Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Je mozne aby CPU osciloval miesto v binarnom takte (0.1) v ternarnom (0,1,2 - 0, 0,5, 1)? Ak by to bolo teoreticky mozne, co by z toho vyplynulo? Narast vykonu hardveru a prehodnotenie sucasnej logiky?
Dnes to nebude dlhe. Kupil som si receiver Onkyo TX-8211R (cierny). Pacili sa mi referencie, mam rad tu znacku. A tak podobne. Mate ho niekto? Tiez sa Vam zvuk paci tak, ako mne prvych par hodin?
Ach jo,
doufám, že peníze na notebook neseženu, jelikož bych měl o starost míň:) Prolezl jsem notnou část internetu a otázek přibývá. Ne, že bych nevěděl, co chci - vím to naprosto přesně:
1 :D
Vím, proč lítá balon, i když v něm není skrytá vrtule. Vím, co jsou radiový vlny. Vím, jak funguje zobrazování u klasického CRT monitoru. Ale všude, kde se vysvětluje princip televizní obrazovky, se předpokládá pouze jedno pevné rozlišení. Zobecnění na možnost přepínat rozlišení, jako to mají počítačové monitory, si laskavý čtenář doplní sám. Ale jak?
Narazil jsem na netu na jeden článek. Kdyby nebyl z 22.6.2005, asi bych ho dal do zpráviček.
Autor v něm tvrdí, že open source je jen a pouze další obchodní model a sype takové perly, jako že se můžeme klidně vsadit, že kdyby např. Fedora dosáhla 40% trhu s OS, další záplata na ní by byla placená a stal by se z ní postupně proprietární SW. Také se dozvíme, že OpenOffice.org byl od začátku vyvíjen jako open-souce...
No prostě počteníčko: Podstata OpenSource - převlečená komerce
Protože si spousta lidí stěžovala na pomalé načítání JXP Commanderu, upouštím od gtkmm a přepisuju ho do gtk. Nadále ale hodlám používat C++. Také budu používat vlákna, takže by výpis souborů a ostatní I/O operace neměly zdržovat načítání ani běh programu. Také veškeré stringy píšu v angličtině a používám na řetězce funkci (nebo je to makro?) gettext, takže by to pak mělo jít překládat i do jiných jazyků, jak je u většiny GNU programů zvykem. Také přemýšlím o použití cmake pro překlad programu, ale na to je zatím čas. Tak to je pro dnešek vše.
Pokud se připojujete k více serverům a chcete v tom mít přehled, pak se vám možná bude hodit jednoduchý skriptík:
Praha je prázdná, je horko a řidiči se údajně ukáznili. Uvidíme jak to bude s řidičemi. Je fakt, jestli mě něco naučili, tedy především ti pražští, tak nesmírné opatrnosti. Stalo se mi několikrát, že mě právě ta opatrnost zachránila, že sleduji i na přechodu, hlavně na křižovatkách jejich chováni. Už mnohokrát jsem kráčel na zelenou a telefonující řidič a abych byl spravedlivý i řidička, telefonujíce, naprosto nesledujíc co se děje, pádili značnou rychlostí přes přechod i přesto, že jsem měl zelenou a tedy zcela jasnou přednost. Ale co by se zdržovali dáváním pozor, že?
Jak v omezených podmínkách rozchodit document management systém určený na dedikované servery.
Čus, tento zápis nemá nic společného s linuxem, jen mě to tak napadlo. Takže otázka zní - měly by se podle vás dořešit neuzavřené dějství z minulosti, byť to na výsledku již nic nezmění? Mám teď na mysli obzvláště věci osobního rázu. Díky za vaše názory.
prá vě jsem dopsal snad nejdeší text svěho životy byl to blog o Jedničce jak jsem sliboval jenže jse mi zhrotil epiphany a já stih dát náhled a ne ulozit nedá se to nejak obnovit asi ne ja se zabiju. Proč???
The content you are trying to play uses an audio codec that is obsolete and no longer supported. Please contact the content provider about using a supported codec.
Tahle hláška na mě vyskočila, když jsem si chtěl poslechnout i další písničky od Loitumy.
Většinou na nVidii kvůli ovladačům grafiky moc nenadávám, ale dneska mě nVidia fakt naštvala.
Tak a je to tu. Zdá se, že Microsoft dal konečně jasné slovo.
Uz jsem se dusevne smiril s tim, ze pokud si ten ridicak chci skutecne udelat, budu muset nastoupit na road test. Dokonce se mi podarilo domluvit si vypujceni auta, ktere si musim vzit s sebou.
Tak som si kupil bezdrotovu mys a klavesnicu. Bal som sa ze po pripojeni do USB to bude haprovat a ze mi nepojde bod to alebo to alebo oboje... ale cuduj sa svete nestalo sa tak. Po pripojeni do USB vsetko fungovalo, az na to ze som nevedel prepinat plochy Ctrl+F1-F4. Nakoniec som zistil ze je potrebne mat zapnute F-Lock potom to funguje. Na multimedialne tlacitka som zavolal na pomoc LinEAK. V zozname klavesnic som nasiel aj tu svoju ale... bolo tu jedno ale. Nie vsetky tlacidla fungovali, horsie je to ze ani neposielaju scan kody. Ako postupovat v tomto pripade mi je nejasne a nikde som nenasiel navod ako na to... tak zatial mi niektore tlacidla nefunguju a uvidime ci fungovat budu. Preto prosim o akukolvek radu ako z tejto bezvychodiskovej situacie vykorculovat :)
Spousta lidí by si chtěla shlédnout zdrojáky JXP Commanderu, takže jsou zatím umístěny tu. Předem varuji, že je to strašnej bastl a vážně přemýšlím, že to přepíšu. Taky jsem se ničím nezabýval, rovnou jsem začal psát. Funguje zatím opravdu jen výpis adresáře, ale s tou velikostí souborů nevím. Info o souborech je načítáno pomocí stat a ten velikost souborů dává jako off_t (signed long?), tak s velkými soubory nevím... Chtělo by to něco lepšího. Spousta věcí by tam šla určitě vylepšit. Jen do toho, kamenujte mě Jo a ten adresář, který to vypisuje je pevně napsán ve zdrojáku, takže to upravte!
cestina 5 matika 2 fyzika 1 linux 1 Aj 1 zbytek 5 chovani 5
Jednou z poměrně málo pochopitelných věcí je odpor k STL u programátorů v C++. Někteří pro něj mají pádné důvody, ale u těch ostatních většinou nevím o jediném rozumném argumentu, proč STL nepoužívat.