Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Po dlouhé době tu už zase mám oblíbené Top. Udály se velké změny. Taky jsem se trochu hrabal ve skriptu, který je tak prasácky napsán, že mám občas nutkání to celé přepsat
Kupodivu jsem tento víkend zvládl programovat, a to dokonce i ve vlaku . Takže vám můžu prezentovat dvě novinky. Vylepšení hledání a RSS pro nejlepší blogy.
Poslední dobou jsem trochu zanedbal vývoj JXP Commanderu. Prostě jsem na něj neměl čas. Dnes jsem po dlouhé době napsal zase pár řádků.
Tak jsem si po odevzdání diplomky a zdolání státnic pořídil nový notebook. Můj desktopový počítač zakoupený v prváku už byl dost dýchavičný - stačil v podstatě na všechno, ale zavařil ho (s pomocí Firefoxu) kdejaký hnusně napsaný javascript (Aktuálně.cz, Blogger.com) a na rozlezlejší projekty v Javě to už taky moc nebylo. Kompilace v C++ mi taky lezla na nervy.
Takže jsem spočítal příspěvky (vzhledem k tomu, že píšu tenhle blog, tak jsem za to ještě ani nebyl zablokován ;-)) a došel k číslu uvedenému v nadpise. Tedy, za předpokladu, že nemám chybu v nějakém regexu, což je docela možné. Každopádně by to mělo být číslo dost blízké skutečnému údaji. Je to ve 2499 diskusích od začátku roku 2004 kdy jsem registrovaný.
Můžete si též prohlédnout (lehce nepovedený) graf.
Pokud jsem ábíčko pochopil, případný komentář pod tímto blogem se mi započítá jako číslo 2500.
Toto si myslí "specialista na vyhledávání v češtině" - vyhledávač Morfeo. Zkuste si vyhledat něco ryze českého, tedy nějaké slovo s diakritikou. Budete se divit.
Hola hej. Tato jednodenní soutěž nám přinesla ukázku opravdových PC hnusů, které jsem ještě neměl čest okusit.
Nebudu chodit kolem ohromné přetékající vroucí překypující skvostné ošklivé horké kaše:) Pořadí je následující.
Byl jsem na krátké návštěvě v kanceláři u kamaráda a když jsme se chystali k odchodu, vypnul počítač pomocí nějakého příkazu ve Windows, který umí odložit vypnutí o několik minut. Ptal jsem se ho, proč to dělá...
Pozoruhodná, přesto málo známá aplikace BasKet Note Pads, která dnes dospěla k verzi 0.6.0 Beta 2, by neměla ujít Vaší pozornosti a myslím si, že stojí za vyzkoušení a podrobení kritice či chvále. Ve stručnosti se jedná o program, ve kterém je možno uchovávat poznámky mnoha druhů - texty, obrázky, odkazy, spouštěče, barvy. Dále je možno těmto poznámkám přiřadit značky a stavy, případně si poznámky třidit do košíků, nebo mezi nimi vyhledávat a poznámky filtrovat. Pokud Vám předdefinované značky a stavy nevyhovují, není problém si vytvořit značky a stavy své.
Aj v mojej praci sa uz objavil Linux. Sice zatial len na mojom pocitaci, ale predsa. Na dalsi sa chysta vpadnut.
Tak jsem se dal dohromady ještě s dalšíma lidma a chceme si pořídit dedikovaný server - a mým úkolem je to navrhnout po softwarové i hardwarové stránce... budu to sloužit pro nás jako webhosting.
Hej hola, mikovče, mám tady jednu soutěž!:) Už tady byla anketa o největším prudiči. Měli jsem tu také "malou" vlnu [:skrýnšotů:].
A teďka chci vyhlásit soutěž o nejošklivější desktop (pracovní plochu) co kdy člověk viděl. Prosím, há zejte do diskuze linky na své [:skrýnšoty:]. Porota sem já a já a jenom já:)
Hurá do toho.
Jinak, aby tu nebyl nakonec žádný [:skrýn:], tak sem házím svůůůůj;)
Zlobivý subversion, bezpečnostní záplaty v různých distribucích, ZFS over FUSE, rozmmm...ačkaný raid5, časopis Hakin9. To jsou některá temata, o která se s vámi podělím.
GoldenFish se do nás pěkně opřel (teďka jsem to nenašel), že i o umytých nohách se tu bavíme ;-)
Příbram už dávno není to Drdovo „Městečko na dlani,” z roku 1914 v jehož roce se děj románu odehrával. Kvůli Drdovým pohádkám a už zmíněného Městečka na dlani jsem Drdovi odpustil i to, že to byl jinak komunistický štváč a fízl, který šéfoval tomu obskurnímu podniku co si říkal „Svaz spisovatelů” Možná si měli říkat: Svaz komunistických lokajů. Konečně Drda je mrtvý a Městečko na dlani se dá stále číst. Hezké čtení.
Dobrý d.
Kód pro fetival, který co dostane na vstup vysloví česky (soubor bin/insay.fest):
(voice_czech_ph)
(set! fortune "")
(set! pom (read))
(while (not (eq? pom (eof-val))) (begin (set! fortune (string-append fortune (string-append " " pom))) (set! pom (read))))
(SayText fortune)
(exit)
a pak do příkazové řádky
fortune|enca -c|tr ",()" " "|festival bin/insay.fest
.
Není to moc elegantní nicméně (částečně) funkční. Nevím co s čárkami. Pokud znáte lepší řešení rád se přiučím.
Odkazy: český hlas pro festivalNedávno jednomu z vedoucích odešel počítač. Padlo tedy rozhodnutí o koupi nového. Já jsem mezi tím přemýšlel o výběru vhodné distribuce pro člověka, který dosud pracoval ve Windows. (Protože už ve Windows nějakou dobu aktivně nepracuju), zjistil jsem, že je to pro mne docela těžké vyřešit Rozhodoval jsem se mezi Kubuntu, Auroxem, Suse (s tím nemám moc dobré zkušenosti) a Mandrivou, přičemž horcí kandidáti byli první dva. (Aurox moc neznám, ale protože pracuju s RH like distribucemi, říkal jsem si, že bych ho mohl vyzkoušet... (no flame, please, jen popisuju jak jsem uvažoval...).
Před chvílí na mě vznesl dotaz kámoš: "jestli lze XP nativně pomocí vmware bootovat z fyzické partition.." Přitom mě napadlo kolik z vás asi také provádí taková systémová harakiri. Já jich absolvoval již několik. Zkušenost mám takovou, že když jsem naposled přeoperoval linux ze stroje s inteláckou deskou a procesorem na desku od via s athlonem tak problém nebyl, zatímco win tuhle "výměnu duší" nějak nezkously a navzdory infůzím inteláckých driverů dodnes mlčí jako ryba. No mlčí.. prakticky jsou u ledu (tedy zakonzervované na jednom z disků) protože telka bez zvuku jaksi nebyla ono a místo toho inteláckého stroje už mám svůj hp6125 s ATI a Turionem64. Takže díky telce - ač nerada - i naše mamča vzala linux na milost.
Tohle je zápis spíše pro pamětníky. Hlavně pro ty, kteří vědí, že odnepaměti existuje Neviditelný pes a pamatují si s jakým nadšenectvím byl založen.
Sice jsem před časem napsal, že spam je překonaná záležitost, nicméně tak docela to pravda není. Stále ještě přidělává dost zbytečné práce a tak se hodí každá metoda, která účinně pomůže s bojem proti němu. Jednou z takových metod je právě graylisting.
A abychom nezůstali na pochybách, že jde o vývoj směrodatný, ukázal to čtenářům druhého nejprodávanějšího bulvárního deníku v Česku sám jeho šéfredaktor. Ve svém dnešním komentáři, zveřejněném v internetové mutaci pod "ilustračním fotem" vlajky NATO, pan šéfredaktor Robert Čásenský agitačním stylem doporučuje politikům, aby se vykašlali na mínění občanů a voličů a řekli odvážně "ano".