abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1966 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    PageRank domény druhej a tretej úrovne

    30.4.2011 23:04 Žumpa | Bedňa | Hmmm | Komentářů: 16, poslední 2. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    S Google PageRankom mám skúsenosti že hodnotí extra domény druhej a tretej úrovne. Napríklad že PR je úplne rozdielny pre page.org a blog.page.org Ja viem že cez web je tu veľa šikovných ľudí, mohli by ste mi to potvrdiť, alebo napísať, ako sa k tomu stavajú ostatné vyhľadávače? Prípadne bude mať rovnaké PR stránka tretej a druhej úrovne (pri rovnakom výpočte PR)?. Pracujem na jednom Open Source projekte, tak by ma zaujímala táto súvislosť, dík za odpovede.

    Přijde opět čas páry?

    30.4.2011 23:04 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 2571× | Komentářů: 88, poslední 4. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Na iDnes se mihla zprávička o studentovi co zabodoval s parní elektrocentrálou. Hm. Pěkné, ale mě spíš přijde podivné, že si dosud nikdo u nás nijak výrazněji nepovšiml potenciálu Stirlingova motoru.


    Natty a Unity

    30.4.2011 22:01 "Skládat papír" | vogo | Linux | Přečteno: 1431× | Komentářů: 7, poslední 2. 5. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    S novým Ubuntu se roztrhl pytel recenzí screenshotových šílenství a hlavně nadávek na nové rozhraní Unity. Ze všech recenzí a screenshotů mi Unity připadalo lepší než hrůzostrašný prostorem plýtvajcí Gnome-Shell. I téma GTK vypadá v novém Ubuntu mnohem hezčí - úspornější. No prostě mě lákalo Ubuntu k instalaci a vyzkoušet co je na něm špatné a co naopak dobré.


    Greylisting - stop nevyžiadanej pošte

    30.4.2011 14:48 asfalatum | asfethan | Opensource | Přečteno: 2813× | Komentářů: 181, poslední 12. 5. 2011 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    V poslednej dobe sa neúmerne navýšilo množstvo nevyžiadanej pošty v mojich schránkach. Tieto návaly SPAMu som dokázal ignorovať celý týždeň. Potom mi došli nervy a rozhodol som sa situáciu riešiť. Zvolil som greylisting ako formu boja proti nevyžiadanej pošte.


    Co s nevyužitým železem?

    30.4.2011 14:25 Zápisník | poky74 | Linux | Přečteno: 1517× | Komentářů: 24, poslední 12. 7. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Dobré odpoledne vinšuju...


    Život je nejistá záležitost

    30.4.2011 10:50 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1043× | Komentářů: 98, poslední 3. 5. 2011 | Hodnocení: 40 % (10 hlasů)

    Tak jsem se setkal se svou nejstarší dcerou včera. Dorazila z Londýna na pár dní. Nebylo to dlouhé setkání, ale příjemné. Bohužel byl pátek a měl jsem toho za celý týden až až. Jako ostatně skoro každý pátek. Ale chtěl jsem ji vidět. Rita mě vyzvedla u blázince, a jeli jsme ke Katce, kde jsme se všichni setkali. Ještě předtím jsme se stavili s Ritou v Tescu, kde jsem si koupil tenisky abych mohl pilně šlapat na orbitracku. Bosý to není ono, i když si nohy postupně zvykají.


    Dům 4

    30.4.2011 10:45 HW | houska | Přečteno: 1892× | Komentářů: 32, poslední 4. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Další zápisek ze stavby domku ... a co že se tedy stalo v dubnu?


    30.4.2011 00:25 | kralyk z abclinuxu | x | Anketa | Komentářů: 17, poslední 2. 5. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)


    29.4.2011 22:21 | kralyk z abclinuxu | x | Výběrový blog | Komentářů: 10, poslední 1. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)


    Jak se nezbláznit úplně

    29.4.2011 21:24 bzuk | Dag | Přečteno: 4855× | Komentářů: 359, poslední 5. 5. 2011 | Hodnocení: 94 % (18 hlasů)

    Ten dělá to a ten zase ono. Já pracuji s lidmi, které jejich postižení vede k agresivitě. K agresivitě vede často i jen nižší IQ. Nebo intoxikace či absťák. A takové prostředí unaví.


     

    28.4.2011 22:44 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 65, poslední 2. 5. 2011 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Svoboda v mapách =>mapy na webu

    28.4.2011 14:05 JaNejsemOdsut | multi | linux | Přečteno: 2200× | Komentářů: 55, poslední 9. 5. 2011 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)

    Svobodný přístup triumfuje i v mapách a tak kvalita OpenStreetMap se rychle a natolik zlepšila, že už převálcují nejen mapy googlu ale i od seznamu.

    Přijďte na Ubuntu Party v Ostravě

    28.4.2011 11:23 Plastique | Vlastimil Ott | Liberix | Přečteno: 1216× | Komentářů: 7, poslední 29. 4. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Liberix a česká komunita Ubuntu vás zvou na setkání Ubuntu Natty Release Party, které se koná 7. května v Ostravě-Porubě. Sjedou se příznivci svobodného softwaru, aby společně oslavili dubnové vydání linuxové distribuce Ubuntu 11.04 a připojili se tak k podobným akcím v ostatních městech světa.


    Co je tvoje to je moje

    28.4.2011 08:12 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Přečteno: 1807× | Komentářů: 55, poslední 23. 8. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Mé myšlenky v souvislosti s ČNO2 postrčil včera vyslechnutý rozhovor v tramvaji, bylo to ve smyslu "jsi v Čechách, vítám tě tu, ukradli mi krám, s tim nic nenaděláš".


     

    27.4.2011 20:55 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 11, poslední 3. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Jak to bude s VDSL od O2?

    27.4.2011 20:06 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 3459× | Komentářů: 55, poslední 6. 5. 2011 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    To by mě zajímalo, jak to dopadne s VDSL v podání O2.


    Nemám rád slovo cloud

    27.4.2011 15:04 PhaX_blog | phax7 | Komentářů: 42, poslední 30. 4. 2011 | Hodnocení: 93 % (14 hlasů)

    Mikrozápisek. Viz ITBIZ: "E-Mail v cloudu slaví 15. narozeniny aneb od freemailu k profesionálním aplikací".

    Za mých mladých let to cloud nebyl. Možná něco nechápu, ale podle mě prostě na serveru mají maily (ať už jsou v databázi nebo prachobyčejném maildiru) a nějaký bastl v PHPku nebo něčem podobném k tomu přistupuje a nám předhodí HTML a to se zobrazuje v prohlížeči. Toť vše. Jo, občas je to okořeněno javascriptem.

    Takové ty Amazony a podobné věci kde si kupuju výkon na přání a má to různé API a tyhle věci; tak prosím, říkejme si tomu třeba cloud, sem tam je třeba nějaké nové slovo.

    Ale - a ať jsem klidně za idiota - nebudu říkat každému debilnímu freemailu cloud.

    A tomu článku na itbizu nerozumím už vůbec.

    Problém s příjezdovou cestou, sousedské vztahy...

    27.4.2011 08:47 o_vsem_moznem | robotics | Ostatní | Přečteno: 7302× | Komentářů: 154, poslední 10. 5. 2011 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Tak k tomu došlu, až to jednou všechno skončí, tak budu možná sedět ve vězení.

    Už je to 25 let…

    26.4.2011 13:39 Expresivní zabručení | Grunt | Expresivní zabručení | Anketa | Komentářů: 32, poslední 27. 4. 2011 | Hodnocení: 30 % (10 hlasů)

    Dnes je to přesně jedna čtvrtina století. Co se podle vás od těch dob změnilo?

    A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci

    25.4.2011 23:30 dentoob | PaulosV | Gentoo | Výběrový blog | Přečteno: 2043× | Komentářů: 32, poslední 30. 4. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Tak a jsem zpátky u Gentoo :-) To moje předchozí nadšení z Archu se ukázalo jako velice předčasné, neboť jsem poznal, co to znamená kompilace ze zdrojáku s pomocí AUR. Když jsem si totiž chtěl nějaký SW rozšířit o nějakou funkci, jež nebyla příliš standardní, nastaly tuny a tuny nepříjemností, ale které přesně, na to jsem už za ten půlrok zapomněl... :-)


    Radosti a starosti s Debianem Wheezy

    25.4.2011 21:00 Mig_Alley | Migi | Linux | Přečteno: 2245× | Komentářů: 6, poslední 27. 4. 2011 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Jelikož máme doma dva notebooky, které jsou podporované až od jádra 2.6.35, velmi jsem se těšil, až se dostane novější kernel do repozitářů Debianu Testing Wheezy. Jak jsem upozorňoval ve zprávičce, stalo se tak nedávno.


    CH vs. GJC

    25.4.2011 16:29 Onééé 2 | kotrcka | Přečteno: 1348× | Komentářů: 14, poslední 27. 4. 2011 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Hahá, tajuplný názov, ktorý Vás prinúti kliknúť :-)

    Dell PowerEdge 600SC a pár postřehů

    24.4.2011 20:18 unstable | MMMMMMMMM | Přečteno: 1806× | Komentářů: 41, poslední 27. 4. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Stal jsem se hrdým majitelem tohoto postaršího serveru Dell PowerEdge 600SC. :-) V počátcích jsem se setkal s menšími problémy a rád bych se podělil, pokud někdo tento server plánuje někde z bazaru koupit.

    Přehled novinek za 15. a 16. týden

    24.4.2011 19:33 snehulak | scitac | Výběrový blog | Přečteno: 1491× | Komentářů: 62, poslední 30. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Přehled novinek je psán podobným stylem jako „Distribuční novinky", které na abc dříve vycházely. Navíc je přidána v nenápadné podobě rubrika humor. Novinky zachycují stav do soboty. Dnes už máme neděli večer, čili nadešel nejvyšší čas článek publikovat. Takže ho dávám do blogu.


    Jo doma je doma

    23.4.2011 21:14 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1138× | Komentářů: 29, poslední 28. 4. 2011 | Hodnocení: 25 % (12 hlasů)

    Tak jsme si s Ritou udělali výlet do Děčína a potom do Velké Veleně, což je sice honosný název, ale vesnice malá. V kopcích Českého středohoří, kde má sestra chalupu. Sestra tam v posledních letech žije přes léto a je tam skutečně krásně. Ať už se jede od Ploučnice z Malé Veleně, nebo z druhé strany od Boletic, přes Hartu. Jinak Lesná, ale místní neřeknou jinak než Harta.


    Detekce podvržené MAC adresy

    23.4.2011 20:38 Frostyho_blog | FrostyX | Přečteno: 2493× | Komentářů: 28, poslední 27. 4. 2011 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    V mém okolí se pohybuje několik lidí, kteří zkouší MITM (Man In The Middle) útok ARP spoofing. Byl bych celkem nerad, kdyby někdo například logoval mou činnost na síti a proto bych se rád bránil.


    Móda 3D dorazila do knižního světa

    23.4.2011 19:17 variace | Ladicek | na (pseudo)renesanční téma | Přečteno: 1823× | Komentářů: 1, poslední 23. 4. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Cestou na LinuxExpo – tedy po novu Open Source Conference, aby generálním partnerem mohl být Microsoft – jsem zahlédl v metru plakát s nejasně známým nápisem Boletus arcanus a jasně známým druhým nápisem Miloš Urban. Takže ono už to vyšlo!


    Portal 2 je úžasnej

    22.4.2011 15:41 Blog... | David Watzke | Novinky | Anketa | Přečteno: 3202× | Komentářů: 37, poslední 28. 4. 2011 | Hodnocení: 70 % (10 hlasů)

    Are you still there? Před pár dny vyšel Portal 2!


    Klávesnicoví gurmáni?

    22.4.2011 14:30 Martinův stánek | Martin Böhm | Komentářů: 155, poslední 27. 4. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Sehnat v ČR kvalitní (mechanickou, ergonomickou) klávesnici je drahé a nesnadné. Propagovat slušné klávesnice je ještě těžší. Docela by mne zajímalo, jestli tu mezi námi chodí také další milovníci klávesnic.

    Důvod, proč se ptám, je snadný: rád bych si vyzkoušel jiné kvalitní klávesnice dříve, než bych za ně musel platit (nejméně) stovky dolarů. A také bych si o klaviaturách rád pokecal, i když na to stačí mezinárodní internet. :o)

    Pokud máte nějakou hezkou příhodu o své klávesnici nebo lásce k nim, šup s ní do komentářů! A já se poroučím a jdu se miliskovat se svou G80-3000 s modrými Cherry spínači.

    Pár odkazů pro ty, kdo by si rádi o mechanických spínačích a klávesnicích obecně rádi něco načetli:


    Anketa: Ubuntu Unity, Gnome-Shell nebo Gubuntu?

    21.4.2011 23:02 novomente | novomente | Linux | Anketa | Komentářů: 34, poslední 26. 4. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Tento měsíc vyjde nové Ubuntu 11.04 "Natty Narwhal". V základní instalaci bude Unity a pokud nemáte grafickou akceleraci, tak GNOME 2. GNOME-Shell nejspíš bude k dispozici po nainstalování z repozitáře balíků, ale slyšel jsem, že i to je ještě otázka (má to nějaký bugs nebo co). A mě by zajímalo, čemu byste radši dali přednost z následujících možností:


    Neznám nic lepšího

    21.4.2011 01:14 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1498× | Komentářů: 21, poslední 2. 5. 2011 | Hodnocení: 35 % (17 hlasů)

    Real porazil Barcelonu, získal pohár a jsem nadšený. Pokud španělský fotbal, tak od dětství mé srdce tlouklo pro Real. Jinak, jak sleduji obecné znechucení poměry, které mnozí přičítají kapitalismu. Obávám se že moje znechucení je sice z politických poměrů, poměrně velké, jenže kapitalismus a společenské mravy nejsou totéž.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.