Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Toto je môj prvý zápis do blogu. Prosím, aby ste boli ku mne zhovievavý. Chcel by som v rýchlom slede napísať moje prvé dojmy po inštalácii troch distribúcii linuxu.
Znáte Lunetic, některé SuperStar a co třeba nynější TokioHotel?
Když si dnes vzpomenu na oslavu u babičky která se odehrála před několika lety musím se docela zasmát, nastíním situaci: Se sestrou, sestřenkou jsme seděli v pokoji, když v tom sestřenku napadlo, že donese kazeťák a nějakou kazetu - Lunetiky a strašně je žrala a a nenechala si na ně sáhnout! Když jsem se jí nedávno zeptal jestli je ještě poslouchá měla problém si vzpomenout co to je vlastně za kapelu (trochu nadnešeno). Teď začala poslouchat Tokio Hotel, co myslíte jak dlouho jí to vydrží?
Také když si vzpomenu na slávu jaká byla kolem naší SuperStar, teď když si pustím rádio které SuperStar podporovalo, tak už v něm nikoho z této "bandy" neslyším!
Jaký názor máte Vy na tyto "Hvězdy" a "Hvězdné skupiny"?
Prosím nezačněte mě hned kamenovat, že to nesouvisí s Linuxem, ale je to moje aktualní myšlenka
Stále mě ještě nepřestalo bavit pracovat na Toolkitu. Dnes jsem se definitivně rozhodl, že nebude defaultně vytvořená statická knihovna, ale jen dynamická. Velikost knihovny je zatím 276 kB (překládáno s parametrem -fPIC
). Defaultně jí nebudu stripovat, ale bude možné to udělat příkazem make strip
. Po stripnutí má nějakých 70 kB. configure
skriptu bude možné předat parametr --enable-static
. To bude mít za následek i vytvoření statické knihovny.
Zkousel jsem rozchodit bootsplash na debianu 3.1r2 / testing na jadre 2.6.16.8. Na toto jadro jsem nenasel zadny patch, tak jsem zkousel na jadro 2.6.15 nahrat patch. Opatchovani probehlo uspesne, ale v menu neslo najet do polozky bootsplash, i kdyz jsem mel dle navodu na http://www.bootsplash.org/kernel.html zatrhle vsechny potrebne veci. Kernel si kompiluju sam, initrd nemam. Pomohl by mi nekdo rozchodit bootsplash?? Diky moc
Na průmyslovce sem většinu výkresů kreslil pomocí počítače. Pak jsem se dostal do pracovního poměru, kde jsem mimo jiné též čáral na PC. Nikdy bych neřekl, že se to tak rychle omrzí. Jako všechny věci, co musím dělat povinně. V prvním ročníku vysoké (který snad budu mít za pár dní uzavřený) sem proto všechno čmáral od ruky, maximálně pomocí pravítka. Nikdy bych neřekl, že to jde tak ukrutně rychle. Sice tomu pak odpovídá hodnocení, ale na to nehraju, páč mě zajímá jen prolezl/neprolezl. V dalších ročnících to už ale takhle praktikovat nepůjde, proto jsem se začal shánět po nějakém full-size free opensource cadu pro GNU/_inux.
Takový malý trik který se určitě bude hodit Jen tak jsem si pohrával v XTermu a pak jsem zkusil jistý příkaz a...
Nevím, nevím. Každý mluví o tom, jak je Jabber spolehlivý. Teď jsem pustil Kopete, chtěl se připojit a ... "Spojení bylo odmítnuto". Heslo a jméno mám samozřejmě nastaveno správně. Chtěl jsem si do kontakt listu přidat kontakt a hold nepřidám. Jinak účet mám jardasmid@jabber.cz, kdyby si mě někdo chtěl přidat, až to bude fungovat. Omlouvám za vcelku zbytečný příspěvek, ale já to prostě napsat musel.
Stále si hraji s programováním Toolkitu. Dnes mě ale docela zarazil překladač g++.
Sleduju seriál Invaze na Primě. Zatím nevím, co si o něm myslet, mám z něj rozporuplné pocity, ale chci vědět, jak to dopadne. Tento týden jej odsunuli na 11. večer, takže jej raději nahrávám. Ale včera bylo moc reklam a tak nemám konec, videokazeta byla krátká :-(. Skončila právě v okamžiku, kdy Larkin našla v močále svou mrtvolu a její manžel šerif se tam je podívat. Pokud to někdo sledujete, jak to pokračovalo? Díky.
...a nikdo za nic nemůže. Sice by údajně mělo dnes večer dojít k obnovení provozu, ale spor přetrvává v nezměněné podobě dál. A přitom máslo na hlavě mají všichni.
Vzal jsem si dnes do ruky stopky, abych si udělal přesnější představu, jak dlouho mi trvá dostat nějaký nahraný pořad z televize na DVD. Možná to bude zajímat i někoho z vás.
Dnes sa dva nevyspytateľné živly - počasie a Slovak Telecom postarali o pomerne stresujúce ráno ...
Včera jsem se, jako obvykle, chystal naskenovat objednávky pro odeslání na firmu.
Tak se tak pomalu rozhoduju ze by nebylo marne vest "vlastni stranky". Slovo vlastni je sice zavadejici, protoze ja je nebudu programovat ale jen stranky pravidelne urdzovat. Predstavuju si neco ve smyslu blogu kde by se daly ukladat fotografie.Jelikoz kazdy vikend neco podnikam rad bych si to nekam zapisoval a abych mel vetsi prehled a po delsi dobe byla moznost zavzpominat
Jelikoz neumim programovat a ani neminim zacit neco placat(neni cas a nalada) chtel bych pouzit nejaky redakcni system. Je jich zde az az. Mate nekdo s timto zkusenosti, popripade by jste mi neco doporucili?
Ma predstava je aby se nemusely zapisy psat primo do kodu a aby sly k jednotlivym prispevkum zobrazovat i fotografie.Taky by bylo fajn aby se dalo preskakovat mezi jednotlivyma kategoriema.
Jaké je vaše rozpoložení po červnových volbách a při současné situaci? Pokud budou letos opakované volby, půjdete hlasovat? Při nezměněných podmínkách, 200 členném parlamentu? Jistý ministr soudí, že lidé jsou naštvané a nepřijdou. Můj dojem je takový, že sice jsem zhnusený, ale vyřídit se to musí, nalézt řešení a někdo se chytnout odpovědnosti za další vývoj v zemi.
Před několika dny sem tady prezentoval svůj project JiM.
Skusil sem konzolovou aplikaci wc ( presneji wc --lines --words --bytes src/*.c src/*.h ) vysledkem bylo:
13188 45545 360581 total
z čehoš plyne že je to můj nejvetší projekt..
a tak by mě zajímalo jak ste na tom vy? pochlubíte se někdo,kolik máte kódu? určitě mě hravě strčíte do kapsy,že? ;-)
Dostal jsem hroznou chuť zahrát si nějakou hru. Říkal jsem si, že jednou zainvestuji a nějakou si koupím.
Není tak dávno co se tady objevila otázka jak je tomu s OCR pod Linuxem. Hrou okolností, jsem se při bádání, jehož výsledkem byly mé poslední příspěvky téma DjVu (Použití DjVu pro skladování elektronické dokumentace a PDF versus DJVU) dostal i k pokusům s OCR.
OpenBSD umi delat ve svem firewallu normalizaci paketu. Tak jsme to vesele pouzivali pod OpenBSD 3.6 na IPless bridgi a neregistrovali problemy.
Az dnes jeden kolega zjistil, ze nam jeden firewall s 3.8 duplikuje pakety v rozsahu rekneme 40 az 100%. Po vypnuti zminene feature se traffic vratil do normalu.
Nezaregistroval jste nahodou nekdo stejny problem? Konkretni nastaveni je "scrub in all no-df".
Nadavani na psani pravidel v pf.conf budu nadavat jindy..
odešel mi router, tak jsem domácí síťku (3x pc + noťas) nouzově propojil přes switch, který sem vyhrabal pod postelej, a usb dsl modem. router jsem tedy udělal z toho pc, ke kterýmu je připojen modem. a když je to pc připojený přímo, tak sem si řelk, že by to chtělo i nějaký firewall. jako správný linux-user jsem ho naklikal v ovládacím centru mé distribuce.
Nejaky snazivy pocitacovy mag si rekl, ze by bylo fajn mit ve wget pro SUSE 9.x podporu IPv6.
V podstate jde o bohuliby zamer s jednim malym zadrhelem. Desive to zpomaluje, kdyz nemate podporu IPv6 v kernelu.
Nejdriv si totiz potvora rekne vsem nameserverum o AAAA, pak k nim prihodi default domenu z resolv.conf a nakonec popremysli o A zaznamech.
V 9.1 se na A dokonce vykasle uplne.
Tak jsem zkusil verzi ze SUSE 10.0 a rpm -U se zadarilo. Heureka. V manualu konecne najdete dulezity prepinac -4. Ale pak dojedete na..
wget: relocation error: wget: symbol __vsnprintf_chk, version GLIBC_2.3.4 not defined in file libc.so.6 with link time referenceZ toho plynou dve veci:
Otázka pro všechny Slackwaristy: Také se nemůžete dočkat jedenáctky?:)
Po nahlédnutí do changelogu mě potěšilo zařazení čerstvých KDE 3.5.4, ale pořád to vypadá na použití kernelu 2.4.XX. Od zmrazení current repozitáře přibývá orav bezpečnostních děr a chyb.
Nedávná vlna veder se bez klimatizace dala těžko vydržet. Dovoluji si dát malý návod jak připravit v mžiku chutný ledový čaj