abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    To be positive

    12.5.2010 22:44 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1341× | Komentářů: 36, poslední 15. 5. 2010 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Mám také rád, jak Milada kdysi psala ve svém komentáři k problému „to be positive,” když lidé hledají jak něco udělat, než z jakého důvodu to nejde. Pokud někdo přistupuje k životu takhle, jsem jeho příznivcem. Před několika lety, kdy jsem začal docházet na portál www.abclinuxu.cz, jsem v jedné patičce poprvé četl větu o níž nevím, kdo je autorem, ale jež se mi náramně líbí. Ta věta zní asi takhle. Neříkej, že něco nejde udělat, protože se zcela určitě najde blbec, který to udělá. Ano, jsou tací mezi námi, kteří prostě nehledají důvody, ale cesty k tomu jak dosáhnout úspěchu. Většinou nejsou moc populární, protože nastavují zrcadlo těm, kteří se udržují ve své „neomylnosti” v tom co jde a co ne.


    jak lépe pro studenta

    12.5.2010 19:07 bzuk | Dag | Komentářů: 222, poslední 21. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Nic zajímavého - mažu

    Shanim MP3 prehravac. iPod?

    12.5.2010 15:16 tuxmartin | tuxmartin | Hardware | Přečteno: 2194× | Komentářů: 100, poslední 4. 12. 2011 | Hodnocení: 40 % (5 hlasů)

    Shanim nejaky MP3 prehravac (asi tak do 4500Kc). Do nedavna jsem pouzival Sony Ericsson K750i, libil se mi hlavne ekvalizer MegaBass. Po 4 letech letech odputoval Sony Ericsson do kremikoveho nebe a tak jsem si koupil Samsung S5230. Nic horsiho jsem nevidel. V porovnani s K750i zadne basy :-(

     

    12.5.2010 12:38 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 43, poslední 11. 9. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Umí sbalit ruksak?

    12.5.2010 00:07 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1356× | Komentářů: 37, poslední 12. 5. 2010 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Tak jsem podnikl obvyklou obvyklou sobotní cestu do knihovny a po obchodech. Tedy, byl jsem v Tescu na Národní. Mám to při cestě. Dumal jsem nad tím, že bych si koupil novou bundu, ale žádná se mi nelíbila. Jenže, uviděl jsem krásné košile z dvěma kapsičkami a neodolal jsem, koupil jsem. Od mládí mám rád košile z kapsičkama. Navíc jsem objevil CD z Waldemarem Matuškou za celých 99 Kč a už mi teď hraje ve věži. Jednoduše jsem pamětník a tohle je krásná muzika mého mládí. Když už mi říkají na chatu dědo, tak si říkám, jo jasně.

    -

    11.5.2010 23:14 Mostly_IMDB | David Ježek | Other | Komentářů: 7, poslední 13. 5. 2010 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    -

    Czech Joomla Day

    11.5.2010 21:09 Denicek_programatora | filbar | ostatní | Přečteno: 1051× | Komentářů: 7, poslední 13. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Jak už možná víte, tak používám CMS Joomla, pro který vyvíjím rozšíření a jsem taky členem české komunity kolem tohoto softu. Pokud jste taky příznivci Joomly, tak pro Vás mám pozvánku na Czech Joomla Day, který právě připravujeme.

    Sčítání 2011

    11.5.2010 19:34 urandom | Mrkva | O svobodě | Přečteno: 7279× | Komentářů: 148, poslední 22. 3. 2011 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Za naprosté tichosti médií se na nás vloni přichystala další velkobratrská akce: Sčítání lidu, domů a bytů 2011. A jelikož se tomuto tématu na českém internetu skoro nikdo nevěnoval, utrousím tu pár laických poznámek a názorů, vycházející převážně ze zákona 296/2009Sb.


    Jak jsem pochopil (a téměř se rozbrečel)

    11.5.2010 17:45 Bluebearův samožerblog | Bluebear | Přečteno: 2224× | Komentářů: 130, poslední 13. 9. 2011 | Hodnocení: 90 % (30 hlasů)

    Téměř jsem se rozbrečel z písničky, věřili byste tomu? Konkrétně The Poet and The Pendulum od Nightwish. A něco důležitého pochopil a téměř se z toho rozbrečel taky.


    V životě každého pořádného muže..

    11.5.2010 15:04 Linuch | zde | GNU | Přečteno: 1964× | Komentářů: 41, poslední 13. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    V životě každého pořádného muže nastanane někdy okamžik, kdy pocítí potřebu napsat vlastní operační systém, bootloader, virus.... nebo alespoň sudoku solver.

    Kam se to ta naše země řítí…

    11.5.2010 14:03 Annals of Taurelador | Fëannatar | Osobní | Anketa | Přečteno: 1825× | Komentářů: 104, poslední 17. 5. 2010 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Tak se to zase blíží – volby do poslanecké sněmovny – a s nimi zase o něco horší předvolební kampaň.


    Od skoly k podvodu

    11.5.2010 13:58 Konverzia stavbára na ajťáka | lucorp | Přečteno: 1783× | Komentářů: 93, poslední 14. 5. 2010 | Hodnocení: 43 % (21 hlasů)

    Na zaklade isteho blogu, ktory tu bol uverejneni a diskusie, ktora pod nim nasledovala som sa rozhodol ozrejmit par poctivcom, ako to v reale prebieha na vysokych skolach.


    SunSpider napříč prohlížeči

    11.5.2010 12:00 FluxBlog | pushkin | Linuxení aneb hrátky se šrotem | Výběrový blog | Přečteno: 1644× | Komentářů: 8, poslední 17. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Nedávný článek o Chrome 5 zde na ABClinuxu mě přivedl k nápadu zkusit potýrat pár prohlížečů testem SunSpider. Vzal jsem tedy Yast a nainstaloval oktet poměrně běžných prohlížečů na GNU/Linuxu: Aroru, Chromium (ve dvou verzích), Konqueror, folklórní Mozilla Firefox, Midori, Operu a ReKonq.


    Smazáno

    11.5.2010 09:27 txt | letec | Přečteno: 2322× | Komentářů: 35, poslední 16. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Smazáno


    Dlaždič v kravatě

    10.5.2010 21:54 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1519× | Komentářů: 109, poslední 15. 5. 2010 | Hodnocení: 73 % (11 hlasů)

    Stál jsem před Vinohradským divadlem a sledoval dlaždiče. Zíral na ně v obleku s kravatou. Čekal jsem na Janu a Alenu. Jak jsem sledoval, zároveň jsem vzpomínal. Vzpomínal na pana Losa a pana Čelekovského, u kterých jsem před víc jak čtyřiceti lety pracoval jako přidavač. Oba byli mistři dlaždičští. Pan Čelekovský byl lepší dlaždič než pan Los, ale pan Los byl lepší obchodník. No a já jsem se v té době učil prvním rokem klempířem, dělal jsem různé melouchy a mimo jiné jsem pracoval pro pana Losa. Platil mi na tehdejší dobu královsky. Celých dvanáct Kčs na hodinu. To v té době měl málokdo.

    Fedora 13 = STABLE (?)

    10.5.2010 18:43 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Přečteno: 1212× | Komentářů: 5, poslední 12. 5. 2010 | Hodnocení: 83 % (12 hlasů)

    Tak po neúspechu s Debianom a najmä Ubuntu prišiel rad aj na vývojovú verziu Fedory 13 - týždeň pred vydaním.

    Konec

    10.5.2010 17:06 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Komentářů: 181, poslední 22. 5. 2010 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Tak je to tu. Zdá se, že zápočet z Fyziky nebude. A jelikož je to podruhé, tak pápá ČVUT. Nevíte o nějaké státní škole, kde ještě přijímají přihlášky? Moc se necítím na to jít na pracák a pak i třeba pracovat :-) A nevíte, jestli mě vyhodí hned, jak mi tam napíše "Zápočet - N", nebo až po zkouškovém po prázdninách?

    Několik HD fotek z Kutné Hory

    10.5.2010 15:48 muj_blog | Begleiter | fotky | Přečteno: 1534× | Komentářů: 29, poslední 11. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Pro ty, co nebyli na srazu v Kutné Hoře, prezentuju ve formě fotek, o co přišli. :-D


    Začátek je bezvýznamný

    9.5.2010 22:09 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1193× | Komentářů: 36, poslední 12. 5. 2010 | Hodnocení: 44 % (9 hlasů)

    Povídal jsem si dnes s pacienty při asertivitě o konfliktu, vztazích, lásce a vlastní ceně. Hodně tam běželo otázek, co je konflikt, co spor a jaký smysl má konflikt. Bylo to opravdu zajímavé a jako mnohokrát jsem si uvědomil, jakou cenu někdy pro mne tyhle diskuse mají, k čemu mě dokáží vyhecovat. Vzpomínal jsem přitom na některé své lásky,které mě opustily s tím, že nemám pro ně cenu. Nemít cenu, pro mne jako pro člověka, tohle zažít není nijak příjemné, ale nakonec se ukázalo, že ona „ má bezcennost” deklarovaná z jejich strany je vlastně určitý projev bezmoci. Bezmoci, kdy nezvládly konflikt mezi námi a ukončily vztah a nakonec z toho ukončení vytěžily jen ono ukončení a nic víc. Leckteré později hledaly ke mě cestu.

    Cena volbeb, cena hlasu a volby na dluh.

    9.5.2010 21:41 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Anketa | Přečteno: 2660× | Komentářů: 137, poslední 13. 5. 2010 | Hodnocení: 60 % (15 hlasů)

    Tento blog neni o kupovani volicu za statni penize, neni o Recku, o Purtugalsku, o Evropske dluhove Unii a do jiste miry neni ani o politice.

    Hikari: DeBLOBifikace

    9.5.2010 17:49 Nicky726 | Nicky726 | Linux | Přečteno: 1365× | Komentářů: 29, poslední 11. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Další změna v duchu hesla: ,,když to funguje, hrab se v tom``. Tentokrát náhrada ovladače NVidia svobodným Nouveau.


    Fotky ze srazu ABC Linuxu 8.5.2010

    9.5.2010 14:02 Kacířské myšlenky | Luk | 'enlightened' | Přečteno: 1597× | Komentářů: 36, poslední 10. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (14 hlasů)

    Kdo se tu vyskytuje pravidelně, jistě zaznamenal, že se včera konal sraz autorů, administrátorů a čtenářů ABC Linuxu. Tentokrát zavítal do „stříbrného města“, tedy Kutné Hory. Přináším pár fotek pořízených během tohoto srazu.


    Kocour Mikeš

    9.5.2010 13:46 gtz | gtz | ostatni | Anketa | Přečteno: 4891× | Komentářů: 168, poslední 11. 10. 2010 | Hodnocení: 42 % (12 hlasů)

    Ze zaujatím sleduji kauzu o zákazu knížek Josefa Lady o Kocouru Mikešovi.
    Prý je rasistický.

    .

    9.5.2010 12:03 unamed | unamed | Anketa | Komentářů: 148, poslední 6. 12. 2011 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    .

    Expo 2010 – Čína

    9.5.2010 05:26 xkucf03 | xkucf03 | Cestování | Komentářů: 27, poslední 19. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Jsem teď na Světové výstavě v Šanghaji. Teď tu zrovna prší, tak se trochu nudím a čtu Ábíčko. Posílám pár fotek, příště možná napíšu něco víc. Zdravím české uživatele Linuxu* z ČLR. :-)

    P.S. pár fotek ještě najdete na mém blogu: Světová výstava – Expo 2010 – Čína, Šanghaj

    *) a paranoiky, chovatele koček, alkoholiky, lidi s poruchou osobnosti atd. :-)

    Domácí linuxový server… netradičně :-)

    9.5.2010 02:17 liberalismus_zere_deti | Jan Michelfeit | IT | Komentářů: 41, poslední 10. 5. 2010 | Hodnocení: 53 % (15 hlasů)

    Nebudu na to chlubení se plýtvat slovy – podívejte se sami na Youtube

    Konfigurace:

    • Intel Little Falls 2 (s neblaze proslulým 40mm ventilátorem)
    • nejlevnější 1GB paměťový modul
    • 32GB SSD A-DATA (starší model, papírově 150MB/s čtení a 90MB/s zápis)
    • starý 250W zdroj Fortron za 50 korun z aukra (na vzduchu mu pěkně pískaly cívky :-/)
    • Tetra rudá ;-)

    Software:

    Arch Linux, LAMP, Wordpress. Provozuju na tom svůj osobní blog (jan.michelfeit.cz) – díky, NoIP – a už nějaký ten měsíc se to drží. Jenom do zásuvky mi trochu vzlíná olej. Ale vážení, kdybyste slyšeli to ticho… ;-)


    Muž a žena jedno jsou

    9.5.2010 00:37 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1108× | Komentářů: 36, poslední 11. 5. 2010 | Hodnocení: 70 % (10 hlasů)

    Dnes z rána jsem neměl naprosto žádnou náladu. Ráno mě při probuzení bolela pravá ruka, vůbec se mi nechtělo vstávat a natož jít ještě do práce. Cestou do práce se nic zvláštního nedělo. Kupodivu. Přemýšlím o zítřku, kdy mám schůzku s dámou, které budu nabízet svůj a Irenin program protidrogové protikriminální prevence na školách. Jestli to dobře dopadne, nebudu mít nějaký čas starosti o peníze. Zatím všude, kde jsme na školách tento koncept uplatnili, měli jsme s tím úspěch. Některé paní učitelky oceňovaly můj netradiční přístup. Netradiční z pohledu přefeminizovaného školství, jejich ženské pedagogické zkušenosti. A z hlediska mé mužské zkušenosti mého pohledu, zcela tradiční a proto funkční. Přeci jen sígři odjakživa dali na tvrdé hochy. A příliš laskavé a nebo příliš vzrušené chování (zlí jazykové mluví o hysterii) , některých kantorek nikam nevede.

    -

    8.5.2010 21:51 Mostly_IMDB | David Ježek | Other | Komentářů: 474, poslední 25. 5. 2010 | Hodnocení: 70 % (23 hlasů)

    -

    Kam v Praze se samičkou? Aneb: "Jak od klávesnice k činům?"

    8.5.2010 12:43 BLB | =^..^= AmigaPower® | Jílkoviny | Přečteno: 2648× | Komentářů: 137, poslední 10. 5. 2010 | Hodnocení: 73 % (11 hlasů)

    Jak již mnozí víte, na stará kolena na mně přišlo jaro...

    Titul Bc. nebo Mgr. ze školy v přírodě

    8.5.2010 11:30 txt | letec | Přečteno: 3584× | Komentářů: 47, poslední 9. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Po mediálním zviditelnění jedné zajímavé vysoké školy jsem se rozhodl, že se tam pojedu podívat osobně, protože jsem chtěl vidět nějaké chráněné živočichy.


    Mám tě státe na háku

    7.5.2010 23:58 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1532× | Komentářů: 28, poslední 12. 5. 2010 | Hodnocení: 73 % (15 hlasů)

    Napsal mi milovaný stát. Respektive VZP. Prohlédl jsem třístránkové psaní, výpis z účtu od roku 1993 - 2008 a dočetl jsem se, že jsem dlužný celých 184 Kč. Moc se mi líbil ten dodatek, že mi píšou proto abych jim nezůstal dlužný a náhodou nedošlo k promlčení dluhu. Jasně já jsem za 15 let dlužný 184 Kč a to si tedy milovaný stát líbit nedá. Jak by to dopadlo, kdybych náhodou si ten hříšný obnos ponechal? Kam by stát došel? Jenže, jak jsem zjistil, je to dluh za penále, které jsem měl zaplatit za zpoždění platby za dva měsíce v roce 1993, kdy jsem byl tři měsíce na pěší cestě na Gibraltar a zjistil jsem po návratu, že jsem nezaplatil zdravotní pojištění.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.