abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Věda ve společnosti – přežije česká věda volby 2010?

    26.4.2010 15:46 4u | Fuky | Index | Anketa | Přečteno: 1215× | Komentářů: 6, poslední 27. 4. 2010 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    Na serveru primyprenos.cz je k dispozici záznam ze sobotní diskuze na téma: "Věda ve společnosti – přežije česká věda volby 2010?". Podělte se v diskuzi o vaše názory a osobní zkušenosti.


    Sopka - fotky na walpaper i jen tak...

    26.4.2010 15:35 kecy | MaFy | Moje kecy | Komentářů: 9, poslední 27. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Zdravím všechny,

    teď jsem dostal na mail fajn odkaz, kde je dost parádních fotek z nedávné erupce "té" sopky. Věřím, že několik lidí si je se zájmem prohlédne, a někdo, jako já, něco použije na wallpaper :-)

    Tak tady: http://www.boston.com/bigpicture/2010/04/more_from_eyjafjallajokull.html

    MaFy

    Něco málo z nastavení Gnome

    26.4.2010 14:55 radkuv_blog | stařo | Moje nastavení | Výběrový blog | Přečteno: 1440× | Komentářů: 18, poslední 28. 4. 2010 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Jelikož si rád vyladím Gnome k obrazu svému napadlo mě dát pár mnou využívaných nastavení i zde, nejen proto, že jsem člověk zapomínavý ale také proto, že by mohli někomu v budoucnu pomoct..

    Zvládneme Katlu?

    26.4.2010 12:43 Dejvův blog | David Jaša | Přečteno: 1608× | Komentářů: 65, poslední 29. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    V posledním díle Deníku nervózního pasažéra píše Martin Ehl, týden uvězněný v Šanghaji zajímavý bod:

    Už pro ni není v mém srdci místa

    25.4.2010 21:38 muj_blog | Begleiter | Ostatní | Přečteno: 2127× | Komentářů: 143, poslední 27. 4. 2010 | Hodnocení: 46 % (24 hlasů)

    Budu vám vyprávět příběh z mého života. Je to povídání o mé bývalé kamarádce. Vracím se do minulosti a zdůvodňuju, proč nyní už pro ni není v mém srdci místa.


    Dva příběhy o naději

    25.4.2010 20:51 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1153× | Komentářů: 41, poslední 27. 4. 2010 | Hodnocení: 85 % (13 hlasů)

    Půjčil jsem si film. „Dobrý Will Hunting.” Krásná hollywoodská pohádka o nadaném matematikovi. Ale musím říci, že onen zvolený způsob terapie, který jsem tam viděl, mi přišel hodně lidský a hodně dobrý. Práce s vlastním příběhem má svoje výhody. Sice i svoje úskalí, ale ten terapeut byl evidentně za sebe. Jsem rád, že jsem si pořídil pohádku, která měla děj,smysl, příběh, který byl poměrně uvěřitelný. Géniové se prostě rodí a nikdo neví kde.

    Pálíte čarodějnice ?

    25.4.2010 19:19 puppylinux | otasomil | Všechno možný | Komentářů: 40, poslední 26. 4. 2010 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Pálíte čarodějnice ?

    Stavíte hranice ?

    Dodržujete tradici ?

    Fotografie hotové hranice připravené k zapálení zde: 1 2 3

    Jestli víte o větší tak se pochlubte.

    Pro znalce cestopisu jest připravena otázka, kde se nachází hranice jež bude za několik dní zažehnuta.

    Za správnou odpovědˇ bude výherce pochválen před nastoupenou jednotkou.


    Openmobility 2010 Zlín: dojmy

    25.4.2010 15:40 rezza | Rezza | Linux | Přečteno: 1414× | Komentářů: 17, poslední 26. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Aj, tak před chvílí jsem dorazil ze Zlína z Openmobilitek a jelikož jsem plný dojmů (opravdu jen pocitů), tak bych se rád vypsal :D Nebudu nudit reportem a asi mě ani jako jednomu z pořadatelů nepřísluší hodnotit průběh. Ale jen sám pro sebe si musím říct - byla to paráda. Pár (hodně:D) věcí musíme ještě vychytat, občas se jednalo o lehce organizovaný chaos, ale "komunita sobě" funguje. A když jsem jen tak narychlo proběhl anketní lístky, tak si to nemyslím jen já sám.


    Hledá se garáž pro muzikanty

    25.4.2010 14:19 kecy | MaFy | Moje kecy | Komentářů: 16, poslední 28. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Zdravím,

    již dlouhou dobu hledám a nenalezl jsem, tak mě napadlo, že zkusím hledat tady :-) Co vlastně hledám? Jako každý mladý hudebník bych rád zkoušel v nějaké opuštěné garáži... A proto se ptám, zda někdo nevlastní, nebo o někom kdo vlastní, klasickou garáž, nejlépe umístěnou někde dál od obytných domů - ať se tam dá zkoušet i o víkendu, někde v oblasti Letňan, Bohnic, Bulovky, Palmovky.. Prostě nějak tato část Prahy. Jediné co potřebujeme je zásuvka a rozumná cena :-) Takže pokud někdo něco má, tak diskuze je Vám k dispozici ;-) Předem všem děkuji a přeji hezký zbytek víkendu..

    MaFy

    Volebni program na jeden radek...a hledani shody.

    25.4.2010 07:16 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Přečteno: 1876× | Komentářů: 121, poslední 5. 5. 2010 | Hodnocení: 60 % (10 hlasů)

    Stat utrati nejvyse tolik penez, kolik jich vybere*

    Keď všetko funguje tak ako fungovať má

    24.4.2010 23:39 X BLOG X | juraj-bit | Nezaradené | Přečteno: 1186× | Komentářů: 15, poslední 25. 4. 2010 | Hodnocení: 82 % (11 hlasů)

    Je tu jar a keď sa pozriem von oknom zisťujem, že čosi sa zmenilo. Stehlíkov v maskáčových farbách vystrnadili vrabce, ktorí svoj boj vyhrali a stehlíkov zahnali do svojich lesných pôsobísk. No čo, táto zima bola u nás hladovejšia ako iné, preto tí stehlíci na rímse okna a vrabci, ktorí vrátili všetko do normálu.


    Klíče dávané i brané

    24.4.2010 22:39 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 913× | Komentářů: 7, poslední 25. 4. 2010 | Hodnocení: 62 % (13 hlasů)

    Být dnes odpoledne na komunitním programu, kterému pacienti říkají, „..co týden dal..” a já ho nazývám, „co bylo důležitého v tomto týdnu?” Musel bych říci, že jsem prošel kardiologii, povídal si včera s dcerou Petrou přes skype, přičemž jsem poprvé využil kamerku zabudovanou v displeji Macbooka, což mi udělalo radost, protože, když jsem Petru uviděl na monitoru, byl to úplně jiný pocit, než jen když se slyšíme.

    Jmenuje se Markétka...

    24.4.2010 19:01 BLB | =^..^= AmigaPower® | nazařaditelné | Komentářů: 132, poslední 29. 4. 2010 | Hodnocení: 43 % (37 hlasů)

    ...včera jí bylo 39, je ňuňuňu k sežrání a teď jí tady budu mrdat, čáůůůůůůůůůůůůůů... :-D

    Ubuntu 10.04 = UNSTABLE

    24.4.2010 14:56 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Anketa | Přečteno: 2144× | Komentářů: 68, poslední 27. 4. 2010 | Hodnocení: 15 % (20 hlasů)

    Po včerajšom neúspechu s Debianom som sa rozhodol prejsť na niečo jednoduchšie, na čom hádam nič nepokazím.


    Absolutní odpovědnost? Absolutní nesmysl!

    24.4.2010 01:00 Kacířské myšlenky | Luk | Rouhání největší | Anketa | Přečteno: 3338× | Komentářů: 336, poslední 14. 5. 2010 | Hodnocení: 88 % (34 hlasů)

    Existuje nemálo lidí, kteří zastávají názor, že by v některých případech neměl být odpovědný za to, co z vlastní vůle a při plném vědomí dělá - a že by za jeho činy měl nést odpovědnost někdo jiný. Mívá to různé podoby (o některých už jsem psal dřív), jednou z nich je nový hit nazývaný „absolutní odpovědnost“.


    Unstable = UNSTABLE

    23.4.2010 22:30 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Přečteno: 1574× | Komentářů: 75, poslední 27. 4. 2010 | Hodnocení: 33 % (12 hlasů)

    Rozhodol som sa, že skúsim, ako je na tom Debian vo vetve, ktorú odporúča 9 z 10. debianistov pre použitie na desktope - Debian unstable.


    Míra potřebné solidarity

    23.4.2010 21:36 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1365× | Komentářů: 145, poslední 26. 4. 2010 | Hodnocení: 37 % (19 hlasů)

    Mnohokrát jsem přemýšlel, proč nejsem levičák a zjistil jsem jednu věc. Na levičáka nejsem dost naivní. Zřejmě nejsem dost dlouhodobě nepoučitelný. Za šedesát let svého života jsem vypozoroval, že všude, kde měli navrch různí Marxové, Leninové, Paroubkové, šla ekonomika, vzdělanost, kultura šmahem dolů. Československo od roku 1948-1989 je toho důkazem.


    V boj s tektonickymi zmenami

    23.4.2010 17:49 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Přečteno: 3653× | Komentářů: 64, poslední 10. 5. 2010 | Hodnocení: 47 % (32 hlasů)

    Pratele, zapomente na boj s klimatem, na temeliny, na vetrniky, fotovoltaiku, biopaliva! Ted hrozi jine nebezpeci! Lidstvo jiz leta zpusobuje nevratne a nebezpecne TEKTONICKE zmeny, kazda stavba, kazdy vykop, kanal, kazde zaklady, nici nasi krvacejici a trpici matku Zemi - Gáju.

    Přiznat/nepřiznat veřejnosti duševní nemoc?

    23.4.2010 17:30 muj_blog | Begleiter | Ostatní | Přečteno: 1760× | Komentářů: 212, poslední 26. 4. 2010 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)

    Ve svém předchozím zápisku do blogu jsem narazil na dva protichůdné názory. Jde o to, zda na veřejnosti (ne)ventilovat, že máte duševní nemoc/poruchu. Jako první úvádím názor pana Dalibora Smolíka (cituju):


    Depresivní porucha

    23.4.2010 10:42 muj_blog | Begleiter | Ostatní | Přečteno: 2048× | Komentářů: 130, poslední 25. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    • Depresivní nálada abnormní vzhledem k jedinci trvající déle než dva týdny; smutek.
    • Ztráta zájmu nebo prožitku radosti.
    • Snížení energie a zvýšená únavnost.
    • Ztráta sebedůvěry, pesimismus.
    • Výčitky.
    • Sebevražedné úvahy a jednání.
    • Útlum.

    Dobré časy jsou za rohem

    22.4.2010 21:58 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1391× | Komentářů: 67, poslední 24. 4. 2010 | Hodnocení: 73 % (15 hlasů)

    Jsem si dnes koupil dopisní obálky a známky. Cestou z trafiky jsem přemýšlel, kdy jsem naposledy napsal někomu dopis rukou. Bylo to asi v období roku 2000 kdy jsem se seznámil s Dominikou. Dominika byla krásná mladá a samozřejmě modrooká bruneta. Bydleli jsme spolu na ubytovně. Tedy ona o dvě patra výš a já v přízemí. Než jsme se k sobě sestěhovali, trvalo to nějakou chvíli. Tehdy jsem navíc neměl mobil, ten jsem si koupil vlastně až po rozchodu s ní. Takže jsem ji staromódně, pokud nebyla doma a nechtěl jsem ji rušit telefonem na oddělení, psal vzkazy na papír, dával do obálky a strkal za dveře.

    Pochybná zpráva na novinkách

    22.4.2010 21:28 proc_dalsi_nazev | mirefek | ostatní | Přečteno: 1642× | Komentářů: 11, poslední 25. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Obvykle zprávám internetových serverů věřím, ale tohle už je na mne trochu příliš. Dočetl jsem se totiž o zbrusu novém českém hlavolamu Tom Ball ve tvaru Fotbalového míče (odkaz). Jenže mi na tom mnoho věcí nesedí.

    Smazáno

    22.4.2010 17:00 txt | letec | Přečteno: 2628× | Komentářů: 94, poslední 16. 10. 2010 | Hodnocení: 64 % (11 hlasů)

    Smazáno


    Nový Server Joy

    22.4.2010 16:17 xEl.cz | DragoCZ | GameHosting | Komentářů: 68, poslední 25. 4. 2010 | Hodnocení: 25 % (16 hlasů)

    10.3.2010
    Tímto dnem jsme spustili nový server Joy, který nahradil server Worgen. Konfigurace:

    CPU: 4x Intel Xeon 3.06GHz
    RAM: 4GB
    HDD: 2x80GB SCSI 10 000ot.m
    Linka: 1Gbit ( DataNetworks )
    Server je vhodný pro 20 VPS serverů.

    Začátek hostingu

    22.4.2010 16:09 xEl.cz | DragoCZ | GameHosting | Komentářů: 22, poslední 26. 4. 2010 | Hodnocení: 23 % (13 hlasů)

    1.2.2010
    Tímto dnem jsme spustili nový server s jménem Worgen. Server Reinard bude tímto serverem nahrazen. Konfigurace:



    CPU: Intel Pentium P4 3.2Ghz HT
    RAM: 3GB
    HDD: 4x 80GB
    Linka: 50Mbit
    Server je pro zatím vhodný na 10 VPS serverů.



    1.1.2010 Spuštěn hosting xEl.cz a sním server Reinard který je zatím pro rozjezd hostingu. Konfigurace:
    CPU: AMD Sempron 1.6Ghz 2600+
    RAM: 1.5GB
    HDD: 2x 10GB 2x 150GB
    Linka: 30Mbit
    Server je pro zatím vhodný na 5 VPS serverů.

    Užitečné widgety KDE4

    22.4.2010 12:30 Jsou_mezi_nami | HonzaRez | Oni | Anketa | Přečteno: 1632× | Komentářů: 11, poslední 24. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Tak jsem zase natrefil na nějaké články o usilovném vývoji KDE4 (teď už se to smí říkat, předtím KDE4 nebylo KDE4) a zase jsem se pokusil do tohoto procesru nějak zasáhnout


    Zhrzení a nepoučitelní

    22.4.2010 01:11 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1358× | Komentářů: 79, poslední 24. 4. 2010 | Hodnocení: 64 % (11 hlasů)

    Udělal jsem si za svého života několik nesmiřitelných nepřátel. Muže i ženy. Žen bylo víc a nebo jsem měl u mužů větší kliku. Udělal jsem si je svým přístupem k nim, tím, že jsem jim dal najevo, že bez nich umím žít, hodlám bez nich žít nehodlám toho litovat. Tohle se u jistého druhu lidí jednoduše neodpouští. Neodpouští se odmítnutí, neodpouští se jakákoliv neochota se zabývat potížemi druhého člověka, kdykoliv si zamane. Docela chápu, také se necítím nijak skvěle pokud se na někoho obrátím s nějakou žádostí a on mne odmítne.

    Mikroblog - fotohádanka

    21.4.2010 23:56 kotyzblog | kotyz | Co se týká počítačů | Anketa | Přečteno: 1920× | Komentářů: 27, poslední 23. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Ví někdo co je to na tom obrázku za bazmek?

    Zcela nelinuxová hádanka

    21.4.2010 20:28 Quid novi? | kyknos | /dev/null | Přečteno: 2088× | Komentářů: 41, poslední 25. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Capta propriis manibus in rivulo defluente ex Borassi flabelliformis fronde in lata corticis fissura. Arbor stagno vicina. Piscis inhaerens fissurae quinque pedes et ultra supra stagnum elatus sub ipsis meis oculis altius ascendere annitebatur. Spinis branchiostegorum expansorum utrinque fissurae parietes attingentibus suspensus, caudam torquebat sinistrosum; spinulisque pinnae analis parieti fissurae adpressis, firmissime illis insistens altius se afferebat per corporis expansionem, branchiostegis corpori applicatis: quibus iterum expansis altius quam antea se in corticis fissura tenebat. Eoque modo spinosos radios pinnae dorsalis mox ad dextrum mox ad sinistrum latus cortici infigens, continuebat iter, quod meis demum manibus impediebatur. Vita videtur tenacissima: per plures enim horas sub tecto in sicca arena eodem modo quo antea scanderat arborem obambulabat. Operculorum spinae ab incolis venenatae existimantur. Ph'nglui, fhtagn.

    Proč mi stačí ATI

    21.4.2010 18:28 muj_blog | Begleiter | Hardware | Přečteno: 1467× | Komentářů: 52, poslední 24. 4. 2010 | Hodnocení: 71 % (14 hlasů)

    Dost lidí uvádí, že Nvidia oproti ATI (AMD) má mnohem lepší povedenější proprietární (nesvobodné) ovladače. A já tomu věřím, i když žádnou grafiku od Nvidie jsem nějaký ten pátek neměl. Co ale chci, je shrnout moje důvody, proč já používám grafiku ATI (AMD):


    VuDroid - prohlížeč DjVu i PDF dokumentů pro Android

    21.4.2010 16:25 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Za vším hledej Linux | Přečteno: 5626× | Komentářů: 4, poslední 23. 2. 2013 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Když jsem před rokem a půl získal svou T-mobile G1, tak jsem byl upřímně řečeno zklamán. Má poslední očekávání zhasla ve chvíli, kdy jsem zjistil že pro Androida neexistuje žádný free PDF prohlížeč. Tak to už dnes neplatí! Aplikace VuDroid, kterou aktivně vyvíjí Pavel Tiunov od sklonku minulého roku, umožňuje prohlížet nejenom PDF, ale - co je pro mne zvláště významné - také DjVu dokumenty.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.