Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravím všechny čtenáře. Původně jsem měl v úmyslu přispět s touto otázkou do diskusního fóra, ale je to vlastně několik podotázek a nechtěl jsem fórum zahlcovat.
Poslední den mě trápí jeden problém. Včera ráno jsem přišel po cca 8 hodinách do kuchyně a tam bylo asi 50 much, všechny sem zlikvidoval (luksem), jel sem do Prahy a v cca 8 večer se vrátil (po 8 hodinách), a byly tam zase zhruba ve stejném počtu, opět jsem je do asi 11ti večer luksoval, no a ráno jsem přišel zase do kuchyně a zase tam byly, tentokrát jich tam bylo jen asi 30. Nemůžu najít zdroj takového šíření, ale udivuje mě že v podstatě nikde nevidím mouch co by měly malou velikost, všechny jsou stejně vypadající a stejně velké. Podle netu jsem si zjistil že ty potvory rostou asi 5 dní. Je to podle vás normální? Máte s podobným problémem taky zkušenosti?
Update: Vysvača to jistě není, je v jiném pokoji a díra je důkladně zadělaná.
Už jste si letos upekli nad ohněm špekáček? Ano? A chutnal vám? Jestli ne, určitě za to mohou ti zlí výrobci, kteří tam cpou všechno možné, jen aby si namastili kapsu. A není to náhodou jinak? Že by třeba platilo "Nezlob se na zrcadlo, máš-li křivou hubu."?
Už čtyřicet let organizuje Matějskou pouť. Za tu dobu si dokázal v Praze vytvořit až neuvěřitelné množství kontaktů a vztahů - mimo jiné se považuje za přítele Jiřího Paroubka, ale prý se stýkal i s bosy ruské mafie nebo se zná s Karlem Gottem a Františkem Janečkem. Podle policejní zprávy pplk. Kubice by ale VÁCLAV KOČKA mohl být i iniciátorem vraždy podnikatele Františka Mrázka. "Je to vyložená lež, zorganizovaná nevím kým, a nevím, čí to je zájem," řekl na tiskové konferenci rozrušený Václav Kočka a rozplakal se. Při rozhovoru pro časopis Reflex se Václav Kočka rozplakal celkem třikrát.
Pro všechny Ubuntisty neangličtináře pracuji na překladu průvodce začátky užívání této distribuce do naší mateřštiny.
Nalezené chyby hlaste. Jakoukoliv pomoc uvítám.
Radujme se. Dokončil jsem konečně quicksort a je to opravdu o dost rychlejší než posledně. 1500 položek to seřadí během okamžiku. Funkce compare_*( FileInfo *fi1, FileInfo *fi2, bool ascending )
a sort( FileInfoList* list, int column, bool ascending )
jsou deklarovány jako chráněné a statické. K použití je určena veřejná fce sort( int column, bool ascending )
Asi každý má svoji oblíbenou distribuci ... ostatně stačí nahlédnout do profilů tady na Abclinuxu. Co se týče osobního využití, tam je to brnkačka - nikdo vám do toho nemluví (i když... ). V momentě, kdy ale máte instalovat počítače v "produkčním prostředí", to už tak úplně vaše věc není, i když máte maximálně volné ruce.
Uvidíte nevídané, uslyšíte neslýchané… Již dnes ve vašem webovém prohlížeči. Historicky první blog na abclinuxu, jehož multimediální výbava je uložena na tomtéž serveru.
První dva dny našeho společného soužití byly v duchu válečné konfrontace. Já se snažil Fedoru (core 4) přesvědčit aby vypadala podle mých představ a ona mi na oplátku házela klacky pod nohy. No, spíše klády. Ale já si jen tak zlomit nohu nenechám :). Možná v mém zápisku i někdo (nebo já později ;)) najde nějaký tip či řešení svého problému.
Tak zase kejsnu u sortu tech polozek. je to poooomaly. Tridim to zvlast a pak to teprve vsechno cpu do treeviewu. Chtelo by to nejakou pomoc.
Všechno je jednou poprvé. Já dnes poprvé nabízím kočičku, která ani není moje ;-). Je snad ještě k mání na Webu kočky Adélky, upozornila mne na ni žena. Doma už jednu černou máme, to je to naše černé štěstí s bílou náprsenkou. Jelikož máme naději, že se dočkáme brzo lidského miminka, tak toto kočičí musíme nechat být a aspoň o něm dáváme vědět. Prý je garantováno, že mazlíček umí chodit na záchod ;-)
A napůl kočka, napůl člověk? Bude vám nejlepším přítelem :-), troufnete si uvázat si na krk mazlíčka? Už nikdy nebudete chtít nic jiného, než heboučkého mazlíčka ;-)
Dokument RFC 1925 je natolik zásadní, že si dovoluji zájemcům poskytnout k prostudování jeho český překlad.
Posledně jsem pomlouval pkgtools a vymejšlel fíčury. No a aby to nebyly jen plané řeči, tak je na čase ukázat výsledky mého snažení. Tady jsou...
Nelze nejak realizovat mereni teploty cpu ? (rozumej, lm sensors je mimo hru, pac ta deska je tak stara, ze se az stydim ze ji necham pracovat :) ) v GM electronics jsem se koukal a mini stavebnicek, ktere na digitalnim led panelu zobrazi teplotu je taky fury ... ale 500 a vyse za to nedam :) a nekde jsem videl, ze by slo neco udelat jen za pomoci com portu a termistoru, bohuzel uz ten link nemam :(
Ma tady nekdo s tim zkusenosti ? S el. by nebyl problem, bastlim vsechno mozny a nemozny, jen pak nevim, cim ty hodnoty nacitat ... system je Slackware a jadro 2.4.xKdyž má někdo delší potíže s počítačem, je to špatné. Ale když jsem si dneska prohlížel stránky prodejců pc, doslova jsem se ztratil
Cetli jste na webu mod_perlu reklamni kydy, ze vam budou slapat skripty stejne jako kdyz je poustite pres cgi handler? Tak to jste zbytecne ztraceli cas.
Situace: apache 1.3 s mod_perl a DBI plus DBD::Oracle. Jednoduchy testovaci skriptik, ktery selekti polozku s nemeckymi znaky. NLS_LANG nastaveny na AMERICAN_AMERICA.AL32UTF8. Hezky na zacatku skriptu use utf8;
Vysledek: perl test.pl vrati spravny retezec. test.pl prohnany v apachi pres cgi handler vrati spravny retezec. test.pl prohnany pres mod_perl vrati paznaky.
Reseni: pokud chcete pouzivat mod_perl, musite pred vypsanim retezce z databaze predaneho DBI prohnat utf8::decode
Vedlejsi ucinky: skript vam prestane fungovat z konzole a v cgi handleru.
Zaver: Nemam rad Perl
Patičky, které se zobrazují pod diskusními příspěvky (jak u blogů, tak ve fóru, u článků i jinde), jsou zajímavým místem, kde se autor příspěvků může vydatně projevit. Různí lidé mají různé patičky, někteří je nemají vůbec - obojí o něčem vypovídá.