OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 722: Problémy s počítačemXKCD česky.
Strana svobodných občanů: Má vůbec smysl koncept duševního vlastnictví?Strana svobodných občanů odmítá obchodní tajemství při veřejných zakázkách a v použití GNU/Linuxu ve státní správě vidí hned několik výhod. Svobodní považují opomíjení open source ve školství za velkou chybu, podporují otevřené standardy a jsou proti ACTA, zejména kvůli zavádění odpovědnosti poskytovatelů připojení za chování zákazníků, kriminalizaci obcházení DRM a trestněprávní odpovědnosti pro „malé piráty“. S poplatkem pro OSA nesouhlasí, protože porušuje presumpci neviny.
Screenshotová recenze: Fedora 13Fedora 13 Goddard. Pojďte se podívat, jak vypadá nová verze oblíbené distribuce. Spousta screenshotů a postřehů z instalace, prvního spuštění, základní konfigurace a obecného používání. Fedora 13 se povedla.
Strana práv občanů Zemanovci: Zastánci svobodného SW podceňují komunikaciStrana práv občanů chce ve většině bodů hledat řešení v otevřeném dialogu. V českém školství vidí zásadní systémové chyby a na používání uzavřeného softwaru jim vadí odtok peněz do zahraničí. Otevřené formáty považují Zemanovci za podmínku svobodné společnosti a ACTA berou jako pokus sil minulosti ovládnout poslední zbytky moci nad lidmi. V oblasti copyrightu chtějí vyvážit zájmy autorů a uživatelů a nesouhlasí s poplatky pro OSA.
Hardwarové novinky – 19/2010AMD 890FX + Hydra v podání Asusteku. Dva nové IPS LCD od Dellu. 1,2kW zdroj Antec a téměř 1,5kW zátěž. Sony NEX – výměnné objektivy a čip APS-C.
Ministerstvo financí vydalo vyjádření BSA – diskriminuje open sourceMinisterstvo financí spolu s BSA hrozí neuznat hardware bez softwaru pro daňový základ. Tato myšlenka vychází z tvrzení, že legálně používaný software je nutné zakoupit, a ignoruje tak existenci svobodného a open source softwaru, který lze nabýt zcela legálně i bezplatně. MFČR a BSA vydaly společnou tiskovou zprávu, kde potažmo označují za softwarové piráty i uživatele open source softwaru. 5× AKTUALIZOVÁNO - doplněna ofic. reakce MFČR.
Strana zelených: Poplatek z prázdných médií je absurdníStrana zelených chce omezit nákup softwaru státními organizacemi, Linux považuje za bezpečný pro státní správu a plánuje zavést kurzy otevřeného softwaru pro vyučující. SZ také chce, aby se EU přestala účastnit jednání o ACTA, poplatek OSA považuje za absurdní a bude prosazovat reformu copyrightového systému.
Komiks xkcd 396: KruhXKCD česky.
TOP 09: Bezplatné verze omezí softwarové pirátstvíTOP 09 chce elektronické aukce pro realizaci veřejných zakázek a technologicky neutrální stát, který vybírá proprietární či svobodný software podle vhodnosti použití. Strana prosazuje otevřené formáty a kvituje, že k nim již patří i ty od Microsoftu. Dohodu ACTA podle TOP 09 v případě nutnosti zastaví Evropský parlament a poplatek OSA by zachovala, dokud nebude navržena reálná alternativa.
Hardwarové novinky – 20/2010Dnes se společně podíváme na jednu opravdu snad až přehnaně našlapanou základní desku od Gigabyte. Následovat bude pohled na zajímavou GeForce GTX 470 od jednoho z partnerů Nvidie a nakonec si povíme něco málo na téma 3TB pevných disků a představíme si nové 2,5palcové hybridní modely Seagate vybavené 4 GB paměti flash.
Mobilní novinky – 4/2010Palm, webOS a odkup společností Hewlett-Packard; tablet Slate jako konkurent pro iPad. Nokia N900 a MeeGo. Další levné MID: Tablet Eken M001 alias Haleron iLet Mini HAL. Miniaturní desktop VIA ARTiGO A1100. Stručně z novinek v mobilním (linuxovém) světě.
Věci veřejné: Prodloužit ochranu děl na 90 letVěci veřejné jako jediná strana neposlaly odpovědi na jednotlivé otázky, ale jen tři odstavce obecného vyjádření, které začíná slovy: „Právem IT a právem duševního vlastnictví se do takové míry, jak jsou kladeny některé otázky, nezabýváme. Klíčové jsou pro nás oblasti ekonomiky, zdravotnictví či protikorupčního programu.“
Vyšlo vývojové Wine 1.2 RC1. Obsahuje mnoho nových ikon do nástrojového panelu, podporu průhlednosti v obrázkových seznamech, mnohem kompletnější shader assembler, opravy renderování videa a různé další opravy a vylepšení.
Vyšel nVIDIA ovladač 256.25 (beta). Přináší opravy a vylepšení VDPAU a zlepšuje zobrazování teplot v nvidia-settings pro konfigurace s více teplotními senzory. Několika rozšířením OpenGL se dostalo podpory neoficiálního protokolu GLX (sloužícího např. pro nepřímé renderování). Kromě toho se ovladač dočkal mnoha dalších menších změn.
Známý patentový troll Larry Horn, CEO MPEG-LA a MobileMedia Ideas LLC (vytvořené za účelem patentových žalob na výrobce mobilních telefonů včetně Apple, HTC a RIM), se nechal slyšet, že shromažďuje patentový fond proti VP8 (a dalším video kodekům). Google si je však na základně důkladných analýz prý jistý, že VP8 proti patentovým trollům obstojí. Více viz článek na OSNews.
Organizace Xiph.org, stojící za formáty Ogg, Vorbis a Theora, veřejně oznámila podporu projektu WebM a kodeku VP8. V diskuzi se Monty z Xiph.org také vyjádřil, že i jako vývojář konkurenčního kontejneru Ogg považuje Matrosku za dobrou volbu pro WebM.
Vývojáři přehrávače VideoLAN připravili verzi s podporou WebM.
Na serveroch sa pomaly objavuje, zatiaľ bez oficiálneho oznámenia, Milestone 7 distribúcie openSUSE 11.3. Toto vydanie by nemalo obsahovať prevratné novinky, sústreďuje sa najmä na stabilizáciu 11.3-ky. Sťahujte (nejaké mirrory)
Projekt Chakra se odtrhává od Arch Linuxu a vydává zatím vývojovou verzi distribuce Chakra GNU/Linux. Nové repozitáře [core], [platform] a [desktop] lze nalézt na stránkách projektu. Vydání Phoix přináší kernel-2.6.33.4-1 s podporou lzma, aufs2-20100514-1, aufs2-util-20100514-1, KDEmod 4.4.3, Xorg-Server 1.7.6, Catalyst-10.4, řadu ovladačů NVidia-195 a NVidia legancy. Podrobnější informace na fóru a ve vysvětlující zprávě.
Google přichází s podporou HTTPS také při vyhledávání. Uživatelé tak mají zajištěno větší soukromí. Jejich dotazy nemohou být odchyceny třetí stranou. Pro bezpečné vyhledávání stačí místo http použít https. Problém je zatím s https://www.google.cz. Certifikát je nedůvěryhodný, poněvadž je určen pro www.google.com.
Už za 14 dní začíná konference Internet a Technologie 10 (7. a 8. června). Hlavním tématem akce je především IPv6, jemuž je věnováno nejvíce prostoru (přednášky, případová studie, prezentace výrobce, panelová diskuse za účasti zástupců všech zainteresovaných subjektů). Všichni, kteří se na konferenci přihlásí, získají automaticky 50% slevu na vybraný kurz v Akademie CZ.NIC; na konferenci IT 10 volně navazuje série kurzů, které jsou věnované tématům, o nichž bude řeč v rámci bloků konference Internet a Technologie 10.
Zítra, 25. května, je opět ručníkový den, každoroční pocta Douglasu Adamsovi.
The Dot přináší rozhovor s jedním z vývojářů poštovního klienta KMail. Thomas McGuire mluví například o pokračující práci na KMail 2 a dokončování Akonadi portu KMailu.
Luboš Luňák píše o funkci "on-demand-package-install" (instalace balíku na vyžádání, kterou doplnil do připravovaného vydání openSUSE 11.3. Automatická instalace má být integrována v grafickém prostředí a měla by usnadnit například instalaci podpory MP3 (ačkoliv přidání specifického neoficiálního repozitáře bude na uživateli).
Phoronix testoval dopad kompozitních správců oken Compiz a KWin na výkon OpenGL a zjistil, že oba programy způsobují pokles výkonu - i když každý jinak.
Steven J. Vaughan-Nichols shrnuje situaci kolem linuxových netbooků od firmy Asus. Ačkoliv Asustek nastartoval netbookovou revoluci s Eee PC s upravenou verzí Xandros Linuxu, nyní již žádný netbook s Linuxem nenabízí. Protože mohl být tento krok těžko ovlivněn prodeji, Vaughan-Nichols předpokládá nátlak ze strany Microsoftu.
Jak automaticky obnovovat SSH spojení na nespolehlivých linkách pomocí nástroje autossh (ve spolupráci s mocným screen), popisuje článek Perfect Team: autossh and GNU Screen.
Po zhruba 9 měsících vyšla nová stabilní verze jedné z nejstarších stále aktivních Linuxových distribucí - Slackware 13.1. Mezi hlavní změny patří: KDE 4.4.3, jádro 2.6.33.4 a aktualizace celé řady knihoven a aplikací (vč. aktuálních verzí Mozilla Firefox a Thunderbird).
Sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ, vydalo první Domain Report (PDF). Soubor statistik spojený s doménou .CZ přináší například informace o držitelích domén nebo o geografickém umístění domén .CZ v České republice, ale i ve světě, dále o počtech domén .CZ od roku 2000 do roku 2009 nebo zajímavosti týkající se délky doménových jmen. Domain Report 2009 shrnuje data o doménách .CZ k 31. prosinci 2009.
Akčná third-person strieľačka Caster od nezávislého vývojára je od dnes dostupná za cenu, ktorú si vy sami určíte, a to pre platformy Windows, MacOS a Linux. Všetky budúce aktualizácie budú dostupné zdarma.
Phoronix Test Suite 2.6 s označením „Lyngen“ je venku. Nabízí nové CLI volby, nové rozhraní pro prohlížení výsledků, lepší kompatibilitu s MS Windows 7 a další změny – celkově je jich oproti poslednímu vydání více než 120. Podrobnější informace si můžete přečíst v oznámení vydání nebo changelogu.
Můžete stahovat záznamy z konference SmartCard Forum. Přednášky jsou věnovány například penetračním testům čteček platebních karet, biometrické identifikaci obličeje nebo kryptografii s eliptickými křivkami.
Dnes se jako každoročně koná "Ručníkový den" - pocta Douglasi Adamsovi. Bližší informace o srazech v Praze a Brně najdete na rucnik.ic.cz/.
V Irsku začal největší ISP odstřihávat od internetu uživatele obviněné z nelegálního stahování copyrightovaného materiálu. Podle Irish Times je Eircom první ISP v Evropě, který tuto nechvalnou praktiku uvedl do reálného provozu.
S menším zpožděním oproti původnímu plánu dnes vyšla Fedora 13 'Goddard'. Informace o hlavních novinkách této verze zde již proběhla. Aktuální poznámky k vydání.
Tisková zpráva Ministerstva financí (nebo BSA?) Softwarové pirátství bude stále častěji postihováno jako daňový únik: Hardware bez softwaru není uznatelný daňový náklad, Veřejné rozpočty přichází o nemalé prostředky, Pirátství je zabiják inovací a ekonomického rozvoje.
Na stránkách svobodna-kultura.cz najdete ke stažení již dokončený překlad známé knihy Svobodná kultura od Lawrence Lessiga, profesora práv na Harvardu a jednoho ze zakladatelů Creative Commons. Překlad vznikal svobodně (formou wiki) za přispění mnoha dobrovolníků pod patronátem serveru Root.cz. Kniha je k dispozici i ve formátech pro PDA, čtečky a mobily.
Oddnes sú dostupné obrazy novej aktualizácie OS Maemo 5 pre Nokiu N900. V priebehu zajtrajška by mala začať fungovať aj aktualizácia priamo z mobilu - cez manažéra aplikácií. Medzi novinky patrí integrovaná podpora Qt 4.6 (a s tým súvisiace nové aplikácie v Ovi Store), rýchlejšie browsovanie aj v orientácii mobilu na výšku, video hovory cez Skype a Google Talk či vylepšenie mapového softvéru.
IBM plánuje zvýšit dary (technologické vybavení) školám a neziskovým organizacím téměř o třetinu v průběhu následujících tří let (na 175 milionů USD ročně). Jedná se o zlomek obratu IBM, ale firma tvrdí, že jsou tyto "Trailblazer" granty životně důležité pro malé organizace, které by si jinak produkty IBM nemohly dovolit.
Slashdot informuje o novom projekte Random Hacks of Kindness, za ktorým stoja firmy Google, Microsoft, NASA, svetová banka a Yahoo!. Projekt má za cieľ spojiť softvérových inžinierov a expertov na pomoc pri katastrofách, identifikovať problémy a nájsť k nim softvérové riešenia. Príkladmi sú napríklad projekty vyhľadávania ľudí na Haiti, sledovanie dotácií, spracovanie a real-time analýza geopriestoru. Podľa stanoviska spoločnosti Google budú výsledné projekty open source.
Google oznámil dostupnost prohlížeče Chrome 5.0 (pro Win, Mac, Linux). Jedná se ve skutečnosti o verzi Chrome 5.0.375.55, která však byla předtím vydána jen jako beta. Jde o první vydání stabilní verzi pro Linux. Vizte recenzi Google Chrome 5 beta – jako když střelí (bramboru).
Ubuntu má nový web. Ubuntu.com se dočkalo nového vzhledu podobně jako výchozí téma nové verze Ubuntu 10.04.
archlinux.org, oficiální stránky Arch Linuxu, dostaly nový kabát, tentokrát celý laděný do modra. Nový styl ale zatím má své chybky – některé stránky mají původní vzhled. Nově přibyl odkaz přímo na databázi všech balíčků.
The Register hlásí, že seriál IT Crowd (česky Ajťáci) bude mít i 5. sérii. Ve Spojeném království se začne vysílat během léta.
LinuxDevices ukazuje tablet "Streak" s OS Android od firmy Dell, který má být k dispozici za měsíc. Tablet má mít 5palcový displej, procesor Snapdragon a mobilní verzi prohlížeče Opera upravenou pro dotykové ovládání.
Poměrně dlouhou dobu běží v rámci vývoje OpenOffice.org projekt Renaissance, který má za cíl vylepšit uživatelské rozhraní balíku. První na řadě je program Impress. Nyní lze zhlédnout zajímavé video, které představuje některé chystané změny.
Vyšlo KDE SC 4.5.0 Beta 1. Přináší mimo jiné oficiální podporu WebKitu v Konqueroru (stále lze používat KHTML) a přepracovanou a sjednocenou oznamovací oblast. V tomto vývojovém cyklu se vývojáři soustředí na stabilitu. Vydání KMailu založeném na Akonadi bylo odloženo o měsíc.
Video na www.ted.com poskytuje zajímavý pohled na vztah copyrightové ochrany na inovace a zisk.
Společnost VMware uvolnila nové verze produktů Workstation 7.1, Player 3.1 a Fusion 3.1. Poznámky k vydání se seznamem novinek jsou k dispozici zde: Workstation, Player, Fusion.
The Inquirer recenzuje nový Android 2.2, který přináší množství nových funkcí. Kromě podpory Adobe Flash (výkon je prý dostatečný) umí například sdílet síťovou konektivitu přes WiFi nebo fungovat jako bezdrátový modem připojený k počítači přes USB.
WebUpd8 ukazuje některé novinky v nově vydaném Gnome Shell 2.31.2. Jedna z nich je možnost odpovídat na zprávy přímo v okně upozornění.
Tržní hodnota společnosti Apple (241,5 miliard USD) překonala Microsoft (239,5 miliard USD) a Apple je tak největší technologická firma na světě. Zároveň se tak Apple stal druhou největší společností světa po Exxon Mobile.
Linux Foundation vydala kompletní program akce LinuxCon 2010. Největší linuxová konference má na programu stálice (např. The Kernel Report od Jona Corbeta), ale i hromadu dalších zajímavých přednášek. Namátkou Miliarda souborů: Škálovatelnost v Linuxu, kterou přednese Ric Wheeler z Red Hatu.
V tichosti vyšel druhý díl skvělé RPG hry z izometrického pohledu Eschalon: Book II. Demo je ke stažení na oficiálních stránkách hry. Nový díl přináší spoustu vylepšení, mezi než patří i vyšší rozlišení obrazovky. Teaser.
Phoronix ve svých automatických testech zaznamenal zásadní výkonnostní propad jádra 2.6.35 (resp. kódu, ze kterého vznikne). The Huge Disaster Within The Linux 2.6.35 Kernel.
V plánech organizace One Laptop Per Child (OLPC) pro novou verzi levného notebooku pro školy nefiguruje Windows. XO-3 bude využívat procesor ARM a OLPC se nehodlá spokojit se systémem pro PDA, který jediný z rodiny Windows na této architektuře běží. První prototyp XO-3 by měl počátkem roku 2011 používat OS Android, ale v lednu 2012 už by podle Nicolase Negroponteho měl na stroji být jiný linuxový systém.
Acer představil nový smartphone Stream s Androidem (2.1), ale ukázal také připravovaný tablet (opět s Androidem), který by se měl na trh dost v posledním čtvrtletí 2010 (7palcový displej a klávesnice na spodní straně).
Vyšel Qimo 2.0 - linuxový desktop připravený speciálně pro dětské uživatele. Prostředí je založené na Ubuntu 10.04 a z prostředí Lucid Lynxu lze nainstalovat jako balíček qimo-session.
Tím študentov STU v Bratislave vytvoril monitorovací nástroj KaTaLyzer, ktorý umožňuje monitorovanie sieťovej prevádzky na vybraných uzloch siete. Momentálne podporuje iba OS Linux (testované na Debiane), no do budúcna je plánovaná aj verzia pre Windows. Sledovaná prevádzka je zaznamenávaná do databázy MySQL a zobrazovaná pomocou webovej stránky v podobe grafov. Je možné vybrať konkrétny protokol, konkrétnu IP/MAC adresu a zobraziť graf prevádzky, či exportovať ho do formátu PNG. Grafy je možné približovať a odďaľovať, vyberať iba zaujímavé časti či posúvať aj roky do histórie. Zaujímavou vlastnosťou je aj možnosť zobrazenia vybranej IP adresy na mape, či získanie bližších informácií pomocou whois a nslookup. Vyskúšajte a dajte nám vedieť svoj názor, prípadne sa pridajte k developerom.
Vyšlo vývojové Wine 1.2 RC2. V oznámení se píše, že toto vydání pouze opravuje chyby a nepřidává nové vlastnosti, proto pokud naleznete nějakou novou vlastnost, je to chyba.
Vyšiel KOffice vo verzii 2.2. Do balíku sa po čase vrátil databázový software Kexi. Verzia 2.2 prináša nový framework pre efekty v tzv. shapes, zlepšuje import formátu MS OOXML, opravuje množstvo chýb a pridáva nové vlastnosti. Podrobný zoznam zmien.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Stylus Photo PX650, podpora v Linuxu | 0 | 23.5. 10:37 |
Jakou tiskárnu | 2 | 23.5. 16:53 |
Bluetooth headset pro telefonovani v linuxu | 0 | 23.5. 12:33 |
JTAG flashovani. | 7 | 24.5. 18:25 |
hw konfigurace - hdd a řadič | 3 | 26.5. 00:41 |
SB Live, soundfonty a více nástrojů najednou | 3 | 27.5. 23:17 |
Touchpad občas nescrolluje | 0 | 27.5. 16:21 |
ATi Radeon HD 4830 | 5 | včera 20:28 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Zápis do souboru (náhodná pozice) C | 2 | 22.5. 17:47 |
Odeslání formuláře mailem | 12 | 27.5. 07:55 |
Qt Creator: Terminal output s CMake | 1 | 22.5. 15:49 |
C program. Nalezení chyby | 2 | 24.5. 10:27 |
Perl a rozdělení textu | 9 | 23.5. 22:06 |
Jak na vývoj pro KDE | 4 | 25.5. 00:24 |
vim/prace se soubory | 1 | 24.5. 08:12 |
Java + Mysql česky | 5 | 24.5. 14:21 |
promena typu pole | 3 | 24.5. 20:43 |
Proměnná ve dvou sloupcích | 2 | 25.5. 15:26 |
Jak nejbezpecneji predavat data mezi 2 servery pres CURL? | 4 | 26.5. 09:51 |
Perl a vyhledani spec. znaků | 12 | 25.5. 22:25 |
Digit podpis v PHP PDF-ka | 7 | 25.5. 10:32 |
php a select multiple | 7 | 26.5. 15:37 |
Zjištění posloupnosti | 5 | 26.5. 16:05 |
Převedení C++ objektů na Gobject | 0 | 26.5. 06:40 |
Zavreni okna pri stisku ESCAPE v Javy Swing | 1 | 27.5. 08:59 |
Gobject tutorial | 2 | včera 09:44 |
C - chybné čtení id 1. sensoru | 1 | včera 21:29 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
FreeBSD - apache (ne)startuje bez hlasenia | 5 | 22.5. 20:41 |
jetty 7 - samostatné logování requestů pro každou webapp | 8 | včera 07:04 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: