abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Jsme starý (a bude hůř)

    9.4.2010 18:48 Robertův bloček | Robert Krátký | Jen tak | Přečteno: 2422× | Komentářů: 171, poslední 14. 4. 2010 | Hodnocení: 85 % (20 hlasů)

    Polovina ze všech lidí v historii lidského pokolení, kteří se kdy dožili 65 let, je v tuto chvíli naživu. – Aneb jsme starý a bude hůř.


    Textová adventura v Pythonu - Neo Freerunner

    9.4.2010 17:00 Fedora a další... | Dušan Hokův | Linux | Přečteno: 1174× | Komentářů: 9, poslední 11. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Jeden z vývojářů her používající můj engine mi zaslal screenshoty jak zprovoznil engine na linuxovém telefonu Neo Freerunner.


    iPad manie začíná

    9.4.2010 16:49 RoboShim | RoboShim | Ostatni | Přečteno: 1822× | Komentářů: 35, poslední 12. 4. 2010 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Tak už je to tady. Šefík objednal asi 10 kousků iPadu pro zaměstnance, takže vlna povolování Wifi adres těhle iPadů na firewallu už začala (zatím jenom pět, čekám na zbytek).


    Svobodní v bolesti (a nikdo je do nebe nezvedne)

    8.4.2010 23:27 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1615× | Komentářů: 153, poslední 10. 4. 2010 | Hodnocení: 47 % (15 hlasů)

    Prošli jsme několika příběhy a postřehy až k závěru knihy. Není dlouhá a není vyčerpávající. Poušť samoty, po které se někdy v životě, někteří z nás pohybují, není ani příjemná ani vlídná. Většinou nelze dát na rady, a to i dobře míněné ve stylu „Tak už na to nemysli netrap se tím.” To, že trpíme není ani projev slabosti, pouze projev lidství. Emoce nelze nemít.” Rady, kterých se nám dostává nelze použít, stejně tak jako nelze zabránit aby nebylo nějaké počasí. Vznik emocí je právě podobný počasí. Dějí se bez naší vůle a my se jen potřebujeme naučit s nimi žít, nepropadnout jim, nenechat se jimi natolik zahltit, tak abychom byli schopni běžně žít.


    Čerstvá zkušenost s Windows 7

    8.4.2010 21:58 Sick Mind | danaketh | nářky | Přečteno: 3870× | Komentářů: 104, poslední 22. 4. 2010 | Hodnocení: 48 % (25 hlasů)

    Protože jsem línej hledat heslo do admina svýho webu (a sem si heslo pamatuju), tak si postěžuju tady. Linuxáky beztak trochu toho WTF nad Windows potěší. Právě jsem nainstaloval Windows 7.


    Relace číslo 300 000 na AbcLinuxu

    8.4.2010 21:26 Robertův bloček | Robert Krátký | Abc | Přečteno: 2116× | Komentářů: 67, poslední 11. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Nepředpokládám, že by si této maličkosti všímal někdo jiný než já... takže možná právě proto vám přináším úžasnou novinu: Počet relací na webu AbcLinuxu.cz co nevidět překročí číslo 300 000. Neznamená to vůbec nic.


    Smazáno

    8.4.2010 15:42 txt | letec | Přečteno: 2636× | Komentářů: 189, poslední 16. 10. 2010 | Hodnocení: 36 % (11 hlasů)

    Smazáno


    Chlap

    7.4.2010 23:54 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1839× | Komentářů: 142, poslední 9. 4. 2010 | Hodnocení: 72 % (25 hlasů)

    Ve filmu „V pravé poledne,” je scéna, kdy bývala milenka šerifa, říká jeho pomocníkovi, který ji vyhrožuje ztrátou své přízně v případě ohrožení asi toto: „Jsi hezký chlapec Harry a máš pořádně široká ramena. Ale Kane, Kane je chlap.” Vzpomněl jsem si na tuhle větu dnes, když jsem vzpomínal na Jindřicha.


    Jak se dělá telefonní byznys

    7.4.2010 19:34 bloK | rADOn | Přečteno: 1953× | Komentářů: 19, poslední 12. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Rozhodle jsem se pořídit si nějaké příslusenství ke svojí krásné nové N900. Přitom jsem zjistil zajímavě věci o „značkových“ prodejnách Nokie.

    hajma se stěhuje

    7.4.2010 00:11 hajma | hajma | non-linux | Přečteno: 1994× | Komentářů: 80, poslední 9. 4. 2010 | Hodnocení: 62 % (13 hlasů)

    na http://blog.hajma.cz/ . Bylo to tu fajn, ale je na čase zvednout kotvu. Na jednu stranu přijdu o víceméně garantovaných 1000+ přečtení každého výpotku,

    Umění nenadřít se

    6.4.2010 23:52 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 2095× | Komentářů: 280, poslední 11. 4. 2010 | Hodnocení: 46 % (13 hlasů)

    Milada si sice přeje bohatýrské historky, ale já jsem spíš přemýšlel o tom, jak se z bohatého národa pioneeru, kteří osídlili zem a udělali z ní nejmocnější zem světa, stal národ dlužníků, který místo produkce, nakupuje a žije vlastně na dluh s tím, že je natolik bohatý, že si může dovolit dlužit. Může, otázka zní jak dlouho? Pan Pírko v tomto textu popisuje, myslím poměrně přesvědčivě a přesne celou situaci. Stojí za přečtení oba jeho články. Přemýšlím o lidské pýše, kdy se z počestné práce stal vysmívaný fenomén, který je jen dobrý pro negramoty, kteří vykonávají jednoduché práce. Což je zásadní omyl.


    Co Linked.in spojí

    6.4.2010 20:59 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Anketa | Komentářů: 4, poslední 9. 4. 2010 | Hodnocení: 14 % (14 hlasů)

    Jen výjimečně se to stane, že vás někdo osloví. Ajtíci prý jsou všichni na linkedin. Možná mam nechuť k houfování. Nedávno mne jeden oslovil, že je jeden flek volnej. Odkazoval na linkedin. Nemam rád nedokončený záležitosti. Tak snad příště ...


    Druhý den s Gentoo

    6.4.2010 19:32 dentoob | PaulosV | Gentoo | Přečteno: 1322× | Komentářů: 21, poslední 9. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Kdy jste zažili svou první "kernel panic"? Já asi před dvěma týdny, kdy jsem poprvé zkoušel nabootovat čerstvé Gentoo. V tomhle ohledu jsem naprostý Gentoob, takže jsem netušil, co s tím jako tak asi můžu udělat. Okýnka na druhém místě v GRUBu se zaradovala, musel jsem do nich zas. :-D


    Dotaz, který nemůžu dát do poradny - windows...

    6.4.2010 08:28 vecny_windowsar | pozortucnak | Komentářů: 11, poslední 8. 4. 2010 | Hodnocení: 42 % (12 hlasů)

    Existuje pro windows něco, jako je v linuxu networkmanager? Důvod, proč se ptám je zde.

    Jo a nevíte o aplikaci která by mi umožnila kopírovat pomocí prostředního tlačítka myši?

    Díky...

    Darmo mluvit.( z mé historie)

    5.4.2010 23:31 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1629× | Komentářů: 118, poslední 8. 4. 2010 | Hodnocení: 44 % (16 hlasů)

    Solaris jsem nainstaloval, dokonce několikrát. Markéta ten proces pobaveně sledovala a jen měla komentář typu. „Taky neznáš slovo nejde to.” Sice jsem ji vysvětlil, že znám, ale nerad ho používám dokud se nepřesvědčím, že skutečně něco nejde a nejsem schopen onu situaci změnit. Solaris jsem si vybral, protože je obtížný, neznámý a krásný. Dá se objevovat. Linuxovou distribuci celkem bez potíží nainstaluji, nastavím a chodí.


    Co je nového

    5.4.2010 23:16 jarda_bloguje | Jardík | Programování | Přečteno: 1316× | Komentářů: 12, poslední 6. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)


    JIž těch sekt mám dost

    5.4.2010 23:05 gtz | gtz | ostatni | Přečteno: 2555× | Komentářů: 220, poslední 10. 4. 2010 | Hodnocení: 81 % (26 hlasů)

    Včera jsem se opět setkal s jednou sektou
    a již toho opravdu mám dost.

    Darček k meninám

    5.4.2010 22:11 Joseho_blog | jose17 | Komentářů: 22, poslední 8. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Manželky (teda aspoň tá moja) vždy vedia, čím potešia :-)

    První den s Gentoo

    5.4.2010 22:02 dentoob | PaulosV | Gentoo | Přečteno: 1345× | Komentářů: 40, poslední 9. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Myslel jsem si, že instalace Gentoo je záležitostí několika příkazů v konzoli. Vlastně jsem očekával, že bude existovat nějaký návod stylu "krok za krokem" a protože jsem nevěděl, do čeho jdu (a taky o Linuxech skoro nic nevím), tak ten návod vypadal nakonec úplně jinak, než moje původní představy :-)


    Dual Head @ NVidia @ Arch, Jabber a přenos souborů v Kopete

    5.4.2010 19:25 Nicky726 | Nicky726 | Linux | Přečteno: 2063× | Komentářů: 26, poslední 6. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    O dvou monitorech a Jabberu...

    Tak nějak ze života...

    5.4.2010 16:07 BLB | =^..^= AmigaPower® | (snad) smysluplné | Přečteno: 2435× | Komentářů: 73, poslední 6. 4. 2010 | Hodnocení: 96 % (45 hlasů)

    Čtěte, pouze pokud na všechny následující body odpovíte ano.
    1. Jsem svéprávný a je mi více než 18 let.
    2. rozumím tomu, že to, co amigapower píše je převážně recese a jakékoliv narážky nejsou myšleny nijak zle
    3. je mi jasné, že v zápisku padají sprostá slova atd.
    4. jestli jsem playboy Šťopka, tak mám teď 17:30
    5. jestli-že vidím tento zápisek na hlavní stránce, urychleně uvědomím "našeho administratora"
    6. mám penis, případně vagínu

    Midnight Commander (a jemu podobní) a F5 vs. F8

    5.4.2010 10:39 "Skládat papír" | vogo | Ostatní | Anketa | Komentářů: 47, poslední 15. 10. 2012 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Je to zvláštní, ale tyhle klávesy se mi pořád pletou pod prsty.

    Zrovinka jsem si kopíroval soubory na záložní pevný disk, akorát jsem narazil na adresář s elektronickými výpisy z banky. Mačkám F5, tedy alespoň jsem si to myslel a následně bouchám do enteru a šup, adresář je v háji zeleném. No co výpis od poslední zálohy si stáhnu znovu, teď aspoň zkopíruji to co mi zbylo. Přepínám se do druhého panelu, s klidem mačkám F8 a potvrzuji enterem... debil.

    Tenhle bug mě pronásleduje neustále. Takže sahám po google a po chvíli hledání se mi dostává do ruky utilita extundelete. Pomocí ní se ztracený adresář obnovil, uff. Takže extundelete zůstane v arzenálu aplikací pro den blbec. Jen to chce nějak vyřešit to zaměňování F5 a f8...

    Řekl bych, že s tím budou mít problém přeučení leváci, je to první klávesa zleva a první klávesa zprava v prostřední sadě funkčních kláves...


    Novinky v GIMPu

    4.4.2010 21:35 otakar | otula | Vše kolem GNU/Linuxu | Výběrový blog | Přečteno: 3302× | Komentářů: 89, poslední 6. 4. 2010 | Hodnocení: 87 % (15 hlasů)

    Nedávno jsem si povšimnul iritujícího pulsujícího štětce v GIMPu. Nějak jsem se nerozhoupal k tomu, abych tento bug nahlásil a říkal jsem si, že si toho přece musí někdo všimnout…


    Jarní kurs programování pro středoškoláky

    4.4.2010 18:29 Martinův stánek | Martin Böhm | Přečteno: 1874× | Komentářů: 72, poslední 9. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Spolu s ostatními h(r)ochy a děvčaty z Korespondenčního semináře z programování pořádáme každý rok šestidenní soustředění, na které zveme informatiky středoškoláky (a mladší). Tenhle zápisek berte jako pozvánku na skvělou akci od lidí, kteří nemají desetitisíce na bombardovací letákovou kampaň, a tak volí skromnější metody propagace :o)

    Srovnání kompresních nástrojů - UPDATE

    4.4.2010 16:49 Dundee5 | Dundee5 | linux | Výběrový blog | Přečteno: 1758× | Komentářů: 43, poslední 13. 4. 2010 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Nedávno avizovaný přechod Archlinuxu na balíčkování pomocí XZ mě donutil podívat se na zoubek všemožných komprimátorů a trošku je otestovat.


    Konec řeči

    4.4.2010 01:59 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1653× | Komentářů: 213, poslední 8. 4. 2010 | Hodnocení: 59 % (22 hlasů)

    V komentářích k poslední kapitole jsem cítil lehký požadavek abych byl stručný a konkrétní. Abych říkal věci, které jsou jasné. Považuji tenhle požadavek „neztrácet nit a jít k věci” za celkem oprávněný. Bohužel už jsem i v odpovědi na onen komentář řekl. Píši knihu. Kniha není telegram. Oboje slouží k jinému účelu. Mohu tisíckrát říkat. Chcete-li si udržet sebeúctu a vidíte, že vám partner partnerka dělají naschvál, odejděte. Je to jasné, srozumitelné a dokonce uskutečnitelné. Ale neříkám lidem co mají dělat a jak to mají dělat.


    Groovy I.

    4.4.2010 01:45 ze zivota na vsi | dementni.lojzik | Výběrový blog | Přečteno: 2453× | Komentářů: 17, poslední 11. 4. 2010 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    Lehký úvod do Groovy, díl první - úvod do úvodu.

    Thunderbird má rozumný kalednář

    3.4.2010 19:11 "Skládat papír" | vogo | Linux | Přečteno: 1886× | Komentářů: 26, poslední 19. 6. 2010 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Od posledního desktopového zemětřesení jsem používal zase Operu, jak na web tak na mail, ale něco mi chybělo a to hodně - slušný kalendář. Nemusí umět všechno možné i nemožné, stačí, když bude schopen naplánovat událost, připomínat narozeniny a spravovat úkoly a bude provázán s e-mailovým klientem.


    Mikroblog #3

    3.4.2010 18:26 xkucf03 | xkucf03 | Politika | Anketa | Přečteno: 1159× | Komentářů: 15, poslední 5. 4. 2010 | Hodnocení: 70 % (10 hlasů)

    Po delší době zase pár drobností: maily v kopii, poradna a Opencard.


    Nastavení MX záznamů strejdy Gůgla u SubReg.cz

    3.4.2010 09:05 BLB | =^..^= AmigaPower® | nazařaditelné | Přečteno: 3191× | Komentářů: 14, poslední 3. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Ano! Ano! Už v tom zase lítám! :) Někde zas dělám nějakou banální chybu :) - VYŘEŠENO! ;)

    Experiment s KDE 4.4 - vertikálny task manager

    3.4.2010 04:31 experimental | wike | Přečteno: 1489× | Komentářů: 39, poslední 5. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Pri väčšom počte otvorených okien sa mi zdal môj desktop neprehľadný a prepínanie medzi oknami neefektívne. Predstavil som si nejaký koncept, ktorý by mi vyhovoval. Vytvoril som panel, ktorý je vždy viditeľný a obsahuje zoznam otvorených okien.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.