Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Polovina ze všech lidí v historii lidského pokolení, kteří se kdy dožili 65 let, je v tuto chvíli naživu. – Aneb jsme starý a bude hůř.
Jeden z vývojářů her používající můj engine mi zaslal screenshoty jak zprovoznil engine na linuxovém telefonu Neo Freerunner.
Tak už je to tady. Šefík objednal asi 10 kousků iPadu pro zaměstnance, takže vlna povolování Wifi adres těhle iPadů na firewallu už začala (zatím jenom pět, čekám na zbytek).
Prošli jsme několika příběhy a postřehy až k závěru knihy. Není dlouhá a není vyčerpávající. Poušť samoty, po které se někdy v životě, někteří z nás pohybují, není ani příjemná ani vlídná. Většinou nelze dát na rady, a to i dobře míněné ve stylu „Tak už na to nemysli netrap se tím.” To, že trpíme není ani projev slabosti, pouze projev lidství. Emoce nelze nemít.” Rady, kterých se nám dostává nelze použít, stejně tak jako nelze zabránit aby nebylo nějaké počasí. Vznik emocí je právě podobný počasí. Dějí se bez naší vůle a my se jen potřebujeme naučit s nimi žít, nepropadnout jim, nenechat se jimi natolik zahltit, tak abychom byli schopni běžně žít.
Nepředpokládám, že by si této maličkosti všímal někdo jiný než já... takže možná právě proto vám přináším úžasnou novinu: Počet relací na webu AbcLinuxu.cz co nevidět překročí číslo 300 000. Neznamená to vůbec nic.
Ve filmu „V pravé poledne,” je scéna, kdy bývala milenka šerifa, říká jeho pomocníkovi, který ji vyhrožuje ztrátou své přízně v případě ohrožení asi toto: „Jsi hezký chlapec Harry a máš pořádně široká ramena. Ale Kane, Kane je chlap.” Vzpomněl jsem si na tuhle větu dnes, když jsem vzpomínal na Jindřicha.
Milada si sice přeje bohatýrské historky, ale já jsem spíš přemýšlel o tom, jak se z bohatého národa pioneeru, kteří osídlili zem a udělali z ní nejmocnější zem světa, stal národ dlužníků, který místo produkce, nakupuje a žije vlastně na dluh s tím, že je natolik bohatý, že si může dovolit dlužit. Může, otázka zní jak dlouho? Pan Pírko v tomto textu popisuje, myslím poměrně přesvědčivě a přesne celou situaci. Stojí za přečtení oba jeho články. Přemýšlím o lidské pýše, kdy se z počestné práce stal vysmívaný fenomén, který je jen dobrý pro negramoty, kteří vykonávají jednoduché práce. Což je zásadní omyl.
Jen výjimečně se to stane, že vás někdo osloví. Ajtíci prý jsou všichni na linkedin. Možná mam nechuť k houfování. Nedávno mne jeden oslovil, že je jeden flek volnej. Odkazoval na linkedin. Nemam rád nedokončený záležitosti. Tak snad příště ...
Kdy jste zažili svou první "kernel panic"? Já asi před dvěma týdny, kdy jsem poprvé zkoušel nabootovat čerstvé Gentoo. V tomhle ohledu jsem naprostý Gentoob, takže jsem netušil, co s tím jako tak asi můžu udělat. Okýnka na druhém místě v GRUBu se zaradovala, musel jsem do nich zas. 
Solaris jsem nainstaloval, dokonce několikrát. Markéta ten proces pobaveně sledovala a jen měla komentář typu. „Taky neznáš slovo nejde to.” Sice jsem ji vysvětlil, že znám, ale nerad ho používám dokud se nepřesvědčím, že skutečně něco nejde a nejsem schopen onu situaci změnit. Solaris jsem si vybral, protože je obtížný, neznámý a krásný. Dá se objevovat. Linuxovou distribuci celkem bez potíží nainstaluji, nastavím a chodí.
Myslel jsem si, že instalace Gentoo je záležitostí několika příkazů v konzoli. Vlastně jsem očekával, že bude existovat nějaký návod stylu "krok za krokem" a protože jsem nevěděl, do čeho jdu (a taky o Linuxech skoro nic nevím), tak ten návod vypadal nakonec úplně jinak, než moje původní představy 
Je to zvláštní, ale tyhle klávesy se mi pořád pletou pod prsty.
Zrovinka jsem si kopíroval soubory na záložní pevný disk, akorát jsem narazil na adresář s elektronickými výpisy z banky. Mačkám F5, tedy alespoň jsem si to myslel a následně bouchám do enteru a šup, adresář je v háji zeleném. No co výpis od poslední zálohy si stáhnu znovu, teď aspoň zkopíruji to co mi zbylo. Přepínám se do druhého panelu, s klidem mačkám F8 a potvrzuji enterem... debil.
Tenhle bug mě pronásleduje neustále. Takže sahám po google a po chvíli hledání se mi dostává do ruky utilita extundelete. Pomocí ní se ztracený adresář obnovil, uff. Takže extundelete zůstane v arzenálu aplikací pro den blbec. Jen to chce nějak vyřešit to zaměňování F5 a f8...
Řekl bych, že s tím budou mít problém přeučení leváci, je to první klávesa zleva a první klávesa zprava v prostřední sadě funkčních kláves...
Nedávno jsem si povšimnul iritujícího pulsujícího štětce v GIMPu. Nějak jsem se nerozhoupal k tomu, abych tento bug nahlásil a říkal jsem si, že si toho přece musí někdo všimnout…
Nedávno avizovaný přechod Archlinuxu na balíčkování pomocí XZ mě donutil podívat se na zoubek všemožných komprimátorů a trošku je otestovat.
V komentářích k poslední kapitole jsem cítil lehký požadavek abych byl stručný a konkrétní. Abych říkal věci, které jsou jasné. Považuji tenhle požadavek „neztrácet nit a jít k věci” za celkem oprávněný. Bohužel už jsem i v odpovědi na onen komentář řekl. Píši knihu. Kniha není telegram. Oboje slouží k jinému účelu. Mohu tisíckrát říkat. Chcete-li si udržet sebeúctu a vidíte, že vám partner partnerka dělají naschvál, odejděte. Je to jasné, srozumitelné a dokonce uskutečnitelné. Ale neříkám lidem co mají dělat a jak to mají dělat.
Od posledního desktopového zemětřesení jsem používal zase Operu, jak na web tak na mail, ale něco mi chybělo a to hodně - slušný kalendář. Nemusí umět všechno možné i nemožné, stačí, když bude schopen naplánovat událost, připomínat narozeniny a spravovat úkoly a bude provázán s e-mailovým klientem.