Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Byla to velmi příjemná atmosféra před skupinou, když Honza vyndal medovník, uzený, kafe, protože se mu narodil syn. Na tom narození jsem měl trochu zásluhu. Nikoliv že bych byl u toho početí, ale přesvědčil jsem, nebo spíš dal jeho ženě informaci o tom, že pokud se s ním rozejde, pak dobře neudělá. Pro sebe. Sice způsob jakým jsem ji tuhle informaci sděloval, se jí příliš nelíbil, ale nakonec si ho vzala a myslím, že dobře udělala.
Před lety dávali v televizi film o muži, který už jako chlapec měl schopnost silou vůle způsobit různé škody (způsobil požár školy do které asi nerad chodil) druhým a jako dospělý silou vůle shodil dopravní letadlo, sboural katedrálu.
Dnes už si nevzpomínám jak se tento film jmenoval. Viděl jsem jej někdy v devadesátých letech.
Nebyl to dokumentární film, ale spíš thriller či možná scifi. Zemi původu nevím vůbec, ale určitě nebyl český, nadabován však byl.
Nevěděli byste někdo ? prosím .....
Markéta dorazila v sobotu ráno. Samo sebou nejela ani autobusem, ani ji nikdo nepřivezl, jak slibovala, ale autem. Prý ji je lépe. Neříkal jsem nic. Musel bych mít dlouhou řeč a výsledek by byl stejný. Takže jsem si ji užil, co tu byla. Vypadala spokojeně. Já také byl spokojený. Sice mě trápil Solaris, respektive OpenSolaris, ale takové trápení je spíš zábava. Zvládl jsem nejhorší. Ani jsem přes víkend nevytáhl paty z domova. Nějak jsem neměl potřebu. Celý týden mimo domov, v MHD, takže vždy když se udržím takhle doma, přijde mi svět, po těch dvou dnech v odloučení za dveřmi bytu naprosto vzdálený a nedá se říci, že by ona vzdálenost byla nějak nepříjemná. Kupodivu, to není věkem, ale potřebou jíž mám od dětství, co si tak vzpomínám.
Čau lidi. Koukám, že vymýšlíte pěkný kraviny, abyste se navzájem nachytali. Já nikoho nachytat nechci, ale s kravinou přicházím taky...
Už delší dobu přemýšlím o zápisku, v kterém bych shrnul, proč už jsem se na Ubuntu i Android doslova dožral. Dneska už mě to nedalo a pustil jsem se do psaní.
Po sedmi dlouhých letech mne opustil můj věrný přítel a útěcha v dobách nejtěžších, MP3 přehrávač Creative MuVo V200.
V dnešním zapisku se budu věnovat boji se strachy. A u schizofrenie máte opravdu někdy pocit, že se s nimi roztrhl celý pytel.
Neuvěřitelné se stalo skutkem. Na včerejší mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny sice opět neprošlo několik populistických návrhů (jako již notoricky známé "třinácté důchody"), zato ale poslanci odhlasovali něco, co málokdo čekal. Zrušili si totiž většinu své poslanecké imunity.
Když byl Václav Havel ze zdravotních důvodů propuštěn z Borů (míním, že to bylo v roce 1983, tedy v roce, kdy jsem byl znovu zatčen a poslán do kriminálu), pracoval jsem u Dopravního podniku Metro a to na stanici Kačerov. Měl jsem krásnou a slušivou uniformu dozorčího v barvě hnědé a abych řekl pravdu, měl jsem s ní u ženských úspěchy. Takhle jednou po práci, míním, že to bylo na jaře, jsem s velkou námahou nakoupil nedostatkové ovoce a šel za Václavem Havlem na internu do nemocnice Pod Petřínem. Prý už mu je po tom zápalu plic lépe a může přijímat návštěvy rodinných příslušníků a přátel. To jsem se dozvěděl od Aničky Šabatové.
Naše pravidelné ankety na vršku levého sloupce jsou ve stejné podobě už několik let a nedávno jsme uvažovali o tom, jak je pozměnit, aby byly zajímavější, ale zároveň nezabíraly tolik místa.
Rozhodl jsem se podělit s vámi o zkušenosti, poznaky ohledně schizofrenie. Toto je jakýsi první díl, úvod.
Povídka je opět určena starším 18. let. Pokud mi na povídku v komentáři vyjádříte svůj názor, budu rád.
Povídka Nechodit blízko, nestrkat je dostupná zde:
Díky.
Ako som v poslednom blogposte uviedol, tak sem-tam programujem do školy nejaké veci, ktoré mi príde ľúto zmazať. Možno sa niekomu niekedy zídu a tak ich radšej zverejním. Tentokrát to bude jednoduchý interpreter príkazov "zápalkového počítača".
Letmé nahlédnutí pod pokličku, anebo co nás čeká u nového LTS vydání Ubuntu Lucid Lynx.
Místa co jsem na podzim vykytoval v nejvíce namáhaných částech trochu popraskala. Takže tomu ještě dávám šanci a zkusím to znovu.
Lidé se mnohdy v životě dostanou jakoby do smyčky a nemohou z ní ven. Mrskají se , křičí, místo toho aby se pokusili uchopit smyčku rukama a pomalu ji roztáhli a uvolnili. Jednou ze smyček je taková představa, jaký je svět špatný a my víme jak by měl být dobrý a nebo jak je dobrý, ale žijí v něm špatní lidé. V obou případech se jedná a menší schopnost žít v tom světě jaký je.
Překládám si jádro u FreeBSD 8, protože si potřebuji nastavit na konsoli něco jako framebuffer na Linuxu přesný výraz zní „High Resolution Console” a čtu si komentáře pod blogem kde se uživatel AnacronyX. Jinak Jako Ládík Láník, rozčiluje nad tím, že se dámy ohradily proti jeho útokům. Párkrát v životě jsem potkal pár takových jedinců, co se ptali lidí kolem sebe, cituji pana Láníka: