Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jak víme, nálady jsou nakažlivé. Pokud pracuji v jedné místnosti se dvěma fandy do malých počítačů, byla to jen otázka času, kdy i já začnu uvažovat, jak postavit mrňavý počítač, na kterém by běžel Linux a tudíž by bylo možné přesně určit, co všechno má umět a jak se má chovat.
Nevím, jak moc je to normální, ale když mám depku, obvykle čtu stránky s informacemi o zvířatech. (Asi se podvědomě připravuji na kariéru starého mládence, který si chová domácí zvíře, protože žádná holka o něj ani pohledem nezavadí.) Každopádně jeden z mých nejoblíbenějších tvorů je medvídek mýval. Jsou překrásní a prudce inteligentní, což je důležité - za hlavní atribut domácího zvířete považuji možnost si s ním popovídat. Mluvit sice neumí, ale celkem by mě zajímalo, zda by se nedal naučit psát na klávesnici počítače. Koneckonců mají pět velmi obratných prstů a dokáží se naučit otevírat nejen dveře, ale i různé mechanismy zámků; copak by se nemohli naučit chápat symboly na tlačítkách?
Dovolte mi prosím se podělit o radost (no, jak se to vezme...) - tuto sobotu jsem získal základní státní zkoušku z anglického jazyka. Byl to do značné míry nevšední zážitek, či spíše celá sada zážitků.
To je totiž oficiální (i když asi trochu zastaralé) označení skupiny, kam patří i medvědi. Důležité je to slovo pozemní.
Obávám se, že mě znovu chytila psavá depka, takže nemám na vybranou - tu je další depresivní blogpost. Jak zpívala nějaká kapela (tuším Ace of Base?), Now it's the time to get something sad...
K dnešní depresi mě inspirovala novinka o přestupu Iana Murdocka z čela Linux Foundation do firmy Sun. Z osobního hlediska v tom nevidím nic divného ani smutného; jak správně pravila Bubli, člověk, který má rodinu a děti, se musí chtě nechtě starat o finance, a Sun mu jistě nabídl slušné platové podmínky. Všichni to známe - tedy ti, kteří mají rodinu. Potřeba uživit nejen sebe, ale i další, má prioritu nad ideály, a je to tak správně, jinak bychom vyhynuli.
Úplně bokem mě napadlo, když mi padl zrak na zprávičky a titulky z jiných webů: také vás tak tahá za uši, když slyšíte výrok firma X vypouští produkt Y?
Vypustit se dá vana, v horším případě pšouk, plyn, nebo nedejbože Kraken či džin z láhve - většinou tedy samé nepříjemnosti... Co to bude asi za výrobek, když ho výrobce musí vypustit, místo toho, aby ho normálně vydal? :-/
Také Vás tak dožírají ty rozchechtané mladistvé ksichty na všech možných billboardech, letácích a webových stránkách? Ať se podívám, kam se podívám, všude je nějaký rozesmátý frikulín, navíc mi připadá, že je to pořád tentýž nebo jeden z cca pěti modelů, které se jen různě oblékají. Asi jsem prostě nervóza, ale nesnáším, když na mě civí neznámé tváře a hloupě se chichotají. Strašlivě mě štvou.
Hodně novinek ve standardu LSB se také týkalo desktopového prostředí, které samozřejmě nemohu a nechci opomenout
Hlavním tématem celé konference bylo určení cílů pro další verze standardu LSB (aktuální verze je 3.1, připravuje se verze 3.2 a větší změny se chystají pro verzi 4.0) a stanovení konkrétních úkolů s tím souvisejících. Plány jsou poměrně rozsáhlé a o leckterých pasážích se strhla poměrně značná diskuse. Následuje stručný přehled toho, co bylo odsouhlaseno.
(Poznámka inspirovaná reakcemi na předchozí díl: Všechny údaje čerpám ze svých poznámek a paměti; ani jedno není dokonalé. Pokud něco z toho, co je tu psáno, vypadá jako úplná pitomost, pravděpodobně je to proto, že jsem něco nepochopil, překroutil nebo si to špatně pamatuji. Za všechny chyby se předem omlouvám.)
Jak jsem vyhrožoval, zde je zpráva, co jsem zažil v Berlíně na konferenci pracovní skupiny pro Linux Standard Base
Nejdříve pár faktů o konferenci samotné. Konala se od pondělí 3. do středy 5. prosince, hostitelem byla firma SAP, která pro nás vyhradila jednu konferenční místnost ve své budově v centru Berlína. (Jen tak mimochodem: budova SAPu je dost velká a zdá se, že tam mají celé patro vyhrazené pro podobné akce, protože bylo zařízené, ale liduprázdné - vypadalo to dost divně a poněkud strašidelně.)
Zcela netypicky se tento zápis týká Linuxu, konkrétně grafického rozhraní
Víceméně náhodou jsem dnes měnil nastavení vykreslování fontů (ono se totiž při nějaké aktualizaci lehce rozbilo ) a napadlo mne zapnout subpixelový antialiasing. Normálně to nedělám, protože následkem je barevné moaré kolem písmen a to mě zrovna moc nebere, i kdyby byly tvary o trochu lepší.
Tentokrát mě ale napadlo zkusit "vertikální RGB". Předtím jsem to myslím nikdy nezkusil, protože jsem si říkal: kdo by organizoval pixely v LCD panelu svisle? Každý normální člověk by je přece udělal v pořadí R,G,B,R,G,B... nebo v nejhorším B,G,R,B,G,R...
Tenhle zápis by se asi dal označit za reklamu, ale mám výmluvu: příznivci Linuxu bývají většinou znalci tvorby webů a, soudě podle mých známých, mají často v oblibě sci-fi.
Vyrobil jsem stránky, své skoro první. Částečně jako vlastní, ale hlavně pro Janu Rečkovou. Třeba jste od ní někdo něco četli. :-) Jedna povídka je tam taky moje. Takže, máte-li chuť, podívejte se na ně. Pokud budete chtít, přečtěte si některou z uvedených povídek. A hlavně, pokud najdete nějakou chybu, zvlášť bezpečnostní, prosím informujte mě.
Jsou zde.
(Ahoj, všichni spolu-linuxáci. Dnes jsem se na chvíli cítil téměř optimisticky, a tak jsem rychle vyrobil zápis na lehčí téma, než mě to přejde. Můžete mě nazvat grafomanem, ale třeba to zase někoho pobaví, a to by bylo pěkné.)
Je zajímavé, že téměř každý praktikující programátor, kterého znám, má averzi vůči nějakému konkrétnímu programu či části systému: soudí, že nefunguje, špatně se používá, je prasácky naprogramovaný a měl by se od základu předělat. Myslím, že v angličtině se tomu říká "pet peeves", tedy oblíbený předmět nadávání. Já sám samozřejmě také pár takových mám. Vždycky, když se k takovému programu dostanu blízko, mám chuť sednout a napsat ho celý znova. Dřív jsem to i zkoušel, ale naštěstí už jsem pobral trochu rozumu a pochopil, že nikdo, ani kdyby byl sebelepší programátor, nemůže napsat všechno sám.
Ahoj, všichni spolu-linuxáci, opět přicházím Vás oblažit dalším zápisem na děsné téma. Mám děsnou depku, takže to asi nebude ke čtení, ale kdo ví - několikrát jsem si všiml, že mé depky připadají mému okolí celkem veselé, což je prima, protože aspoň někdo má radost. Tak to třeba někoho rozveselí. Ale pokud ne, tak se na mě nezlobte...
Konec světa jsem prorokoval už jednou a zdá se, že kdyby to nevyšlo, jsou tu v záloze ještě další plány. Možností je řada, ale v současné době mi přijde nejaktuálnější něco, co pracovně nazývám chronická apokalypsa.
To jsem si jednou takhle četl vědecké články. Mám je rád, ty klidné, mírumilovné zajímavosti ze světa vědy a techniky. Jsem totiž povahy nervní a čím jsem starším, tím snadněji propadám depresi nebo paranoie. Ale tentokrát mě věda neuklidnila, spíše naopak.
Tak jsem, po dvou dnech sakrování a čtení všeho možného včetně zdrojových kódů driveru, nakonec jakžtakž uspěl v připojení monitoru přes DVI. Monitor chodí za předpokladu, že při bootu zmáčknu magický čudl. Což není zas tak hrozné a třeba se to podaří ještě nějak zautomatizovat...
Pokud jde o podstavec, otec koumák mi slíbil, že mi vyrobí stejnou podložku, jako má Frankie, jen asi nebude z plexiskla, ale z kovu. Takže tento problém je snad zažehnán - děkuji všem za pomoc.
Zcela spokojen nicméně nejsem - přestože mi monitor hlásí, že má optimální režim (1600x1200 při 60 Hz), připadá mi, že obraz bliká. Tedy, připadá to jen v případě, že na obrazovku hodím takovou tu defaultní mřížku, kterou zobrazuje X-server, když nemá definované žádné pozadí. Pokud je na obrazovce nějaký běžný obraz, vyslovené blikání nevidím, ale zobrazení mi připadá jaksi... neklidné.
Nevíte někdo, čím by to mohlo být?
Nuže, po dlouhém sondování a mnoha dotazech na fórech i u známých jsem si zakoupil LCD monitor. Je to dvacítka HP 2065, vypadá pěkně, dokonce nemá ani vadné body. Ale je tu jeden poněkud ironický problémek. (Vlastně jsou dva - ten druhý spočívá v tom, že neběhá připojení přes DVI, ale pouze VGA, ale to není taková ironie a snad se to časem poddá).
Televize je děsná věc. Většinu času v ní běží telenovely, prokládané reklamami na prací prášek, prostředky na hubnutí, zvláčňování kůže a kdo ví, co ještě. A rádoby zábavnými pořady. Většinu času je to kanál. Ale občas, zřídka, se objeví opravdu kvalitní věc. Bohužel.
Poté, co jsem přečetl několik zápisů týkajících se této problematiky, napadlo mě: kolik je tu vlastně osob s parapsychickými schopnostmi, a jakými? Nelze přece vyloučit, že práce s počítačem tyto vlohy nějak stimuluje. Sice jsem na toto téma nikdy nedělal výzkum, ale vím přinejmenším o dvou až třech lidech, kteří se počítači zabývají a takové schopnosti mají. (Já sám jsem u sebe bohužel zatím žádné nezpozoroval, ale kojím se nadějí, že co není, může být.)
Proto, pokud dovolíte, ptám se: Pozorujete u sebe schopnost mimosmyslového vnímání nebo jiné parapsychické schopnosti?
Pro zájemce zde přináším stručný přehled, jak bylo na dnešním dopoledním SuSE Installfestu, kterého jsem se zúčastnil jako instalatér :o)
UPDATE: tento článeček se týká jen druhého dne Installfestu, vlastně jen necelého půldne (10-12 hodin). Na prvním dni jsem nebyl, ale podle všeho proběhl docela hladce, i návštěvníků bylo podstatně víc. Suma sumárum: nebyla to zase taková deprese, jak tady líčím
Problém, s nímž jsem se nedávno setkal, je natolik absurdní, že bych se ho neodvážil umístit do seriózní diskuse, nicméně je tu a poněkud mě hněte právě tou absurditou. Uvádím ho zde především pro zasmání, ale pokud někdo ví, jak to vyřešit, budu za radu rád.
Hádám, že prakticky každý z nás má občas den, kdy se nic nedaří, vše padá z ruky a všechno je na levačku. Dnes tento den potkal mě, naštěstí se omezil jen na elektroniku a informační technologie. Věc je to natolik výrazná, že jsem začal uvažovat, zda za ní nejsou nějaké fyzikální principy.
Tak mě napadlo (poté, co jsem dumal nad ovladači pro WiFi a vyslechl přednášku o OpenFirmwaru - ahoj, Aničko, opravdu se mi líbila), proč vlastně nepřidat do kernelu malý interpret nějakého bytekódu v duchu Forthu?
Jak se zdá, výběr myši není vůbec jednoduchý, ani když zhruba vím, jakou chci... Na trhu je myší samozřejmě spousta, ale když se tak nad jednotlivými typy zamyslím, začnu se v tom nimrat a nakonec mi přijde, že je to strašně složitá věda. Například jsem zjistil, že existuje několik možností, jak se myš drží, a s tím souvisí i to, komu jaká myš vyhovuje.
Jak se občas stává, chystám se pořídit novou myš. Krom různých otázek se nabízí jedna zásadnější: drátovou nebo bezdrátovou? Nakonec asi zvolím drátovou, protože bezdrátové jsou na mě těžké, ale napadla mě zajímavá otázka: jak je to vlastně s vlivem bezdrátového přenosu na zdraví? O mobilech se vedly dlouhé spory, ale zjišťoval to někdy někdo u myši?