Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Po roce vyšla nová verze vývojového prostředí Pharo, což je otevřená implementace Smalltalku. Tentokrát nese číslovku šest a přináší řadu změn, které slibují moře pod majákem v jeho logu pořádně rozbouřit.
Před pár lety jsem na „íbeji“ za levný peníz trhnul jeden Yealink VP-2009D telefon. Vzhledem k tomu, že se snažím protřídit přebytečné věci, zapojil jsem telefon do testovací sítě a koukal, zda-li vše funguje. Nefungovalo, protože sice to má pěkný hardware, ale firmware je naprosto tristní. Tak jsem v telefonu downgradoval firmware z 22.21.0.108 na 22.21.0.99 a najednou to začalo volat (tedy: alespoň echotest co mám na svém asterisku pro tyto účely). Jenže pak mě napadla naprosto idiotská myšlenka: změnit heslo z defaulního 'admin' na něco méně uhodnutelného.
Čas od času se mě někdo zeptá, co byla nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl. Na tuhle otázku pro mě bylo těžké odpovědět, proto jsem přemýšlením strávil (samozřejmě s pauzami) celé roky. Nakonec můžu říct, že nejlepší sci-fi co jsem četl je sedmidílná série o čtyřech knihách.
Před rokem mi odešlo tlačítko na staré čtečce Bookeen, rozhodl jsem se tedy že si pořídím novou čtečku. Zběžně jsem si pročetl několik recenzí a mé oko padlo na čtečku PacketBook 630 Sense. Než jsem jí koupil, byl jsem několika lidmi varován, že to v žádném případě nemám dělat. Neuposlechl jsem a tak teď trpím. Nějakou dobu jsem přemýšlel, že napíšu na čtečku recenzi, nakonec jsem se však rozhodl že to neudělám a napíšu hejt.
Bitrot.
Původně to měla být odpověď do diskuze, ale krapet mi to přerostlo. Jak vypovídá název, bude to převážně o tom, co aktuálně dělám a mám rozpracováno.
Nedávno jsem tu publikoval dva blogy - Co považujete za nejdůležitější a následný followup, kde jsem krátce shrnul diskuzi k tomu.
Několik uživatelů mi vytklo, že to bylo příliš úzce zaměřené a skutečně ano, zcela záměrně bylo. Rozhodl jsem se výtku akceptovat a dnes se tedy ptám;
Na jakých zajímavých projektech děláte a čemu se věnujete o volném čase?
Můžete taky přidat informace o tom, co jste četli / čtete za zajímavé knihy, nebo jestli koukáte na dobré seriály, či filmy a tak podobně.
Smyslem je podělit se s ostatními a případně je inspirovat, či získat pro vaší myšlenku, pokud se jedná třeba o opensource projekt. Iniciativě se meze nekladou, takže klidně můžete odpovědět formou blogpostu, jen pak prosím do diskuze vložit odkaz na něj - když tohle neuděláte, nikdo tu odpověď z tohohle blogu za pár let nenajde.
Dnes ráno se objevil zajímavý článek o tom, jakým způsobem položil Andrej Babiš základy svého impéria. Prakticky ihned se mi vybavila zcela identická situace, kterou jsem měl možnost bezprostředně sledovat. Tento článek mi tak pouze potvrdil že nešlo o jediný případ kdy si – víceméně legálním způsobem – přivlastnili většinu firem jejich ředitelé a náměstci, zkrátka lidé dobře informovaní o tom jak si firma stojí, za víceméně směšné peníze.
Tak jo. Země se sedmkrát otočila a posunula se o 6.9°. Narodilo se dva a půl milionu dětí a přibližně milion lidí stačil umřít. Něco mezi sedmi a osmi miliardami lidí prožilo své životy. Miliony Čechů pustily internet a podívaly se na své oblíbené stránky. Dva tisíce návštěvníků četlo můj předchozí blogpost nazvaný „Co považujete za nejdůležitější“. Sedmdesát devět diskutérů přidalo 538 komentářů. Každý kdo přišel měl možnost vyjádřit co je podle nich následováníhodné a důležité nejenom pro ně, ale i pro ostatní. Pojďme se nyní podívat na výsledky a jak jsem slíbil, přidám i vlastní názor.
Nedávno jsme tu měli iniciativu "sešívaného" Jiřího Eischmana, který nás vyzval k podání zpětné vazby k současnému stavu linuxového desktopu, respektive GNOME Desktopu.
Protože jsem od něj nic dobrého nečekal. Ovšem pokřikování anonymního davu na ulici mi bylo, je a bude vždy odporné. Dav je bestie. A nic na tom nemění fakt, že v něm stojí slušní lidé. Je to snadno manipulovatelná masa, která nemá nic společného s heslem "Svoboda, rovnost, bratrství!" Nástroj lůzy, která zneužívá spravedlivého rozhořčení občanů pro své nízké cíle.
Dostal jsem chuť se bavit s lidma, tak se ptám: „co považujete za nejdůležitější*?“
Jsem prakticky rozhodnut koupit si nový notebook. Ze stávajícího Dellu D430 už pomalu odpadávají různé součásti, naposledy mne opustil kryt šuplíku na disk.
Před měsícem jsem se dotazoval na zkušenosti s VDSL od T-Mobile. Nakonec jsem "šel do rizika" a k T-Mobilu jsem přešel.
Uz dlsie obdobie pouzivam linuxovu distribuciu Porteus a to nie len na USB ale aj naostro nainstalovanu na pevny disk.