Evropská komise naléhavě vyzvala členské státy EU, aby kvůli ochraně nezletilých na internetu urychlily zavádění unijní aplikace pro ověřování věku a zajistily její dostupnost do konce roku. Členské státy mohou zavést aplikaci EU pro ověřování věku jako samostatnou aplikaci nebo ji integrovat do takzvané evropské peněženky digitální identity.
Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
Tenhle blog nevznikl z důvodu, že chci mít "da bestovní blogííííííííísek na celym internetu", ale za účelem vyjádření vlastního názoru.
Postupem času se taj snad objeví i nějakej návod až o Linuxu budu vědět něco víc (používám teprv od února).
Upozornění pro čtenáře: je mě 13 roků
Během psaní tajtoho zápisu nebylo zraněný žádný zvíře (snad jen otravnej komár), za zdravotní újmy způsobený mojim provopisem a zasr... slim klávesnicí na segřinym NTB neručim.
Flash 11,0,1,60 - 11-beta-1 x64 - VDPAU vs SW prehravani.
openSUSE 11.2 byl poslední systém, kde byly jen minimální HW problémy na mém počítači. Po rozbití jsem hledal následníka, který by ho nahradil, protože mu hrozila končící podpora.
Jezdíte po silnicích autem, na motocyklu, na kole, na bruslích? Chodíte tam pěšky? Jezdíte na kole po turistických trasách či tam zásadně prošoupáváte jen podrážky bot? A máte pocit, že tam či onam někdo nepatří?
Zdravím, před nedávnem jsem začal psát jakýsi kyberpunkový "seriál", který průběžně publikuji na svém blogu..
Komix Non plus Ultras c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b...
Možná znáte vizuální styl programování prostředí Scratch. Nyní se ho dočkal i legendární výukový programovací jazyk Karel.
Koukám na to a říkám si: „S tímhle mě snad už ani nepustěj do synagogy.“ A to bych teda fakt nechtěl.
Zkoušeli jste v poslední době někdo objednávat něco přes internet ze stránek Bontonlandu? Jak vám to funguje? Poslední dobou s tím mám problém. Proto jsem se chtěl zeptat, jak vám, kteří jste to v poslední době zkoušeli, to funguje, nebo co si o tom myslíte.
Kde jsou ty časy průkopníků na prvních velocipedech, pronikavších na svých dromedárech první nesmělé výpravy po vykotlaných císařských cestách. Vývoj moderních technologií a rozvoj dopravní infrastruktury došel, tak daleko, že chodec je dnes na pěších stezkách ohroženějším druhem, než kriticky ohrožený sysel obecný.
Pokud cestuje občas po Praze hromadnou dopravou a momentálně se vám třeba nevyplatí mít „lítačku“, jistě jste si všimli, že nám od 1.7. jízdné zase poněkud podražilo. Zde je krátký postřeh, jak lze (za určitých konstelací;) jezdit podstatně levněji.
Nedávno jsem něco hledal na webu Mozilly a náhodou narazil na jednu zajímavou stránku. Ten pohled mě posadil na prdel. 18 kritických zranitelností za půl roku! Normální přístup by byl ten program smazat a najít si alternativu, to ale v tomhle případě z nejrůznějších důvodů není možné. A tak jsem začal řešit co s tím.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Ahoj, je tu někdo, kdo studuje na I.LFUK? Potřebuji poradit jestli se do SISu přihlásím i z Ubuntu - zatím nemám login. Na zkoušky a PVP se budeme zapisovat v SISu, tak nechci, aby z mé strany došlo k nějaké chybě. Zatím nám nikdo neřekl, jestli je možné používat i jiný OS. Teda zatím nám toho vůbec moc neřekli
Informace sháním po netu. Nemáme ani rozvrh, nic. Chaos.
Tak nám vyplulo na povrch kolik ročně stálo outsourcované IT na Praze 5 - prý "pouhých" 50 milionů ročně. Ty co by se snad domnívali, že to je normální, bych rád odkázal linkem na můj příspěvek v jedné ze zdejších diskuzí, kde uvádím kolik stálo ročně IT oddělení na úřadě Ostrava-Jih předtím, než se "osvíceným" radním podařilo odtamtud vymýtit linuxové desktopy - trapný jeden milión ročně.
Koukám jako blázen! Co se to s tím NetBeans IDE děje?