abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    vpsFree.cz: Shrnutí zkušeností

    3.5.2010 12:11 snajpuv_blocek | snajpa | vpsFree.cz | Výběrový blog | Přečteno: 4113× | Komentářů: 28, poslední 6. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (33 hlasů)

    Slíbil jsem tu v diskuzi, že shrnu dosavadní zkušenosti s provozem vpsFree.cz. Většina členů našeho sdružení k nám přišla odsud, z ABC Linuxu, snad nevadí, že to píšu sem. Všiml jsem si, že jsou tu lidé docela alergičtí na jednozápiskové reklamní blogy, můj sice nemá jenom jeden zápisek, ale i tak je dost reklamní. Snad pro dobrou věc a snad to chápete.


    Arch Linux a ibus Anthy

    2.5.2010 23:22 Nicky726 | Nicky726 | Linux | Přečteno: 1365× | Komentářů: 18, poslední 6. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    V duchu mota ,,když to funguje, hrab se v tom`` jsem se rozhodl že nahradím funkční SCIM novějším IBusem.


    Canada_2008 V

    2.5.2010 20:39 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 767× | Komentářů: 16, poslední 5. 5. 2010 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Dorazil jsem do Williams Lake. Město u dlouhého táhlého jezera, kanadská ves, co se tváři jako město. Kecali mi ze se musím vrátit zpátky do města abych se dostal k internetu. Potkal jsem cestou informační středisko, kde je zadarmo. Poníka jsem sice v Prince George dostal k dispozici, jenže dáma co nám ho prodala, nám zapomněla říci, ze kobylka je sice hodna, ale netahavá. Navíc jsme dostali k ni postroj, který byl hezky, bohužel nepasoval na ni. Místní lide nám poskytli pomoc, co mohli, ale nic nepomohlo. Milada, tedy kobylku dala převychovaní s tím, ze si ji bud vychovanou nechá a nebo ji nevychovanou prodá. Ale kobylka to byla fakt moc hezká. Kobylka Princess Třeba ji do příštího roku vychovají a pak ji skutečně použiji.

    SeznamRemeslniku.cz

    2.5.2010 20:29 Seznamremeslniku_cz | Seznamremeslniku.cz | Komentářů: 15, poslední 4. 5. 2010 | Hodnocení: 19 % (31 hlasů)

    Kamarád založil web http://www.seznamremeslniku.cz web by měl řešit nedostatek kvalitních řemeslníků v ČR. Lidé zadávají co potřebují udělat a řemeslníci si berou v podstatě objednávky. Človek si může vybrat, zda vloží poptávku a vyčká, než mu přijdou nabídky od řemeslníků či zda si řemeslníka najde sám přes interaktivní mapu. Má to šanci na úspěch? Použili byste něco takového?

    Několik fotek z Lázní Jeseník

    2.5.2010 20:06 muj_blog | Begleiter | fotky | Komentářů: 15, poslední 3. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Ke konci podzimu roku 2009 jsem byl v Lázních Jeseník. Našel jsem ve svém mobilu pár foteček odtamtud. A chtěl bych se tedy o ně podělit s vámi. Nejsem profesionál a fotky jsou dělaný na mobilu. :-) Nejvíc se mi líbí fotka číslo 2.


    Vyber noveho telefonu, poradite?

    2.5.2010 18:40 plky | Archman | Přečteno: 1422× | Komentářů: 33, poslední 4. 5. 2010 | Hodnocení: 29 % (7 hlasů)

    Chci vymenit stavajici HTC Touch Diamond 2 za neco noveho.. Ale za co?

    Pár fotek odjinud

    2.5.2010 18:09 gtz | gtz | zajimavosti | Přečteno: 1144× | Komentářů: 22, poslední 4. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Pokud někdo občas jezdí někam ven pak ....

    Gunslinger a poesie

    1.5.2010 21:04 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1270× | Komentářů: 138, poslední 3. 5. 2010 | Hodnocení: 46 % (13 hlasů)

    Včera jsem dorazil domu ze skupiny a bez nějakých okolků jsem šel hned spát. Nemívám ve zvyku většinou jít kolem deváté večer chodit spát, ale tělo spánek žádalo, tělu se spánku dostalo. Probudil jsem se před půlnocí. To se mi obvykle stává. Probudím se chvíli přemýšlím, pak trochu praktikuji jógové techniky a zase jdu spát. Ještě než jsem usnul, dumal jsem nad svojí knihovnou. Mám velikou knihovnu a mohl bych ji mít tak třikrát větší, kdybych neměl dobré srdce a knihy nepůjčoval. Ale vrátím se k tomu přemýšlení. Vím, že mám knihovnu plnou balastu. Balastu ještě z dob reálného socialismu. Tehdy jsem četl a kupoval všechno. Dobré knihy, mizerné knihy.


    BurnApp - GUI pro pálení obrazů

    1.5.2010 12:54 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Přečteno: 1685× | Komentářů: 62, poslední 3. 5. 2010 | Hodnocení: 88 % (17 hlasů)


    Integrita mé mentální různorodosti

    1.5.2010 03:45 BLB | =^..^= AmigaPower® | Jílkoviny | Anketa | Přečteno: 2857× | Komentářů: 94, poslední 3. 5. 2010 | Hodnocení: 87 % (23 hlasů)

    Rytíři Mrdu byli vyhlazeni a Impotérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstaňců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impotéria, Hvězdě samčí smrti. Impotentátorův nejvěrnější služebník, Dirth Invader, musí najít plány a skrytou základnu povstaňců. Zpráva o princezně z "Lea" a vůdci erektobelů se dostane až k obyčejnému chovateli koček, Amigapowerovi...

    Nosiči a posunovači

    30.4.2010 22:25 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1172× | Komentářů: 41, poslední 1. 5. 2010 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Mála vsuvka mezi seriálovými díly.

    Krásná Gabriela včera prohlížela mé fotografie na mém infu a ptala se mě jestli ona cesta splnila mé očekávání. Odpověděl jsem jí že ano, načež jsem jsem se dozvěděl, že jsem šťastný muž, kterému se plní všechny přání. Byla noc a neměl jsem nějakou zvláštní chuť na hlubokomyslné filozofování. Na tuhle činnost nemám většinou chuť ani přes den. Dnes jsem jen tak nechal volně plynout myšlenky a zjistil jsem jednu věc. Že je už hodně dlouho, kdy jsem něco od něčeho čekal. Jdu na sraz a nemám očekávání, jedu do Kanady a taktéž nemám očekávání. Lidé se mě ptají co chci vidět a já ani nevím. Nechám vše osudu.

    Pidikonkurs na letadlo

    30.4.2010 22:21 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Přečteno: 1685× | Komentářů: 27, poslední 3. 5. 2010 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Malá příprava na RC létání.


    30.4.2010 18:56 | kralyk z abclinuxu | x | Komentářů: 155, poslední 18. 5. 2010 | Hodnocení: 87 % (53 hlasů)


    Salámové porno

    30.4.2010 15:02 Yet another blog | Martin Doucha | Politika | Přečteno: 4159× | Komentářů: 71, poslední 12. 5. 2010 | Hodnocení: 94 % (17 hlasů)

    Ne, dneska se vážně nesnažím lézt do zelí Stařence Oggové a pokoušet se uspět tam, kde její čokoládové vytržení se speciální tajnou omáčkou selhalo. Dneska se budu věnovat salámové metodě, cenzuře, a zbytek už v tuhle chvíli musí být každému jasný.


    Jen pripominka

    30.4.2010 12:47 cotoje | sssssssss | linux | Anketa | Komentářů: 25, poslední 30. 4. 2010 | Hodnocení: 12 % (40 hlasů)

    Jen pripominka aby vym to nahodou neuniklo, ze vyslo ubuntu, kubuntu, xubuntu a jenevim jaky jeste kundu, tak stahujete a instalujte :-)

    Sprava móóóžeš

    30.4.2010 10:38 Žumpa | Bedňa | Žumpa | Komentářů: 32, poslední 7. 5. 2010 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Som si pozeral nejaké srandovné vídeá a narazil som na najlepšie slovenské (celosvetové) reklamy:
    1.
    2.
    Tie ma dostanú vždy :-) Z českých si pamätám že Oskar mával dobré reklamy, beží aj teraz nejaká pecka? pastnite link. Pri písaní tohoto zápisu ma napadlo, prečo vlastne na SK klávesnici nieje dlhé ó?

    Canada_2008 IV

    29.4.2010 21:07 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 772× | Komentářů: 18, poslední 1. 5. 2010 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Volali mi včera večer, z KLM, že mi přesunují můj linkový let o dvě hodiny, pro nějaké potíže s místem a proto mi sníží cenu letenky o 250 euro. Nijak jsem si nestěžoval, takové odškodnění se mi líbilo. Dal jsem zprávu Janě, že pro mne ráno nemusí v osm, ale stačí v deset. A taky jo. V deset přicválala Jana taxíkem, naložili jsme vozík s ruksakem a vyrazil jsem vzhůru do nových dobrodružství.

    Ode dneška hry jen kradu

    29.4.2010 18:39 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Komentářů: 33, poslední 2. 5. 2010 | Hodnocení: 71 % (17 hlasů)

    Fuj, už jsem si málem koupil Splinter Cell Conviction, ale na poslední chvíli jsem si všiml nápisu "Ke hraní hry je vyžadováno neustálé připojení k internetu". Jelikož pochybuji, že stačí být připojen k internetu a mít zablokované všechny porty kromě 80 a 21, tak hru nekupuju, a jdu ji ukradnout a pak být připojen nebudu muset (to samozřejmě nemyslím vážně, zloděj nejsem). Zlatý warezáci, ty se maj, nemusej řešit takovýhle komplexy ubisoftu.

    Canada_2008 III

    28.4.2010 23:29 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1001× | Komentářů: 142, poslední 26. 11. 2019 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Hrál Yesterday. Hrát Yesterday jsem v životě slyšel mnoho lidí. Na kytary, jako bigbeat případně i orchestrálku. Nejvíckrát samozřejmě Beatles. Sir Paul tenhle song zpívá skvěle a když slyším jej zpívat, neopomenu si zazpívat s ním Yesterday, all my troubles seemed so far away. Now it looks as though they're here to stay Oh, I believe in yesterday...

    Recenze: Earthlings - pozemšťané

    28.4.2010 19:34 urandom | Mrkva | Ostatní | Přečteno: 3504× | Komentářů: 310, poslední 27. 10. 2013 | Hodnocení: 76 % (21 hlasů)

    Ještě jeden nelinuxovatý zápisek, ale nedá mi to. Jelikož spousta lidí tady při různých příležitostech doporučuje jako dokument propagandistické video "Earthlings", nedalo mi to, abych se na něj nepodíval. Tady je kratší recenze.

    Kubuntu, xorg a fglrx. Pomalost vyřešena.

    28.4.2010 15:20 prckolo | rufuss | Počítače | Výběrový blog | Komentářů: 3, poslední 4. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Tož asi to znáte, pokud používáte Kubuntu (ať už 9.10 nebo 10.04), že pokud máte v KDE zapnutý compositing, tak na opensource ati driveru to jede poměrně dobře, ale jak přesedláte na fglrx, tak se začnou dít věci: resizing oken škube jak prase, minimalizace trvá tři sekundy, reakce trvá všeobecně dvacet let a někdy se objeví i grafické artefakty.

    Tento problém vznikl prasáctvím (K)ubuntu developerů, kteří si ve své bláhovosti zaintegrovali do xorg patch pro intel, který opravoval bordel, který vznikal při resize. Jo, intel šlapal ok, ale fglrx ani omylem. Nicméně existuje řešení: kompilace xorg s backclear patchem. Popsáno na launchpadu zde, vč. postupu jak řešit:

    https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/568988

    Kdo nechce zdlouhavě kompilovat a má lucida amd64, může použít mnou vytvořené balíčky, které se dají sosnout zde:

    http://sux.cz/26d8

    Je to na megaupload.cz, je to jeden velký tgz soubor ve kterém je spousta deb balíčků.


    smazáno

    27.4.2010 22:37 nejchytřejší kecy | s0 | sw | Přečteno: 3098× | Komentářů: 213, poslední 5. 5. 2010 | Hodnocení: 90 % (20 hlasů)

    smazáno

    Týrání zvířat v pardubické hypernově

    27.4.2010 21:07 Fedora a další... | Dušan Hokův | různé | Přečteno: 3902× | Komentářů: 183, poslední 23. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (22 hlasů)

    S přítelkyní jsme byli neděli na nákupu v pardubické hypernově - albert. Co jsme tam ale viděli, nám pěkně zkazilo zbytek dne.


    Canada_2008 II

    27.4.2010 20:42 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 767× | Komentářů: 7, poslední 29. 4. 2010 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Tak si tak s Miladou posíláme vzkazy a informace o poníkovi a začínám si uvědomovat, že to,co jsem kdysi při četbě Pána prstenů si představoval, tak se stává skutečnosti. Inu pokud si někdo představuje skutečnost, stane se z představy skutečnost. Úplně cítím toho poníka. Budu muset oprášit znalosti z ošetřování zvířat a pořídit si nějakou literaturu jak se na cestách o poníka co nejlíp starat. Taky hřeblo a kartáč, ale to všechno asi až v Kanadě. Jak jsem brouzdal po netu, dokonce jsem našel nabídku na prodej. Osm tisíc za něj chtěli. Jenže Kanada je kapku z ruky abych tam poníka dopravil, takže starost o sehnání jsem nechal na Miladě. Chudák Milada. Já budu mít zážitky a ona starosti. A to se známe pouze z netu a přes skype.

    Co se to chystá?

    27.4.2010 20:39 o_vsem_moznem | robotics | Ostatní | Přečteno: 1560× | Komentářů: 29, poslední 1. 5. 2010 | Hodnocení: 26 % (23 hlasů)

    Možná nikomu z Vás neunikl dnešní článek na novinkách.cz, který informuje o videu v kterém se objevují podivné zvuky, postavy ještě žijících lidí z havarovaného letounu polské delegace, výkřiky jako:"nestřílej te" apod. a nakonec samotné výstřely a kácející se postavy k zemi.

    Nová hračka, nový boj a spousta nadšení

    27.4.2010 12:55 Saljack | Saljack | Další věci | Výběrový blog | Anketa | Přečteno: 2721× | Komentářů: 49, poslední 5. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Tak jsem si v pátek udělal radost a pořídil si nový router, abych nemusel být pořád připojen přes kabel k notebooku, zároveň jsem toho využil, abych si pořídil externí disk na zálohu všeho možného, hlavně fotek a věcí do školy. Volba padla na Asus WL500 Gp v2 a disk jsem zvolil WD MyBook 750GB. S těmito hračičkami jsem si to pěkně vykračoval zpět domu a těšil se až to všechno zapojím. Původně jsem měl naplánovat nechat v routeru originální firmware a někdy o prázdninách si s tím pořádně pohrát. Zkusil jsem tedy nahrát Olega, jenže ten mě celkem zklamal, tak jsem sáhnul po OpenWRT Kamikaze.

    O.T.: Nemám slov ...

    26.4.2010 23:17 Čtvrtá cenová | Bubak | Čtvrtá cenová | Komentářů: 94, poslední 6. 6. 2010 | Hodnocení: 58 % (12 hlasů)

    Právě jsem se z rádia doslechl, že dneska je (ještě hodinu) světový den duševního vlastnictví... Nevím, jestli mám smíchy padnout na podlahu nebo vyhledat nejbližší psychiatrickou léčebnu, neboť asi nejsem normální, jelikož mi to nepřipadá normální... Mimozemšťania asi opravdu existujú a brúsia si na nás zúbky... Nebo si je brúsia už teď v našich mozcích?

    Canada_2008

    26.4.2010 21:26 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1017× | Komentářů: 14, poslední 27. 4. 2010 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Rozhodl jsem se, že dám dohromady malý seriál, o cestě do Kanady a po Kanadě, který budu postupně uveřejnovat. Příspěvky jsou dvojího druhu. Jedny budou přímo z Kanady, tak jak jsem je psal z Kanady a pak ty, kdy jsem se zabýval přípravou cesty. Je na nich i pro mne samotného zajímavé sledovat, jak se mé představy lišily od skutečnosti. Všechny zde uveřejněné příspěvky o Kanadě jsou z roku 2008.

    Ministerstvo životního prostředí - zrušit bez náhrady

    26.4.2010 20:41 benyho | Karel Benák | Letem světem | Přečteno: 1677× | Komentářů: 53, poslední 29. 4. 2010 | Hodnocení: 64 % (33 hlasů)

    Dnes jsem během hraní si s potomkem a jeho přebalováním poslouchal zprávy vysílané na Nově. Týkalo se to zdražování benzínu - jak nečekané, zdražovat se bude a Ty milý řidiči to celé zacáluješ a pořádně Tě odrbe jak prodejce, tak stát.

    Mimozemšťania existujú a brúsia si na vás zúbky...

    26.4.2010 16:26 lukolve | lukve | Přečteno: 739× | Komentářů: 34, poslední 29. 4. 2010 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Takže super článok...


    Liberix, o.p.s., slaví páté narozeniny – přidejte se k nám

    26.4.2010 15:50 Plastique | Vlastimil Ott | Liberix | Výběrový blog | Přečteno: 1384× | Komentářů: 33, poslední 27. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Před pěti lety, 25. dubna 2005, byla do rejstříku obecně prospěšných společností, vedeného krajským soudem v Ostravě, zapsána společnost Liberix. Již pět let společnost podporuje rozvoj open source softwaru, pořádá osvětové akce a zvyšuje povědomí o otevřených technologiích.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.