Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Dneska jsem si něco uvědomil.
Microsoftí Avalon je J2EE grafických toolkitů.
Bůh nás tím trestá za pokus nahradit deset přikázání návrhovými vzory.
Budeme si muset pár let počkat na "Rails" grafických toolkitů. Do té doby budou programátoři pykat za své hříchy.
Avalon je konec amerického snu.
Zdroj: Miguel de Icaza a jeho blog. Smart guy:-)
Dneska jsem dostal nápad na zajímavou anketu: Kolikrát jste přišli o data? Měli jste je zálohované?
Zdracim vsechny ve spolek, jelikoz jsem nechtel diskuzi plnit takovymito orientacnimi dotazy, rozhodl sem se tedy pro blog.
Problem je nasledujici, ve firme uvazujeme o prechodu na clusterove reseni databaze(konkretne Oracle 10). No a me otazky jsou takoveto:
Předevčírem se mě stala nemilá věc. Tátovi volal náš internetový provider, že jsem překročili limit (2,5 GB) o 4,5 GB a ať přestaneme stahovat. Tak jsem zakázal připojení a včera jsem šel situaci vyřešit. Nabídli mě dvě možnosti: 1)Doplatit 4500 Kč 2)Přejít na tarif za stejnou cenu, bez datového limitu ale je to jen 128kb/s (předtím to chodilo mezi 1024-4096kb/s, takže fofr).
Jak to dopadlo asi tušíte. Protože nejsme zrovna boháči, tak se tu právě nervuju u nehorázně pomálého připojení. Jistě, že si za to můžu sám, ale limit jsem překračoval každý měsíc o několik GB. A nejenom já, ale většina lidí co má tohle připojení. Nikdy se nic nedělo a o to víc taková podpásovka naštvě. Takže teď tu sedím a dlouze čekám až se mě zaktualizuje pacman. Dřív bych měl 50 mb aktualizaci za 5 min, teď budu rád za hodinu. Ach jo.
Tak jsem si rikal, ze je na case upgrade KDE na pracovnim masine.
Ve standartnim OpenSUSE 10.1 je malinko starsi 3.5.1 a v repository na opensuse.org maji novou 3.5.4.
A hadejte z ceho mi blazni YaST..
File ./i586/kdemultimedia3-mixer-3.5.3-16.8.i586.rpm not found on media: http://software.opensuse.org/download/repositories/KDE:/KDE3/SUSE_Linux_10.1/Nemate nekdo logicke vysvetleni, proc mi ta potvora chce instalovat verzi, ktera NIKDE NENI?
Zdravím,
v práci jsem nucen používat windows :-(. V eclipse mám na výběr mezi několika kódováními utf, iso-8859-1, cp1250 ..., ale iso-8859-2 chybí :-(.
Vím, že je to OT na serveru o linuxu, ale asi jsem pako, google mlčí. Proto píšu do blogu, snad mě neukamenujete.
Dík.
bl4z4
Nevim kam bych to vepsal :-( . Nevim zdali je zde prostor na soukromou ...temer komercni inzerci.. Jsem poskytovatelem internetu. Mam takovou mensi bezdratovou sit cca 400 lidi, kazdym dnem se rozrustajici. Jen tak nejak uz to cele nestiham :-(, hledam nejlepe asi studenta(neni vubec podminkou), ktery ma znalosti tcp/ip siti, linuxu samozrejme, ma napady + chut. Samozrejme ze dle dohody zaplatim, hori mi par projektu, ktere jsem chtel spustit, ale nemam na ne cas. Sice jsem z Karvine, ale myslim si, ze v dnesni dobe :-) to neni az natolik zasadni.Mel by nekdo zajem ??
Praktická věc je burnCPU, ten dokáže procesoru v optimalizovaných verzích slušně zatopit. Ale jaké jsou z toho výsledky?
Zabúdate? Alebo toho máte veľa, aby ste si všetko zapamätali? Mám pre Vás dve riešenia:
Buď začnete užívať medikamenty s extratkom z Ginkgo biloby
alebo
si skúste službu Remember The Milk.
Občas se můžeme dočíst, že pomalost nějakého programu se dá odstranit tím, že se slinkuje "přímo do binárky". Je to nepříjemný omyl, o to horší, že jeho přijímáním se člověk připraví o celou řadu výhod, které poskytují sdílené knihovny.
Začátek každého našeho konání je zapříčiněn nějakou událostí, pro mě to byly dvě naprosto odlišné diskuze zde na abclinuxu a na sevru root.cz, zatímco tady jsem se docela pěkně pobavil na rootu šlo o klasickou flamewar jedni osočují druhé, že windows stojí za hovno, druzí že distribuce druhých stojí tamtéž... nechci tím naznačit, že jeden server je horší než druhý, ale spíše osazenstvo by se mělo nad sebou zamyslet.
Takových věcí při běžném pročítání novinek naleznete denně spousty, jsou to většinou lidé, kteří dané problematice nerozumí, nebo rozumět nechtějí a snaží se pouze vyvolávat zbytečné rozbroje.
Dnes mě dostal jeden nevinně znějící
Jsem od přírody strašně hravý člověk Hraju si programováním, baví mě to. Teď si programuji takovou C++ nadstavbu nad Gtk. Ano, existuje Gtkmm, ale dle mého názoru má strašně hnusné API. Nadstavbu jsem pojmenoval jedinečným názvem Toolkit. Cílem Toolkitu je rychle a jednoduše vytvářet GUI ve stylu knihovny Qt. Toolkit následně využiji pro JXP Commander. Toolkit nevyužívá žádné dynamické knihovny (kromě Gtk a závislostí), je přímo slinkován s binárkou, a tudíž by nemělo docházet k žádným pomalostem, jako je tomu v případě Gtkmm. Zde je menší příklad:
Existujú desiatky (stovky) programov na tvorbu fotoalbumov určených na web. Mne sa však nepáčil ani jeden :)
Tak to vypadá, že dosahuji dalšího rekordu. Radost sice trochu kazí fakt, že nejsem první, ale zatím mě nestačilo předběhnout tolik lidí aby to opravdu vadilo. Důležitější je jiná věc, věc skoro až zásadní…
Tak sem všem lidem a ostatním, se kterými jsem kdy komunikoval po ICQ, poslal mail následujícího znění:
zdar trubky, kaslu vam na icq, jestli se mnou budete chtit komunikovat pomoci IM, jsem k sehnani na koffr@jabber.sh.cvut.cz
Takze asi tak! A co mě k tomu vedlo? Nešel mi nahrát obrázek do profilu na ICQ.com. Toto je jen vyvrcholení dlouhodobých potíží. Byla to historická nutnost.
Slíbil sem vám že vám tu jednou představím svůj skromný projekt ta chvíle nadešla právě teď
Tak nakoniec mi tú živnosť priznali, musel som pristať na hru, ktorú hrá štát, ktorý zasa reprezentujú jedinci, ktorých si zvolila zúčastnená váčšina. Pred sebou som mal dve voľby, buď akceptujem rozsudok z dôb "jednej strany" (pred 1989) a podám žiadosť na výmaz trestu, čím je rozsudok pre mňa akceptovateľný, alebo k tejto hre nepristúpim. Myslím, že práve táto okolnosť je slabým článkom reťaze medzi mnou a štátom ako primárnymi entitami.
Myslíte, že by měl ISP přistupovat neutrálně k jednotlivým protokolům i poté, co uživatel překročí FUP? (Ale jak se ukáže na konci, zlé věci jsou někdy k něčemu dobré.)
Zdravím všechny,
uvítal bych nějaké názory na to, jak psát PHP kód. Chtěl bych se vyhnout/eliminovat zlozvyky, co při psaní kódu už mám :-(. Dodržuje se nějaké RFC? Co si myslíte o tabulátorech při odsazování? :-)
Stačí alespoň nasměrovat, když už tak ať to dělám pořádně.
Díky všem.
bl4z4
Koukám, že vogo, právě nastoupil na brigádu. Já ji zase zrovna ukončil, tak se podělím o své dojmy.
Jestliže chcete na abclinuxu vložit do příspěvku text, který obsahuje většítka nebo menšítka (neboli zobáčky), nesmíte je zapsat přímo, nýbrž pomocí těchto sekvencí:
menšítko: < většítko: >
Kdo to je, kdo vás nezklame a vždy potěší? Koho tu vždy rádi vidíte? Já sám jsem si vybral 10 milých lidí. Jediné, co jsem od nich chtěl bylo, aby napsalli více než jeden zápis v blogu. No, vlastně se to všech netýká ;-) Za redakci jsem vybral Michala Vyskočila, jeho fotka s trikolórou se mi dost líbí - psaní samozřejmě taky.
Tak po dlhšom čase som tu s zápisom ako sa mi darí ovládať počítač cez telefón. Siahol som po viacerých aplikáciách s každou som sa potrápil najjednoduchšie to bolo s kanyremote a blues55. Kanyremote má ale jednu dosť veľkú nevýhodu a to jeho pomalosť a odozva. Je to najskôr preto, že používa externý program na pohyb myše a podobne, blues55 nie. Preto sa snažím pracovať s blues55. Chýba mu ešte dosť veľa vlastností ako niektoré win32 programy napríklad PuppetMaster, ale je open source a to je jeho výhoda. Takže zatiaľ mi funguje pohybovanie kurzorom myšky a tlačenie tlačidiel myšky, zatiaľ nebol čas hrať sa s klávesnicou. Neskôr by som chcel pridať posielanie aktuálnej obrazovky na mobil ako to má vyriešená aplikácia pod win32. Na to ale asi bude potrebné sledovať komunikáciu s telefónom, no uvidím čo sa bude dať robiť. O "pokrokoch" budem informovať.
Moje kapesní story, aneb jak sedláček měnil, až vyměnil. Jako bonus bude dole nabídka iPaqu s Linuxem a jako druhý bonus zřejmě flame pod článkem, protože se chystám vychvalovat starý dobrý PalmOS a hanit Linux.
Mrkněte na http://repli2dev.ic.cz/images/photoshop.jpg
. Jó photoshop je prostě ukecanej.. (teda alespoň v konzoli)