abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dám svůj hlas ČSSD

    23.5.2010 14:59 Kvičet nezávaznou konverzaci | Pavel Křivánek | Přečteno: 3437× | Komentářů: 78, poslední 25. 5. 2010 | Hodnocení: 77 % (44 hlasů)

    Nejpřirozenějším způsobem, jakým může český volič vyjádřit svůj názor, je dát vybrané politické straně či politikovi svůj hlas. Já se tak rozhodl v případě České strany sociálně demokratické. Pevně věřím, že z něj budou mít radost.


    Efektivní věda a patenty

    23.5.2010 13:57 FUD: Férový Uživatelův Deníček | Platonix | Nezařazené | Přečteno: 1430× | Komentářů: 56, poslední 31. 5. 2010 | Hodnocení: 94 % (18 hlasů)

    V poslední době se objevila diskuse na téma reformy vědy a výzkumu v ČR. Média občas tlumočí různé protesty vědců vůči této reformě, ale také prezentují všelijaké statistiky, které jim ta či ona instituce dodává. Poslední takovou statistikou byla informace o tom, jak málo čeští vědci produkují patenty oproti soukromému sektoru nebo jejich zahraničním kolegům.


    Jeep - už brzy zase zelenej

    23.5.2010 13:51 Fedora a další... | Dušan Hokův | Jeep | Přečteno: 1107× | Komentářů: 5, poslední 24. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Snad už se blížím s karoserií ke konci. Včera jsem rozbrousil poškozená místa na kapotě a dnes to kytuji a brousím.


    A je to za mnou...

    23.5.2010 13:43 Blog... | David Watzke | Novinky | Přečteno: 1386× | Komentářů: 16, poslední 24. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Konečně jsem se dočkal a je to za mnou. Konečně jsem odmaturoval (na SPŠ Teplice).


    devonrexuv hacknutý web

    23.5.2010 11:06 litera_scripta_manet | xsubway | blabla | Přečteno: 1921× | Komentářů: 51, poslední 27. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    amigapowerův home page někdo hacknul? nebo je to zas jen nějaka prča? že to ty děcka furt baví ...

    Smazáno

    23.5.2010 07:48 txt | letec | Přečteno: 1504× | Komentářů: 69, poslední 16. 10. 2010 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Smazáno


    Muž na vlastním koni jede kam chce

    23.5.2010 02:40 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 955× | Komentářů: 4, poslední 24. 5. 2010 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Sobota, týden končí, jak se kdysi zpívalo v jedné písničce a mám toho za celý týden akorát. Několik špatných zpráv, několik dobrých, hotové dva scénáře, schválené, schůzka se štábem, se kterým jsme točili sedm dílů závislosti. A budeme ještě točit spolu čtyři. Odchází nám krásná produkční, místo ní přijde někdo jiný. Bylo nám všem líto, že ji dali na jinou práci, měli jsme ji rádi vnášela do práce klid a pohodu. Uvidíme jaký bude její nástupce.

    Mythbuntu FE/BE

    23.5.2010 00:24 rottik | rottik | Přečteno: 1775× | Komentářů: 3, poslední 23. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Předem upozorňuji, že toto je spíše záznam o postupu instalace pro budoucí časy.

    WebChat na ABC?

    22.5.2010 23:36 fraxinus | fraxinus | iné | Anketa | Komentářů: 42, poslední 6. 7. 2010 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Tak ma prave napadlo. Co keby tu bola niekde stranka kde by si ludia mohli pokecat. Proste nejaky webchat. Chapete, Sobota vecer, sam doma, nuda. Urcite je plno linuxakov online. A z trojkombinacie abclinuxu/root/linuxos nema chat ani jeden. Naprogramovat by to nemal byt problem. Stacil by jeden input text na spravu a pod tym 20 poslednych sprav. Myslim ze ani archivovat diskusiu netreba. Co vy na to?

    Škola->práce->škola

    22.5.2010 16:35 mavater | vatamer | osobní | Přečteno: 1633× | Komentářů: 75, poslední 24. 5. 2010 | Hodnocení: 93 % (14 hlasů)

    Vzhledem k tomu, že schopností zajímavě psát zrovna neoplývám jsem si dal cca před rokem předsevzetí, že už nikdy žádný blog vést nebudu. Obzvlášťě, že nebudu spamovat Abclinuxu :-)

    Nabízím open-source parkety na topení :-)

    22.5.2010 14:12 blog_ | David Heidelberg | Hardware | Komentářů: 10, poslední 24. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Dneska tu mám naprosto OT zápisek, který se, a tím jsem si opravdu jistý, vůbec netýká linuxu. Je to nabídka pěkných dřevěných parket, které se původné nacházeli v místnosti o rozměrech 20m^2. Je možné je vyzvednout v Praze 8, kousek od Balabenky. Pokud máte zájem, napište pod blog nebo na icq/jabber/mail :-) Cena: za odvoz :-P

    Bitmapové obrázky a XeLaTeX

    22.5.2010 01:22 Nicky726 | Nicky726 | Linux | Přečteno: 1743× | Komentářů: 13, poslední 23. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    XeLaTeX je bezva, pokud ale člověk chce vložit do dokumentu bitmapovou grafiku, není výsledek přímočarého počínání zas až tak bezva. Pár mentálních poznámek:


    Jen vážně..

    21.5.2010 22:52 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1139× | Komentářů: 28, poslední 24. 5. 2010 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    Klidný týden relativně klidný pokračuje. Sice v něm byly dvě těhotenství, z nichž jedno nedopadlo dobře a ve skončeném druhém se narodila mé jediné neteři holčička. Její čtvrté dítě. Ona sama jedináček a teď rodění dětí bere šmahem. Nebojí se prostě mít děti a nebojí se je vychovat. Když mi to sestra volala měl jsem radost i za ni. Holčičku si přála. Jako obvykle jsem byl ve vsi, koupil si a půjčil pár knížek, abych měl nějaké náklady. Ještě budu muset pár tisíc utratit za ,”nutné věci.” Zřejmě si koupím něco co využiji v praxi. Napadlo mě že bych mohl video. Jen budu muset vykoumat jak ho připojím k monitoru na pc abych k němu nemusel kupovat televizi. Ta by jen překážela. Také už si asi dva měsíce kupuji nový oblek, bych řádně reprezentoval.


    Odpovědi politiků - rozbor

    21.5.2010 16:14 Yet another blog | Martin Doucha | Politika | Přečteno: 1661× | Komentářů: 59, poslední 27. 5. 2010 | Hodnocení: 78 % (18 hlasů)

    V diskuzi pod odpověďmi politiků na otázky redakce padla myšlenka, že by to chtělo trochu víc rozebrat odpovědi a shrnout, co jsou skutečné myšlenky a co jen prázdné fráze. Tak se o to pokusím. Zároveň se budu snažit z odpovědí vybrat to nejdůležitější a přeložit to z političtiny do normální řeči. Případné návrhy, bugreporty a kritiku piště do komentářů. Průběžně budu text zápisku upravovat na základě vašich podnětů a přidávat odpovědi z čerstvých článků.


    Billa: To nejlepší pro tebe, zákazníku zlodějská

    21.5.2010 15:55 Bluebearův samožerblog | Bluebear | Přečteno: 3502× | Komentářů: 126, poslední 6. 9. 2017 | Hodnocení: 62 % (13 hlasů)

    Dnes jsem byl navštívit obchod Billa, který máme hned za rohem; pojal jsem úmysl doplnit zásoby čokolády. Byl to poněkud odvážný tah, protože, jak všichni vědí, nepatřím mezi osoby duševně zcela stabilní, a v Bille již třetím rokem vyhrávají směs popových písniček z konce minulého století prokládaných neustále stejným hlasem opakujícím "Dnes vám nabízíme to nejlepší z našeho letáku! Blablablabla... Billa, to nejlepší pro mne! (Občas dodá dětský ječák) I pro mne!"


    Haluan kadota, vielä paremmin, en koskaan syntynyt

    21.5.2010 13:17 Ajattelee menneisyyttä | Käyttäjä 11133 | Ei mitään täällä | Anketa | Přečteno: 2875× | Komentářů: 61, poslední 8. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Saivat iskien muilla maitoa ne ei et. Ole tuo ero elkaa sataa osaat. Aiti ja asuu lapi en. Saat ai ajaa anna tuli onko et etko. Lahetakaan tukkipuuta sen venhettaan voi nuottikota kun. Rikista ne sanonut vaikkei se ne puhuvat et. Kaikille ja poydalla kurkkuun karahtaa isantain et ei jattaisi. Israelin sen osa vaativat ota kuljemme etteivat. Saada kay papan toi jai nyt usvaa. Se en rikastunut hartaimman rakkautesi ei he.

    Polož zajímavou otázku a dostaneš zajímavou odpověď.

    20.5.2010 23:37 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1405× | Komentářů: 244, poslední 27. 5. 2010 | Hodnocení: 58 % (12 hlasů)

    Překvapilo mě jakou míru vášní vyvolaly ty předchozí blogy, co všechno se v nich otevřelo a jsem rád, že se mi potvrdilo, že spojení ekonomie plus psychoterapie má takovýto ohlas. Ekonomická samostatnost čast nese v životě jednotlivých lidí samostatnost v myšlení, sebevědomí. Ono sebevědomí ve smyslu: Jsem si sám sebe vědom toho, co svedu, mohu dokázat, co mám před sebou jako možnost.

    Proč neinstalovat Arch

    20.5.2010 20:20 "Skládat papír" | vogo | Arch Linux | Přečteno: 2569× | Komentářů: 28, poslední 22. 5. 2010 | Hodnocení: 94 % (17 hlasů)

    Rok s rokem se sešel a opět je tu anketa o nejoblíbenější Linuxovou distribuci. V této anketě má Arch Linux pořád stoupavou tendenci. Nejsem asi sám kdo si všiml neustálého nárůstu uživatelů, kteří uvažují o instalaci. Ovšem Arch jako takový není v některých směrech to co si myslíte.


    Nova - podprahová reklama nebo technická závada?

    20.5.2010 19:36 pavlix | pavlix | ostatní | Přečteno: 3583× | Komentářů: 27, poslední 2. 1. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Dívám se na včerejší večerní zprávy na archiv.nova.cz a v rohu flashové obrazovky mi poblikávají obdelníky s něčím barevným...


    Proč neinstalovat gentoo

    20.5.2010 17:23 bloK | rADOn | Výběrový blog | Přečteno: 3590× | Komentářů: 27, poslední 27. 9. 2013 | Hodnocení: 97 % (32 hlasů)

    Protože se nám zase začínají množit zoufalci koketující s Gentoo, rozhodl jsem prokázat svojí oblíbené metadistribuci službu. Pokusím se vás odradit.

    Není nad slušný kamna

    20.5.2010 01:35 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1719× | Komentářů: 16, poslední 21. 5. 2010 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Napsal jsem dva kratší blogy a Ajka z toho začala ve vzkazech dělat problém. Zdá se mi, že lidé jen potvrzují můj nedávný blog o tom, že pokud si někdo dovolí být chvíli smutný, má z toho většina lidí kolem něj nakonec větší problém než on sám. Rád bych Ajce řekl, že rozhodně netruchlím za jakoukoliv ženskou a rozhodně nejsem v příliš špatné náladě. Jednoduše žiji sám, nelíbí se mi, co kolem mne v poslední době děje a nemám z toho radost. Jinou újmou netrpím.

    IPv6 tunely

    19.5.2010 19:49 Limotův blog | Limoto | Anketa | Přečteno: 1956× | Komentářů: 14, poslední 24. 5. 2010 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)

    Taková myšlenka.. Chcete svůj IPv6 tunel? A taky nechcete 100ms k NIXu? Delší dobu si zahrávám s myšlenkou založit něco jako je vpsFree.cz, jenom neprovozující servery, ale tunely. V podstatě by se jednalo o jednu virtuálku na Xen technologii, na které by běžely jednotlivé tunely (dynamické OpenVPN nebo statické proto-41). Kluci z vpsFree.cz jsou tak hodní, že nám na to poskytnou zázemí, my je za to máme rádi a budeme je uctívat.

    19.5.2010 19:44 | kralyk z abclinuxu | x | Komentářů: 17, poslední 20. 5. 2010 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)


    Další pěkný euroflastr

    19.5.2010 18:10 bloK | rADOn | Přečteno: 1631× | Komentářů: 26, poslední 22. 5. 2010 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Výrobci pamětí zaplatí 331 megaeuro za kartelování.

    Pozor na e-shop knihy-dvd.cz

    19.5.2010 09:33 iMHO | iMHO | Přečteno: 3630× | Komentářů: 47, poslední 23. 1. 2012 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Rád bych tímto blogem varoval před e-shopem knihy-dvd.cz. Jeho provozovatel není schopen dostát svým závazkům a bohužel komunikuje jen způsobem "nikdo vám nedá víc, než my můžeme slíbit". Následuje popis mého "případu", jak jej mám zaznamenaný v mailové komunikaci.

    O cenzuře, aneb jak si se mnou T-Mobile vytřel pr...

    19.5.2010 00:49 urandom | Mrkva | O svobodě | Přečteno: 4402× | Komentářů: 219, poslední 6. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (26 hlasů)

    Tak nám nedávno začal cenzurovat internet i T-Mobile. Pravda, po Vodafone a O2 to bylo jen otázkou času, ale pořád jsem si říkal, že třeba ještě ne dnes a že jsou třeba rozumní. Ne, jsou naprosto stejní jako ostatní.


    Fiktivní rozhovor

    18.5.2010 22:00 litera_scripta_manet | xsubway | blabla | Přečteno: 1593× | Komentářů: 11, poslední 19. 5. 2010 | Hodnocení: 17 % (24 hlasů)

    Postavy: Alfons, Bob, Cecil.

    GUI pro festival

    18.5.2010 21:51 rottik | rottik | Přečteno: 1235× | Komentářů: 6, poslední 18. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Občas mě už nebaví číst články, které jsou trošku delší než bych po vysilujícím dni zvládnul. Pro tyto chvíle jsem si napsal menší GUI v Qt pro program festival. Toto gui ale potřebuje, aby v některém adresáři z proměnné $PATH (např. /usr/bin) byla uložena ve spustitélném souboru s názvem playfileinfestival tato kolona:

    Babí léto

    18.5.2010 21:38 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 973× | Komentářů: 68, poslední 22. 5. 2010 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Vzpomínal jsem dnes na dobu, kdy jsem v babím létě chodil světem. Babí léto mám rád. Je teplo, není horko , rána bývají chladná, svět se mi zdá přiměřený. Babí léto je jako žena mezi dvaceti pěti lety a třiceti. Krásná a dozrávající. V babím létě se dá skutečně žít. Byl jsem v Anglii dvakrát, jednou na podzim, jednou v červenci. V červenci jsem zažil „right British summer.” Což znamená, že ráno je hezky dopoledne prší a fouká vítr, odpoledne se protrhávají mraky, ale prší a je mlha, to vše dohromady. Zažil jsem tuhle situaci. Tedy nutno podotknout, že jsem prvních čtrnáct dní zažil něco, co se vzdáleně podobalo létu. Bylo kolem 20 - 22 stupně vítr moc nefoukal, děti na plážích u English Chanell se máchali ve vodě, Britové si pochvalovali, že je léto. Nebral jsem jim to.

    Závadné komentáre

    18.5.2010 20:56 Žumpa | Bedňa | Žumpa | Komentářů: 15, poslední 19. 5. 2010 | Hodnocení: 44 % (9 hlasů)

    Uvítali by ste voľbu v nastaveniach abclinuxu,
    na automatické zobrazenie príspevkov, ktoré admin označil ako závadné.
    Nebudeme musieť pre zobrazenie musíte klikať na zobraziť komentár, čo aj tak robíme všetci :) Nahlásil som to ako fjučúru, hlasujte na bugzille tu.

    Clementine - Jak zazdít nadějný projekt

    18.5.2010 19:22 Amigapower_je_king | jouza365 | Přečteno: 1553× | Komentářů: 37, poslední 20. 5. 2010 | Hodnocení: 27 % (11 hlasů)

    Tak vážení. Pro ty, co to možná nepostřehli, vyšel Celementine 0.3. Tato zbrusu nová verze přehrávače pro fanoušky původního Amaroku 1.4 se pyšní skutečně lahůdkovou změnou. Nějakého ynteligenta napadlo, že by tato Qt aplikace (která byla napsána bez závislostní na kde-libs), mohla záviset na Gnome, a Clementine přešel na GStreamer. Nevím co je horší, jestli závislost na Gnome, nebo ten sračkoidní backend.... Papá.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.