Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 17:03
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Aktuálně: Licence Creative Commons v češtiněDočkali jsme se české verze licencí Creative Commons. 16. dubna je na půdě Akademie výtvarných umění představilo občanské sdružení Iuridicum Remedium, které na české verzi pracovalo spolu s odborníky z Národní knihovny ČR, Ministerstva kultury, Filozofické fakulty UK i s umělci a IT specialisty.
Grafické programy v Qt 4 - 5 (regexpy, vlákna a ukazatel průběhu)V tomto díle se dozvíte, jak kontrolovat vstupní textová pole pomocí regulárních výrazů, jak a kdy používat vlákna a jak zobrazovat průběh nějaké déle trvající operace.
Aktuálně: Sun Microsystems pod křídly OracleTak jako Sun Microsystems v roce 2008 předběhl Oracle v závodě o koupi MySQL, Oracle překvapil IBM a ukončil spekulace o koupi Sunu. Co k tomu vedlo, jaký byl vývoj jednání s IBM, jaké to bude mít důsledky.
LVM - 3 (zrcadlený a prokládaný oddíl)Dnešní díl o LVM se věnuje vytváření prokládaného a zrcadleného oddílu. Pro zrcadlený i prokládaný oddíl se častěji používá hardwarový (pokud počítač disponuje kvalitním řadičem) či softwarový RAID (v Linuxu pomocí mdadm
), ale v praxi může nastat potřeba vytvořit např. prokládaný oddíl i za situace, kdy jsou všechny pevné disky zařazeny do LVM.
V druhé části reportáže najdete hodnocení stánků open source projektů, postřehy z přednášek Microsoftu i dalších a stručný popis flamewaru, který se strhl při panelové diskusi o otevřených standardech.
BGP - dynamické routování - 1 (úvod, administrativa)BGP neboli Border Gateway Protocol slouží k výměně routovacích informací (routovacích tabulek) mezi autonomními systémy v rámci Internetu. Autonomním systémem se nazývá síť routerů (typicky ISP) s jednotnou routovací politikou.
Jaderné noviny - 25. 3. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.29. Citáty týdne: Ingo Molnár, Dan Williams, Ted Ts'o, Tom Christiansen. Návrat utrace. Nftables: nový engine pro filtrování paketů.
Hardwarové novinky - 15/2009Karta Canopus s procesory Cell. Dave Baumann z ATI odpovídá. NVIDIA uvolnila OpenCL SDK. 800GB Western Digital Caviar Green.
Komentáře ke GNOME 2.2618. března bylo oznámeno vydání GNOME 2.26. Co nabízí nového? Tento článek shrnuje nejdůležitější novinky.
Na blogu VirtualGuru vyšel příspěvek ukazující vylepšenou kompatibilitu nového VirtualBoxu 2.2 s VMware ESX serverem: VirtualBox 2.2 provide VMware Wrk 5.x and ESX compatible devices a Demonstrating VirtualBox 2.2 providing VMware Wrk 5.x and ESX compatiliy.
Phoronix informuje, že AMD vydalo kód, který umožní akceleraci 3D na kartách Radeon HD řady 2000, 3000 a 4000. Zatím by měly fungovat pouze jednoduché OpenGL programy, jako např. glxgears, ale počítá se s tím, že v následujících týdnech a měsících by už měly běžet i hry kompatibilní s Mesa.
Vyšel nVIDIA ovladač 180.51, další z řady kandidátů na stabilní verzi (nejnovější testovací verze je stále 185.19). Přináší podporu Linuxu 2.6.30 a několika nových GPU. Opravuje záseky s GeForce 9 a novějšími, problémy se správou paměti při použití kompozitního správce oken a několik dalších více či méně závažných chyb.
Od nedávné doby lze vkládat fotky na Rajce.net i z Linuxu pomocí Wine. Testovací verze programu a detaily na blog.miroslavbucek.cz (postup pro Mac OS X, ale použitelný i pro Linux).
Přijměte prosím pozvání na 7. ročník 4denní konference Gopas TECHnical EDucation Conference 2009, na které máte jedinečnou možnost se v 50 unikátních prezentačních blocích seznámit s nejnovějšími technologiemi, platformami a nástroji společnosti Microsoft a získáte přehled v širokém okruhu nezbytných nástrojů a systémů dostupných pro tvorbu řešení v prostředí firemní IT infrastruktury.
Ken Smith oznámil dostupnost první ze dvou plánovaných RC verzí FreeBSD 7.2. Finální vydání 7.2 je nastaveno na 4. května 2009.
Programátory v C/C++ by mohl zajímat přehled změn v glibc 2.10. Jde o novinky pro C++, vylepšení modulu DNS NSS, používání NSS v libcrypt, printf hooks nebo škálovatelnost malloc.
OLPC oznámilo práci na 1,5 generaci laptopu XO. Ponechává si původní baterii, design a architekturu x86, ale nabízí procesor VIA C7-M 1 GHz, 1 GB RAM a 4 GB flash úložiště. Upgradu se dočkají i jiné komponenty díky novému čipsetu.
Sun by prý byl ochoten pokračovat v diskuzi o akvizici společností IBM, pokud by se IBM více zavázalo koupi opravdu dokončit. I výkonný ředitel Sunu byl původně pro uzavření dohody, ale nakonec hlasoval se zbytkem rady proti, neboť mu cena přišla nízká a necítil jistotu, že by ke sloučení skutečně došlo. Více na Bloomberg.com.
Pokud máte zájem o originální lisované CD Ubuntu 9.04 přímo od společnosti Canonical a nechcete platit vysoké poštovné, můžete se (zatím nezávazně) připojit k připravované hromadné objednávce pro české a slovenské uživatele. Cena jednoho CD by neměla překročit 3 € a kromě samotného Canonicalu jeho nákupem podpoříte i Občanské sdružení Ubuntu pro Českou republiku a lokalizaci Gnome.
Po sérii spekulací o koupi Sun Microsystems bylo dnes překvapivě oznámeno, že kupcem se stává Oracle.
V Praze se uskutečnila ministerská konference „Bezpečnější internet pro děti – společný boj proti nelegálnímu obsahu a chování on-line“. Konferenci pořádalo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Evropskou komisí. Českou republiku na této akci reprezentovali ministr vnitra Ivan Langer a policejní prezident Oldřich Martinů. Více na mvcr.cz.
Byla založena Česká pirátská strana, která si klade za cíl podporovat svobodné šíření informací, chránit soukromí občanů a reformovat autorský zákon obecně. Strana vznikla jako přímá reakce na rozhodnutí švédského soudu o vině provozovatelů Pirate Bay. Navzdory svému názvu nepodporuje warez, chce však stát v protiváze k autorským organizacím. Můžete vyjádřit podporu v petici. Více na www.ceskapiratskastrana.cz.
Po nasazení HiICQ transportu na Jabbim.cz se nejen správci ostatních serverů ptali, jestli bude HiICQ-t pod GPL. Jan Kaluža, autor transportu, získal projekt v rámci GSoC libpurple XMPP transport, což je univerzální transport do sítí podporovaných knihovnou libpurple, jádrem klienta Pidgin. XMPP komunita tím získá skvělý nástroj podporující migraci uživatelů z konkurenčních sítí.
U Evropského patentového úřadu v Mnichově proběhla před několika dny demonstrace proti softwarovým patentům. Richard Stallman zde měl svůj projev, který si můžete prohlédnout ve dvou videiích.
Vyšlo Xfce 4.6.1. Jde o opravy chyb, které byly nahlášeny během posledních týdnů. Navíc bylo vylepšeno několik lokalizací.
Poskytovatelé mobilního připojení k Internetu ve Spojeném království od nynějška blokují přístup k serveru ThePirateBay.org. Důvodem je to, že web je prý vhodný jen pro osoby starší 18 let a mobilní připojení by se mohlo dostat do rukou mladších osob. Více na PC Pro.
Vyšlo CrossOver Office 8.0 Beta 1 pro Linux, OpenSolaris a FreeBSD. Přináší podporu Quicken 2009 a různá další vylepšení. Jde o zkušební vydání a vývojáři jej nedoporučují zkoušet začátečníkům. Ke stažení je potřebná registrace.
Čínská firma Skytone přichází s prvním netbookem, na kterém běží Google Android. Je jím Alpha-680 s podporou WiFi a ethernetu, USB porty a čtečkou SD karet. Druhou novinkou je set-top box s Androidem z dílny Motoroly - přehrává DVD a CD, ripuje a ukládá další data a umožňuje přenos souborů do mobilních zařízení.
Komise ITRE Evropského parlamentu znovu přijala původní nezměněný dodatek 138 (nyní přečíslován na dodatek 46) k telekomunikačnímu balíčku. Hrozba odpojování uživatelů od Internetu bez soudu (a vznik orgánů monitorujících a odpojujících uživatele jen na základě podezření z porušování autorských práv) tak snad byla na půdě EU zastavena. Pro dodatek hlasovala silná většina (40 ku 4). Poslanci Evropského parlamentu odolali obrovskému tlaku lobbystů z řad nahrávacích společností a znovu dokázali, že svoboda a práva občanů jim nejsou lhostejná.
Vyšla nová verze kompilátorů GNU compiler collection, konkrétně 4.4.0. Přináší lepší optimalizace cyklů, nový alokátor registrů (IRA) i instrukční scheduler, pokrok v podpoře pro C++0x jak v kompilátoru (např. auto
), tak ve standardní knihovně (např. hlavičku <thread>
), lepší podporu nových standardů Fortranu 2003 a 2008, podporu pro OpenMP 3.0 v C, C++ a Fortranu, řadu oprav a další, včetně odebrání podpory některých platforem a vlastností, které bývaly v minulých vydáních "deprecated". Započata byla i práce na větvi 4.5, která přinese např. možnost psát pluginy do GCC.
Dánská správní oblast Gribskov s 41 000 obyvateli je ukázkou toho, jak lze ušetřit díky používání OpenOffice.org. Tamní veřejná správa a školy na tento kancelářský balík přešly v roce 2007. Nyní roční úspora dosáhla přibližně 130 000 €. Podrobnosti na OSOR.eu.
Vyšel Mozilla Firefox 3.0.9. Opravuje 12 chyb, přičemž 4 jsou kritické a může teoreticky dojít ke spuštění kódu z rukou útočníka. Do konce týdne by ještě měl vyjít Firefox 3.5 Beta 4.
Evropský výbor pro interoperabilní systémy (ECIS) zveřejnil dokument nazvaný "Microsoft - historie monopolního chování a poškozování zákazníků", který byl v lednu tohoto roku dokončen v souvislosti s vyšetřováním Evropské komise. Píše se v něm o možném manipulování hlasování o standardizaci OOXML, využívání nejasné patentové situace k odrazování od změny systému, přidávání proprietárních rozšíření k existujícím standardům a dalších taktikách. Čtěte Groklaw.
Monty Widenius, zakladatel MySQL, napsal blogový zápisek, kde uvádí své domněnky, proč je Sun kupován Oraclem, a také přemýšlí nad tím, co Oracle udělá s MySQL. Připomíná, že jeho firma Monty Program AB už nyní MySQL rozvíjí a je připravena zaměstnat nebo najít zaměstnaní všem hlavním vývojářům tohoto databázového softwaru, aby se nerozutekli a budoucí rozvoj nebyl ohrožen.
Dva členové italského parlamentu za Demokratickou stranu přišli s návrhem, který by měl zvýšit používanost open source ve státní správě. Kritizují nedávné rozhodnutí ministra veřejné administrativy obnovit kontrakt s Microsoftem, navrhují ve výběrových řízeních zvýhodňovat řešení založená na svobodném softwaru a otevřených standardech a také chtějí, aby byl založen fond na čerpání dotací pro školy, univerzity a společnosti, které vyvíjejí svobodný software pro státní správu.
Vyšlo MySQL 5.4.0 beta. Oproti MySQL 5.1 nabízí až o 90 % rychlejší odpovědi díky optimalizaci zpracování poddotazů a spojování tabulek. Engine InnoDB je navíc možné škálovat na až 16 x86 serverů nebo 64 CMT serverů.
Vyšla první alfaverze vypalovacího programu K3b řady pro KDE 4: 1.65.0 alpha 1. Jedná se samozřejmě o vývojovou verzi nevhodnou pro produkční nasazení. Alfa 1 by měla být základem pro blížící se "K3b bug crushing week."
Google přišel s O3D - doplňkem do prohlížečů, který umožňuje vyváření 3D prezentací ve světě webu. Jedná se hlavně o API, které může využívat JavaScript obsažený ve stránce.
Vyšlo Equinox Desktop Environment ve verzi 2.0-alpha. Jedná se o velmi nenáročné desktopové prostředí. Jednou z hlavních změn této verze je přechod z knihovny eFLTK na FLTK. Některé části jsou sice stále postaveny na eFLTK, ale i to je v plánu změnit. Mezi dalšími změnami je představení nové knihovny edelib a přijetí standardů freedesktop.org.
Vyšlo Qt 4.5.1 a Qt Creator 1.1. Qt se dočkalo spousty oprav a několika optimalizací. Qt Creator byl vylepšen ve všech směrech, přibyla podpora pro zvýraznění syntaxe JavaScriptu, emulace Vimu, do Designeru přibyl editor signálů/slotů a spousta dalších novinek.
Společnost Canonical vydala Ubuntu 9.04 s rychlejším spouštěním, vylepšenými aplikacemi i vzhledem a dalšími novinkami. Vyšly i Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu Server a Ubuntu Netbook Remix.
CD-R server informuje o tom, že sudca, rozhodujúci v prípade The Pirate Bay bol švédskym nezávislým rádiom "Sveriges Radio" obvinený zo zaujatosti. Vraj je členom niekoľkých švédskych organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou autorských práv. Je možné, že celý súd by mohol byť anulovaný a začať odznova s novým sudcom.
Ulteo uvedlo první verzi svého Open Virtual Desktop. Stahovat můžete ze serverů Ultea, kde také naleznete informace o vydání.
Akademický senát ČVUT na svém zasedání dne 22.4.2009 schválil zřízení Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze. Tento rok by se již měl začít učit bakalářský program Informatika. Akreditace magisterského a doktorského programu se připravuje. Informace o příjímacím řízení se objeví na stránkách nové fakulty.
Vyšel nVIDIA ovladač 185.18.04 (beta) z vývojové řady. Obchází chybu v patchi X serveru, který byl zařazen do RHEL 5 a problémy s interakcí DisplayPortu se suspend/resume událostmi. Přejímá také některé opravy ze stabilní řady. Tato verze je novější než 185.19.
Server linux-mag.com přináší rozhovor s Linusem Torvaldsem, který se v něm vyjadřuje převážně k minulému i současnému vývoji linuxového jádra, jež trvá již osmnáct let.
V repozitářích aktuální verze Ubuntu (9.04) je k dispozici Nouveau --- open source ovladač grafických karet NVIDIA. Na rozdíl od Fedory 11, kde bude použit jako výchozí, si ho však v Ubuntu musíte doinstalovat. Článek na serveru phoronix.com vám prozradí jak na to a co od tohoto ovladače můžete čekat.
Vyšlo Wine 1.1.20. Při pádu aplikací ukazuje dialog a má lepší podporu OLE copy/paste, čistější kód pro Direct3D, vylepšení v ListView a spoustu oprav.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.