abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Kam přejít?

    18.5.2010 19:00 dadamovo | Dadam | Osobní | Přečteno: 1762× | Komentářů: 46, poslední 20. 5. 2010 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    V neděli jsem nainstaloval nové Ubuntu, konkrétně 10.04. Systém používám od verze 6.06 a 10.04 mě definitivně přesvědčila, že bych se mohl poohlédnout někam jinam. Proč?

    Expedice Palagruža 2010

    18.5.2010 17:47 Quid novi? | kyknos | /dev/null | Přečteno: 2760× | Komentářů: 13, poslední 23. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Palagruža (latinsky Pelagosa) je malé soustroví v samém srdci Jaderského moře. Jeho hlavní ostrov, Velká Palagruža, je 1300 metrů dlouhý, 350 metrů široký a 90 metrů vysoký - a na jeho vrcholu stojí velký starý maják, jediné lidské obydlí v jinak zcela pustém okolí. Palagruža je specifická svým podnebím, endemickou flórou i faunou, její jméno nese i minerál pelagosit. Podle legendy je zde pochován Diomédés, jeden z nejsilnějších achajských bojovníků v Trójské válce. Za První světové války byla o Palagružu svedena série námořních bitev mezi Itálií a Rakousko-Uherskem. Dnes je souostroví Palagruža nejjižnější částí Chorvatska - jeho nejjižnější bod leží na malém ostrůvku Galijula asi tři námořní míle jihovýchodně od Velké Palagruži. Pravděpodobně pro svou odlehlost, nepřítomnost na klasických chorvatských námořních mapách Male Karte a relativně nebezpečné vody ve svém okolí se Palagruža těší poněkud mystické pověsti mezi jachtaři na Jadranu - a to byl také důvod, proč Palagružu navštívit.


    Skript pro převod pdf do txt

    18.5.2010 12:12 muj_blog | Begleiter | GNU/Linux | Přečteno: 2003× | Komentářů: 2, poslední 18. 5. 2010 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Už dostkrát se mi stalo, že jsem potřeboval převést český pdf dokument do prostého textu, ale narazil jsem na zmršenou diakritiku v txt souboru. Zde nabízím skript, který toto vyřeší.


    Amigapowerův kulinářský koutek

    18.5.2010 10:49 BLB | =^..^= AmigaPower® | nazařaditelné | Přečteno: 2095× | Komentářů: 41, poslední 19. 5. 2010 | Hodnocení: 69 % (16 hlasů)

    Dnes jsem si pro vás moji milý přátelé, připravil opravdovou lahůdku z naší po generace děděné, rodiné kuchařky.

    splatit - nesplatit???

    18.5.2010 09:10 Perdido_Street_Station | pic | ostatní | Přečteno: 1796× | Komentářů: 66, poslední 20. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Ahoj, řeším teď takovou otázku - splatit hypotéku, nebo ne?


    Smazáno

    18.5.2010 06:30 txt | letec | Přečteno: 1862× | Komentářů: 51, poslední 16. 10. 2010 | Hodnocení: 19 % (16 hlasů)

    Smazáno


    Prosba o radu

    17.5.2010 22:05 Strider | Jan Jílek | Komentářů: 39, poslední 18. 5. 2010 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Mám problém. Klekl mi router a tím pádem i celá síť. Jsem připojený kabelem od modemu přímo do iMacu a na PC nebo Macbooka zatím používám, pokud se chci připojit, jako modem iPhone. Což je jistě v případě nouze dobré, ale pomalé. A přehazovat kabely se mi už nechce. Měl jsem dva routery typu Asus a ani jeden nevydržel déle jak dva roky. Oba klekly hravě po uplynutí záruční doby a dávat je opravovat do servisu a riskovat, že po opravě odejddou zase se mi nechce.

    Tak se ptám ctěné komunity. Ví někdo o slušném routeru, který vydrží víc než dva roky a na kterém půjde i kabelové připojení UPC? Nestojím o Asus. Dvě špatné zkušenosti mi stačí. Díky za informace.


    A

    17.5.2010 21:17 Offtopic | tmr | Výběrový blog | Komentářů: 20, poslední 27. 5. 2010 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    A

    µBlog: Nový telefón s Androidom. Ale aký?

    17.5.2010 16:20 Poznámkový blog | Michal Fecko | 3 | Anketa | Komentářů: 25, poslední 18. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Hľadám nový telefón s Androidom nič extra - rozhodujúca je cena, rýchlosť, (wifi musí byť, GPS poteší) stabilita a výdrž batérie. Privítam osobné skúsenosti a tipy na modely ktoré ste mohli (môžete) používať dlhšiu dobu. Svoje vlastné tipy mám, ale rad si najprv popozerám (ak budú) nejaké tie vaše... Ďakujem

    Haluan kadota, vielä paremmin, en koskaan syntynyt

    17.5.2010 14:49 Ajattelee menneisyyttä | Käyttäjä 11133 | Ei mitään täällä | Přečteno: 3468× | Komentářů: 15, poslední 13. 6. 2010 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Sinunkin kullakin rukoilla isantain on mahtanee konsulin et. Muuhunkaan suurtakaan kas uteliaasti vai. Mina ilta et sita aani ja ajaa etko. Me ulapan vuoksi taalta on nailla lausui ne taytyy jo. Valmiiksi lie ota vanhoiksi vie punastuen. Lehmaa edesta paassa et aikaan me.

    Žrouti paměti

    17.5.2010 13:55 xkucf03 | xkucf03 | GNU/Linux | Anketa | Přečteno: 2309× | Komentářů: 61, poslední 19. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Provedl jsem malé (amatérské a nepřesné) měření obsazené paměti v mém desktopu. Postupně jsem zapínal a vypínal programy a sledoval obsazenou RAM. Tady jsou výsledky:


    C:\

    17.5.2010 11:58 BLB | =^..^= AmigaPower® | moje já a linux | Přečteno: 2290× | Komentářů: 211, poslední 20. 5. 2010 | Hodnocení: 94 % (16 hlasů)

    Milé děti, pohodlně se usaďte, dnes vám budu vyprávět pohádku: "Jak amigapower k notebooku přišel".
    Předem se některým čtenářům omlouvám za pro mně netipický, spíše Linuxový zápisek.

    VOLBY 2010 další nevolitelná strana

    17.5.2010 11:30 gtz | gtz | linux | Přečteno: 2057× | Komentářů: 236, poslední 21. 5. 2010 | Hodnocení: 39 % (33 hlasů)

    Dnes ráno jsem šel do naší schránky a co vidím složenku na zaplacení dluhu 12100 CZK.

    Hlad je nejlepší kuchař. I v Kanadě

    17.5.2010 00:07 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1128× | Komentářů: 9, poslední 17. 5. 2010 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Tak jsem zašel nakoupit a cestou jsem vzpomínal na Kanadu, co jsem tam kde dobrého měl a snědl. Jedna z takových stěžejních událostí bylo, když jsem jel s Miladou na sever za poníkem, jak se nakonec ukázalo zbytečně, protože poník sice byl, krásný, hodný leč netrénovaný, ale to už je jiná historka, a dostal jsem chuť na fish & chips. To už jsme opouštěli Princ George a Milada ve své dobrotě neváhala a jala se hledat v městečku Quesnel, tedy na kanadské poměry, respektive na poměry British Columbia město, restauraci, která je na tenhle produkt zařízená. Kdo hledá najde. Našli jsme, vešli, usedli, Milada objednala. Dala mi na výběr. Normální porci anebo asi o tři dolary dražší jenže budou doplňovat podle hladu. V Kanadě netuší, jakou tohle má pro mne výhodu. Doplňovali třikrát. Bylo pro to několik důvodů:


    TeamViewer (skoro)natívne v Linuxe?

    16.5.2010 17:40 Joseho_blog | jose17 | Komentářů: 9, poslední 17. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Myslím, že je to celkom novinka (pred mesiacom určite ešte nebol): http://www.teamviewer.com/download/index.aspx?os=linux. Je to síce wine-verzia, ale píšu, že to má podporovať obojstrannú komunikáciu - čo pamätám, tak fungovalo len pripojenie sa k windows stroju. Tak som zvedavý..

    Antická knihovna

    16.5.2010 16:51 Kvičet nezávaznou konverzaci | Pavel Křivánek | Přečteno: 1944× | Komentářů: 15, poslední 18. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    V posledních měsících se snažím si doplnit a zkompletovat edici Antická knihovna. Toto úsilí vyvrcholilo v březnu, kdy mi díky tomu začala vyhrožovat pošťačka a zvoláními jako "březen - měsíc knihy" jsem ji povzbudil pouze k dalšímu vyhrožování.


    iPhone po týždni používania

    16.5.2010 15:38 mirecove_dristy | mirec | Rôzne | Přečteno: 2987× | Komentářů: 159, poslední 19. 5. 2010 | Hodnocení: 81 % (16 hlasů)

    Už asi mesiac patrím medzi majiteľov iPhonu 3G. Rozhodol som sa konečne tento telefón, ktorý som dostal zadarmo vyskúšať. V tejto minirecenzii sa pokúsim opísať to, čo ma na tomto telefóne zaujalo, čo sa mi na ňom páči / nepáči. Pre skupinu fanatických vyznávačov určitej značky odporúčam nečítať tento blog, lebo im môže spôsobiť vážne psychické problémy ;) Mimochodom tie kecy, že linuxáci musia mať všetko zadarmo si kľudne strčte niekam do ... diskusie :D


    Po IPv4 potopa?

    16.5.2010 11:55 reddwarf | RedDwarf | Hosting, Linux | Přečteno: 1740× | Komentářů: 140, poslední 1. 6. 2010 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    Jistě víte, že IPv4 jsou s námi již nějaký pátek a pomalu, teda spíše rychle docházejí. Podle posledních odhadů IPv4 dojdou někdy v srpnu 2011.


    K čemu jsou technické knihy

    16.5.2010 10:55 | zoul | psaní | Přečteno: 1316× | Komentářů: 3, poslední 16. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Jsem perfekcionista. (Což považuju za nedostatek, nikoliv za přednost.) Když píšu nějaký text, snažím se ho promyslet do důsledků, očesat zbytečnosti, chci aby jeho logika plynula od jedné části ke druhé a podobně. Z toho plyne, že příliš nepíšu, protože mě to stojí moc času. Při psaní včerejšího blog postu jsem si uvědomil, že pro mě (a doufejme i pro ostatní) má cenu i „zbrklejší“ psaní, které sice není tak dobře rozmyšlené, ale zato vůbec vznikne.


    ...vždycky mě zaráží, že lásky mé si vůbec něco vyzvednou...

    16.5.2010 01:30 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1037× | Komentářů: 44, poslední 18. 5. 2010 | Hodnocení: 38 % (8 hlasů)

    Na schůzku ze slečnou Klevisovou z Cosmopolitanu jsem dorazil včas a neoholený. Lenost mě přemohla, protože jsem od rána od devítí makal na scénáři s Ivanou. Dokončili jsme ho a musím říci, že to je díl na kterém mi asi nejvíc záleží. Je v něm nejvíc mých autobiografických prvku. Při psaní mi probíhaly hlavou všechny možné filmy vzpomínek. Cítil jsem se skvěle a znovu jsem se bez námahy vrátil do těch dob, před víc jak dvaceti lety.

    Distribuce perlových webových aplikací

    15.5.2010 22:20 | zoul | programování | Výběrový blog | Přečteno: 1086× | Komentářů: 3, poslední 16. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Poslední dobou jsem hodně přemýšlel nad distribucí webových aplikací napsaných v Perlu. Dneska mě napadlo, že bych mohl dosavadní výsledky sepsat „na papír“ — z velké části jako akt psychohygieny, aby se mi úvahy pořád nemotaly v hlavě.


    asus? nikdy

    15.5.2010 13:51 im_back | dexík | Komentářů: 107, poslední 17. 5. 2010 | Hodnocení: 10 % (20 hlasů)

    asux laptop po roce a pul pouzivani

    Optimalizace výkonu KDE4 desktopu

    15.5.2010 09:30 marsark_linux | SAM: | Gentoo | Přečteno: 2085× | Komentářů: 40, poslední 18. 5. 2010 | Hodnocení: 93 % (14 hlasů)

    Možná je název tohoto příspěvku trochu zavádějící, ale od okamžiku kdy jsem si přeložil KDE 4.1.0, tak mne trápila celková lenost desktopu a jeho aplikací. Do dnešní verze KDE 4.4.3 jsem vyzkoušel několik postupů s více či méně patrnými výsledky. Podotýkám, že veškeré hodnocení výkonu z mojí strany je čistě subjektivní a nelze moje postřehy brát dogmaticky. Pro srovnání výkonu používám tři sestavy: 1) Core2Duo E8600, 2GB, GF 8800GTS; 2) Pentium 4 3GHz, 2GB, GF 8600; 3) notebook FSC Lifebook S7110, Core2Duo T7200, 2GB, Intel 945; Linuxová distribuce je Gentoo, jádro 2.6.33, xorg server 1.8, nvidia drivery 195.36.24.

    Otevřené datové schránky - vzkříšení

    15.5.2010 08:01 LL | Leoš Literák | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2305× | Komentářů: 35, poslední 31. 5. 2013 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Bylo nebylo, před dávnými věky jsme s velkou slávou spustili projekt pro otevřený multiplatformní přístup do neslavných datových schránek. Sehnali jsme zlatý poklad pro dobrodruhy, kteří náš sen naplní. Přihlásili se tři odvážlivci, dva vytrvali, jeden někde zabloudil. A vedení projektu se píchlo o růžový trn, načež usnulo. Teď je čas projekt probudit a dotáhnout do konce. Pomůžete?


    Moc mi tu nekňuč

    15.5.2010 02:08 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1106× | Komentářů: 32, poslední 17. 5. 2010 | Hodnocení: 33 % (9 hlasů)

    Jsem dnes ráno vzpomínal, jak se mi kdysi dostala do ruky kniha „Mipam, Láma s patero moudrostí” a jak jsem byl překvapený popisovaným nevlídným zacházením se žáky. Odporovalo to všem informacím, které jsem dostával z okruhu lidí, kteří se zabývali Jógou, makrobiotikou, esoterikou a dalšími „duchovními disciplínami.” v Čechách. Samozřejmě, že když jsem pokračoval jak v terapeutickém výcviku, v jógovém výcviku, pochopil jsem že ona tvrdost praktikovaná mistry Zenu, Jógy je zcela přirozená, protože zkouškou, kterou musí každý žák projít před přijetím, ukazuje mistrovi odhodlání žáka a zároveň umožňuje na základě žákova odhodlání stupňovat zátěžové situace, které žáka sice frustrují, ale nikoliv natolik aby je nezvládl. Tím dostává žák informaci o své schopnosti obstát v tvrdém a náročném způsobu života.

    Neregistrovaní provokatéry

    14.5.2010 23:28 Žumpa | Bedňa | Hmmm | Anketa | Komentářů: 100, poslední 18. 5. 2010 | Hodnocení: 46 % (13 hlasů)

    Kto by chcel, aby existovala voľba v nastaveniach nezobrazovať príspevky neregistrovaných? Mne osobne by predĺžila život o 10 rokov a čo vy?

    Sémanická sága pokračuje.

    14.5.2010 15:45 bloK | rADOn | Přečteno: 1433× | Komentářů: 48, poslední 22. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Dnes mi padl do oka tento blog popisující plány vypuštění přepracovaného kmailu. Toho založeného na Akonadi. Toho, kterého se mnoho z nás obává.

    Smazaná tabulka oddílů

    14.5.2010 14:44 xkucf03 | xkucf03 | GNU/Linux | Výběrový blog | Anketa | Přečteno: 1910× | Komentářů: 43, poslední 24. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Před odjezdem jsem v notebooku přehazoval disky a instaloval novou verzi OS. Bohužel se mi ale při vytváření tabulky oddílů podařilo splést sda a sdb a zmršil jsem si disk, ze kterého aktuálně běžel systém. Linux je třeba pochválit, že si s touto situací poradil dobře – i když si člověk podřízne větev, na které zrovna sedí, Linux funguje dál jako by nic – alespoň do restartu. Zase taková tragédie to není, ale nepříjemnost ano – to už tak bývá, když člověk myslí na tisíc dalších věcí a z nepozornosti dělá hloupé chyby. Dneska jsem se dostal k řešení, takže se s vámi o něj podělím – sice existuje řada návodů, ale třeba se někomu bude hodit, jak jsem na to šel já.

    Ztráta víry na stanici Metro B Luka

    14.5.2010 09:38 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1723× | Komentářů: 102, poslední 19. 5. 2010 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Vystoupil jsem na stanici na Metru B Luka a jak někdy mám zvyk, stavil jsem se na WC. Většinou na téhle stanici nebývá nával a je tam poměrný klid. Dnes to bylo trochu jinak. Kromě muže. který již výše zmíněný WC spravuje, tam stáli v předsíňce, či jak bývá dnes zvykem říkat v recepci, ještě další tři muži, něco mezi bezdomovci a proletariátem. A jedna žena.

    Dva měsíce se SSD

    13.5.2010 19:45 root_at_heron | Heron | Přečteno: 2863× | Komentářů: 94, poslední 16. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Nová technologie, nové přínosy i problémy.


     

    13.5.2010 10:25 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 80, poslední 19. 5. 2010 | Hodnocení: 67 % (15 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.