Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Po dlouhé době jsem se vrátil trochu seriózněji k základům administrace Linuxu, nebo spíše k polo-amatérskému používání. Rozhodl jsem se víc zaměřit na Debian GNU/Linux, jelikož jsem si už dřív oblíbil různé deriváty (Mint, Ubuntu, antiX).
Musel jsem řešit jeden problém: starý 32-bitový laptop, Pentium M procesor, s funkční CD+RW mechanikou a s funkčním USB, ale z USB z nějakého důvodu žádná linuxová distribuce nenabootovala.Článok bol prvý kárt uverejnený na wisdomtech.sk.
Tento príbeh je o riešení jednej nepríjemnej vlastnosti trackpointu a o zdĺhavej premene jedného obyčajného web developera na kernel developera. V článku sú opísané čiastkové kroky, ale aj slepé uličky, ktorými som sa nakoniec dostal k funkčnému riešeniu.
Několik poznámek k repozitářům třetích stran na *ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish: nahrazení Firefoxu ze snapu a prioritizace PPA, další repozitáře, klíče.
Jak jsem mezi řečí zmínil v jednom z předchozích blogpostů, v naší domácnosti se ocitnul pes. Jako racionálně uvažující člověk jsem byl proti tomu. Byl to nápad mojí ženy a já nechtěl aby byla zklamaná.
Nemám nic proti migrantum – pokud se chtějí integrovat do naší společnosti. Ale jsem zastáncem jednoho metru, proto mi silně vadí zvýhodnění ukrajinských uprchlíků. Chápu, že situace v jejich zemi není jednoduchá, takže nemám nic proti tomu, že sem přijeli a rozumím tomu, že nechtějí být na obtíž. Ovšem situaci kolem sebe sleduji se znepokojením.
Počátkem letošního roku, po téměř dvouleté ostrakizaci, jsem došel k názoru, že na abclinuxu už nezbyl nikdo pro koho by stálo za to tam něco psát. Svůj poslední (a druhý v tomto roce) blogpost jsem publikoval 19.3.2022 a 28.4.2022 přidal svůj poslední komentář. S přesvědčením, že se raději kousnu do prdele, než abych sem ještě něco psal.
Asi spousta lidí zde zná desky "APU" od švýcarské firmy Pc Engines. Tyto jsou pokračovatelem legendárních ALIXů postavených na AMD Geode a podobně jako ony jich lze využít například pro router s plnohodnotných OS nebo pro malý úsporný serveřík. I když jsou první modely ("APU1") s námi možná nějakých 10 let, pro mnoho účelů je to stále dobře použitelné železo (nebo aspoň želízko). Jenže pár let po prvních APU přišlo APU2 s lepším procesorem a později i APU3 a APU4 a v současné době se objevil i APU6. Jelikož jsem v tom začínal mít docela maglajz, udělal jsem si malou tabulku, třeba někomu může být vhod.
Bezelstně jsem si myslel, že když Evropa prosadí zákaz geoblokace, tak nebudu muset používat různé triky, abych se na některé stránky dostal. A i když Evropa dělá to, co dělá, pořád to vypadá tak, že záleží na tom, z které části Evropy přicházíte.
sem vyrobila pár KDE plasma widgetů na koukání na počasí
V Českém Švýcarsku to ještě doutná, ale už je potřeba se zamýšlet, kdo za tohle neštěstí může. Hon na čarodějnice nebo lynč národu vždy uleví a přinese trochu radosti v těžkých chvílích. Měla jsem tohle místo ráda, jezdili jsme tam se školou a pak s kamarády, byla jsem tam nesčetněkrát a drásá mi to srdce, jak je to teď zničené.