abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Jak se migrovalo AbcLinuxu a spol.

    10.5.2011 12:14 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | AbcLinuxu | Výběrový blog | Přečteno: 3045× | Komentářů: 22, poslední 11. 5. 2011 | Hodnocení: 93 % (14 hlasů)

    Zhruba před měsícem naběhlo AbcLinuxu poprvé z nového serveru. Popíšu vám, jak celý proces probíhal.


    Končí Skype pro Linux?

    10.5.2011 10:03 Denicek_programatora | filbar | ostatní | Přečteno: 2894× | Komentářů: 84, poslední 5. 6. 2011 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Jestli je pravda to co dneska píšou na novinkách, že Microsoft kupuje Skype, tak to asi vypadá, že Skype v Linuxu asi velmi brzo skončí.


    Ceska televize pohrbila online vysilani

    8.5.2011 17:12 status_quo | LukynZ | internet | Přečteno: 5170× | Komentářů: 132, poslední 17. 5. 2012 | Hodnocení: 38 % (24 hlasů)

    Tak jsem si chtel pustit hokej na pc. Strategicka to chyba. Zajedu na web ceske televize, dam ivysilani a koukam, odkaz na starou verzi neexistuje. Hmm. Jdu teda zkoumat, co je ta nova zac, a hlavne si pustit hokej. Po chvili patrani a googlovani zjistuju, ze bez flashe to proste nepujde. Ne. V roce 2011 udelala CT pokrok k "flash only" prehravani.Ve stare verzi si mohl clovek prehravat pres mplayer, v nove to proste nejde.

    Neděle dopoledne

    8.5.2011 11:47 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1225× | Komentářů: 63, poslední 12. 5. 2011 | Hodnocení: 25 % (8 hlasů)

    Je nedělní dopoledne, jen tak se poflakuji, což já rád.Mám rád ticho nedělních rán, a když Pavel Bobek zpíval „Nedělní ráno,” zpíval jsem s ním, protože mi ta písnička zněla z duše. Jen tak se poflakovat, jen tak zpívat a necítit pocit viny, co všechno jsem mohl udělat.


    Čajovny a kavárny, aneb mapy.cz ví nejlépe, kam chcete jít.

    7.5.2011 13:38 Vejšplechty | Petr Tomášek | Web | Přečteno: 2567× | Komentářů: 70, poslední 14. 5. 2011 | Hodnocení: 7 % (14 hlasů)

    Postřeh: www.mapy.cz jsou chytřejší, než jejich uživatelé. Pokud zadáme do „najdi v okolí“ slovo „čajovna“, pak mapy.cz hnedle ví, že čaj je zdraví nebezpečný a navíc se v čajovnách rád shromažďuje anarchistický a jiný takzvaně alternativní póvl. Takže pochopitelně vám nabídne nejbližší kavárnu, nebo ovocný bar. Díky, o velký Lukačoviči, že nás chráníte před tímto zlem! (Ilustrační skrínšot níže.)


    x

    6.5.2011 21:50 _ | ________________ | x | Komentářů: 165, poslední 11. 5. 2011 | Hodnocení: 8 % (13 hlasů)

    x

    Reakce z kanceláře europoslankyně Zuzany Roithové

    6.5.2011 18:14 Kacířské myšlenky | Luk | Politika | Přečteno: 1857× | Komentářů: 25, poslední 16. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (16 hlasů)

    Na nedávný blogpost Lákavé, ale... mi přišla reakce od Jiřího Jirsy z kanceláře evropské poslankyně Zuzany Roithové. Stejný text se objevil i v diskusi. Uvádím ho zde v plném znění.


    Multishare pod Linuxem

    6.5.2011 03:00 nejsem | nejsem | skripty | Přečteno: 2300× | Komentářů: 37, poslední 10. 5. 2011 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Jednoho nemileho vecera jsem se dozvedel, ze mi vyprsela platnost mych uctu na Rapidu i Hotfile. Ne, ze bych byl nejakym zarputilym stahovacem, ale na filmy a serialy se zpravidla podivam radeji nekdy v klidu na pocitaci bez dabingu, nez v case, ktery mi urci kterakoliv TV stanice. Premyslel jsem tedy, jak svuj problem vyresit a nakonec jsem si reseni musel napsat.


    EU chce zakázat pěstování heřmánku, dobromyslu aj. bylin?

    5.5.2011 23:38 Max_Devaine | Max | plky | Přečteno: 3676× | Komentářů: 43, poslední 12. 5. 2011 | Hodnocení: 67 % (12 hlasů)

    Tak něco v tomto znění ke mně dorazilo. Pokud jsem to dobře pochopil, tak se nakonec jedná o brutální byrokracii, která sejme malé producenty potravin.

    Nadešel čas změnit lokál(?)

    5.5.2011 22:10 "Skládat papír" | vogo | Linux | Přečteno: 2126× | Komentářů: 24, poslední 7. 5. 2011 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)

    Kvůli frustraci ze stavu desktopových prostředí jsem před týdnem nainstaloval Ubuntu s Unity, hlavně ze zvědavosti jak vlastně funguje nejoblíbenější distribuce.


    Televize 8

    5.5.2011 20:23 pb | petr_p | Přečteno: 2807× | Komentářů: 32, poslední 11. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Zveřejnil jsem další verzi skriptu na přehrávání internetových televizních proudů – televizi 8.


    Trochu o ideálu

    5.5.2011 12:55 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1317× | Komentářů: 65, poslední 10. 5. 2011 | Hodnocení: 50 % (12 hlasů)

    Objednal jsem si u jedné firmy výměnu okna. Toužím po plastovém, abych měl lepší tepelnou izolaci a stejná firma jako mi zasklívala balkon, mi nabídla tuto službu. Přišel mě už známý gentleman, změřil okno, napsal objednávku a zeptal se zda budu tu stoprocentní zálohu 12 500 Kč, co bude stát výroba a montáž okna platit hotově, nebo převodem. Pobavil mě. Vysvětlil jsem mu, že zásadně stoprocentní zálohy nedávám a že jestli nějakou, tak maximálně do padesáti procent. Odešel s tím, že se mi ozve jeho šéf a domluví se mnou podrobnosti o platbě.


    Ubuntu s Unity je fajn

    5.5.2011 10:39 alblog | alblaho | Ani zbla | Přečteno: 2036× | Komentářů: 13, poslední 7. 5. 2011 | Hodnocení: 64 % (11 hlasů)

    Nainstaloval jsem si aktuální Ubuntu, abych konečně okusil reinkarnaci Unity.

    Bufferbloat

    5.5.2011 10:36 Vejšplechty | Petr Tomášek | Linux | Anketa | Přečteno: 1519× | Komentářů: 16, poslední 8. 5. 2011 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Krátce: narazil jsem na zajímavou iniciatu Jima Gettyse, jejímž cílem je „bojovat“ proti tomu, co nazývá jako „Bufferbloat“.


    Jak mi Fluxbox zachránil kůži

    5.5.2011 10:00 FluxBlog | pushkin | Fluxbox | Přečteno: 1869× | Komentářů: 20, poslední 6. 5. 2011 | Hodnocení: 83 % (12 hlasů)

    Psal se rok 2006 a tehdy ještě velmi nedokonalá KDE 3 mne donutily k přechodu na Fluxbox, po kterém jsem i pojmenoval tento blog. S vydáním KDE 3.5.x jsem ale přešel na KDE, na kterých jsem vydržel až do tohoto týdne - jejich úlohu opět převzal Fluxbox. Proč k tomu ale došlo?


    zase ta amerika !!!

    4.5.2011 08:15 Perdido_Street_Station | pic | ostatní | Komentářů: 32, poslední 5. 5. 2011 | Hodnocení: 30 % (10 hlasů)

    jak je to možné?

    amerika blokuje odkup našich L 159 !!! - co si to ta amerika dovoluje???

    omlouvám se za mikroblog, ale ve světle zdejších diskuzí mě první možné vysvětlení dost pobavilo :-)

     

    při tom je to náš klasickej bordel a korupce až na půdu, ale může za to amerika :-)


    Cloud

    4.5.2011 01:40 veritas | Veritas | Přečteno: 1630× | Komentářů: 39, poslední 6. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Na začátek bych rád uvedl, že vše, co je zde napsané, je můj způsob, jak to vidím a používám.


    Nová silniční vyhláška

    3.5.2011 21:09 gtz | gtz | ostatni | Přečteno: 12652× | Komentářů: 196, poslední 10. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Tak jsem dnes asi omylem sledoval co se bude dít při schvalování nových předpisů a hle nové nemyslitelné věci jsou tu.

    AMD E-350 ... soukrome prvni dojmy

    3.5.2011 13:19 Mti | Mti. | Přečteno: 3651× | Komentářů: 74, poslední 18. 6. 2012 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Po delsim rozhodovani jsem poridil na pokusy ASUS E35M1-M Pro. Pokud to nekomu pomuze v rozhodovani, sepisuji "prvni" (vesmes pozitivni) dojmy.

    Óda na dnešní den

    3.5.2011 11:58 andreho_blog | Andre | Komentářů: 21, poslední 7. 5. 2011 | Hodnocení: 89 % (19 hlasů)

     

    Trocha ódy pro dbešní den


    Trochu o jídle

    3.5.2011 10:23 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1070× | Komentářů: 32, poslední 7. 5. 2011 | Hodnocení: 33 % (9 hlasů)

    Tak jsem si začal hledat na internetu, své oblíbené produkty, jako jsou různé kaše, obiloviny atd. Vzpoměl jsem si na za kolathovu snídani, kterou jsem kdysi objevil v knize „Cvičíme Jógu„ od Andre Van Lysebetha, pak jsem si prošel trochu internet, podíval se, co kde mají. Začalo mi chutnat a opravdu po týdnu, kdy pomalu hubnu, a cítím jak se mi skutečně ulevilo od té zátěže, kterou mi způsob stravování za poslední dva roky přinesl. Dost dlouho jsem omezoval červené maso, skoro vůbec nejedl uzeniny, až v poslední době jsem se přestal omezovat, jako bych zapomněl na všechny své zkušenosti.

    XXX

    2.5.2011 22:58 rhrtshrth | xxxxxxxxxxx | CAD | Komentářů: 209, poslední 11. 5. 2011 | Hodnocení: 45 % (20 hlasů)

    xxx

    Jak to dopadlo s upgradem ADSL

    2.5.2011 21:00 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 1957× | Komentářů: 27, poslední 7. 5. 2011 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    Blbě, jak jinak, co taky od O2 čekat.


    Klientské centrum UPC - potvrzení přijetí požadavku

    2.5.2011 20:49 BLB | =^..^= AmigaPower® | (snad) smysluplné | Přečteno: 33643× | Komentářů: 19, poslední 3. 8. 2021 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)

    Vážená paní, Vážený pane,

    potvrzujeme přijetí Vašeho požadavku.

    Podvod se smrtí Usámy bin Ladina

    2.5.2011 11:41 ZLO | zlo | informace | Komentářů: 143, poslední 5. 5. 2011 | Hodnocení: 38 % (21 hlasů)

    Světová média nás bombardují informacemi o smrti Usámy bin Ladina. Posuďte sami co je na tom pravdy!

    http://www.zlo.cz/osama.jpg

    Co všechno si necháme ještě líbit?

    První dojmy z GNOME3

    2.5.2011 00:30 stepo_blog | stepo | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2786× | Komentářů: 27, poslední 19. 5. 2011 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    Po té, co se mi dnes na RSS čtečce na telefonu objevila zpráva z archlinux.org s titulkem "GNOME3 in [extra]", neváhal jsem ani minutu

    Dopis BSA

    1.5.2011 19:31 xhombre | xhombre | Komentářů: 28, poslední 3. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (26 hlasů)

    Tak jsem dnes sledoval zprávy na tv Prima a příjemně mě tam překvapili.

    Jako jednu ze zpráv tam uvedli i informaci o dopisech zasílaných organizací BSA. Tak nějak jsem čekal mediální masáž podporující BSA. Ale to jsem se šeredně spletl. Celou akci tam solidně strhali. Z BSA udělali bandu pitomců, která dopisem jen podporuje svůj bussines, tváří se jako oficiální zástupce výrobců softwaru s nějakou právní pravomocí a ve skutečnosti je to jen banda lhářů. Nejlepší na tom je, že výše zmíněné jim při telefonickém rozhovoru potvrdil i operátor linky BSA.

    Také máte jako já pocit, že se konečně začíná něco měnit a i veřejná média začnou o BSA a spol. korektně informovat?

    Výzva na obranu kopírování

    1.5.2011 16:10 Xeeleeho diagnóza | Xeelee | Piráti | Přečteno: 2088× | Komentářů: 132, poslední 4. 5. 2011 | Hodnocení: 93 % (15 hlasů)

    Ministerstvo kultury se před rokem pokusilo protlačit novelu kopírovacího zákona (jemuž jaksi ze zvyku říká autorský zákon, ačkoliv s autory má pramálo společného). Převážnou část novely napsali kolektivní správci OSA, Dilia, Intergram, OOA-S a Gestor. Tato novela byla následně uživateli Internetu, odbornou veřejností a hlavně knihovnami razantně odmítnuta.

    Dotaz - Alternativa k Adobe Flash Media Serveru

    1.5.2011 13:30 kecy | MaFy | Moje kecy | Komentářů: 9, poslední 3. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Ahoj všem,
    máte někdo zkušenost s nějakou alternativou k Adobe Flash Media Serveru?
    Předem děkuji za všechny reakce..

    MaFy

    Openmobility 2011: Call for Papers, last call

    1.5.2011 13:06 rezza | Rezza | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1014× | Komentářů: 7, poslední 1. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Letošní Openmobility se blíží a s tím i konec Call for Papers - který je, hádejte, dnes! Pokud se bavíte vývojem open software a hardware v oblasti mobilních systémů a rádi se podělíte i se zbytkem světa, jste vítáni. Během týdne chcem dořešit finální program. A pokud Vás jen téma zajímá, tak 18. 6. na FI MUNI v Brně.


    Mundikat Show, Rijnhal Arnhem (NL)

    1.5.2011 00:17 BLB | =^..^= AmigaPower® | ...ze světa vyjímečných | Přečteno: 998× | Komentářů: 37, poslední 2. 5. 2011 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Zdravim všechny přítomné komouše, Mr. Jílka s Mr. Smolíkem, Mrs. Miladu, Ritu i moje sluníčko Marcelku ;-) vrátil jsem se z výstvy v Nizozemsku, jsem nabitej pozitivní energií, tak se na Vás vrhám...

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.