Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Sdělím svou radost stručně. Po třech letech dual bootu a windows only mám konečně nějaké pořádné (zatím se to tak jeví, teď mi to nainstalovali, ale snad bude fungovat spolehlivě) internetové připojení, které mi neomezuje Linux :). Takže se teď pustím do konfigurace a dohánění všeho co jsem zameškal či o čem jsem jen četl :).
Tak se mi tak krátí záruční doba méno "NB" acer a dochází trpělivost se s nimi pořád hádat při každé reklamaci a nedejbože abych se zmiňoval o vracení peněz.
Dnes jsem se rozhodnul že si udělám svůj osobní, soukromý; soukromí, osobní blog, nebo lépe řečeno svůj deníček, debilníček, zápisníček atd.:-)
Vždy když jsem viděl nějaké recenze takovýchto systémů přešel sem je mlčením a s myšlenkou: "Tohle přece v životě nebudu potřebovat", ale zmýlil sem se a to šeredně. Je to dobrá věc a tímto uznávám svůj omyl.
Jedná sem me spíše i nějaký WikiEngine ale nějaký dobrý, hezký a přehledný blog by také nebyl k zahození. Jo abych nezapomněl, mělo by to být napsáno v Javě. Zatím jsem čerpal z java-source.net/open-source/wiki-engines
Líbí se mi:
jspwiki nebo
A z blogovacích systémů se mi zamlouvá: b2evolution
Takže kdo by se rád podělil o zkušenosti nechť se projeví v diskuzi, diky všem.
Kedze ArchLinux zmenil stranky tak vyhladavac pre Firefoxa prestal fungoval nakolko ho este neopravili. Pre tych co nechcu cakat som trosku upravil ten co si stiahne firefox. Nachadza sa v .mozilla/firefox/xxxxx/searchplugins a vola sa archlinux.xml.
Takto by mal pre spravne fungovanie vyzerat opraveny riadok:
....... method="GET" template="http://www.archlinux.org/packages/search/?q={searchTerms}&repo=all&category=all&limit=250&sourceid=Mozilla-search">
# sorry za tak dlhy riadok ale naozaj je taky # cislo limit moze mat hodnoty 0 = unlimit alebo 50, 100 a 250
Viem že je na hanbu keď vám niekto napadne webový server na ktorom závisí množstvo informácií a pri ktorom ste strávili nemalé množstvo času. Podarilo sa nám odhaliť útok, ktorý bol smerovaný na náš server za pomoci diery v jednej web-stránke z množstva u nás prevádzkovaných.
Doneslo se mi, že portál začal nabízet prolinkování na zákony až na úroveň jednotlivých paragrafů a na tzv. postupy a prvky životních situací.
Zdravim
Extrémisty, kteří se odhodlali vyzkoušet můj měřící soft pro iGW NetCount jiste vyděsil způsob ukládání dat. Nebudu to moc pitvat, je to strašné.
Zdravím všechny, možná by se tento zápis hodil spíše do diskuze a proto nejprve žádám o zchovívavost
Už nějaký ten čas se na svém osobním PC zprovoznit lokálně ABCLinuxu, pro úplnost, snažím se tak za pomoci rad Leoše. Tímto ho také zdravím
Problém je s kontaktem na databázi, alespoň tomu vše nasvědčuje. Touto cestou bych chtěl požádat všechny ty kteří se o zprovoznění ABCLinuxu pokoušeli, o pár poznatků a rad, popřípadě podrobností z tohoto zprovozňování. Trápí mě nasledujici vyjimka: cz.abclinuxu.exceptions.PersistanceException: Nemohu se spojit s databazi!
Přikádám logy:
Klika se pohne, dveře se pomalu a nejistě pootevřely a škvírou dovnitř zvídavě nakukuje... kdo to je? Znáte jí někdo? Uvnitř si pár unavených tváří vyměnilo nechápavé pohledy; nikomu není povědomá. Trochu ustrašeně se rozhlédla, vklouzla dovnitř, zavřela za sebou dveře a snaží se tvářit jakoby tu byla doma... Teď už si jí nikdo nevšímá. "A jsem tu. A co teď?" pomyslela si. "Dobrý večer" pozdravila slušně. Dost zřetelně aby ji slyšelo alespoň těch několik lidí okolo ní, ale zároveň ne moc nahlas, aby nepůsobila vtíravě. Konečně je uvnitř, mezi všemi těmi uctívači Velkého Tučňáka...
Mam takovy maly project, ktery Vam, ale predstavim, az v dalsim blogu :-P
No a ten sem se rozhodl portovat, aby si mohli uzivat nejem nuzivatele gnu/linuxu, ale take uzivatele freebsd. Myslel sem si ze to bude hracka,ze zmenim maximalne dva radky a vsecko bude reddy :)
Nekolik z Vas se mne pod minulim prispevkem ptalo, proc nic nedostanu za ukradnute kolo, kdyz chyti zlodeje.
Pravda: Pokud policie nechyti zlodeje do 1 mesice, cely pripad odlozi s vysledkem - pachatel neznamy. S timto jiz mohu prijit na pojistovnu a oni vyplati prislusnou castku. Pokud zlodeje pote chyti, tak si to s nim pojistovna vyridi sama.
Pokud, ho ale policie chytí do jednoho mesice, penize za kolo si z neho musim ziskat pravni cestou - obcansko pravni spor. Pokud neni ten muj zlodej uplne blby, tak penize nekam ulije a bude delat ze je svorc, tak mi to kolo bude splacet z podpory asi 100 let.:)
Pokouším se hrát si s nahraným videem, mam 3GB film z tv (Mlčení šunek), v noťasu mi avidemux padá při zvolení "otevřít soubor", tak si s úpravou a převodem hraju na stolnim kompu. Mam pocit, že oba jsem při tom instalil z PLF zdrojů.
Zde si můžete stáhnout zdrojové kódy JXP Commanderu. Tato předělávka do gtk zatím NEUMÍ NIC. Jedná se zatím pouze o GUI doplněné o nějaké ty dialogy (kopírovat do, přesunout do, přejmenovat, o aplikaci). Teď potřebuji nějaký ten VFS (ještě nevím, jestli použít již naprogramovaný, nebo ho naprogramovat), pak teprve začnu s funkcemi jako výpis adresáře, protože dělat to jen tak na lokálním filesystému a pak to celé přepisovat, se mi nechce.
P.S. pro Davida: Spokojen? :-)
Tak jsem si prohlížel weblog "toho, jehož jméno zde nevyslovujeme" a na co nenarazím:
A tak si myslím, že to s tou genialitou nebude tak horké. Je krásné vidět, že i tak neomylný, sebevědomý, chytrý a perfektně bezchybně programující geniální člověk :-) udělá chybu.
Vyzkoušel jsem atol, o kterém někdo básnil pod minulím blogpostem. A? Musím říci, že start i načítání adresářů je opravdu velmi rychlé, umí to procházet archivy, jenom s ftp to má (alespoň u mně) problémy - za boha jsem se nemohl připojit na žádný ftp server. To GUI je takové "chatrné", dialogy jsou dělané "narychlo" (hlavně ten about). Místo toho, aby se po kliknutí na vršek panelu (na ten pruh nad seznamem souborů) panel aktivoval, vyskočí nějaké menu záložek. Ale co, zdroják je nádherně napsaný, dobře se mi čte a dobře se mi z něj kopíruje :). Zítra (tedy vlastně dnes) se kouknu na to, jak řeší výpisy těch adresářů, procházení archivů a zkusím sesmolit vfs pro JXP Commander. Ale teď už jdu zavítat do své postele, která už na mě křičí, ať jdu spát.
Dnes píši poslední blog v tomto měsíci. Zítra totiž odjíždím na deset dní pryč. Jedu pracovat na jižní moravu, přesněji do Velkých Pavlovic. Budu zde na „meruňkové brigádě“. Asi se ptáte, proč je to v uvozovkách. Je tomu tak, proto že se tam sbírají višně a ne meruně, název je zažitý z minulých let. A proč je v uvozovkách i slovo brigáda, pochopíte později.
Tato brigáda se koná každé prázdniny. Zajišťuje nám ji náš trenér atletiky Květoslav Vykydal. Já jsem tam byl zatím jen jednou a to v loni. Jak to tam vypadá a chodí vám teď popíši.
Zejména v poslední době pozoruji, že mi v systému rychlým tempem přibývají jaderné procesy. Neskončí to nakonec tak, že se Linux dostane (i když jinou cestou) tam, kam se měl původně dostat Hurd?
Z hustého dne jsem se chtěl odreagovat na netu, zabloudil jsem na Dfense a čuměl ... naštěstí to nebylo tak vyznívající. Čili se o pobavení dělím, podrobnosti ještě budu muset časem probádat.
Když ho tak znova procházím, vnímám nějaké souvislosti ;-)
(Takhle nějak si dělal srandu i pan Kishon ;-) )