abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    ALSA sucks...

    27.5.2010 15:28 Raziel | elenril | Přečteno: 1744× | Komentářů: 39, poslední 29. 5. 2010 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    ...find something better -- tak zní jedna z aktuálních položek v mém TODO. A cože mi to na ní vadí?

    Digitální pozemní televize - 5: archivace nahrávek - video

    27.5.2010 14:36 Vtipnéřův blog | Vtipnéř | Multimedia | Výběrový blog | Přečteno: 2196× | Komentářů: 37, poslední 3. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Při zpracování nahrávky se zaměříme nejprve na zpracování videa, což zahrnuje tyto činnosti: ořez, někdy odstranění prokladu, přeškálování a vlastní kódování. První tři patří mezi video filtry a měly by se podle návodu k mplayeru aplikovat v uvedeném pořadí. Pojďme se tedy věnovat jednotlivým fázím zpracování za použití mplayeru a mencoderu.

    Porovnání posledních volebních modelů

    27.5.2010 10:06 ptomes | Petr Tomeš | Komentářů: 122, poslední 27. 6. 2010 | Hodnocení: 43 % (7 hlasů)

    Porovnal jsem poslední volební modely předních výzkumných agentur pro představu, jaký volební výsledek čekat. ČSSD + KSČM má podle SANEPu 95 mandátů s tím, že by uspěla i SPO s 12 mandáty, podle novějšího průzkumu Factum Invenio by se SPO do sněmovny s velkou pravděpodobností nedostala a ČSSD + KSČM by získaly 90 mandátů. KDU-ČSL se většinou pohybuje těsně pod hranicí 5% a SZ kolem 3%. Třeba to někomu pomůže při rozhodování, zda jít k volbám a koho volit.

    Zdroje dat:

    force reboot, shutdown

    27.5.2010 09:30 creonsnotes | creon | Výběrový blog | Komentářů: 14, poslední 4. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Řešil jsem problém s tím, že jsem měl téměř vytuhnutý server, ale na ssh se ještě dalo dostat.
    init 6, shutdown, kill defunct procesu - nepomáhal.

    Po hledání na internetu jsem našel řešení, které je sice jednoduché, ale má příznaky hard resetu :)

    FORCE REBOOT:
    echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq
    echo b > /proc/sysrq-trigger
    FORCE SHUTDOWN:
    echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq
    echo o > /proc/sysrq-trigger

    Problém tedy vyřešen a nemusím čekat na asistenci, až mě server někdo manuálně resetne.


    abcspamer

    27.5.2010 09:09 Žumpa | Bedňa | Hmmm | Přečteno: 1395× | Komentářů: 83, poslední 31. 5. 2010 | Hodnocení: 36 % (11 hlasů)

    Tak som si spravil nový web, už včera som chcel napísať nový článok, ale nestihol som, riešil som jeden problém s kámošovým webom a zrazu pozerám na mojom fóre viac ako tisíc nových tém, hovorím si kua podarilo sa mi rozhasiť aministráciu a ukazuje to blbosti, ale po pozretí do fóra tam tých tisíc nových tém naozaj bolo, tak som spamerove príspevky zmazal a venoval som sa kámošovmu webu, príde večer a spamer znova útočí odchytil som ho cca pri 90 spame, vrodená lenivosť mi nedovolila tam dať spam kontrolu :-) tak som zhodil pridávanie príspevkov do fóra, o chvíľu to zistil, tak prestal a nahodil atak na diery typu joomla bug, tak som fórum nahodil naspäť, keď zistil že sa mu nepodarilo, začal s DOS,

    Smazáno

    27.5.2010 07:01 txt | letec | Přečteno: 1431× | Komentářů: 16, poslední 16. 10. 2010 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Smazáno


    Perverzní skřítci a debilita

    27.5.2010 01:34 BLB | =^..^= AmigaPower® | (snad) smysluplné | Přečteno: 1607× | Komentářů: 88, poslední 30. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Tohle sedlo jak hrnec na prdel... :-D

    Iluzorní snílci a humanita

    27.5.2010 01:11 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 847× | Komentářů: 19, poslední 28. 5. 2010 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Jan Jílek

    Vymyslel jsem inovaci ve smyslu, že z domova na Smíchovské nádráží jdu pěšky. Tedy dnes jsem tak aspoň kvačil. Vyrazil jsem po deváté, cestou potkal Tondu, jednoho svého bývalého pacienta. Měl nadváhu, tak asi nekecal, že od perníku abstinuje.Měl jsem radost. Ovšem ještě větší radost mi udělalo, když jsem kráčel od Odry v Bohnicích, kde jsem si chtěl v Plusu zakoupit svačinu a oni měli zavřeno, neb zřejmě Plus ruší. Tedy neměl jsem radost z rušení Plusu, ale z toho, že po projítí hlavní budovy slyším známý hlas, který volal. „Jane, Jane, nechvátej tolik.” Ohlédnu se a hle, ona kmotřenka Kristýna. Ráno jsem na ni myslel, co že asi dělá a jak ji slouží zdraví a co její děti? Takže jsem se hned dozvěděl. Někdy stačí jen pomyslet a už je hotovo.

    27.5.2010 00:04 | kralyk z abclinuxu | x | Komentářů: 21, poslední 28. 5. 2010 | Hodnocení: 50 % (8 hlasů)


    Textová adventura v Pythonu - rok poté

    26.5.2010 20:32 Fedora a další... | Dušan Hokův | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1647× | Komentářů: 20, poslední 4. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Před více než rokem jsem začal pracovat na enginu pro textové hry v Pythonu. Po roce si myslím, že můžu říct, že všechny základní cíle se podařilo splnit.


    Nelegální kopírování knih - koho zajímá?

    26.5.2010 11:37 blogoblog | Amarok | ostatni | Anketa | Komentářů: 111, poslední 31. 5. 2010 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    V odpovědích Strany svobodných občanů (které mi mimochodem přijdou jako dost dobré a tato strana má moje sympatie) jsem narazil na odkaz Koordinovaná obrana proti nelegálnímu kopírování knih se zvláštním nadpisem "Tento web vzniknul proto, že nelegální šíření knih překročilo únosnou mez." Dále se píše "...jsou veřejně nabízeny také archivy s beletrií zahrnující tisíce českých knih !!!"

    Zajímal by mě veřejný názor na BELETRII. Z mého hlediska je to naprosto nezajímavé téma, čtečku eKnih nemám a neplánuju koupit, kniha je kniha, a za dobrou beletrii dám klidně 250 Kč, jelikož toho za rok stejně moc nepřečtu. Čtení knih z nějakého displeje mi připadá šílené a odpudivé. A to nejen u beletrie - učit se něco z literatury v PDF mi jde znatelně hůř než u tištěné knihy.


    Jak jsem sponzoroval Komerční banku

    26.5.2010 00:25 LL | Leoš Literák | Bláboly | Přečteno: 2546× | Komentářů: 30, poslední 8. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Nějakým hloupým nedopatřením jsem místo platby na účet dostal z USA šek. Přišel zhruba s třítýdenním zpožděním od realizace prodeje, zřejmě ho poslali letecky a ta Ejakul sopka jim popřeházela letecké řády. V Rajfce na Koněvově ulici se zděsili, když jsem jim šek ukázal a pro jistotu mě poslali ke konkurenci - KB.


    Nikdy není tak zle, aby nemohlo být lépe

    25.5.2010 21:04 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1111× | Komentářů: 36, poslední 26. 5. 2010 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Jan Jílek

    Pro jistotu jsem přeinstaloval PC a změnil hesla. Začaly se kolem mě dít divné věci na netu a tak je dobré být připraven. Trochu zajistit připojení a takové drobnosti. Nerad bych se dočkal nemilých překvapení. Přeci jen, ať lidé o Linuxu chtějí nebo nechtějí číst, vždy je dobré něco umět a nemuset vyhazovat peníze za služby, které se rád naučím si poskytnout sám, relaxuji u nich a tak mi ještě tedy pomáhají vydělat jiné peníze a větší, než kdybych se chodil někam živit rukama. Práce sice šlechtí člověka, ale nemusím být až tolik přešlechtěný. Přešlechtěné organismy jsou málo odolné a imunní.

    A máme za sebou další povodně

    25.5.2010 20:13 Dejvův blog | David Jaša | Infrastruktura | Přečteno: 1372× | Komentářů: 57, poslední 27. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    ... a je otázka, jak jsme se od roku 1997 poučili. Dalo by se to poměrně jednoduše měřit, podle toho:


    prvé nastavenia debianu (návod pre mňa)

    25.5.2010 18:11 OpenStreetMap | michal00 | Přečteno: 1004× | Komentářů: 6, poslední 26. 5. 2010 | Hodnocení: 40 % (5 hlasů)

    s heslom "človek zálohuje ale ozajstný chlap svoje veci zverení" si píšem návod na základné nastavenia debiana.

    Linux a 32 bitové aplikace

    25.5.2010 14:36 Denicek_programatora | filbar | Linux | Anketa | Přečteno: 1792× | Komentářů: 56, poslední 28. 5. 2010 | Hodnocení: 25 % (12 hlasů)

    Tímto zápiskem trošku kápnu do noty Jardíkovi, který nemá rád 32 bitové aplikace. Za pár dní(2.6) až budu mít po státnicích(sice nevím k čemu mi ten titul bc. bude, ale budiž a navíc tam budu muset jít v obleku, který nesnáším - jedná se jenom o obyčejnou zkoušku tak naco oblek :O) se od Gentoo vracím k mému oblíbenému LFSku.


    Máte s sebou dnes ručník?

    25.5.2010 13:58 BLB | =^..^= AmigaPower® | nazařaditelné | Komentářů: 40, poslední 6. 8. 2015 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Předem se všem dotčeným omlouvám, že tohle není plnohodnotný blogový zápisek, ale pouze pozvánka na dnešní, každoroční poctu Doublasi Adamsovi - "Ručníkový den". Více info o srazech v Praze a Brně na rucnik.ic.cz. Já teda určitě jdu... ;)

    Nepomuk-KDE: Sémantický desktop pro Linux

    25.5.2010 13:48 Nicky726 | Nicky726 | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1519× | Komentářů: 5, poslední 27. 5. 2010 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    V jarním semestru jsem měl předmět zabývající se (nejen) sémantickým webem. V rámci něj jsem vytvořil zde zmíněnou práci.


    Hlášky elektrotechnických "odborníkov"

    25.5.2010 13:24 Kvičet nezávaznou konverzaci | Pavel Křivánek | Přečteno: 4410× | Komentářů: 50, poslední 27. 5. 2010 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    Kolega mi poslal velice vtipný soubor elektrotechnických hlášek. Příjemnou zábavu.


    GPL odstraňovač Jílek spamu

    25.5.2010 09:50 foobar | hikikomori82 | iné | Přečteno: 5434× | Komentářů: 110, poslední 12. 11. 2010 | Hodnocení: 79 % (34 hlasů)

    Nasledujúci PHP skript (50 riadkov) stiahne oficiálny RSS feed blogov na ABC linuxu (http://www.abclinuxu.cz/auto/blog.rss) a odstráni všetky blogy toho grafomana. Výsledný TL;DR odpadom nepoškvrnený feed vypľuje von opäť ako RSS feed. Neskúmal som validitu ale Firefox, Liferea aj Google Reader ho normálne načítajú. Navyše je možné jednoducho zadaním parametra v URL blokovať ďalšie blogy. Napr. ten môj. A to sa vyplatí.

    Drupal - platforma pro spolupráci

    25.5.2010 09:08 publish | LuděkS | Přečteno: 1570× | Komentářů: 5, poslední 27. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Jsem rád, že jsem po dlouhé době našel jednoduché  a funkční řešení pro sdílení tabulky více uživateli, s ochranou proti vzájemnému přepsání obsahu a správou verzí.


    Stěžuj si a smiř se

    24.5.2010 21:27 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1137× | Komentářů: 69, poslední 27. 5. 2010 | Hodnocení: 46 % (13 hlasů)

    Občas narazím v komentářích případně v jiných blozích, zde nebo jinde, na útoky týkající se mé osoby, případně lidi, kteří se pohybují kolem mne. Kdysi dávno, mě tyhle útoky rozčilovaly, protože jsem měl pocit, že jsou ve své valné většině nespravedlivé, zlé, nepřející, zamindrákované. Postupem času, kdy jsem začal o všech těch útocích, rádoby kritických komentářích přemýšlet, přišel jsem na jednu věc. Píši je lidé, kteří mají nutkání s mnou a tím co dělám pořád zabývat. Jsou lidé, kteří mě sledují několik let. Několik let komentují moje počínání, moji odbornost, moje úspěchy a neúspěchy, rozebírají mé chyby ať v blozích či v životě. Je jich několik.

    OpenSuse 11.2 a ASUS

    24.5.2010 18:39 gtz | gtz | linux | Přečteno: 1150× | Komentářů: 13, poslední 26. 5. 2010 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Dnes jsem musel reinstalovat na NTB ASUS M70SR OpenSUSE 11.2. Instalace proběhla na disk v pořádku jen s tím, že
    grub jsem instaloval do boot sektotu na /dev/sdb5 a Asus s tím nějak něchtěl nic dělat. Nakonec pomohlo nastavení ve vistách doplnil jsem NeoGrub a bootovat do druhého systému musím přes ESC a boot menu. Chtěl jsem se zeptat na problémy na které jsem narazil.

    Oracle database

    24.5.2010 17:57 monkey | Trained.Monkey | Výběrový blog | Komentářů: 15, poslední 19. 4. 2013 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Oracle databaze je nejlepsi databaze.

    Citáty o svobodě

    24.5.2010 17:09 xkucf03 | xkucf03 | Politika | Přečteno: 5010× | Komentářů: 95, poslední 26. 5. 2010 | Hodnocení: 71 % (14 hlasů)

    Dnes do mé schránky dorazil e-mail se zajímavými citáty. Zkuste si je nezaujatě přečíst a zamyslet se nad nimi.

    Volební doporučení

    24.5.2010 15:27 pozor | linear | Komentářů: 34, poslední 26. 5. 2010 | Hodnocení: 14 % (14 hlasů)

    Vzhledem k tomu že moje volební doporučení je totožné jako doporučení redakce DR, posílám jen odkaz:

    ZDE

    Joomla - užitočné rozšírenia doplnkov pre programátora

    24.5.2010 13:50 asfalatum | asfethan | Opensource | Výběrový blog | Přečteno: 908× | Komentářů: 3, poslední 24. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Rozšírenia ktoré budem opisovať v tomto zápisku sú rozšíreniami pre doplnky redakčného systému Joomla.


    Tak nám zabili ankety, paní Müllerová

    24.5.2010 11:38 about:linux | Milan Vít | Zkrocení všeho ostatního | Přečteno: 1598× | Komentářů: 43, poslední 26. 5. 2010 | Hodnocení: 89 % (18 hlasů)

    Dneska jen taková rychlovka. Ankety musely ustoupit komerci před více než měsícem, takže je čas na menší rekapitulaci.


    Náhrada Exchange a nějaké ty blbosti okolo

    24.5.2010 09:57 Sick Mind | danaketh | linux | Přečteno: 2252× | Komentářů: 32, poslední 26. 5. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    V souvislosti s útěkem z webhostingu na VPS jsem se rozhodl, že pro naši firmu rozjedu i nějaké to Exchange-like řešení a pak to připojím ke Google (co půjde) abych to měl někde zálohované.


     

    23.5.2010 23:56 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 208, poslední 28. 5. 2010 | Hodnocení: 50 % (46 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Pár otázek

    23.5.2010 20:09 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1047× | Komentářů: 22, poslední 25. 5. 2010 | Hodnocení: 31 % (13 hlasů)

    Zcela nedávno běžela na Abíčku debata o rozvádějích se ženách. Byla na základě mého blogu "Umění nenadřít se." V tom blogu jsem se vyjádřil k jedné skupině žen, kterou tak sleduji od svého mládí k dnešku. Nedělám si poznámky, jen dávám na to, co co si tak pamatuji ze svých setkání s těmi ženami, ať jako jejich společník u stolu, milenec či terapeut se svými klientkami. K tomu blogu se vyjádřilo několik diskutujících, ne zcela pozitivně a jeden dokonce se ho pokusil takzvaně vyvážit jiným příběhem, který měl ukazovat na nemravnost mužů.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.