Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Když poprvé někoho napadlo vytvořit něco jako JXP Commander měl jsem radost, že mohu sledovat vznik nového open-source projektu a co víc - dokonce se do jeho vývoje zapojit. První měsíc vývoje byl překotný - vznikl název, wiki projektu a IRC kanál, ale nikdo se dlouho neměl k tomu, aby napsal jediný řádek kódu.
Jelikoz me prestala bavit pomalost fluxbox+gtk desktopu, tak jsem se rozhodnul zkusit kde/qt only aplikace. Pri nastavovani konqueroru jsem samozrejme nastavil "open link in new tab instead of in new window" a "open as tab in existing konqueror, when URL is called externally". Jake bylo moje prekvapeni, kdyz jsem zjistil, ze to nefunguje. Po chvile googleni jsem vyzistil, ze to je chytrosti te funkce a funguje, jen kdyz je konqueror a volajici aplikaci na stejne plose, takove chovani se mi samozrejme nelibilo (komu by se taky libilo), vyresil jsem to nasledovne ...
Tomáš Zelenka navrhnul následující anketu: Zdá se vám, že na tomto webu už ani nejde tolik o kvalitu článků jako o návštěvnost? 1) Ano, poslední dobou to tak vypadá 2) Ano, už od samého začátku 3) Ne
Mohl bych tuto zjevnou provokaci ignorovat, ale čas od času se podobný názor objeví, takže je lepší to napsat jednou a příště jen referencovat.
Jiří Paroubek (ČSSD) včera Frekvenci 1 řekl, že je připraven odstoupit a uvolnit místo svému rivalovi Mirku Topolánkovi (ODS). Označil to za jedinou možnost, jak vyřešit povolební patovou situaci. "Tak podívejte, já nevím, jak pan Topolánek," řekl doslova.
Jen tak ze zajímavosti jsem prohledával net, kde by se mohlo objevit tohle video, ale nic jsem nenašel. Vyhrabal jsem ho z archivu, takže kdyby se na to někdo chtěl mrknout, má na to pouze 30 dnů:)
Jelikož jsem člověk zvýdavý a hračičkářský, tak musím mít vše nejnovější. Což má někdy své výhody, ale často taky nevýhody(bezpečnostní chyby, nestabilita...).
Aktuální zdrojové kódy JXP Commanderu jsou dostupné zde. Do zdrojáků bych se moc nedíval. Vypíše to adresář ~/ v levém panelu a /dev v druhém. Funguje řazení (není zrovna nejrychlejší). Adresáři se zatím procházet nedá. Přemýšlím o vyhození sloupce pro příponu a nechat ji v názvu souboru. Tak to je vše, teď si jdu dát do nosu :)
Masivní dotaci pro peprnou síť už jsme překonali. Nyní je tu nová lahůdka - oficiální stránky České republiky. Že za 32 milionů (ano, slyšíte dobře: slovy "dvaatřicet milionů"), které nás stojí vytvoření stránek a 4 roky údržby, máme něco, za co se nám budou ve světě smát, není to úplně nejdůležitější. Mnohem zajímavější jsou výroky, které v souvislosti s tím zaznívají.
Dvě stanice, jedna s gnu/linuxem, druhá s MS Windows a k tomu wifi AP. A hromada otázek k tomu.
Jelikož padla spousta návrhů na použití std::sort k řazení, učinil jsem tak. Bohužel však nepociťuji ŽÁDNÉ zrychlení. Připadá mi to úplně stejně rychlé.
Pokud sledujete zahraniční "tisk" (tedy zahraniční portály), jistě jste si již všimli, že většina své články rozděluje.
Tak doufám, že moje hledání vyhovující distribuce se blíží ke konci. Jako začátečník a "klikač" jsem začínal na SuSE, resp. OpenSuSE.
Minulý týden, v sobotu 8. července 2006, se uskutečnil sraz adminů abclinuxu.cz
Pod tlakem nových pravidel silničního provozu se z některých řidičů stali troubové, kteří na silnici jen překážejí.
Nechce se mi rozkecávat, tudíž budu stručný. Nasadil jsem antispam proti otravným spambotům. Pokud nejste přihlášen, zobrazí se vám kontrolní otázka, jaký je aktuální rok. Po správné odpovědi se uloží cookie, že jste testem prošli a není třeba vás znovu kontrolovat. Jako bonus se zároveň uloží vaše jméno a příště se formulář předvyplní. Chování při vypnutých cookies jsem netestoval, ale asi nebude moc dobré. Dále jsem zrušil povinnost být zaregistrován při komentování diskusí mimo fórum. Spamy už snad nebudou hrozit. Budou-li ale trollové moc zlobit, vrátím tuto podmínku zpět.
Zdravím všechny s dotazem určeným hlavně těm zkušenějším a starším ;) Doma se mi objevil starý IBM server s Token Ring síťovkou a já dostal nápad. Jenže ...
Dlouhá doba od posledního zápisu. Životní tragédie, Ktraf, Krevize, můj nový pohled na webové stránky, dneska toho bude hodně :)
Dneska jsem šel pokecat na TeamSpeak server jednoho Quake3 clanu a zjistil jsem, jak příšerná je moje znalost angličtiny Rozhodl jsem se to tedy napravit, sháním nějaký výukový software.
Zdravím všechny dobré duše,
mám takovou teoretickou a zvědavou otázku. Takovou proto, že mne to jen zajímá a řešit to nebudu.
Hraju nějakou dobu (od dubna?) fotbal na Hattricku a mam dojem, že letos jim cca 3x slušně slítla databáze. Občas to hází errory jako "MS SQL ...". Říkají, že stále posilují železo. Mne by zajímalo, zda by toto bylo řešitelné v linuxu a jak moc snadné?
Bývá připojeno dle denní doby 30.000 - 60.000 lidí. Předpokládám, že musí být nějaká "tlustá lajna", webserver a databáze. Šlo by to na jednom počítači? Když se zaloguju, rozhazuje to na další servery (www61.hattrick.org třeba). Máte někdo s něčím podobným zkušenost, pochlubíte se?
Potřebné detaily a tak si časem najdu a když tak je sem dopíšu.
Strakonice jsou české okresní město ležící v severozápadní části Jihočeského kraje, okrese Strakonice, na soutoku řek Otavy a Volyňky v nadmořské výšce mezi 390 až 430 m nad mořem. Jejich rozloha je 3 468 ha a žije zde 24 785 ( z nichž minimálně jednoho to tu pěkně s…, pozn. autora) obyvatel. Jsou vzdáleny 52 km od Českých Budějovic, 89 km od Plzně a 116 km od Prahy.
Za dvě a půl hodiny mi bude třicet. Deprese. Navíc tu není ani flaška ani nikdo, s kým bych zapil žal. Tak si aspoň překompiluju GIMP :DD
V poslední době blogy moc nepíši. Zabývám se především psaním své knihy na téma „ Závislost a spoluzávislost” To je velmi zajímavé téma. Ale říkal jsem si že na abíčko to opravdu nedám. Tolik vás zas zkoušet nebudu. Jsou tu sice „ odborníci” téměř na vše a podle toho i vystupující, ale myslím, že tolik „ odborných pohledů nepotřebuji.” Stejně když si tak čtu některé blog některých „ kvalifikovaných” komentátorů říkám si jaká škoda, že to nevezmou do ruky. Hned by bylo snáz.