abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Na věky opouštějící

    3.4.2010 00:20 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1199× | Komentářů: 22, poslední 3. 4. 2010 | Hodnocení: 71 % (17 hlasů)

    Byla to velmi příjemná atmosféra před skupinou, když Honza vyndal medovník, uzený, kafe, protože se mu narodil syn. Na tom narození jsem měl trochu zásluhu. Nikoliv že bych byl u toho početí, ale přesvědčil jsem, nebo spíš dal jeho ženě informaci o tom, že pokud se s ním rozejde, pak dobře neudělá. Pro sebe. Sice způsob jakým jsem ji tuhle informaci sděloval, se jí příliš nelíbil, ale nakonec si ho vzala a myslím, že dobře udělala.


    Volím náhodně

    2.4.2010 20:34 proc_dalsi_nazev | mirefek | ostatní | Anketa | Přečteno: 1634× | Komentářů: 49, poslední 5. 4. 2010 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    Tak jsem se vzhledem k předvolebnímu období rozhodl také napsat něco o politice. Současný volební systém nedává voličům možnost nějakého čachrování s hlasem. Je možné volit nejvýše jednu stranu, není možné dávat antihlasy, není možné svůj hlas rozdělit pro více stran. Leckdy má ale volič pocity, které do takto definovaných možností napasovatelné nejsou.

    Jak se jmenuje ten film ?

    2.4.2010 17:30 puppylinux | otasomil | Všechno možný | Komentářů: 16, poslední 7. 4. 2013 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Před lety dávali v televizi film o muži, který už jako chlapec měl schopnost silou vůle způsobit různé škody (způsobil požár školy do které asi nerad chodil) druhým a jako dospělý silou vůle shodil dopravní letadlo, sboural katedrálu.

    Dnes už si nevzpomínám jak se tento film jmenoval. Viděl jsem jej někdy v devadesátých letech.

    Nebyl to dokumentární film, ale spíš thriller či možná scifi. Zemi původu nevím vůbec, ale určitě nebyl český, nadabován však byl.

     

     

    Nevěděli byste někdo ? prosím .....


    Staré fotky (z lepších časů)

    2.4.2010 01:42 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 2514× | Komentářů: 39, poslední 5. 4. 2010 | Hodnocení: 65 % (17 hlasů)

    Markéta dorazila v sobotu ráno. Samo sebou nejela ani autobusem, ani ji nikdo nepřivezl, jak slibovala, ale autem. Prý ji je lépe. Neříkal jsem nic. Musel bych mít dlouhou řeč a výsledek by byl stejný. Takže jsem si ji užil, co tu byla. Vypadala spokojeně. Já také byl spokojený. Sice mě trápil Solaris, respektive OpenSolaris, ale takové trápení je spíš zábava. Zvládl jsem nejhorší. Ani jsem přes víkend nevytáhl paty z domova. Nějak jsem neměl potřebu. Celý týden mimo domov, v MHD, takže vždy když se udržím takhle doma, přijde mi svět, po těch dvou dnech v odloučení za dveřmi bytu naprosto vzdálený a nedá se říci, že by ona vzdálenost byla nějak nepříjemná. Kupodivu, to není věkem, ale potřebou jíž mám od dětství, co si tak vzpomínám.


    Šášek, můj Qt 4 program pro hraní šachu

    1.4.2010 23:29 Blog... | David Watzke | Programování | Výběrový blog | Přečteno: 2249× | Komentářů: 19, poslední 6. 4. 2010 | Hodnocení: 88 % (17 hlasů)

    Čau lidi. Koukám, že vymýšlíte pěkný kraviny, abyste se navzájem nachytali. Já nikoho nachytat nechci, ale s kravinou přicházím taky...


    Ubuntu i Android zklamal + troška Nouveau

    1.4.2010 23:18 blog_ | David Heidelberg | Linux | Přečteno: 2875× | Komentářů: 35, poslední 14. 4. 2010 | Hodnocení: 50 % (12 hlasů)

    Už delší dobu přemýšlím o zápisku, v kterém bych shrnul, proč už jsem se na Ubuntu i Android doslova dožral. Dneska už mě to nedalo a pustil jsem se do psaní.



    Hodně špatný apríl

    1.4.2010 17:34 FluxBlog | pushkin | Něco off-topic | Přečteno: 2013× | Komentářů: 18, poslední 2. 4. 2010 | Hodnocení: 83 % (12 hlasů)

    Po sedmi dlouhých letech mne opustil můj věrný přítel a útěcha v dobách nejtěžších, MP3 přehrávač Creative MuVo V200.


    Schizofrenie, boj zdravým selským rozumem proti strachům

    1.4.2010 12:09 muj_blog | Begleiter | Ostatní | Přečteno: 2523× | Komentářů: 57, poslední 23. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (18 hlasů)

    V dnešním zapisku se budu věnovat boji se strachy. A u schizofrenie máte opravdu někdy pocit, že se s nimi roztrhl celý pytel.


    Poslanci si zrušili imunitu

    1.4.2010 00:02 Kacířské myšlenky | Luk | Politika | Přečteno: 1688× | Komentářů: 15, poslední 19. 3. 2020 | Hodnocení: 63 % (27 hlasů)

    Neuvěřitelné se stalo skutkem. Na včerejší mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny sice opět neprošlo několik populistických návrhů (jako již notoricky známé "třinácté důchody"), zato ale poslanci odhlasovali něco, co málokdo čekal. Zrušili si totiž většinu své poslanecké imunity.


    Letní čas mi zničil hodiny

    1.4.2010 00:00 Tomik | Tomáš | Různé | Přečteno: 1748× | Komentářů: 114, poslední 20. 4. 2010 | Hodnocení: 55 % (11 hlasů)

    O škodlivosti či neškodlivosti letního času se vždy s jeho příchodem vždy hojně diskutuje, ale bez pořádných dat se toho moc nedá vymyslet. Já tady mám konkrétní případ, kdy v souvislosti s přechodem na letní čas bylo zničeno zařízení v domácnosti.

    Šlechta si užívala peněz

    31.3.2010 22:00 monkey | Trained.Monkey | Přečteno: 2213× | Komentářů: 91, poslední 3. 4. 2010 | Hodnocení: 50 % (12 hlasů)

    Odkaz na clanek ktery jsem nasel na netu:

    Když byl Václav Havel ze zdravotních důvodů propuštěn z Borů (míním, že to bylo v roce 1983, tedy v roce, kdy jsem byl znovu zatčen a poslán do kriminálu), pracoval jsem u Dopravního podniku Metro a to na stanici Kačerov. Měl jsem krásnou a slušivou uniformu dozorčího v barvě hnědé a abych řekl pravdu, měl jsem s ní u ženských úspěchy. Takhle jednou po práci, míním, že to bylo na jaře, jsem s velkou námahou nakoupil nedostatkové ovoce a šel za Václavem Havlem na internu do nemocnice Pod Petřínem. Prý už mu je po tom zápalu plic lépe a může přijímat návštěvy rodinných příslušníků a přátel. To jsem se dozvěděl od Aničky Šabatové.


    Jak změnit ankety na AbcLinuxu?

    31.3.2010 18:58 Robertův bloček | Robert Krátký | Abc | Anketa | Přečteno: 1944× | Komentářů: 58, poslední 5. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Naše pravidelné ankety na vršku levého sloupce jsou ve stejné podobě už několik let a nedávno jsme uvažovali o tom, jak je pozměnit, aby byly zajímavější, ale zároveň nezabíraly tolik místa.


    Jak se žije se schizofrenií

    31.3.2010 16:27 muj_blog | Begleiter | Ostatní | Přečteno: 4424× | Komentářů: 87, poslední 24. 5. 2014 | Hodnocení: 97 % (35 hlasů)

    Rozhodl jsem se podělit s vámi o zkušenosti, poznaky ohledně schizofrenie. Toto je jakýsi první díl, úvod.


    Literární koutek II. - nová původní povídka od osmnácti let

    31.3.2010 08:06 LuFa | LuFa | Komentářů: 15, poslední 1. 4. 2010 | Hodnocení: 70 % (10 hlasů)

    Ahoj, z prvního literárního koutku mám celek fajn ohlasy a protože jsem nyní o víkendu napsal další povídku, dávám k přečtení.

    Povídka je opět určena starším 18. let. Pokud mi na povídku v komentáři vyjádříte svůj názor, budu rád.

    Povídka Nechodit blízko, nestrkat je dostupná zde:

    Nechodit blízko, nestrkat

    Díky.


    Politika, Dalajláma a já

    31.3.2010 00:19 Annals of Taurelador | Fëannatar | Osobní | Přečteno: 1242× | Komentářů: 43, poslední 4. 4. 2010 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Tak jsem si přečetl blogový zápisek Konzervativci jsou méně inteligentní a část (asi polovinu v době psaní tohohle zápisku) diskuse a musím říct, že mi to nedalo a podíval jsem se na onen politický kompas jak to s tím konzervatismem/liberalismem a pravicovostí/levicovostí vlastně je.

    Zápalkový počítač

    30.3.2010 22:00 /blog/babraq | Milan Lajtoš | Přečteno: 1636× | Komentářů: 10, poslední 31. 3. 2010 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Ako som v poslednom blogposte uviedol, tak sem-tam programujem do školy nejaké veci, ktoré mi príde ľúto zmazať. Možno sa niekomu niekedy zídu a tak ich radšej zverejním. Tentokrát to bude jednoduchý interpreter príkazov "zápalkového počítača".


    Konečné řešení - přechod na Gnome (?)

    30.3.2010 21:18 "Skládat papír" | vogo | Linux | Přečteno: 1832× | Komentářů: 41, poslední 7. 4. 2010 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Tak jsem přešel na Gnome.


    Ubuntu 10.04 - stav ke 30. březnu 2010

    30.3.2010 16:15 Svědek Damdogův | pools | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2901× | Komentářů: 26, poslední 31. 3. 2010 | Hodnocení: 93 % (15 hlasů)

    Letmé nahlédnutí pod pokličku, anebo co nás čeká u nového LTS vydání Ubuntu Lucid Lynx.


    Rito, to je zbytečné

    30.3.2010 00:22 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 2171× | Komentářů: 195, poslední 1. 4. 2010 | Hodnocení: 36 % (39 hlasů)

    Rito, Marcelo, to je zbytečné. Ti gentlemani snad nikdy neměli ženskou. Nikdy je žádná nenaháněla a ani si neumějí představit, co to znamená být naháněný starší ženskou. Co to znamená, poprvé, po druhé po patnácté vysvětlovat někomu, že o něj nestojíš, že máš mladou a z toho důvodu nepotřebuješ starou. Nikdy nezažili jak taková zhrzená ženská dokáže pomlouvat, protože si ji nikdo nevšímá. Nechápou, že odmítnutá ženská, klidně dokáže svý soupeřce, která má leukemii říci, že počká až zdechne aby mohla nastoupit na její místo. Nevědí, že odmítnutá ženská dokáže pomlouvat, že láska je od té ženy jen o penězích. Vůbec si nedokážou představit, že starýho chlapa může milovat mladá žena, krásná a bohatá. Znají jen kliše, starý, bohatý a mladá a chudá. Takže ji Daniela nazývá "Zlatokopkou" co tahá peníze z dědy.

    Rychlý freehosting obrázků pro web

    29.3.2010 23:43 BLB | =^..^= AmigaPower® | nazařaditelné | Přečteno: 1297× | Komentářů: 42, poslední 5. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Tak jsem tu zas. Včera a dneska jsem udělal obrovskej pokrok se stránkou a to jak v základní grafice, tak hlavně v kódu. Zavřel jsem se doma na dva dny s počítačem, lahvovim Staráčem 12 a zásobou špeků, žádná hospoda, žádný kamarádi a šlo to...

    Stereo (alebo ako išlo Mono preč)

    29.3.2010 23:27 kyytaM | kyytaM | Linux | Přečteno: 1427× | Komentářů: 36, poslední 4. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Priznám sa i bez mučenia, že môj vzťah k projektu Mono je výrazne chladnejší ako "vlažný". Nechcem nijako uberať zo schopností vývojárov v pozadí, či z kvalít doteraz nimi napísaného kódu, len sa nedokážem zbaviť mdlého pocitu, že v tom lepšom prípade ide o nepotrebné mrhanie síl tímu šikovných ľudí (jedinci, ktorí by sa zišli na mnohých iných dôležitejších projektoch). Kam môže viesť projekt v tom horšom prípade, už bolo na mnohých miestach rozobraté do hĺbky. I preto ma rozširovanie aplikácií závislých na balíčkoch mono nikdy netešilo, no na druhej strane rastúca úžitková hodnota niektorých takýchto programov bola z používateľského hľadiska len ťažko spochybniteľným argumentom práve v prospech existencie projektu a jeho šírenia v distribúciach.

    Jeep - kytování a drobnosti

    29.3.2010 20:44 Fedora a další... | Dušan Hokův | Jeep | Přečteno: 1407× | Komentářů: 16, poslední 31. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Místa co jsem na podzim vykytoval v nejvíce namáhaných částech trochu popraskala. Takže tomu ještě dávám šanci a zkusím to znovu.


    Zrušeno

    29.3.2010 18:34 Zastudena | AnachronyX | Komentářů: 180, poslední 3. 4. 2010 | Hodnocení: 30 % (10 hlasů)

    Text byl autorem smazán.

    Omlouvám se. Redakcí byl zápis označen jako závadný (viz níže), smazal jsem jej ale z vlastního rozhodnutí. (Účet nejspíš nezruším, asi to nejde.)

    Já jsem já a ty jsi ty

    29.3.2010 14:52 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1635× | Komentářů: 45, poslední 1. 4. 2010 | Hodnocení: 55 % (22 hlasů)

    Lidé se mnohdy v životě dostanou jakoby do smyčky a nemohou z ní ven. Mrskají se , křičí, místo toho aby se pokusili uchopit smyčku rukama a pomalu ji roztáhli a uvolnili. Jednou ze smyček je taková představa, jaký je svět špatný a my víme jak by měl být dobrý a nebo jak je dobrý, ale žijí v něm špatní lidé. V obou případech se jedná a menší schopnost žít v tom světě jaký je.


    Programy první pomoci – disper

    29.3.2010 14:02 naopak | Jiří Poláček | Mohlo by se někomu hodit | Výběrový blog | Přečteno: 1613× | Komentářů: 7, poslední 2. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Mám u počítače dva monitory. Běžně zapínám pouze jeden z nich, když mi však pro práci přestává dostačovat, zapnu i ten druhý, v menu kliknu na jednu položku a rázem mám dvounásobnou pracovní plochu1. Dříve jsem k tomuto účelu používal xrandr, s příchodem grafické karty nVidia (a jejich uzavřených ovladačů) v novém počítači však nastalo zděšení – xrandr přestává být použitelný a mocný nástroj nvidia-setings nelze za tímto účelem volat z příkazového řádku!

    RHEL pro studenty

    29.3.2010 13:10 Denicek_programatora | filbar | Linux | Přečteno: 1639× | Komentářů: 21, poslední 29. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Protože na VŠB, kam chodím máme k dispozici zdarma produkty MS ke studijním účelům, rozhodnul jsem se, že se podívám na internetu jak je to s Enterprise distribucí RedHatu

    Konzervativci jsou méně inteligentní

    29.3.2010 13:10 eXtempore | xkesh | politika | Přečteno: 3379× | Komentářů: 278, poslední 14. 4. 2010 | Hodnocení: 26 % (43 hlasů)

    V jakési americké dlouhodobé studii s 15.000 účastníky vykázali mladí lidé, kteří se označili jako "velmi konzervativní", vesměs podprůměrnou hodnotu IQ (95). Naproti tomu ti, kteří se označili (v americkém pojetí) za "velmi liberální", dosahovali IQ 106. Není divu.

    Jabber status bot

    29.3.2010 12:35 Denicek_programatora | filbar | Programování | Přečteno: 1379× | Komentářů: 7, poslední 30. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Protože si provozuji vlastní Jabber server a chtěl jsem si zobrazovat Jabber status na svých stránkách, tak jsem vytvořil malého Jabber bota, který to umí.

    Jen tak pro informaci

    28.3.2010 13:30 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 2639× | Komentářů: 229, poslední 30. 3. 2010 | Hodnocení: 41 % (29 hlasů)

    Překládám si jádro u FreeBSD 8, protože si potřebuji nastavit na konsoli něco jako framebuffer na Linuxu přesný výraz zní „High Resolution Console” a čtu si komentáře pod blogem kde se uživatel AnacronyX. Jinak Jako Ládík Láník, rozčiluje nad tím, že se dámy ohradily proti jeho útokům. Párkrát v životě jsem potkal pár takových jedinců, co se ptali lidí kolem sebe, cituji pana Láníka:


    <table> problem

    28.3.2010 11:50 BLB | =^..^= AmigaPower® | nazařaditelné | Přečteno: 1228× | Komentářů: 19, poslední 29. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    ...aneb potřeboval bych pomoct rozlousknout jeden takovej problém se slučovánim buněk tabulky v HTML.

    Stručně

    27.3.2010 22:40 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Anketa | Přečteno: 1445× | Komentářů: 9, poslední 28. 4. 2010 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Další várka osobních drobností. EDIT: doplněna anketa.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.