abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Spravedlnost, nespravedlnost

    14.4.2010 23:59 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 2020× | Komentářů: 137, poslední 17. 4. 2010 | Hodnocení: 54 % (13 hlasů)

    Probíral jsem se včera filmy na DVD v různých prodejnách. Nakonec jsem si koupil asi dvacet let starý film s Belmondem „Samotář” samozřejmě jak jsem nedávno psal, na všech těch obalech prohlížených filmů, stejně jako na záložkách knih, bylo ujištění, že pokud si ten film koupím, rozhodně neprohloupím a málem tam chybělo tvrzení, že ještě mí pravnuci, až tu dávno nebudu mi budou vděční. Nevyvracím jim to, nemám jim za zlé, že mi chtějí prodat a přitom se mě pokusit přesvědčit o nadprůměrné kvalitě. Nemám jim tohle za zlé, protože na rozdíl od „Nové kulturní fronty České republiky„ se mě pokoušejí jen přesvědčit, abych vyndal peníze z kasy zaplatil u pokladny a odnesl si ono veledílo domů. Poctivý obchod. Nová kulturní fronta mě přesvědčuje, že mám povinnost dát peníze na umění.


    A

    14.4.2010 23:34 Offtopic | tmr | Komentářů: 37, poslední 17. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    A

    GNU/FDL německo-český slovník?

    14.4.2010 19:28 muj_blog | Begleiter | Ostatní | Výběrový blog | Přečteno: 2802× | Komentářů: 24, poslední 18. 5. 2015 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Mnoho z vás určitě zná projekt GNU/FDL Anglicko-Český slovník. Je výborný a sám ho denodenně používám. Problém nastane, když marně hledáte GNU/FDL německo-český slovník! Chtěl bych si přečíst nějakou knížku v originále (tady v němčině), ale listovat klasickým neelektronickým slovníkem mi přijde dost blbý.


    Miniaplikace IV - Unico

    14.4.2010 18:44 PhaX_blog | phax7 | Přečteno: 1020× | Komentářů: 2, poslední 16. 4. 2010 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Konečně jsem nahodil (thx rails guru kámošovi) systém na obsahy pro miniaplikace, budu rád když si stáhnete plasmoid/screenlet a vyzkoušíte...


    openSUSE 11.3 majlstoun 5

    14.4.2010 18:16 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Přečteno: 1034× | Komentářů: 11, poslední 19. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Dnes nám vybehla ďalšia testovacia verzia openSUSE 11.3.


    Optimisté k uzoufání

    13.4.2010 23:48 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 2308× | Komentářů: 54, poslední 17. 4. 2010 | Hodnocení: 67 % (18 hlasů)

    Pustil jsem si v noci pořad „Rodina a já” o střídavé porozvodové péči o děti s dr. Klimešem. Klimeše si rád čtu a rád ho poslouchám, protože ho považuji za chytrého chlapa, který ví o čem mluví, a co se výchovy dětí týče a rodiny, mám v mnohem na věc stejný názor. Nijak mě v té debatě nepřekvapilo, že Klimeš nijak zvlášť, vlastně skoro vůbec, tento „moderní způsob” péče o děti nepodpořil. Znám několik případů a ve všech se objevují podobné problémy.

    13.4.2010 20:04 | kralyk z abclinuxu | x | Výběrový blog | Komentářů: 53, poslední 15. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)


    Malá pomoc s Javou

    13.4.2010 19:03 Saljack | Saljack | Linux a další věci co má společného s IT | Přečteno: 1952× | Komentářů: 76, poslední 18. 4. 2010 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Tak dělám do školy pexeso v Javě. Je to vlastně moje první "hra" a jsem z toho celkem vyjukaný. Musím říct, že mi to vůbec nejde a vůbec tomu nerozumím. Celé to dělám za pomocí swingu a awt. Nejdříve jsem si to všechno rozvrhl a pomalu zjišťuji, že asi blbě. Pro kartičky jsem si vytvořil třídu, která dědí od Component, aby se s nimi dobře dělalo a pěkně jsem je mohl naházet do layoutu a to byla asi největší chyba.

    BSOD and LINUX

    13.4.2010 16:08 Starej_pes | Roninn | William Alan alias Jambou | Přečteno: 1636× | Komentářů: 48, poslední 15. 4. 2010 | Hodnocení: 18 % (17 hlasů)

    Pojďte se se mnou pobavit na téma BSOD. Hoďte mě o kousek dál ve vědění podstaty tohoto fenoménu Windows. Proč je tomu tak? Co je příčinou BSOD? Je něco podobného i na Linuxu? Za ty roky používání jsem něco podobného na Linuxu bohužel neviděl.

    Morální dilema (vyřešeno)

    13.4.2010 15:00 Blog... | David Watzke | Zamyšlení | Anketa | Přečteno: 2808× | Komentářů: 142, poslední 21. 4. 2010 | Hodnocení: 94 % (18 hlasů)

    Dneska jsem se dostal do zajímavý situace. Pamatujete si, jak jsem vytvořil stránku, na kterou dávám vypracované maturitní otázky? Byl jsem třídní učitelkou požádán, abych je po maturitě stáhnul z webu.


    Bio život a správné doplňky

    12.4.2010 22:00 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1936× | Komentářů: 71, poslední 16. 4. 2010 | Hodnocení: 50 % (12 hlasů)

    Zprovoznil jsem si po dlouhé době na FreeBSD poštovního klienta Mutt. Pokud někdo neví, co je poštovní klient, jedná se o aplikaci, která posílá a přijímá elektronickou poštu. Zprovoznit něco jako je Mutt abych s tím byl spokojený, chvíli trvá, ale já mám času dost, protože odpočívám. A hraji si. Mutt je příjemná linuxová aplikace, dá se použít i na FreeBSD, má nekonečné množství nastavení. Tohle je výhoda všech unixových systémů open source, že si je znalý člověk může přizpůsobit zcela na míru, není odkázaný na to co dostane jako ve woknech a navíc zadarmo a nekrade. Nekrade, tak jako se krade při používání woken. Nemusí se bát, že ho někdo bude nahánět pro nelegální užívání nakradených programů. Je státní svátek. Pokud se dnes domluvím s Katkou, půjdu navštívit vnuka. Roste pěkně, prý ani moc neřve. Tak uvidím.

    Odměny za nej limerik, relaci 300k a pomoc s XKCD

    12.4.2010 20:10 Robertův bloček | Robert Krátký | Abc | Přečteno: 1959× | Komentářů: 18, poslední 15. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Jako výhru v soutěži o nejlepší limerik jsem slíbil originální tričko XKCD. Autorovi relace s pořadovým číslem 300 000 jsem slíbil e-mailovou adresu @abclinuxu.cz a konečně klukům, kteří vám každý týden dvakrát přinášejí komiks XKCD, jsem neslíbil vůbec nic. A proto jsem jim jako poděkování koupil knihu XKCD: Volume 0.


     

    12.4.2010 17:45 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 74, poslední 16. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Moje počátky (pořádnýho) zálohování (update)

    12.4.2010 17:33 Blog... | David Watzke | Hardware | Přečteno: 2363× | Komentářů: 47, poslední 15. 4. 2010 | Hodnocení: 75 % (12 hlasů)

    V pátek po škole pohodička, pizza s přítelkyní... a rutinní SMS od táty, že mu zas něco nejde na kompu :-D Jakmile se vzdálím z baráku a on si k tomu sedne, nikdy to nedopadne dobře. Tentokrát to bylo o něco vážnější než obvykle. Počítač nereagoval na příkaz reboot a další věci a po tvrdym restartu už ani nenaběhl.


    Nabízím výdělek - MySQL, PHP

    12.4.2010 15:30 Martinovo | Martin Reichel | Ostatní | Komentářů: 17, poslední 14. 4. 2010 | Hodnocení: 29 % (7 hlasů)

    Sháním spolehlivého, MySQL a PHP znalého člověka pro drobnou zakázku. Jde o následující situaci: Potřebuji pro zákazníka provést export MySQL databáze s kompletními daty ze starého webhostingu a přesunout databázi na nový webhosting. Druhou částí je potom analýza PHP skriptu a jeho úprava s propojením do databáze. Člověk který ten web kdysi psal již není k dispozici.

    Zájemci ať se mi ozvou na email, sdělím podrobnosti a dohodneme případnou cenu.

    Báseň pro paní Marcelu

    12.4.2010 00:45 BLB | =^..^= AmigaPower® | Jílkoviny | Anketa | Přečteno: 3309× | Komentářů: 176, poslední 15. 4. 2010 | Hodnocení: 87 % (31 hlasů)

    Sorry paní Rito, já sem vás chtěl vopíchat, ale vy vůbec nereagujete na moje klíčový otázky :(
    Původně to mělo bejt pro Kralyka, v jedný z diskusí, ale nakonec se to nějak zvrtlo :/

    Seznámit nebo zemřít

    11.4.2010 23:58 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1609× | Komentářů: 20, poslední 14. 4. 2010 | Hodnocení: 72 % (18 hlasů)

    Byl jsem zvědavý včera na to, jak Alan nastříhal pořad „Ten kluk se neseznámí.” Jako vždy dobře. Zaznělo tam vše důležité co zaznít mělo. Marcel řekl, že se lidé musí naučit mluvit, cože je pravda, seznámení by neměl být úkol, což je také pravda, ale stále si myslím, že jestli je něco důležité? Tak především si uvědomit, že odmítnutí ne vždy, a v takových případech jen málokdy je o našich kvalitách, ale spíš o potřebách toho druhého.

    Autorský zákon vs stahování

    11.4.2010 23:20 Expresivní zabručení | Grunt | Expresivní zabručení | Přečteno: 4379× | Komentářů: 28, poslední 18. 4. 2010 | Hodnocení: 38 % (16 hlasů)

    Řeší se to tady téměř neustále. Od dob co udělal portál lŽivě.cz tzv. právnický rozbor Autorského zákona s výsledkem Sdílet ne, stahovat ano (upřesněno jakýmisi chytrolíny o díla zveřejněná) se tady donekonečna v duchu hesla tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou papouškuje, že sdílet (třeba pomocí BitTorrentu) díla sice není příliš v souladu se zákonem, nicméně pouhé stažení pro svou vlastní potřebu (třeba z Rapidu) je právně čisté jako lilie. Nevím, jestli v to ti papoušci i sami vnitřně věří nebo ne, no rád bych upozornil, že i když se to bude papouškovat do aleluja dále, na podobu Autorského zákona to vliv nebude mít žádný a zákon nadále zůstane zákonem. A že neznalost (zákona) v žádném případě neomlouvá.


    Síťování podle Windows

    11.4.2010 13:19 Sick Mind | danaketh | nářky | Přečteno: 2263× | Komentářů: 122, poslední 18. 4. 2010 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    Další nářek nad Windows, tentokrát se ale týká celé historie. Mám totiž pocit, že s každou novou verzí (můžu tomu říkat distribuce?) je práce se sítí o něco pomalejší. Především se to týká samotného připojování k síti.


    Jeep - První jarní bublání

    11.4.2010 10:17 Fedora a další... | Dušan Hokův | Jeep | Přečteno: 1331× | Komentářů: 9, poslední 12. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Tento víkend probíhala v Jizbici pod Blaníkem akce První jarní bublání - asi jeden z největších srazů amerik u nás. Nakonec i když nemám našperkovanou leštěnku, jsem se tam vydal.


    Kompletní odpověd pro Caroline

    11.4.2010 02:26 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1199× | Komentářů: 29, poslední 12. 4. 2010 | Hodnocení: 54 % (13 hlasů)

    Najít správnou odpověď to dá práci a musí být k tomu účelu položeno mnoho otázek a být vysloveno mnoho slov. To by mohla být asi odpověď Caroline, která se v jednom komentáři ptala na důvody pro něž píšu svůj blog. Strávil jsem roky v psychoterapeutických výcvicích, učil jsem se sledovat svoje pocity, svou mysl za pomoci jógových a zenových technik a přesto je spousta odpovědí, na které jsem nedosáhl. Naučil jsem se že je dobré naslouchat druhým lidem a přesto někdy neslyším, protože jsem třeba unavený, nebo se mi jednoduše nechce. A teď se na mě chce abych přišel na to proč píši provokativní blogy? To bude teprve fuška


    Set-top-box s fází na povrchu

    10.4.2010 21:28 Jenda | Jendа | Misc. | Přečteno: 6957× | Komentářů: 116, poslední 22. 3. 2014 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    Na domovní schůzi bylo rozhodnuto o zrušení společné „antény“, do které dodávalo analogový signál UPC. Protože se rodiče dívají na televizi, ale stačí jim to, co je v Praze volně ve vzduchu, vybral jsem jim dva set-top-boxy, konkrétně tento a tento. Připojil jsem je ke stávajícím televizím, naladil, zkusil nahrávání na USB disk a všechno bylo v pohodě. Nadšení ale trvalo pouze do druhého dne, kdy jsem si neoblékl ponožky a rozhodl se USB disk vytáhnout.

    Set-top-box s fází na povrchu, obrázek 1

    Diplomka: průzkum o svobodném softwaru

    10.4.2010 20:49 xkucf03 | xkucf03 | Svobodný software | Komentářů: 36, poslední 11. 4. 2010 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    V současné době píši diplomku na téma „Možnosti využití svobodného a otevřeného softwaru pro podnikání“ a jedním ze zdrojů informací bude i průzkum mezi uživateli (vedle toho dělám ještě průzkum ve firmách formou osobních pohovorů). Věnujte prosím tomuto uživatelskému průzkumu svůj čas a vyplňte ho. Výsledky průzkumu zveřejním spolu s diplomkou po jejím dokončení. Díky.

    Průzkum najdete tady: Svobodný software – průzkum.

    Odkaz můžete poslat i svým známým – čím víc odpovědí, tím líp – a hlavně tam nemusí být jen ajťáci z Ábíčka, potřebuji i odpovědi od „normálních“ lidí. :-)

    Recenze: Cyklistika - průvodce tréninkem

    10.4.2010 17:12 4u | Fuky | Cyklistika | Anketa | Přečteno: 8513× | Komentářů: 19, poslední 17. 4. 2019 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Recenze populárně napsané publikace, která může odpovědět na některé otázky rekreačním cyklistům i amatérským závodníkům.


    Clearlooks v KDE i GNOME

    10.4.2010 17:11 Tartar | Jan Drábek | dokončeno, dohledáno | Výběrový blog | Přečteno: 1707× | Komentářů: 17, poslední 11. 4. 2010 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Po vcelku dlouhé odmlce střídání různých prostředí (Gnome, i3, Xfce) jsem zkusil KDE 4.4 a naznal jsem, že je použitelné. Zmigroval jsem a začal řešit problém integrace některých GTK aplikací do KDE.


    Láska je jen výmluva pro mrdání bez požehnání bohem...

    10.4.2010 15:35 BLB | =^..^= AmigaPower® | Jílkoviny | Přečteno: 4404× | Komentářů: 65, poslední 11. 4. 2010 | Hodnocení: 89 % (27 hlasů)

    Protože už mi taky pomalu stojí jen když on sám chce, rozhodl jsem se i já přiblížit vám, jakej sem to byl borec za mlada a že stejný věci mně furt napadaj. Založil jsem si proto dokonce novou kategorii zápisků...

    Malý manuál pro uživatele Amigapower

    10.4.2010 14:35 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1702× | Komentářů: 38, poslední 14. 4. 2010 | Hodnocení: 68 % (19 hlasů)

    Tento zápisek je na přání Amigapowera. Každý kdo si jej otevře, čte ho na vlastní riziko a každý je odpovědný za své emoce. Stěžovat si může v redakci, na lampárně a případně v presidentské kanceláři. Zabývat se budeme vztahy, respektive možnosti, které se nabízí v oblasti seznamování. Autor zápisku v něm použije výsledky svých vlastních zkušeností při seznamování, terapeutické poznatky plynoucí z dlouholeté praxe a neručí za výsledky. Stejně jako autoři nabízených řešení pro IT v oblasti open source. Použití tedy na vlastní riziko. Se vším, co je zde uvedeno můžete nesouhlasit, popřít, vyvracet.


    O slavnostech

    10.4.2010 09:09 bzuk | Dag | Přečteno: 3355× | Komentářů: 110, poslední 30. 6. 2010 | Hodnocení: 86 % (14 hlasů)

    Jeden můj kamarád pořádá při příležitosti svých narozenin už po více let koncert. Né malej, je to přímo undergroudový festival. Ani snad nechci vědět, kolik na tom prodělá, stejně jako po léta prodělává na svém nakladatelství, kde vydává především cd skupinám, o kterých dobře ví, že nemají naději na prodej. "Když můžeš, tak musíš", říká. Dělá tím koncertem lidem takový svátek, slavnost, vytváří místo, kde to žije.

    Zabudnuté myšlienky

    10.4.2010 03:36 /blog/babraq | Milan Lajtoš | Přečteno: 1065× | Komentářů: 36, poslední 11. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Občas sa mi stane, že dostanem skvelý nápad alebo sa mi sníval skvelý sen, no kým si to stihnem zapísať, tak myšlienka je fuč. Snažím sa proti tomu bojovať, no potrebujem pomoc.


    Vážne je to zlodějna a podvod

    9.4.2010 23:12 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1373× | Komentářů: 32, poslední 13. 4. 2010 | Hodnocení: 56 % (16 hlasů)

    Kdo hledá najde. Se říká už od dob biblických. Hledal jsem a našel jsem. Napřed tašku, včera v Kotvě na náměstí Republiky, když jsem si po procházce do vsi z Barrandova na Mariánské náměstí ještě předtím odskočil do knihkupectví v Celetné, kde jsem našel velmi zajímavou knížečku jménem „Filokalia.” Soubor textů Východní Církve. Po něčem takovém jsem se pídil už delší dobu. A do třetice všeho dobrého, objevil jsem možnost jak svou starou televizní kartu na PC, s níž jsem byl velmi dlouho a náramně spokojený provozovat i nadále.


    První výstřel

    9.4.2010 20:34 Uživatel | Piškot | Komentářů: 24, poslední 11. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Ahoj, dlouhodobě čtu Abclinuxu, ale jsem poněkud tichý. Nevadilo my to, ale postupem času člověk zjistí, že pokud jen čte a jediné co píše je kód zákonitě zakrní. Začne používat jen holé věty a surové informace což mu pro práci bohatě stačí. Moc jiných důvodů k dlouhým zápisům nemá, pokud tedy odpověď na email není literární počin. Chce to trénink a občas něco i říci. Zvláště když vypije lahev vína.

    Nejjednodušší je kliknout na tlačítko a donutit sám sebe něco vyplodit. Jenže co ? Snad něco vymyslím.

    Zdar


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.