Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Všem přeji krásné ráno,
již třetím dnem sleduji několik DVD filmů na svém oblíbeném přehrávači - xine. Co mě ale strašně mrzí, že filmy jsou tmavšího zabarvení (mám LCD). Takže například teď koukám na film Kruh 2, přede mnou je hrůznostrašná scénka v noci a já vidím velký kulový. Chtěl jsem se začít bát trochu více, tak jsem si řekl, že si přidám kontrast. A ono kulový, s hejblátkama odstínu, sytosti, jasu a kontrastu nejde hejbat (tedy nelze změnit hodnotu těchto čtyř parametrů v xine)!
Tím plyne můj závěr, že linuxy nepodporují hororové filmy.
Pokračuji v anketě o ideově nejvíce symbolického muže serveru, druhou částí abecedně seřazených osobností.
Už jsem tu dvakrát zabrousil do osobních a osobnostních anket. Po té první mi došlo, že se sluší psát i o těch, co dělají Ábíčku čest, hledat ty, kteří nejvíce přispívají k obrazu zdravého a nejpopulárnějšího linuxového serveru v tuzemsku.
Tak dnes si u me hodne splhnul Hans Reiser resp. jeho reiserfs.
Jedne firme jsem obnovoval zivotne dulezita nezazalohovana data.
Rikal jsem si, ze jsou panove dost hluboko tam, kde slunce nesviti, a ejhle. Stacilo obycejne
modprobe loop losetup /dev/loop0 /mnt/hdc1/hdb2.img reiserfsck --rebuild-tree -S -l /recovery.log /dev/loop0A voila! Vetsina dat je zpet. Jenom si budou muset jeste rucne projet lost+found a uklidit si tam chlivek.
Alan Cox napsal patche, které přidávají do libata podporu PATA zařízení. Takto se zjednoduší kód jádra a sjednotí přístup k diskům a dalším úložným zařízením. Vývojáři Ubuntu se rozhodli Alanovi pomoct a proto jeho patch začlenili do jádra ve vývojové větvi distribuce - v Edgym.
A určitě nejen tam. Co byste 16 let po revoluci čekali, že. Snad ne svobodné vyjadřování názorů v největších médiích...
S pětiletým synovcem občas hrajeme takovou hru, že mu poskládám nějaké hračky či předměty a on se pokusí z počátečních písmen přečíst slovo. Čtyřpísmenná slova zvládá celkem spolehlivě a často přečte i pětipísmenné. Jenže problém je v tom, že nová vhodná slova vymýšlím jen hrozně těžko, trvá mi to vždycky sto let než s něčím přijdu a spíš jen bezradně zírám do kupy hraček.
Tak jsem na to napsal tohle:
Dneska jsem si stáhnul a nainstaloval generátor fraktálů Fyre o kterém se tu nedávno psalo (nebo to bylo na rootu?) a vygeneroval pár tapet na plochu, které může kdokoliv a jakkoliv použít.
Mám tendenci nedůvěřovat službám, u kterých není zaručeno zhola nic (obvykle proto, že jsou zadarmo). Mám na mysli například freemaily. Dlouhou dobu jsem byl vášnivý odpůrce freemailů, jednak pro mizernou spolehlivost, druhak pro šílený uživatelský komfort (pomalé a plné reklam). Mám na mysli především české prostředí.
Toto je pokračovanie diskusie načatej v blogu Rychlokvašné hvězdy. Dôvod jej presunutia je prostý, komentáre sa už nedajú čítať
Spousty nových věcí se staly. Máme nového člena rodiny. Vymyslel jsem jak jednoduše kontrolovat formuláře. Podařilo se mi udělat zálohovací utilitu. A řek jsem si, že pokročím ve vývoji jednoho z mých dvou open prográmků.
Protože jsem nikde nenašel prázdné CD, instaloval jsem Debian Sarge na Ultru 10 ze sítě, zde popíšu postup jak na to.
Po delší době jsem si dopřál skoro dva týdny nic nedělání (užíval jsem si dovolenou) a hned mi musel shořet můj domácí počítač.
V minulých dnech se tady hovořilo o Jabberu, co umí, k čemu se dá použít atd. Jednou z možností využití je také hlášení problémů ve webových aplikacích. Používám takové řešení pro PHP aplikace, a příslušný mikroskript nyní dávám k dispozici.
Když jsem začínal pracovat na počítači, tak jsem měl stařičkou 486ku a dos + m602. A hrál jsem hry jak wolf3D, Transport Tycoon a Warcraft I. Ale už tenkrát mě mnohem víc byvilo rýpat do sytému. A tak nebylo divu, že jedinej kdo měl ze mě radost byl pan opravář počítačů, který díky mě měl o práci postaráno .
Toto je můj první blogový zápis (první vůbec), vítám vás tedy na svém blogu.
Chtěl bych vám představit můj první programový počin - tedy první takový, který se odvážím zveřejnit. Nazval jsem ho SiDict a jedná se o off-line slovník, primárně určený pro data z GNU/FDL Anglicko-českého slovníku.
Pokud pouzivate Arch, doporucuji vam tema dArch (lze nalezt na kde-look.org). Existuje pro splash grub a konzoly, kdm a Ksplas screen. Ziskate tim konzistentni vzhled behem celeho bootovani.
Cítím se velmi dobře. Konečně mě opravdu baví opravdové programování( PHP mě taky baví, ale není to to pravý programování;) ). Python si mě vzal asi za ženu.
Céčko mě tak nenaplňovalo jako Python. Přišlo mi moc nemotorný a složitý.
Díky Pythone. Vítam tě v d1m3sově rodine:D:)
Jelikož na py.czmi nefungoval online tutoriál, tak sem ho hodil sem.
Doporučuju!:)
Po dlouhém škudlivém boji (=váhání) jsme si pořídili domů jednoho Linksyse a teďka jsem ho konečně rozchodil na wifi rozhraní. Mam trable s dhcp, mandrivácký nástroje si nerozumněj s modulem od Madwifi. Tak jsem se dokopal k hledání v diskusi, postup jsem našel i přes nápovědu, nakonec jsem našel zakopaného psa v tom, že nastavuji defaultní gateway jako hostname routeru a ne jako ajpinu.
Tak se stále trápím s tím, že mi nejdou rozchodit cestovní profily. Já nevím, je snad nějaká Erupce nebo snad Erekce na slunci ? ....Nevím, jsem čím dál tím víc přesvědčen o tom, že celý zakopaný pes je ve špatné komunikaci mezi klávesnicí a administrátorem - tedy mnou