abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Už to vědí všichni

    7.5.2010 23:06 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Komentářů: 11, poslední 10. 5. 2010 | Hodnocení: 45 % (11 hlasů)

    Že je to podvod ... aneb kde jsou ti teroristi?

    Na zprávičku pro AbcL se to nehodí, do blogu joo ... Schneier on Security: Why Aren't There More Terrorist Attacks?


    Mimochodem, proč je "špatné" vlevo? To je qt-like? ;-)


     

    7.5.2010 16:04 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 89, poslední 10. 5. 2010 | Hodnocení: 86 % (14 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Politik dostal pěstí. Bude to bolet demokracii?

    7.5.2010 14:30 FUD: Férový Uživatelův Deníček | Platonix | Nezařazené | Přečteno: 1626× | Komentářů: 197, poslední 17. 5. 2010 | Hodnocení: 87 % (23 hlasů)

    Ve čtvrtek 6. května udeřil opilý útočník místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku pěstí. Útok si vyžádal převoz napadeného politika k ošetření do nemocnice. V souvislosti s tímto incidentem se objevují ohlasy, že takovéto činy ohrožují naši demokracii. Je to ale skutečně tak vážné?


    Za jak dlouho se doklikáte k mapě tarifních pásem?

    7.5.2010 13:17 kenyho_stesky | Aleš Kapica | To jsem vážně jediný? | Anketa | Přečteno: 5977× | Komentářů: 76, poslední 9. 5. 2010 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Cílem tohoto blogpostu je malá testovací anketa: Za jak dlouho se doklikáte k mapě tarifních pásem. Podotýkám že nesmíte použít podobných pomocných prostředků jako google apod.


    Nokia 5310 XpressMusic: Dobrá hudba s otravnými bugy

    7.5.2010 10:32 FluxBlog | pushkin | Linuxení aneb hrátky se šrotem | Přečteno: 5776× | Komentářů: 26, poslední 8. 5. 2010 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Někdy těsně před definitivním odchodem mého milovaného MP3 přehrávače jsem se rozhodl rozloučit se svým starým telefonem a pořídit nový. A jako vnuknutí z nebes nebo snad v tušení věcí nadcházejících mi padla do oka Nokia 5310 XpressMusic.


    Pomlouvat měly co

    7.5.2010 08:00 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1084× | Komentářů: 22, poslední 7. 5. 2010 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Vydal jsem se do Děčína za sestrou. Dlouho jsme se neviděli. Asi šest let. Prostě, už se o setkání domlouváme dlouho a nakonec musí mít nějaké potíže abych se za ni vydal. Tak jsem se vydal. Vlak jel na čas, čistý skoro byl a neměl ani na příjezdu zpoždění. Sestra nebydlí přímo v Děčíně, ale v Benešově nad Ploučnicí. Deset km za Děčínem. Vlak jede kolem děčínského zámku a ke své lítosti jsem zjistil, že mi zrušili děčínští radní koupaliště pod zámkem. Smutek zaplavil moji duši. Na to koupaliště jsem se asi od svých osmi let chodil sám koupat. Je kilometr od domova kde jsem vyrostl a když bylo teplo, dostal jsem korunu dvacet na vstup, vzal sestru za ruku, protože je o dva roky mladší a šli jsme na koupaliště.

    Už mám odvoleno - za Brity

    7.5.2010 04:02 Espblog | Espinosa | desktop linux | Přečteno: 1413× | Komentářů: 11, poslední 8. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (16 hlasů)

    Střípky z britských voleb 2010 aneb už mám odvoleno - za Brity. Jako občan EU můžete volit (skoro) ve všech volbách, kromě parlamentních, tak jsem si tuhle možnost nenechal ujít. Tady je pár mých praktických postřehů.

    Google vyhledávání

    7.5.2010 03:08 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Obecné IT | Komentářů: 14, poslední 10. 5. 2010 | Hodnocení: 56 % (9 hlasů)

    Vypadá to, že google se rozhodl trvale zmrvit vzhled vyhledávání. Nevím jestli se to děje jen ve firefoxu na linuxu, nebo všem, ale rozhodně se mi to nelíbí. Dalo by se říct že za ta léta co google používám mám vzhled stránky vypálený do sítnice a když vidím tenhle hnus, mám pocit že jsem na levé oko částečně oslepl..
    Napsal jsem proto primitivní script pro greasemonkey, který navrátí vyhledávání do více/méně původního stavu (pořád zůstane tučné písmo/klávesnice v inputu, ale to mě tak netrápí).
    Pokud vám to přijde jako málo, tak na http://userscripts.org/scripts se dají nalézt komplikovanější scripty, které vrací zpět více věcí.

    Také kontrolujete?

    6.5.2010 19:55 muj_blog | Begleiter | psychologie/psychiatrie | Přečteno: 2112× | Komentářů: 89, poslední 9. 6. 2010 | Hodnocení: 91 % (22 hlasů)

    Představte si tuto situaci: Jdete nakoupit. Musíte opustit byt, zavřít a zamknout dveře. No a teď se dostáváme tam, kam jsme chtěli. Možná vás už třeba během cesty do obchodu či mnohem dřív napadne strach, zda jste opravdu zavřeli a zamknuli dveře. Bojíte se, aby vás nevykradli... Někdo pociťuje tak silný strach, že se raději vrátí a dveře zkontroluje. Jenže! Čím víc dotyčný bude kontrolovat, tím větší strach(y) bude mít. Někdo nad tím mávne rukou a řekne si: "No a co? Tak mě vykradou!"


    Křišťálová věž sémantického desktopu

    6.5.2010 19:26 bloK | rADOn | Výběrový blog | Přečteno: 1735× | Komentářů: 35, poslední 12. 5. 2010 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    Velmi poučný blog Aarona Seiga ukazuje v čem je problém dnešních KDE.

    Zvonek

    6.5.2010 14:36 Kvičet nezávaznou konverzaci | Pavel Křivánek | Přečteno: 7716× | Komentářů: 55, poslední 7. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Koupil jsem si klasický elektrický zvonek s Wagnerovým kladívkem. To, jak si jeho výrobce představoval, že bude fungovat, je mi skutečnou záhadou.


    Poraďte jakou doménu a TLD (.net vs .eu)

    6.5.2010 11:23 kriskami | kriskami | Anketa | Komentářů: 14, poslední 6. 5. 2010 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    Zvažuji pořízení domény a chtěl bych znát váš názor. Doménové jméno se skládá ze dvou slov, dostupné jsou varianty s pomlčkou i bez. Já bych asi volil variantu s pomlčkou, připadá mi přehlednější. Ale u TLD si nechám poradit. Volné jsou pouze .net a .eu. Jde mi o snadnou pamatovatelnost, když to někdo někde uvidí v reklamě. Stránky již běží dlouho, tato doména by jim měla ještě pomoci.

    P.S. Kupovat je všechny bych nerad, už teď jich mám 23 a spíš přemýšlím, že bych některý pustil ...

    Jak snížit počet úředníků?

    6.5.2010 09:22 kenyho_stesky | Aleš Kapica | To jsem vážně jediný? | Přečteno: 2149× | Komentářů: 106, poslední 7. 5. 2010 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Každý kdo jde do politiky s tím, že zredukuje počet úředníků by měl být prohlášen za nebezpečného blázna a zavřen do ústavu. Počet úředníků totiž nelze zredukovat pouhými škrty na papíře, ale zrušením zbytečné agendy a změnou systému finančního ohodnocení.


    ExFAT na GNU Linuxu

    5.5.2010 22:41 K8_blog | dan.h | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 4863× | Komentářů: 16, poslední 18. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Pro pravidelné pátrače po ovladačích čehokoliv nejnovějšího to asi novinka nebude, ale mne osobně překvapilo, když jsem narazil na tenhle projekt


    Pomáhat a prospívat

    5.5.2010 22:24 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 957× | Komentářů: 20, poslední 7. 5. 2010 | Hodnocení: 58 % (12 hlasů)

    Mnohokrát jsem psal o tom, že rozlišuji mezi pomocí a prospěchem. Nikdy jsem neuměl příliš dobře vysvětlit, v čem vnímám zásadní rozdíl, ale dnes ráno při individuálním pohovoru jsem něco malinko objevil. Všiml jsem si totiž, že pro mnohé lidi je velmi těžké přijmout jakoukoliv pomoc od kohokoliv, vzhledem k tomu, že je, nebo byla jim velmi často pomoc nabízena jako neschopným. Většina z nás nemá ráda být považována za neschopné. Proto je tolik, těch, kteří odmítají být přímými příjemci pomoci. I tam kde jde o jejich život.

    Volby se blíží...

    5.5.2010 20:20 Mercuriuz | Mercuriuz | Ostatní | Anketa | Přečteno: 2217× | Komentářů: 152, poslední 10. 5. 2010 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    Protože se blíží volby, nabízí se otázka Koho budete volit?

    Ubuntu - navrat po takmer roku

    5.5.2010 19:10 Konverzia stavbára na ajťáka | lucorp | Přečteno: 1120× | Komentářů: 7, poslední 7. 5. 2010 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)

    Uz to je tak, po takmer roku kedy som si svojou zvedavostou a neodbornymi zasahmi kde figurovala particia a zmena jej typu pocas behu systemu, odpravil particiu s vyse rok starou instalaciou Ubuntu (v tej dobe vo verzii 8.10), a naslednom pobyte u konkurencie z Redmontu som si vcera stiahol a nahodil wubi instalaciu Ubuntu 10.04.


    Řecké poděkovani za finanční pomoc

    5.5.2010 15:37 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Přečteno: 2616× | Komentářů: 148, poslední 9. 5. 2010 | Hodnocení: 77 % (39 hlasů)

    Takto se materializuje Řecka vdecnost Evrope a svetu, ktery jim financuje existenci. Takto vypada jejich podekovani.

    Ubuntu 10.04 final = STABLE?

    5.5.2010 13:31 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Přečteno: 1621× | Komentářů: 56, poslední 7. 5. 2010 | Hodnocení: 45 % (11 hlasů)

    Skúška s finálnym Ubuntu 10.04.

    IPv6? A k čemu prosím vás?

    5.5.2010 11:33 root_at_heron | Heron | Přečteno: 3758× | Komentářů: 165, poslední 8. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (22 hlasů)

    Adresní prostor IPv4 se jednoho dne vyčerpá o tom nemá cenu diskutovat. IPv6 ale jakoby nikdo nechtěl - protože existují řešení pro záchranu v4. Nikoliv technický, ale stěžovací zápisek.


    Sebeúcta a její smysl

    4.5.2010 21:23 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 8809× | Komentářů: 159, poslední 8. 5. 2010 | Hodnocení: 58 % (12 hlasů)

    Na jedné terapeutické skupině bylo velmi zajímavé téma. Téma sebeúcty. Ptal se mě jeden klient jak onomu pojmu rozumím. Nechal jsem jej i skupinu tápat. Sám pro sebe mám pojem sebeúcty definován asi tak, že jsem rovný všem lidem na světě a stejně dobrý, proto vždy chci pro sebe to, co je nejlepší k dostání.

    Openmobility 2010 Zlín: záznamy přednášek

    4.5.2010 17:13 rezza | Rezza | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1309× | Komentářů: 13, poslední 8. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Extrémně krátký zápisek - který by se spíše hodil jako zprávička. Ano, Roman Juránek opravdu stihl zpracovat videa z Openmobilitek za ten slíbený cca týden a něco! Patří mu velké díky - jak za zpracování, natáčení, tak i za obscénní gesta na cenzurovaných fotkách. Odkaz na odkliknutí, přečtení se počítají, ego++ :-)


    Liek na čiastočnú amnéziu routera

    4.5.2010 00:14 Joseho_blog | jose17 | Přečteno: 1796× | Komentářů: 6, poslední 4. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Nákup routera som nejak neriešil. Proste chcel som len takú tú "krabičku", čo nastavíš a viac sa nestaráš. Kamoš odporučil Canyon CNP-WF514 AP. Router funkciami stačí dodnes, no trpí jedným ťažko odpustiteľným neduhom.


     

    3.5.2010 22:36 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 75, poslední 12. 5. 2010 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Jeep - spínací skříňka a další

    3.5.2010 21:44 Fedora a další... | Dušan Hokův | Jeep | Přečteno: 1278× | Komentářů: 15, poslední 9. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Klíček ze zapalování šel vytáhnout kdykoliv, ne jen v poloze zamčeno, a pak šlo startovat i bez klíčku, bylo potřeba to opravit. Taky jsem se rozhodl, že to dám do laku.


    Dobrá otázka

    3.5.2010 21:42 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1064× | Komentářů: 8, poslední 4. 5. 2010 | Hodnocení: 60 % (10 hlasů)

    Včera v blázinci při skupině jsem si tak poslouchal a míhaly se mi při onom poslouchání vzpomínky na časy, kdy jsem pracoval s lidmi, kteří měli roztroušenou sklerozu. Není tahle nemoc ani trochu hezká nemoc a má nevýhodu, že leckdy po letech stability a klidu se rozjede a během několika dní se lehce stane, že z člověka, který byl schopen téměř všeho se stane jedinec, jež není schopen skoro ničeho. V roce 1989 jsem v únoru si udělal kurs sociálního pracovníka, pro práci s lidmi s touto chorobou.

    Oracle v OOo

    3.5.2010 21:10 Žumpa | Bedňa | Hmmm | Komentářů: 4, poslední 5. 5. 2010 | Hodnocení: 10 % (20 hlasů)

    Tak som si pustil ďaľšiu blbosť, čo mi niekto poslal v pps a čo nevidím pri štarte Open Office je v rohu Oracle, neviem či to tam bolo už predtým, ale teraz na mňa svieti a kua, všetko sa nejak spomalilo, asi to logo beží v extra procese a žere 99% procesoru, že pri najbližšom takom majli ho rovno vymažem.

    Mandriva se stále zlepšuje (vtip)

    3.5.2010 20:11 jarda_bloguje | Jardík | Linux | Komentářů: 16, poslední 4. 5. 2010 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Už jsem dlouho nerejpal, ale. Dneska jsem věnovat 30GB partition instalaci Mandrivy, jenomže Mandriva - není schopná nainstalovat si korektně bootloader do MBR - je sice pravda, že /boot partition začíná na LBA kolem 1,2 TB, ale co? Od kdy to vadí? To je ten grub tak neschopný, že neumí zavést jádro z takové partition? Achjo, takže stále linux distra jen ve VirtualBoxu ...

    Muj novy pracovni notebook

    3.5.2010 17:38 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Anketa | Přečteno: 2235× | Komentářů: 34, poslední 4. 5. 2010 | Hodnocení: 50 % (16 hlasů)

    Takto vypada muj novy notebook v praci...:-)

    Další naděje na zrušení „autorských poplatků”

    3.5.2010 15:23 Linuxovník | xHire | Všehochuť | Přečteno: 1567× | Komentářů: 29, poslední 4. 5. 2010 | Hodnocení: 64 % (14 hlasů)

    Dosud měla oficiální zájem na zrušení tzv. autorských poplatků (též nazývaných jako výpalné) snad pouze Česká pirátská strana (ač se to v jejím programu obtížně hledá, je to tam). Nyní se k této snaze připojuje i Strana svobodných občanů.


    Co s webem?

    3.5.2010 12:55 plky | Archman | Anketa | Přečteno: 1522× | Komentářů: 44, poslední 4. 5. 2010 | Hodnocení: 25 % (8 hlasů)

    Jak vyuzit web?

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.