V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Hardwarové novinky - 4/200965W quadcore Intel. AMD bez nástupce Geode LX a 22W Athlonu X2. 4Gb DDR3 Samsung. 1,5TB disk Samsung představen. 2TB disk Western Digital Caviar Green v prodeji. Notebook MSI s GeForce 9800M GS. 10palcový Aspire One i s Linuxem. Apple Macintosh oslavil 25 let.
Jdi se bodnout a vyhraj!Zúčastněte se soutěže s AbcLinuxu.cz v rámci kampaně Českého červeného kříže. Půjdete-li mezi 1. únorem a 30. březnem darovat krev, můžete se přihlásit do slosování o GPS navigaci a 35 dalších cen (trička a čepice s logem AbcLinuxu.cz apod.).
Distribuční novinky - 4/2009Tlak na použití OSS se šíří Evropou. OpenGL 3.0 se dostává do ovladačů. OLPC 2.0 aneb budoucnost projektu. KNOPPIX 6.0. Debian Installer RC2 pro Debian Lenny.
Vyvíjej, Inovuj, Programuj - 271 tisíc pro 7 projektůSdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, oznámilo výsledky prvního ročníku soutěže pro mladé talenty v oblasti ICT - "VIP - Vyvíjej, Inovuj, Programuj". Do ní mohli zájemci v loňském roce přihlásit projekty zaměřené na vývoj nového open-source softwaru nebo inovaci softwaru používaného v oblasti internetových technologií, služeb či infrastruktury. Finanční částku v celkové výši 271 tisíc si mezi sebe rozdělí sedm projektů, které soutěžící zpracovali a zaslali na adresu sdružení do 15. ledna tohoto roku.
Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)Mandriva 2009 vyšla před čtvrt rokem. Kromě obvyklých edicí (One, Free a PowerPack) si u nás můžeme koupit Mandriva 2009 CZ, která navíc přináší Extra DVD a výbornou více než 400stránkovou uživatelskou příručku. Dneškem počínaje spouštíme krátký seriál věnovaný tomuto domácímu počinu, který všem dává šanci přejít takřka bezbolestně na Linux.
OpenSolaris - 2 (základy)Jak probíhá instalace, jak se vyznat v základních adresářích, čím se adresářová struktura liší od Linuxu, co jsou to contracty, kde najít běžné nástroje pro práci s procesy, a proč se mít na pozoru před killall.
Jaderné noviny - 24. 12. 2008Aktuální jádro: 2.6.28. Citáty týdne: Alan Cox, Matt Mackall, Andrew Morton. Ospravedlnění FS-Cache. Vývojové statistiky 2.6.28. Sjednocování souborových systémů spojujícím připojením [union mount]. Plány do budoucna: zapisovatelná sjednocení.
LVM - 2 (přidat, odebrat, zvětšit, zmenšit)Minule jsme si ukázali, jak v LVM vytvořit jednoduchý oddíl, a použili jsme jen jeden pevný disk. Dnes se naučíme přidávat další disky a zvětšíme existující oddíl i se souborovým systémem. A také naopak, pevný disk z LVM odebereme, poté co zmenšíme systém souborů a logický oddíl.
Vyšla další vývojová verze zvukového editoru Audacity. Nová verze opravuje chyby a přidává i pár nových vlastností. Více čtěte v poznámkách o vydání. Stahovat můžete z oficiálních stránek.
Česká komunita okolo projektu Openstreetmap, svobodné mapy editovatelné ve stylu wiki, dosáhla dalšího úspěchu - podařilo se jí zmapovat všechny české silnice první, druhé i třetí třídy.
Zatímco silnice vyšších tříd byly většinou importovány, tak silnice třetí třídy pocházejí kompletně od přispěvatelů projektu.
Mapování českých silnic dokládá graf a schéma nezmapovaných silnic (včetně historie).
Do projektu může přispívat každý, a to i bez GPS - může zmapovat místa, která zná a nebo použít pro Openstreetmap přístupné zdroje (především ortofotomapu ÚHULu, nebo katastrální mapu). Případné chyby je možné hlásit přes OpenStreetBugs.
Byl spuštěn nový web GoogleAndroid.cz zaměřený na zpravodajství ze světa mobilního OS Google Android. Za reakce budeme rádi v podobě komentářů nebo e-mailů na JakykolivVasNazor@googleandroid.cz, například hodnespatne@googleandroid.cz nebo jdeto@googleandroid.cz.
Vývoj digiKamu pro KDE3 stále pokračuje. Nyní vyšla 3. betaverze 0.9.5, následovat již budou Release Candidates. Pokud je kompilován s Exiv2 ve verzi 0.18, podporuje nově přidávání a editaci metadat v TIFF, PNG a JPEG2000 souborech. Další novinky se týkají editoru.
Phoronix informuje o začínající podpoře exFAT v jádře. exFAT (Extended FAT, známý také jako FAT64) je nový souborový systém, který představil Microsoft ve Vista Service Packu 1 a je určený pro vysokokapacitní USB flash paměti. Nyní byly do LKML zaslány první patche pro podporu, zatím pouze pro čtení, tohoto filesystému.
Desetidolarový notebook s Linuxem by měl být údajně příští týden představen v Tirupati v Indii. Má mít "2 GB RAM".
Posledního ledna vyšla nová verze Kdenlive, konkrétně 0.7.2. Přináší nové funkce jako průvodce vytvořením DVD, vylepšeného správce právě prováděných úloh a vylepšené renderování. Dále také přináší opravy chyb v efektech A časové ose. Více čtěte V poznámkách vydání.
Na svět přichází nová opensource FPS hra zvaná Blood Frontier. Zakládá se na Cube Engine 2, jež je znám ze hry Sauerbraten, a využívá jeho plný potenciál. Může se také pochlubit fyzikální funkcí zvanou ragdoll nebo zabudovaným IRC klientem. Nyní je k dispozici beta verze, lze ji stáhnout jak pro GNU/Linux, tak Windows ze SourceForge stránek projektu.
Německé Ministerstvo zahraničí šetří na nákladech na IT díky používání open source. Přechod všech 11 000 desktopů v této organizaci na Linux začal v roce 2003 a současné náklady jsou 1000 euro na desktop na rok. Ve výsledku je rozpočet na IT čtvrtinový oproti tomu, jaký má OSN, což je organizace srovnatelné velikosti. Více na osor.eu.
Český T-Mobile začal 30. ledna prodávat telefon T-Mobile G1 s operačním systémem Android. iDnes.cz popisuje, jak zahájení prodeje vypadalo v Praze na Národní třídě: na svůj telefon ráno čekalo 20 zájemců.
Novell dal v pátek výpověď 100 zaměstnancům - jde o následek poklesu prodejů. Firma má celosvětově 4200 zaměstnanců, takže nejde podle LinuxWorld o tak závažný krok.
Slackware je známý jako distribuce pro zkušené uživatele. Na obrázcích z instalace si mohou i začátečníci ověřit, že to není pravda :^)
Druhá RC verze instalátoru pro Debian Lenny je venku. Instalátor je to jediné, co chybí do vydání Lennyho. Vývojář Adeodato Simó předpokládá, že by Lenny mohl vyjít už 14.2.
Nepořádek kolem API pro akceleraci přehrávání (dekompresi) videa, kdy NVIDIA, AMD a Intel mají každý své vlastní API, se snad trochu uklidí. Pracuje se totiž na VDPAU backendu (NVIDIA) pro VA-API (Intel) a začíná se pracovat i na XvBA (AMD) backendu. Více na Phoronixu.
FSF Europe spustilo web PDFreaders.org, kde jsou propagovány svobodné prohlížeče PDF dokumentů pro různé OS: Windows, Mac OS X a svobodné operační systémy. Stránky nabízí tlačítka pro umístění na weby, kde jsou ke stažení PDF dokumenty.
Byly vydány nové verze stabilních řad kernelu: 2.6.28.3 a 2.6.27.14, které obě obsahují pěknou řádku oprav např. ext3, ALSA, USB a dalších. Greg KH tentokrát velmi důrazně vyzývá k přechodu na aktuální verze.
Spoločnosť Novell oznámila, že Dell bude ponúkať na model OptiPlex FX160 predinštalovaný SUSE Linux Enterprise tenkého klienta.
Přední hráč na poli virtualizačních řešení společnost VMware oznámila open source klienta pro připojení ke vzdálené ploše Windows z Linuxu - VMware View Open Client. Projekt je licencovaný pod LGPL 2.1. Průvodní verze obsahuje mimo jiné podporu pro SSH tunely, autentizaci pomocí RSA a ovládání přes příkazovou řádku. Více informací o projektu najdete na jeho stránkách na Google Code.
Open Invention Network, SFLC a Linux Foundation sponzorují novou organizaci Linux Defenders. Ta má komunitě pomoci při boji s patentovými trolly, především v USA. Projekt vyzývá ke spolupráci všechny, kteří mohou přispět, aby se bránilo přiškrcování rozvoje softwaru.
Linus Torvalds odmítl představu, že by vývojáři měli sjednotit své síly za jedinou distribuci. Myslí si, že více distribucí je nejen dobrá věc, ale je to dokonce absolutně nezbytné. Odůvodněním je to, že různé distribuce vyhovují různým trhům. Ještě více zajímavostí najdete v rozhovoru na DistroWatch.com.
Compiz++ je přepis jádra Compizu do C++, který přináší i další změny v architektuře. Vznikl v roce 2008 a nyní bude připojen zpět do Compizu, konkrétně do verze 0.9.0. Další oddělený projekt Nomad bude čekat sloučení později.
Vyšel Mozilla Firefox 3.0.6. Opravuje několik bezpečnostních chyb, zlepšuje stabilitu a opravuje problém starších verzí, kdy se části okna špatně vykreslovaly poté, co Firefox běžel delší dobu.
Vyšel Paludis 0.34.2. Hlavní novinkou je přidání klienta appareo, který umí generovat soubory 'Manifest', takže již není třeba používat program ebuild, který je součástí Portage. Přepínače --contents a --executables nově podporují wildcards (žolíkové znaky). Dále byl opraven problém s instalací hardlinků.
Na slashdot.org se objevila informace o novém projektu v Koreji. Tamní komunikační úřad tvrdí, že v roce 2012 bude v celé zemi poskytováno gigabitové připojení. Projekt by měl stát v přepočtu téměř 550 miliard korun a vytvořit 120 000 pracovních míst. Za poznámku stojí také fakt, že dnes Korejci používají připojení o rychlosti až 100 Mbps.
Nový netbook HP Mini 1000 nebude bohužel v Británii a mnohých jiných evropských zemích nabízen s Linuxem. HP odmítlo komentovat toto rozhodnutí a dodává, že také pouze s Windows bude prodávat i Compaq Mini 700. Více na ZDNet.co.uk.
Vývojáři Compizu se shodli na tom, že projekt pro své přežití potřebuje reorganizaci. V současnosti nemá vývoj daný směr a vznikají různé oddělené vývojové větve. S řešením má pomoci nově vzniklá rada, která stanovila důležité cíle.
Kanadská vláda zveřejnila přizvání k diskuzi (přesněji "Request for Information") na téma nasazení open source. Ten je v textu označován jako "bezplatný licencovaný software", ale je zjevné, co se tím myslí. Informace budou shromažďovány až do 19. února.
Vyšel ReactOS 0.3.8, nová verze operačního systému kompatibilního s Windows NT. Přináší opravy chyb, zlepšení jádra, stabilnějšího správce paměti a další novinky. Vývojáři stále pracují na podpoře MSVC. Byl aktualizován kód, který má ReactOS společný s Wine.
Vyšla Fedora 11 Alpha. Nabídka obrazů ke stažení je široká. Na většině systémů by už měla být Alpha instalovatelná. Poznámky k vydání upozorňují na některé významné změny a novinky. Na IRC kanálu #fedora-qa na FreeNode jsou vítáni testeři. Dnes se testuje hlavně instalace na ext4, který bude ve Fedoře 11 výchozím souborovým systémem.
Vyšel KDevelop 4 Beta 1. Dle dot.kde.org výborně podporuje C++ a integruje podporu CMake, Subversion a Git. Obsahuje i počátky integrace s Qt Designerem. Obrázky a informace o vývoji najdete v blozích vývojářů Zwabel a apaku.
Vyšel Qt Creator 0.9.2 RC1. Přináší celoobrazovkový režim, experimentální podporu CMake a režim emulace Vimu. Dále zlepšuje C++ engine a VCS pluginy. Stahovat můžete z domovské stránky Qt Software nebo z Git repozitáře.
Vyšla verze 1.0.3 Direct Connect klienta Linux DC++. Kromě několika oprav přibyla možnost seskupovat výsledky vyhledávání podle různých kritérií.
Na TuxRadar.com vyšlo porovnání výkonu a dalších vlastností Ubuntu, Windows Vista a Windows 7. Zkoumala se doba instalace, zabrané místo na disku, rychlost spouštění a vypínání, rychlost kopírování souborů apod. Ubuntu si obecně vedlo nejlépe.
Vyšlo Ubuntu 9.04 Alpha 4. Optimalizuje velikost písem (nastavení DPI) podle vlastností monitoru a používá jádro 2.6.28.2. Konečná verze bude vydána 23. dubna.
Sun vydal Java Sun 6 u12, který přináší podporu Java appletů a Java Webstart pro 64bitové platformy. K dispozici je i verze pro distributory. Tomuto kroku předcházelo zkušební vydání v programu Early Access.
V noci ze 13. na 14. února (0:31:30 našeho času) nastane "jubilejní" unixový čas 1234567890. Unixový čas udává počet sekund od 0:00 1. 1. 1970 UTC (přestupné sekundy se nepočítají). Pokud chcete, můžete sledovat počítadlo.
Pokud vše vyjde, mohl by Debian Lenny mít pěkný čas narození.
Britští konzervativci (v opozici) nedávno ve svém prohlášení kritizovali vládu za slabou podporu nasazení open source software. Podle americké společnosti Fortify Software to ale nutně nemusí být chyba, protože otevřený software je nebezpečný. Píše o tom techworld.com.
Viceprezident výše zmíněné společnosti Richard Kirk prohlásil, že podle jejich průzkumu open source vystavuje uživatele znatelnému nebezpečí, protože bezpečnost je často přehlížena a uživatelé se tak stávají více zranitelnými. Dále tvrdí, že komerční software sice není bez rizika, ale jsou zde mnohem rychleji opravovány chyby, protože výrobce takového softwaru může ztratit více než programátor OSS. Dodal, že britská vláda by neměla na otevřený software nahlížet jen jako na nástroj ke snížení nákladů, ale také garantovat bezpečnost takového řešení.
HP uvolnilo netbookové grafické rozhraní pro Ubuntu Linux. Snaží se vypadat stylově a měl by jej zvládnout používat i nezkušený uživatel. Nejvíce asi řeknou screenshoty, které jsou k vidění na downloadsquad.com.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: