátku ledna až do konce března. V soutěži můžete vyhrát mobilní navigaci a dárkové předměty AbcLinuxu.cz.
Bruce Perens napsal na Datamation článek o tom, jak může být kombinován proprietární software s kódem pod licencí GNU GPL. Kromě ukazování situací, kdy je tak možné učinit, vysvětluje, kdy může mít výrobce dobrý důvod držet svůj kód uzavřený.
Opera se už nějakou dobu snaží vylepšit svůj podíl na trhu webových prohlížečů skrze páky Evropské unie - chce, aby s Windows byly bundlovány i další prohlížeče. Mike Connor, architekt Mozilla Firefoxu, vysvětluje, proč mu to připadá jako špatný nápad, a poukazuje na to, že Firefoxu se podařilo získat velmi dobrý podíl i bez politické pomoci. Operu považuje za příliš komplikovanou. Více na PCPro.
Na dot.kde.org vyšel článek shrnující to, co bude v programu Krita 2.0. Bude podporovat vrstvy Flake (takže je možné vložit různé vektorové objekty KOffice), nabídne více enginů pro štětce, lépe bude ošetřovat rozlišení obrázků a mimo jiné dokáže využít OpenGL.
Vyšlo SystemRescueCd 1.1.5. Mezi novinky patří podpora pro ext4 jak na straně jádra, tak i nástrojů jako GParted nebo GRUB.
Mozilla odhalila, co se plánuje do prohlížeče Firefox 3.2. Mělo by být možné zadávat povely v "přirozeném jazyce", tedy prohlížeči napsat, co má udělat. Jinou věcí bude snazší tvorba jednoduchých témat vzhledu. Čtěte PCPro.
V současnosti se vedou dohady, jak je to s KDE 4.2 a používáním chystaného Qt 4.5. Sebastian Kügler je proti tomu, aby distribuce s tímto KDE na nové Qt přecházely, protože vývojáři se nevěnovali kompatibilitě s nevydanou verzí a obcházení problémů Qt 4.4 může způsobovat potíže s Qt 4.5. Z Qt Software přichází opačný názor: otestovali jsme to a nové KDE bude s novým Qt fungovat lépe než se starým.
Společnost nVidia dnes uvolnila novou stabilní verzi ovladačů pro své grafické karty, 180.29. Nová verze shrnuje novinky z přechozích beta verzí - především vylepšenou podporu VDPAU a základní podporu OpenGL 3.0 pro karty GeForce 8 a novější. Zároveň vyšla nová verze VDPAU patche pro MPlayer.
Byla vydána nová verze (1.1) operačního systému Google Android. Pokud máte zájem, nahlédněte do poznámek k vydání nebo stahujte SDK.
Byla vydána nová verze ovladače SPL (Samsung Printer Language) tiskáren. Do této skupiny patří značky Samsung, Dell a Xerox. Verze 2.0.0 přináší mimo jiné zlepšení kvality tisku a podporu nových typů tiskáren. Další informace (např. seznam podporovaných typů) najdete na domovské stránce projektu.
Na Debian Today vyšel přehled změn mezi Debian Etch a Debian Lenny. Lenny by měl vyjít v příštích dnech, pokud tedy vše půjde podle plánů. Mezi novinkami najdeme například Linux 2.6.26, KVM, ntfs-3g, GNOME 2.22, LXDE a MySQL 5.1.
V testovací části Gmailu (Gmail Labs) se objevila další novinka. Tentokrát jde o nový způsob prohlížení pošty nazvaný Multiple Inboxes (do češtiny je to přeloženo jako "Více složek Doručená pošta"). V jednom panelu prohlížeče je po aktivaci možné (kromě "klasické" Doručené pošty) vidět např. poštu označenou nějakou nálepkou či výsledek hledání.
Doplním, že Gmail Labs jsou přístupné pouze z anglické verze Gmailu. Pokud chcete používat Multiple Inboxes nebo jiná rozšíření, měl by fungovat postup: Přepnout se do anglické verze, povolit požadovaná rozšíření a přepnout jazyk zpět na češtinu.
Německé školy si hrají se vzdálenými desktopy (NX) s prostředím KDE. K těm mají přístup učitelé i studenti. Každá škola dostane vlastní server, na kterém běží Xen pro virtualizaci. Čtěte DesktopLinux.com pro podrobnosti.
Vyšel Miro 2.0, open source přehrávač HD videa a internetových televizí. Má kompletně předělané uživatelské rozhraní a spoustu nových funkcí. Miro je multiplatformní, je k dispozici pro Linux, Mac OS X a Windows.
Debian Lenny má oficiálně vyjít 14. února, stejně jako jeho nástupce: Squeeze ("trojoký" mimozemšťan z Toy Story). Vývojáři však radí, že pokud dbáte na bezpečnost, tak byste na Squeeze neměli přecházet hned - počkejte pár týdnů, až oficiálně ohlásí bezpečnostní podporu.
Server AppleInsider přinesl informaci (v článku o připravovaném Push Notification Serveru), že open source Apple iCal Server (CalendarServer) bude v Mac OS X 10.6 implementovat standard XMPP publish-subscribe pro zajištění push funkcionality pro kalendář iCal. Po iChat Serveru tak bude iCal další součástí Mac OS X používající protokol XMPP.
Kubánská státní distribuce Nova byla představena na havanské konferenci zabývající se počítači. Ministr komunikace Ramiro Valdes, který vede migraci na free software, prohlásil, že získat větší kontrolu nad informačními technologiemi je velmi důležité. Narážel tak na vládní snahu stát se méně závislými na technologiích z USA. Důvody jsou minimálně dva. Kubánci mají strach, že má americká vláda přístup ke kódům Microsoft Windows, a mohla by jim tak škodit. Navíc Kubu trápí embargo, což ztěžuje legální zisk a upgrade Windows.
Na Kubě, kde si veřejnost může koupit počítač až od loňska, je Linux podle Hectora Rodrigueze (děkan Školy svobodného softwaru na Kubánské univerzitě informačních věd) používán na 20 % strojů. Rodriguez zdůrazňuje výhody svobodného softwaru. Zdroj: Agentura Reuters.
Miguel de Icaza na svém blogu oznámil vydání Moonlight 1.0, což je opensource implementace technologie Silverlight. Toto vydání prošlo regresními testy Microsoftu a je kompatibilní se svým protějškem a podporuje Media Pack, který obsahuje licencované kodeky.
Daniweb píše, že laptopy Dell E4200 a E4300 na sobě mají Linux i Windows. Linux je přítomen jako odlehčený systém, který se rychle spustí a můžete si např. přečíst e-maily. Zajímavé je to, že laptopy mají dva procesory: jeden Intel x86 a jeden (méně náročný) ARM.
Německý spolkový sněm si nechal od Vědecké služby zpracovat studii ohledně proveditelnosti a účinnosti zamýšleného blokování webových stránek. V ní se konstatuje, že filtrování na různých úrovních lze buďto snadno obejít nebo hrozí vysoké riziko blokování nevinného obsahu. Studie v PDF: PURSCH, Günter; BÄR, Verena. Sperrverfügung gegen Internet-Provider. 2009 (oficálně ještě nebyla zveřejněna).
Na serverech distribuce Debian se objevily .iso obrazy Debian GNU/Linux4.0r7 "Etch". Bylo opraveno 11 technických a 28 bezpečnostních chyb a byl odstraněn balíček tmsnc, který měl bezpečnostní problémy a nebyl udržovaný. Více na debian.org.
Tři členové slovinské sociální demokracie chtějí přechod veřejné správy na open source. Dle jejich odhadů by takový krok ročně na licencích ušetřil půl milionu euro. Postupný přechod by prý ani nemusel být náročný: nejdříve by se přešlo na Firefox, pak by se začalo používat OpenOffice.org a na závěr by se mohl nasadit Linux. Více na OSOR.eu.
Sun Microsystems ohlásilo Java Mobile FX, mobilní platformu, která by měla soupeřit s Adobe Flash a MS Silverlight. Za produkt se hned postavily firmy jako Sony Ericsson, LG nebo Orange. Detaily na LinuxInsider.
Red Hat spustil nový open source projekt, který má firmám usnadnit přechod z proprietárního middlewaru jako Oracle WebLogic nebo IBM WebSphere na JBoss. JBoss MASS má navíc usnadňovat komunikaci a spolupráci mezi zákazníky. Na projektu se spolupracuje s partnery a výsledky by se měly začít objevovat během příštích 6 měsíců. Čtěte ComputerWorld.
Vyšla Mandriva Linux 2009.1 Beta. Hlavní komponenty desktopu jsou zde v nových verzích: KDE 4.2.0, GNOME 2.25.90, Xfce 4.6 RC1, X.Org server 1.5, OpenOffice.org 3.0.1 a Qt 4.5.0 RC1. Specialitou je volitelný parametr speedboot, který by měl experimentálně zrychlit spouštění.
Vyšlo Wine 1.1.15. Přináší aktualizaci Gecko enginu, vylepšení podpory GdiPlus, podporu pro křížovou kompilaci do winegcc, počáteční podporu MS Text Framework a spoustu různých oprav.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.