Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 742: TáborákXKCD česky.
Jaderné noviny – 12. 5. 2010Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc7. Citáty týdne: Glauber Costa, Matthew Garrett. Adaptivní cyklické futexy. Uprobes se vrací – zase. Detekce vzorců nečinnosti. Souborový systém Next3. Přechod x86 k LMB. MeeGo a Btrfs.
Hledá se: Administrátor – systémový inženýr VDISpolečnost Stickfish, s. r. o., dodává na trh unikátní řešení – virtuální enterprise desktop Raydesk a dále řešení postavená na Vmware VDI/View a Sun VDI. Stickfish také poskytuje systémy předních výrobců, jako jsou Sun, IBM, Red Hat, Oracle a vyspělé síťové prvky Juniper.
Nokia N900 – Maemo 5 a softwareN900 je spolu s Maemo 5 na trhu už skoro pol roka, Maemo ako také oveľa dlhšie. Práca so systémom od výrobcu je síce fajn – väčšina ľudí si ale N900ku zrejme kúpi skôr kvôli rozšíriteľnosti ďalšími aplikáciami. V dnešnom pokračovaní seriálu o N900 sa teda pozrieme na to, čo zaujímavé je možné do tohoto „mobilného počítača“ doinštalovať – a aké sú možnosti si tieto zaujímavosti vytvoriť vlastnoručne.
Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlkNedávno vyhlášená akce Humble Indie Bundle mne doslova nadchla a konečně jsem se odhodlal k nákupu her, u kterých jsem dosud zkoušel jen dema. Zvláště hra Lugaru mne chytla už před nějakým časem a nyní jsem měl skvělou příležitost si hru zahrát celou. Navíc s texturami ve vyšším rozlišení, než byly ve verzi původní.
Komiks xkcd 584: NespokojenýXKCD česky.
HP Mini 5101 – linuxový univerzálHP Mini 5101 je klasický netbook první generace: Malý, nevzhledný a velmi šikovný. Základní sestava je cenově velmi příznivá. Dodává se se systémem SUSE Linux Enterprise Desktop 11, i když na něm fungují i jiné linuxové systémy. V článku je popsán také netbooková varianta Ubuntu.
Hardwarové novinky – 21/2010Dnes se podíváme na první čip, který dokáže dát základním deskám a řadičům více než dva USB 3.0 porty (konkrétně 4), dvě nové GeForce (jednu mobilní) stavějící na GPU GF100 a nakonec na externí Blu-ray vypalovačku, která si díký USB 3.0 troufá i na 12rychlostní zápis. Nemineme ani to, jak to momentálně vypadá s projektem Larrabee společnosti Intel.
Anketa o distro 2010: Jak tipují osobnostiHlasování o nejoblíbenější distribuci probíhá, a proto jsme se, jako už tradičně, zeptali „osobností“ české linuxové scény na pár věcí souvisejících s distribucemi. Otázky jsou tentokrát trochu jiné. A co vy? Už jste hlasovali v anketě? Pokud ne, jděte na to, ať je účast co nejvyšší.
Vyšlo vývojové GNOME 2.31.2. Obsahuje změny a opravy v součástech Clutter, Mutter, GNOME Shell, GSettings, GDBus. Související novinkou je také podpora X Input 2 v GTK+ 3.
Většina lidí používajících internet neodolá a vyhledá (většinou na Googlu) své jméno. Studie také zjistila, že jsou to spíše mladí lidé, kdo si více hlídá, jaké informace o sobě na internetu sdílejí. Více v článku na CNN.
Na LinuxExpress vyšel článek Několik pádných důvodů, proč používat GNU/Linux který velmi pěkně popisuje vlastnosti GNU/Linuxu a jeho postavení vedle konkurenčního M$ Windows.
Vývojář Arch Linuxu Thomas Bächler na svém blogu popisuje, jak vytvořit instalační flash disk s datovou particí, se kterou se dokáží vyrovnat i nedokonalé operační systémy [čti Windows]. Flash disk pak lze použít k instalaci, opravě poškozeného systému, ale také přenosu dat.
S více než ročním zpožděním vyšel MPlayer 1.0rc3 s velkým množstvím novinek a oprav oproti rc2. Protože se jedná o přes rok starý kód, je tato verze určena především pro distribuce používající FFmpeg 0.5. Ostatním uživatelům se doporučuje použít Subversion snapshoty. V brzké době se očekává FFmpeg 0.6 a s ním kompatibilní MPlayer 1.0rc4.
NVIDIA vydala další betaverzi nové generace svých proprietárních ovladačů pro grafické karty. 256.29 přichází týden po 256.25 (první vydání v řadě 256.xx) a opravuje především výkonnostní problémy předchozí verze. Řada 256.xx přináší množství novinek, například podporu mnoha nových OpenGL rozšíření, vylepšení VDPAU (včetně základní podpory režimu Xinerama) a také začala práce na zdokonalení linuxového instalátoru (i když grafické rozhraní stále nemá).
Software Synergy+ vám umožní používat jednu klávesnici a myš pro více počítačů zároveň. Možnosti konfigurace jsou velmi široké. Synergy+ např. umí nastavit jednotlivé obrazovky jako součásti jedné velké plochy, a to i když jde o různé operační systémy (Linux, Mac OS, Windows). Více v článku 2 Computers via 1 Keyboard & Mouse.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže o inteligentního robota s unikátním pohybovým aparátem, která proběhla na ITBiz.cz. Mezi dalšími cenami jsou i šachový počítač, flash disk apod.
Developer.com nabízí přehled vývoje a změn v jednotlivých verzích Androidu. Cupcake (Android 1.5), Donut (1.6), Éclair (2.0), Flan (2.1), FroYo (2.2), a chystaný Gingerbread (3.0).
Byla vydána údržbová verze (1.7.1) přehrávače Banshee. Kromě drobných vylepšení (což se týká například podpory audioknih) přináší také 18 oprav chyb. Další informace můžete nalézt v poznámkách k vydání.
Mandriva Linux 2010 Spring bude mít zpoždění. Původně měla finální verze vyjít již 3. června, po jedné RC verzi (RC1 vyšla 19. května). Plán vydání však doznal změn a nyní je na pořadu ještě RC2, která by se měla objevit již zítra, tj. 1. června. Nové datum vydání finální verze není stanoveno.
Před časem se objevily zprávy, že je společnost Mandriva na prodej (zájem prý byl z Anglie i Francie), což jistě nepřidalo klidu vývojářům. Za opožděným vydáním nadcházející verze 2010.1 stojí čekání na výsledek jednání o odkupu.
Mozilla vydala první release candidate poštovního klienta Thunderbird 3.1. Přináší 57 opravených chyb, nového správce stažených souborů, jednodušší nastavení účtu, rychlejší vyhledávání a další změny. Pokud nebude potřeba RC2, pak by podle plánu mohlo finální vydání přijít v polovině června. K dispozici jsou také poznámky k vydání.
Čína má druhý nejrychlejší superpočítač na světě. Jmenuje se Nebulae a sídlí v Shenzhenu (深圳市). Je postaven ze systému Dawning TC3600 Blade s procesory Intel X5650 a GPU NVidia Tesla C2050. Operační systém Linux. V testu Linpack dosáhl 1,271 PFlop/s (nejrychlejší Jaguar má 1,75 petaflop/s). Na BBC je hezký interaktivní diagram, který vám ukáže rozložení superpočítačů podle rychlosti, země, operačního systému, využití, značky procesorů a výrobce. Převaha Linuxu při zobrazení podle OS je drtivá.
Ve vývoji internetového prohlížeče Opera 10.5x pro Linux nastal další zvrat - celá řada 10.5x bude přeskočena a první vydání po 10.10 bude až 10.60. V této verzi by ale měl být synchronizovaný vývojový cyklus Opery pro všechny podporované platformy a finální verze pro Linux by se tedy měla objevit současně s verzemi pro jiné operační systémy. Více informací na blogu Opera Desktop Teamu.
Špičkový mobil N900 postavený na platformě Maemo je údajně propadák, který jde špatně na odbyt. Pokud vás zaujal, nepřehlédněte náš seriál věnovaný tomuto zařízení, v dnešním díle rozebíráme software pro Maemo 5 a N900.
Vedoucí Laboratoří CZ.NIC, Ondřej Surý, se dostal do společnosti odborníků, kteří budou jako důvěryhodní zástupci komunity dohlížet na proces podpisu kořenové zóny technologií DNSSEC. Tato skutečnost souvisí s jeho jmenováním mezi takzvané Recovery Key Share Holders (RKSH), kteří se budou v případě havárie HSM (Hardware Security Modul), v němž je uložena soukromá část KSK klíče, podílet na jeho obnově ze zálohy. Více k tomuto tématu najdete na blogu CZ.NIC.
Vlasta Ott z organizace Liberix na svém (osobním) blogu shrnuje dění okolo tiskové zprávy ministerstva financí a BSA o tom, že hardware bez softwaru nemá být odečitatelný z daní. Kde se vzala, jaké byly reakce, kdo se proti ní ozval a jak to dopadlo. Na AbcLinuxu.cz k tématu vyšel článek s vyjádřením politických stran.
Správce projektu PyChess popisuje, jaké to je, když vás Google odstřihne od svých služeb a dělá mrtvého brouka. Ještě horší to je, když u Googlu hostujete svůj projekt a s ním související skupiny apod.
Vyšel Amarok 2.3.1 - kromě množství oprav chyb přidává i nové funkce, například automatické generování playlistů, což má předznamenávat návrat chytrého playlistu z verzí 1.x. Přibyly také nové aplety pro kontextovou oblast (nadcházející události a podobní umělci). Vylepšena byla také podpora pro stahování obrázků obalů.
Podle (zatím nepotvrzených) zpráv od zaměstnanců se Google rozhodl zbavit Windows na svých počítačích kvůli bezpečnostním rizikům. Zaměstnanci budou mít na výběr Linux a Mac OS.
Na adrese download.yarpen.cz jsou k dispozici OpenSUSE/SLE repozitáře se SW, který je závislý na Oracle klientských knihovnách a tedy (pravděpodobně) nemůže být součástí oficiální distribuce. Seznam: TOra (i ze SVN), cx_Oracle, php-oci8.
Jazyk C byl až doposud alfou a omegou ve zdrojových kódech sady kompilátorů GCC. Řídící výbor GCC a FSF však schválily použití jazyka C++, ryze však za účelem usnadnění rozvoje kompilátoru, ne jen "aby tam bylo C++". A protože jsou lidé kolem GCC experti hlavně na C, hledají nyní pomoc s určením pravidel pro užívání C++.
Na Intel Computexu si Engadget všímá desetipalcového tabletu Quanta Redvale postaveného na platformě Intel Moorestown. Běží na něm MeeGo s uživatelským rozhraním odlišným od toho, které je v netbookové edici MeeGo.
Vyšlo KDE SC 4.4.4. Opravuje pár problémů se řazením souborů podle jejich názvu v Dolphinu, problémy se zvláštními názvy souborů v ZIP archívech, pár chyb ve hrách KMines, KNetWalk, LSkat, KSpaceDuel a několik dalších věcí. Vizte seznam změn.
Pracovníci IBM Almaden Research Center v San Jose se začali věnovat výzkumnému programu, který má vyvinout pokročilé počítačové modelovací nástroje pro studium komplexních otázek zdraví veřejnosti. Priorita je v současné době boj s obezitou dětí.
Uvolňování zdrojových kódů her z Humble Indie Bundle pokračuje, tentokrát své slovo dodrželi lidé kolem hry Gish. Kódy najdete na serveru github.com pod licencí GNU GPLv2. Gish je 2D hra, jejíž specialitou je fyzikální engine.
Už příští pondělí a úterý proběhne v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích třetí ročník konference Internet a Technologie 10. Příspěvky a diskuze budou i tentokrát věnovány aktuálním tématům internetového světa, jakými jsou například IPv6, DNS (podpis kořenové zóny, DNSSEC), doménová bezpečnost nebo open source. Počet míst je i v tomto roce omezen. Proto pokud máte o letošní témata zájem, přihlaste se na internetových stránkách www.nic.cz/it10/.
Na oslavu nedávného 30. výročí hry Pac Man připravil Google stylově upravené logo. Tentokrát i v multiplayeru. Viz rozhovor s tvůrcem Pac Mana: Toru Iwatani (Programmers at Work).
Byl zveřejněn první kód projektu OpenMOO2. Jedná se o open source klon/implementaci vesmírné tahové strategie Master of Orion 2. Hra je vyvíjena v jazyce Python za použití knihovny Pygame, používá grafiku z původní hry, kód je k dispozici pod svobodnou licencí GPL v2.0.
Vývojáři Parsix GNU/Linux, distribuce vycházející z Debianu Testing, oznámili stabilní vydání 3.5r0 s označením „Frankie“. Mezi novinky patří GRUB 2, Linux 2.6.32, GNOME 2.28.2, ext4 jako výchozí filesystém, nový vzhled a další. Více informací naleznete v poznámkách k vydání.
Vyšla první ostrá verze oblíbeného multimediálního přehrávače a hlavně programu pro sledování digitální televize Kaffeine pro KDE 4. Opět se vrací podpora pro titulky. Pro ty, kteří nezaznamenali, se Kaffeine vrátilo zpět od Phononu k Xine.
V novém vydání pravidelných Community Updates se dočtete o třech nových verzích distribucí pro Neo FreeRunner a Neo 1973 a to o GameRunner, Qtmoko a SHR. Dále si můžete přečíst o nové hře Minneo a GPS navigační aplikaci modRana. V závěru je oznámení o novém projektu Openmoko Beagle, který přináší Openmoko komunitě výkonnější hardware pro vývoj aplikací.
Starší vydání Community Updates naleznete v archívu zpráv. Převzato z openmoko.cz.
Na blogu Qt Labs je představován Qt Simulator. Jde o emulátor prostředí Nokia, tedy Symbianu a Maemo/Meego, pro programátory v Qt. Nejde však o plnou emulaci hardwaru, takže se s ním vývojáři nesetkají se zásadní ztrátou výkonu, jakou by běžný přístup přinesl. Funguje zde i Qt Mobility, takže aplikace například mohou pracovat s virtuálním seznamem kontaktů.
Engadget píše, že ředitel společnosti HP investorům Bank Of America sdělil, že společnost nekoupila Palm, aby se dostala na trh smartphonů. Podle něj nemá žádný smysl takto utrácet miliardy dolarů. Místo toho je prý hlavním zájmem HP duševní vlastnictví Palmu, společnost chce webOS dostat na mnoho malých zařízení připojených na internet.
Europoslanci jsou nabádáni (PDF) k podepsání tzv. Deklarace 29 (PDF), která je prezentována jako snaha o vymýcení dětské pornografie a pedofilie z internetu. Deklarace toho chce docílit rozšířením působnosti směrnice 2006/24/ES "o uchovávání údajů" i na vyhledávací enginy. Jinými slovy mají být monitorována a ukládána všechna hledání na internetu. Deklaraci 29 prosazují europoslanci Tiziano Motti a Anna Záborská prostřednictvím stránky smile29.eu. Proti se staví např. poslanec Christian Engström, švédský "pirát".
Vyšla verze 0.16 editoru titulků Gaupol. Seznam opravených chyb a změn naleznete v novinkách.
Vývojáři IM klienta Pidgin uvolnili opravnou verzi 2.7.1. Přináší opravy chyb (včetně tři roky starého bugu, který zabraňoval přímému přenosu souborů pomocí MSN). Podrobnosti jsou v changelogu.
InformationWeek píše o bezpečnostní zranitelnosti telefonů s Androidem. Dva technici z firmy Trustwave vyvinuli rootkit, který funguje na úrovni jádra a zavádí se jako jaderný modul. Jakmile je natažený, může útočník na dálku získat plný root přístup.
Vyšla první alfaverze nadcházejícího vydání Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat). Obsahuje např. jádro 2.6.34-5.12, KDE 4.5 beta 1, Qt 4.7 beta a GNOME 2.31.
Poslední předverze jarního vydání Mandriva Linuxu je na světě: Mandriva Linux 2010 Spring RC2. Jde hlavně o opravnou verzi. Původně byl plánován jen jeden release candidate, ale nedávno bylo vydání finální verze posunuto na neurčito. Je možné, že toto zdržení souvisí s plánovaným prodejem společnosti Mandriva.
Měl Frank Zappa nějaký vliv na vývoj Linuxu a svobodného softwaru? Argumenty nemusí znít napoprvé tak docela přesvědčivě, ale myšlenka je to zajímavá. Upozorňuje Slashdot.
Glyn Moody píše o tom, jak by šlo uplatnit některé principy open source ve státní správě. Jako příklad uvádí aktivitu nového britského premiéra, který hodlá zpřístupnit velké množství dosud neveřejných údajů o všech možných aspektech fungování státu.
Hewlett-Packard mírní prohlášení svého šéfa o tom, že HP nekoupilo Palm kvůli tomu, aby se dostalo na trh se smartphony. Nakonec to vypadá, že HP nad smartphony neláme hůl a vyrábět je bude - jen se chystá webOS využít všude možně, ne pouze v chytrých telefonech.
FFII upozorňuje na dopad připravované tajné mezinárodní dohody ACTA, o které se bude znovu jednat ještě tento měsíc ve Švýcarsku. Posílení pozice držitelů patentů povede i ke zhoršení rozvoje "zelených" technologií pro boj proti změně klimatu, neboť patentové boje vedou ke zvyšování nákladů na vývoj a nasazování. Podobnou oblastí je boj proti AIDS, který je v textu rovnou označen za prohranou válku.
Firma Tuxera, která se postarala o vývoj NTFS-3G, připravila ovladač pro používání souborového systému exFAT na Linuxu. Produkt je zatím určený jen pro OEM a dodavatele OS, nicméně verze pro koncové uživatele bude brzy také dostupná. Microsoft se mezitím nechal slyšet, že je připraven nabídnout patentovou licenci všem firmám, které exFAT nasadí na svém zařízení.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
MSI HD 5770 HAWK | 6 | 2.6. 18:08 |
IPv6 router s 8 x 1Gbps do 19" racku | 18 | včera 22:35 |
RAM do notebooku | 2 | 3.6. 07:12 |
notebook s RS232 | 4 | včera 21:30 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Perl a UTF-8 problémy s kódováním | 11 | 3.6. 20:33 |
Jak programově odpojit CD | 10 | 31.5. 18:16 |
Redakcny system v PHP | 10 | 1.6. 04:22 |
Bash - sort databáze v proměné typu pole | 15 | 1.6. 10:23 |
webove komentare ke staticke dokumentaci | 2 | 1.6. 12:46 |
QThread | 3 | 2.6. 02:26 |
PHP a okna | 6 | 3.6. 18:27 |
Bash - přesun souborů pomocí Tar | 9 | včera 13:48 |
statická inicializace pole C++ | 7 | včera 23:45 |
Screenlet a pojmenovana roura | 2 | včera 14:43 |
Ruby on Rails - jak začít | 10 | včera 13:01 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
FreeBSD - DGAInit fail pri starte X | 17 | včera 00:58 |
Soubor s nastavením internetu v PC-BSD | 1 | včera 00:41 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: