Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 233: Nová generace captchaXKCD česky.
Virtuální desktop Raydesk přichází s přelomovou verzí 3.0Společnost Stickfish, specialista na technologie VDI (Virtual Desktop Infrastructure), uvádí na trh novou verzi multiplatformního virtuálního desktopového prostředí Raydesk. Ta přináší vylepšení systémové funkcionality a výrazně větší uživatelský komfort. Nově je například dostupná funkce Menu Driven Desktop, jež uživateli umožní vytáhnout si nabídky menu jako ikony na pracovní plochu či do vyhrazené části panelu.
Jaderné noviny – 19. 5. 2010Aktuální verze jádra: 2.6.34. Citáty týdne: Linus Torvalds, Daniela Torvaldsová, James Bottomley, Matthew Garrett. Zápisky z jaderného minisummitu o chybách hardwaru. Rozšířené červeno-černé stromy. SLEB alokátor. Začleňovací okno 2.6.35, část první. Problémy s čítačem časových značek (TSC). Zablokované blokování uspání.
Stickfish Supplies Scientific Grid for Wood Science Institute at Mendel University of Agriculture and Forestry in BrnoMendel University of Agriculture and Forestry in Brno can pride itself on the longest history of agriculture and forestry studies in the Czech lands. It was established in 1919 as the University of Agriculture in Brno and it kept this name till 1994. Its constitution completed a longterm effort to institute an agricultural university in Moravia, which has, from of old, held an important place among countries with the most developed agricultures in Central Europe.
University of Pardubice Uses Raydesk Virtual DesktopThe University of Pardubice is the only university type institution in the Pardubice Region. There are seven faculties overall and its more than 9 thousand students make it one of the medium size public universities in the Czech Republic. The Information Technologies study programme is mainly intended for teaching professionals who will be able to design, realise, and operate information systems and their modules for the support of learning, administrative, and management activities in companies and other organisations.
Hardwarové novinky – 22/2010: Computex speciál, 2. částAMD představila Fusion APU (kombinace CPU a GPU v jediném čipu). Intel předvedl výpočetní kartu na bázi Larrabee: Many Integrated Core. Nvidii se s Tesla Fermi daří; „ulovila“ IBM, která bude karty používat pro své stroje System x iDataPlex dx360 M3.
Výsledky ankety o nejoblíbenější distribuci 2010Uživatelé vybrali linuxovou distribuci roku 2010. Pojďte se podívat, které distribuce si nejlépe vedly na desktopech, serverech i v nově vyhlášených kategoriích (netbook a smartphone). V článku také najdete zpracované statistické údaje o tom, kdo a kde Linux používá, jak dlouho atd. Kromě toho článek obsahuje seznam vylosovaných výherců z řad hlasujících.
Mobilní novinky: Extrémně levné netbooky s AndroidemMeeGo 1.0 pro netbooky, podpora dotykového ovládání zatím chybí. Android 2.2 je venku, bude podporovat Flash. Intel Atom radikálně aktualizován. Složitá situace kolem OLPC, chystá se tablet XO-3. Extrémně levné čínské netbooky už i s Androidem.
Komiks xkcd 399: Problém obchodního cestujícíhoXKCD česky.
BolgenOS – průlomový, principiálně zcela nový operační systémPříběh o tom, jak 16letý geniální programátor Denis Popov z Ruska sám vytvořil operační systém. Nejprve s ním vyhrál studentskou soutěž, později získal slávu v televizi a nyní si jeho dílo instalují na desítkách škol v celém Rusku.
Jaderné noviny – 26. 5. 2010Aktuální verze jádra: 2.6.34. Citáty týdne: Rusty Russel, Alan Cox. Omezení slabu. Nejistota u blokování uspání. Začleňovací okno 2.6.35, část druhá. Vylepšení Video4Linux2 v 2.6.35.
Unixové nástroje – 13 (ps, kill a signály)V tomto díle si popíšeme program ps
, který slouží k výpisu (stavu) běžících procesů, a program kill
sloužící k posílání signálů procesům.
Adobe zastavilo vývoj 64bitového Flash playera pre Linux, takže verzie 10.1 sa už určite nedočkáme. Dokonca bolo aj uzamknuté fórum Flash Player 10 for 64-bit Linux. Do budúcnosti 64 bitová verzia plánovaná je, no zatiaľ bez presnejších informácií.
V Událostech na ČT1 a ČT24 byla reportáž o docházejících IPv4 adresách a o nástupu protokolu IPv6. Reportáž je možné zhlédnout na webovém portálu www.ct24.cz.
CloudCamp je unconference pro sdílení zkušeností v oblasti cloud computingu. 21.6.2010 se uskuteční i v Praze (Hilton, 16-19h, registrace).
Canonical tvrdí, že počátkem roku 2011 se na trh dostanou tablety s Ubuntu. Pohánět je má speciální zeštíhlená verze Ubuntu s podporou multitouch apod.
Připravovaný Google Chrome OS chce podporovat spouštění "starých" aplikací (tj. programů pro Windows a další operační systémy) prostřednictvím vlastní implementace vzdáleného desktopu. Programy by běžely uvnitř okna všudypřítomného prohlížeče. Funkci, které je přezdíváno "chromoting", představil vývojář Gary Kačmarčík.
Eurokomisařka Neelie Kroes minulý týden prohlásila, že by státní správa měla mít opravdu dobré důvody, pokud požaduje proprietární uzavřený software. Jinak by však měla chtít software s otevřeným kódem. Kroes varovala, že se stát může ocitnout na dlouhá desetiletí uvězněn v kolotoči používání softwaru od jediné firmy, pokud si z něj udělá standard svých informačních systémů.
Společnost Ctera představila souborový systém Next3. Je založen na ext3 a přidává podporu snapshotů. Lze jej namountovat jako ext3 (pouze pro čtení) a existující ext3 na něj lze překonvertovat. Vývojáři si kladou za cíl dostat filesystém do linuxového jádra. Zdroj: H-Online.com.
Po uzavření The Pirate Bay se vynořily nové BitTorrent trackery. Článek na torrentfreak.com představuje pět největších, včetně počtu torrentů, které obsluhují, a počtu uživatelů (peerů). Zajímavé je, že první dva vznikly až po zániku TPB.
První aplikací postavenou nad knihovnou vzniklou z našeho projektu Otevřené datové schránky je aplikace Datove schranky pro Android (GPL3). Stahujte z Android Marketu binární aplikaci, nebo z github zdrojové kódy.
Z Firefoxu byla odstraněna podpora protokolu Gopher. Pamětníci zamáčknou slzu, mladíci se podívají na Wikipedii, co to ten Gopher byl. Připomněla MozillaCZ.
Vodafone začne od července prodávat zatím nejlevnější smartphone s Androidem, jehož nedotovaná cena bude 3577 Kč. Na Vodafonu 845 poběží aktuální verze Android 2.1 Eclaire, o možnosti upgradu na verzi 2.2 Froyo se zatím nehovoří. Více na: mobilmania.cz.
Několik postřehů z používání Android 2.2 přináší The VAR Guy v článku A Week With Google Android 2.2: Froyo. Nejnovější verze Androidu je výrazně rychlejší, podporuje Flash a umí USB i WiFi tethering.
Projekt OLPC oznámil aktualizaci stávající řady XO-1.5. Nově bude kromě prostředí Sugar k dispozici i Gnome, které má sloužit jako praktičtější pracovní prostředí zejména pro starší studenty (XO-HS - pro střední školy). Mezi oběma prostředími má jít přepínat jedním kliknutím.
Během víkendu zjistil tým vývojářů serveru UnrealIRCd, že na některých mirrorech kdosi nahradil jejich oficiální verzi softwaru za poškozenou - konkrétně obsahovala trojana (backdoor), který umožňoval vzdálené získání práv uživatele, který UnrealIRCd spustil, na postiženém počítači. Vadná verze se na mirrory dostala už v listopadu 2009. Brian Proffitt uvažuje nad tím, co si z této zkušenosti vzít.
Adam Barratt z release týmu Debianu odhadl, že ke zmrazení Squeeze dojde zřejmě v srpnu. Otázka je, nakolik se dá na tento odhad spolehnout. Připomeňme, že původně ke zmrazení mělo dojít již v prosinci předchozího roku a k vydání na jaře 2010.
Firma Adobe oznámila, že verzia 10.0.45.2 a skoršie obsahujú bezpečnostný problém, ktorý umožňuje útočníkovi potenciálne prevziať kontrolu nad napadnutým počítačom. Problém sa týka aj Flash Playera pre Linux a Solaris. Firma vydala opravu.
Vyšel FFmpeg 0.6 "Works with HTML5". Oproti rok a půl staré verzi 0.5 obsahuje řadu novinek, optimalizací a oprav. Výrazného zrychlení se dočkaly zejména pro HTML5 video relevantní dekodéry H.264 a Theory, rovněž byla začleněna podpora pro čtení a zápis kontejneru WebM a (de)kódování videa ve formátu VP8 pomocí knihovny libvpx. Dále přibyly dekodéry pro Intel Indeo 5, WMA Pro, WMA Voice, HE-AACv1 a jiné formáty.
9. června 2010 byly uvolněny 3 nové revize - pro stable (1.2.9), old stable (1.0.14) a development (1.4.0rc1) analyzéru síťových protokolů Wireshark. Více informací v příslušných poznámkách k vydání, stahovat můžete z wireshark.org.
Nová Opera 10.60 beta obsahuje podporu pro geolokaci a video formát WebM a má být o 50 % rychlejší než její předchůdci. Kromě toho přibyla tzv. Appcache, díky které je možné používat webové aplikace i offline.
Technet.cz informuje o nebezpečném viru, kteří se šířil pomocí tar.gz archivu a napadal bez povšimnutí PC s nainstalovaným Linuxem. Čtěte také komentář Eda Botta o konci monopolu Microsoftu na nebezpečný software! Ani vy se už nemůžete cítit bezpečně.
Felix Kaechele sleduje fotbal, ale nemá rád monotónní zvuk vuvuzel. Na pomoc si proto vzal Fedoru s JACKem a zvuk tím filtruje.
Vyšla nová verze Bibble, výborného (placeného) „vyvolávače“ fotografií z RAW formátu (nejen) pro Linux. Verze 5.1 vrací do programu nejen funkci „Perfectly Clear“, ale také opět přináší „Lite“ verzi produktu. (Cenu Lite verze dosud výrobce neuvádí.)
Hackathon Brno 2010: Google summer (day) of Code se uskuteční 26. června 2010 v Brně v rámci souběžně probíhající akce BarCamp. Přijďte se podívat nebo si rovnou sami či se svým týmem vytvořit mobilní aplikaci v HTML5 během jediného dne. Vytvořit můžete cokoli s "letní" tématikou. Pokud HTML5 neznáte, nevadí; součástí Hackathonu bude i úvod do HTML5 od Chewyho Trewhelly z Google. Účastníci mají volný vstup na souběžně probíhající BarCamp 2010. Více informací.
Jak vytvořit vlastní stroj fungující jako NAS (Network Attached Storage), který bude možné spravovat přes web, s pomocí specializované distribuce OpenFiler, popisuje článek na Linux Magazine.
Ubuntu nedávno oznámilo, že pro pro nadcházející netbokovou verzi UNR 10.10 použije Chromium. Prohlížeč (nadstavba) Flock (zaměřený na sociální sítě) také vyměnil Firefox za Chromium. Linux-mag.com tvrdí, že se nic moc neděje, protože v klasických distribucích Chromium jen tak Firefox nenahradí - např. ve Fedoře mají s balíčkování Chromia spoustu právních i technických problémů.
Tým Mandrivy je v tuto chvíli ve velmi špatné situaci, píše Frédéric Cuif, člen Mandriva User Group, který kontaktoval řadu lidí ze společnosti Mandriva SA, aby zjistil, jaká je situace po nedávných zprávách o chystaném prodeji. Výsledky jeho pátrání najdete v blogu.
Předvídatelný sazebník poplatků Rozhodčímu soudu, možnost zapojit do sporu tři rozhodce a lepší on-line platforma pro řešení sporů jsou hlavními novinkami v Řádu pro řešení sporů o domény .CZ. Tento řád vydal v úterý Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky.
Pravděpodobně nejdůležitější změnu představuje nový systém pro výpočet poplatku za řízení. Dosud se poplatek určoval stejně jako u jiných majetkoprávních sporů – procentní sazbou z hodnoty předmětu sporu. Poplatek tak mohl dosáhnout až do výše jednoho milionu korun. „U internetové domény je stanovení hodnoty velmi problematické a nepředvídatelnost poplatku byla hlavním argumentem, proč jinak rychlé a jednoduché rozhodčí řízení k řešení doménových sporů nevyužívat. Nový sazebník vychází z počtu doménových jmen, jichž se spor týká, a z počtu zúčastněných rozhodců. Výpočet nákladů na řízení je tedy zcela transparentní a žalobci se nemusí obávat nepříjemného překvapení způsobeného odlišným názorem rozhodce na hodnotu domény,“ řekla specialistka CZ.NIC na doménové právo Zuzana Durajová, která se na přípravě Řádu podílela.Vyšla nová verze IDE NetBeans označená 6.9. Mezi novinky patří například JavaFX Composer (nástroj usnadňující vývoj JavaFX GUI aplikací), integrace OSGi frameworku, lepší orientace v přetížených metodách C++, podpora spell checkingu a další.
Ruby on Rails 3, které má přinést kompletní přepracování frameworku, už se chystá rok a půl. Původně mělo vyjít alespoň do konce roku 2009, ale stále nic. Na tento týden je však naplánován release candidate. Další informace v článku na DevX.com.
Vyšlo openSUSE 11.3 RC1. Vše jde zatím podle rozvrhu a finální verze 11.3 by měla být k dispozici 15. července. Přečtěte si oznámení a stahujte.
Vyšel WordPress 3.0 “Thelonious” - přináší nové téma vzhledu Twenty Ten, nová API pro vývojáře témat a množství dalších novinek. Byly sloučeny projekty WordPress MU (multi-user) a běžný WordPress, takže teď můžete z jedné instalace provozovat libovolné množství blogů.
Dell změnil názor a už si nemyslí, že by byl Linux (Ubuntu) bezpečnější než Microsoft Windows. Ve výčtu výhodu Ubuntu na dell.com/ubuntu už není psáno, že je Ubuntu bezpečnější než Windows. Dell se nyní spokojil s konstatováním, že je Ubuntu bezpečné. Takto stránka vypadala před týdnem (PDF).
Pokud chcete s IPv4 spojením vyzkoušet IPv6 bez nutnosti směrovat provoz přes zahraničí, pomůže vám CZ.NIC, který spustil vlastní 6to4 relay router 6to4.nic.cz. Více informací o technologii 6to4, včetně návodu, jak tuto technologii zavést a využívat, najdete na www.nic.cz/6to4/.
Byl vydán MonoDevelop 2.4. Nová verze tohoto IDE přináší hezčí vzhled a další změny UI, vylepšené in-line vyhledávání, nový dialog pro vyhozené/nezachycené výjimky, lepší vyhodnocování výrazů během debugování, hexa editor a další novinky. Podrobné informace naleznete na webu projektu. Miguel de Icaza na svém blogu píše, že pro příští verzi je v plánu mimo jiné podpora Gitu a Mono na Androidu.
H-Online informuje, že verze 3.0.X - 3.3.12 (včetně) serveru pro sdílení souborů Samba obsahují bezpečnostní chybu. Pomocí upraveného SMB požadavku je možné přepsat paměť na haldě a shodit tak server, či dokonce spustit útočný kód. Útok lze provést i při neautentizovaném spojení, což chybu činí ještě nebezpečnější. Větve 3.4.X a 3.5.X ovlivněny nejsou, protože inkriminovaná část kódu byla kompletně přepsána. Pro starší stále ještě (ač ne nadlouho) podporovanou větev 3.3.X byla vydána opravná verze 3.3.13. Vývojáři doporučují co nejdříve aktualizovat na jednu z bezpečných verzí.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
router pro mobilni internet | 5 | 13.6. 11:00 |
Jak zjistit heslo do mikrotiku? | 2 | 14.6. 23:41 |
Linux, mobilni USB 1.1, scanner, | 1 | 15.6. 11:59 |
Problémy s vypalováním | 3 | 16.6. 11:28 |
Genius TVGo DVB-T03 - nutné vytáhnutí/zastrčení | 0 | 16.6. 09:30 |
rozdilne bloky v raidu, vadny disk? | 3 | včera 14:50 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Rychlejsi pristup | 3 | 16.6. 11:48 |
Zálohování Informixu | 0 | 16.6. 12:33 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Joomla dokumentace | 9 | 14.6. 21:44 |
Lisp | 20 | 15.6. 10:14 |
Java - přetypování a jiné libůstky | 11 | 15.6. 08:55 |
PHP: jednoúčelový browser pro Vodaf***Park | 5 | 15.6. 12:51 |
SVN db verze 4 v NetBeans | 0 | 14.6. 21:58 |
dynamic library ( so ) v C++ | 11 | 15.6. 14:58 |
Kniznice pre AVR proc | 6 | 16.6. 01:00 |
Listener pro jednotlivé položky JComboBoxu | 4 | 16.6. 09:42 |
PHP - pro a proti Zend Frameworku | 6 | 16.6. 15:07 |
php rotateimage | 6 | 16.6. 14:10 |
Qt: Přizpůsobení výšky okna aplikace při přidání widgetu | 4 | 17.6. 08:20 |
mysql UPDATE | 2 | 16.6. 19:27 |
Mysql podminka | 1 | 17.6. 07:38 |
BASH for vs while | 8 | 17.6. 18:30 |
socket | 2 | včera 18:16 |
PostScript to PDF v PHP | 2 | včera 14:09 |
Přeposílání XEvent | 0 | 17.6. 16:58 |
PDF, FDF, pdftk a čeština | 0 | včera 07:09 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Převod PDF do prostého textu | 3 | 13.6. 16:34 |
Jak nastavit síť? | 5 | 15.6. 09:53 |
Internet na dvou pc přez switch | 10 | 15.6. 07:10 |
Windows: Emacs a dired | 4 | 17.6. 13:30 |
Vim, ebcdic, nel | 6 | včera 17:44 |
FreeBSD inotify alternativa | 2 | včera 17:21 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: