Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ak dobre pozeram tak Arch linux sa dostal do prvej desiatky, a tak by si asi zasluzil mat vlastnu diskusnu skupinu tu na abcku, co vy nato? Myslim v Diskusii.
Bol som prekvapeny(milo) tymto distrom, ked som ho instalovat na jeden desktop. Ako uzivatela gentoo ma sokovalo, ze mozem mat funkcny desktopm za cca 30 minut(zalezi od rychlosti downloadu).
Trosku ma vytacalo, ze nesiel ten original kernel bootovat ak nemal partisnu /boot (resp. isiel ale len po prvy upgrade kernelu). Asi trebalo mkinitrd urobit co som nerobil. Chcel som to nainstalovat na /, ktory bol komplet JFS(ako mam gentoo). Asi po troch nezdaroch som urobil /boot -ext2 a / -JFS a uz to vsetko slape ako ma.
No tak si tak sedím u svého komplu, když to zazvoní zvonek. Říkám si, co kdo zase chce, a když sejdu dolů po schodek a uvidím dědu, tak je mi to hned jasné, zase mě čeká nějaká práce. Když jsem se ho zeptal, o co jde, tak mi odpověděl, že mě potřebuje tak na nejvýš půl hodinky. "Ok", řekl jsem si, to není zas tak dlouho. Co ode mě potřebuješ. No potřeboval bych shrabat kousek louky, mám tam seno pro koně a nedostanu se tam s obracečem. Slíbil mi malou odměnu, a tak jsem šel.
V zápise o Budiž v GNOME jsem se zmínil, že by bylo vhodné sjednotit překlad slova "tab" (ve smyslu části okna, nikoliv tabulátoru) v různých programech.
KDE v současnosti pro "taby" používá dle mého názoru naprosto nevhodný překlad záložky (bug). Nevhodný především proto, že stejně se překládá "bookmark". V aplikacích používajících jak "taby" tak "bookmarky" je to velmi matoucí (např. Konqueror).
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval, abych nemusel při odinstalaci ručně jednotlivé balíčky vyzobávat, jako když jsem musel odinstalovávat mono instalované z oficiálních stránek, ale aby stačilo zadat třeba yum restore
, nebo yum restore 230605
a měl bych k tomuto datu obnovený systém a nemusel se ohlížet na to, že mi nějaká rpmka pokazí celý systém, protože bych jej do předchozího stavu mohl kdykoliv obnovit.
Ještě lepší by bylo kdyby totéž uměl Linux i s ručně nainstalovanými balíčky, prostě aby v Linuxu bylo něco takového jako ten nástroj ve WinXP, který umí navrátit stav systému k určitému datu.
Co si o tom myslí ostatní, existuje už něco takového v Linuxu?
Stal jsem na balkoně vesnického sálu v Jiřetině pod Jedlovou. Byl jsem ve druhém ročníku učiliště a na tu tancovačku jsme se dostali z kamarádem zcela náhodou. Byl jsem vyjukaný sedmnáctiletý kluk, který se bál oslovit holku. Nikdy jsem do té doby se žádnou netancoval a pokud jsem se odhodlal nějakou oslovit, tak vždy a zásadně aby to vyznělo naprosto neutrálně a neměla pocit, že od ní náhodou něco chci.
Zdravím všechny,
potřeboval bych poradit, kde se mám poohlédnout po českém internetu po datových úložištích. Potřeboval bych něco kolem 1TB.
Servery mám vcelku vybrané, ale návrhy, kde se po něčem poohlédnout též nepohrdnu :-).
V tuto chvíli nejvíce čerpám z http://www.64bit.cz.
Děkuji všem.
Jirka
Když jsem začal s linuxem a postupně si an nej zvykal a seznamoval se s jeho programy, tak jedním s prvních programů, se kterými jsem se seznámil, byl wget a jeho parametr -c. Tento program mě na tolik uchvátil, že jsem jej používal i ve woknech.
Tak se mi po několika hodinách googlování povedlo rozjet na svém Suse 10.1 MySQL databázi. Tedy jak na to?
Neni to tak davno, co jsem si opatril novy pocitac, kde jsem zjistil ze zakladovka disponuje pouze uz jednim ide rozhranim. Muj disk je ide tak tam sel a bohuzel i dvd vypalka, ale 40min cekat na vypaleni je trochu moc ...
Na serveru D-FENS před časem ohlásili protestní akci nazvanou "Den pana Klobouka", která je plánována na 7.7. (tento pátek). Bude spočívat v tupě důsledném dodržování všech dopravních předpisů. Já jsem svůj "kloboukový den" absolvoval již dnes, nikoli jako protest (i když se mi nový zákon nelíbí), ale jako takový experiment.
Hodim sem pár "roztomilých" obrázků pro zasmátí či usmání nebo jen prostě na "pokoukání":). Možná že už některé znáte, ale tak proč neudělat radost i ostatním, že?!:D
Tak jsem po dlouhé době přestěhoval server pro jednu firmu k nim na linku, donedávna jsem ho měl doma, teď je na ADSL od telecomu s rychlostí 4M/512K .
...lví srdce měli muži, co stvořili nám zem
a mocný buš je spoután už a stal se domovem.
Je konec dobroružství a zestřízlivěl zrak.
a přijel první vlak.
Greenhons, Zlatá sláva
Svítilo slunce, moře burácelo, jinak se tomu zvuku říci nedá a pláž byla volná. Na pláži pouze naplavené dřevo, příboj a já. To bylo vše. Ten zvuk oceánu, tady mu říkají Tasman sea, byl jako když jede nákladní vlak přes železniční most. Impozantní zvuk.
Život programátora je těžký, nicméně tento víkend jsem na sebe pyšný. Podařilo se mi udělat jednu aplikaci a jeden nástroj, kterej mi ulehčí hodiny s... s xhtml formuláři. Taky jsem se rozhod dělat něco se svou fyzickou kondicí. Taky nám vyšel nový BitTorrent :(
Nemáte někdo náhodou archivovaný tyhle stripy. Stránky projektu jsou nějaké mrtvé, google cache mlčí...:( Někde jsem jich pár na disku měl, ale asi jsem to smazal a rád bych to ukázal kámošovi, jenže angličtina pro něj není to pravé...
Na www.irc.cz v místnosti #jxp_devel běží chat ohledně vývoje...
UPDATE: založena wiki k projektu (thanks to pepca)
K letním zápisům o štěkajících psech a stonavých Kačenkách přidávám zase jednou nenáviděnou politiku. Přesněji řečeno, další z řady z povolebních úvah nad vývojem situace, která pro mě není a pro čtenáře mých předchozích úvah by neměla být překvapením.
Za měsíc a chlup to budou 4 roky, co jsem si po prázdninové brigádě koupil v bazaru repasovaný IBM ThinkPad 570 za nějakých 23 kKč. Na první pohled příšerně těžká kráva, která má 3,5kg, ale součástí je i dockstation, ve které je i CD ROM, FDD, místo pro další baterii, solidní reproduktorky a pár portu. Dockstation používám v podstatě jen k instalaci OS z CD a normálně mám velmi příjemný drobek, který váží 1.8kg.