Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.
Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.
Google Chrome 150 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 150.0.7871.46 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 433 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Soudní dvůr Evropské unie potvrdil rekordní pokutu 4,125 miliardy eur (100 miliard Kč) americké technologické firmě Google ze skupiny Alphabet. Pokutu firmě v roce 2018 vyměřila Evropská komise (EK) za to, že Google podle ní zneužívá operačního systému Android k potlačení konkurence na trhu vyhledávacích služeb.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa povolila firmě Anthropic obnovit plný přístup klientů k modelům umělé inteligence (AI) Fable 5 a Mythos 5. Ty byly nedostupné bezmála tři týdny kvůli bezpečnostním obavám vlády, třebaže americké ministerstvo obchodu minulý pátek povolilo omezený přístup k modelu Mythos 5 pro některé „důvěryhodné“ domácí organizace.
Francúzska organizácia na ochranu spotrebiteľa, po viac než ôsmych rokoch skúmania, žaluje Epson za plánované zastarávanie tlačiarní. Súd sa začína dnes, 2. 7. 2026, vo francúzskom Nanterre.
Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.
Byla vydána nová verze 4.0.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tento post je o linuxe len tak okrajovo, ak vôbec, asi neskončí v kategórii "Výběr(linuxové)", ale aj tak, nedalo mi v čase mojej prípravy na najtažšiu skúšku semestra nepodeliť sa o skvelý zážitok.
Není to dlouho co mi přišla zpráva s odkazem http://facebook.com. Přiznám se, že jsem tenkrát o existenci těchto stránek nevěděl. Když jsem na ně nakoukl, pochopil jsem, že se jedná o portál zaměřující se na sociální sítě(propojení lidí). Ze začátku jsem byl spíš skeptik, a říkal si, že je blbost se tam registrovat. Nakonec jsem si řekl, že za zkoušku nic nedám.
V tomto blogovém zápisku bych se chtěl zabývat především jednou počítačovou hrou. Chtěl bych ji porovnat v nadčasovém měřítku s tím, co se skutečně stalo. Jedná se o hru Tom Clancy's Rainbow Six: Rogue Spear a Ghost Recon.
Dneska máme v našem centru, ukrytém hluboko pod Himálajemi a propojeném chodbami do všech světových bank, parlamentů a zpravodajských centrál trochu nervozní atmosféru. Hlavnímu rabínovi spadla kippa do necek s cementem velmistra Zednářů. Aštar Šeran postrádá dva milióny flotil vesmírných plavidel, kope do zdi a řve: "Do piči". Rosenkruciánům někdo zalil růže travexem.
I zavylí KDEčkaři opouštějí KDE. Každý má nepochybně své důvody. Trochu pozitivního koření nasypala do KDE 4 guláše Nokia uvolněním Qt4.5 pod GPL v 2.1. Bude to ovšem stačit? Veškeré výtky na adresu KDE4 co jsem si zde mohl přečíst směřují na nestabilitu. Skutečně je však nestabilita největším problémem KDE?
Zdravim opet pisi radeji do blogu, nez abych spamoval diskuzi. Zamerem blogspotu je rozvinout nejakou diskuzi na dane tema. Nuze pojdme do toho.
Tak pokud jste rozklikli tenhle blog, no asi rozklikli, jinak by jste ho nečetli
, tak asi jen proto, že čekáte nějakou pointu toho špatného vtipu. Jehličkovka? Dneska? Autor se pravděpodobně zbláznil. No nezbláznil, magor jsem už od narození, takže můžeme jít dál
. Jehličkovka má jednu sakra výhodu - úsporný tisk. A nadruhou stranu spoustu nevýhod, pomalost, hroznou kvalitu, atd... V dnešní době je spousta možností jak tisknout levně, například laser, jenže ten něco stojí. Používal jsem asi, jako každý, kdo občas něco potřebuje vytisknout, inkoust. Ale cena nového toneru u levnějších inkoustovek asi nepotěší nikoho. A když jsem dostal od známých darem jednu vysloužilou jehličkovku, rozhodl jsem se, že nový inkoust už nekoupím. Jenže jehličkovka není jen tak, takže tu popíšu (i pro sebe) čím jsem si prošel, než jsem byl spokojený.
Tento blog byl smazán autorem
Jednoho dne už se zdál starý domácí (rodinný) počítač příliš pomalý na nějakou slušnější práci (převod videí na dvd) a tak se rozhodlo, že se počítač trochu upgraduje...
Hamster je applet pro Gnome, který umožňuje měřit čas strávený na různých úkolech. Výborně se hodí obzvlášť pro všechny vývojáře, kteří jsou placeni od hodiny.
Senát poslal do sněmovny návrh, který je sice předkládán jako zákaz internetového sázení, ale kromě toho také zavádí pro ISP povinnost blokovat některé druhy stránek - konkrétně internetové sázky, veškeré porno a stránky nabízející "jiné zakázané služby" (včetně reklamy na ně).
Když už jsem to prozradil, nebudu to prodlužovat. Volající už neslyší ozvěnu svého hlasu a poslední vlásek na kterém visel život mojí staré Cihly™ 5510 se přetrhl.
aneb nuda, nuda, šeď, šeď. Čili - následující text v jádru není zajímavý, anóbrž se týká nepodstatných věcí.
Po minulém blogpostu na toto téma jsem od některých afektovaných Debianistů dozvěděl, že APTu přece nic nechybí, a mnou dotazované vlastnosti jsou k ničemu, protože by to přece jinak dávno někdo doprogramoval. Proto se raději zeptám, než abych znovu kritizoval. Napochybně se zase dozvím, že mnou dotazovaná vlastnost je v Aptu nepotřebná....
Konečně, na základě filosofie "releasy early, release often", jsem se dokopal k tomu, vyjít na veřejnost s novým jednoduchým CMS napsaným v PHP (psáno pro PHP 5, ale je dopředně kompatibilní s PHP 6) zatím využívající jen MySQL databázi (dodělat podporu pro další databáze je vcelku jednoduché, protože je CMS je v tomto ohledu modulární).
Jako všichni ostatní jsem se potýkal s problémy s AudioCD v Opensuse. Dnes jsem to náhodou vyřešil a proto sem píšu. Vývojářům Opensuse totiž nestačilo, že v posledních verzích tohoto OS paralyzovali Amarok3 vysoce dementním yauap-GStreamer výstupem. V opensuse 11.1 / KDE 4 pro jistotu ten zasr*ný GStreamer narvali zkrze Phonon do všech KDE-apps. Po nastavení tradičního backendu pro KDE - Xine - vše funguje jak má.
Kolik KDEčkařů ještě hodláte tím GStreamerem naštvat? Nadává na to každý KDE uživatel opensuse co znám už několik verzí, ale vy ho cpete stále víc! Asi budu muset dát na blasklist všechno *GStreamer* a *yauap*!
Kam to mám napsat? poslat? Proč prznit KDE nestabilním GStreamerem co neumí přehrávat ani DVD? Ach jo :-(
EDIT: Ajajaj. Je to ještě horší než jsem myslel. V Novellu považují za výborný nápad, když Openoffice závisí na GStreameru nemluvě o Monu.
Tak to máme za sebou. Inaugurace nového amerického prezidenta proběhla se vší pompézností, Barack Obama se ujal svého úřadu. Teď nastal čas se ohlédnout za uplynulou érou, za obdobím skvělého prezidentování slavného G. W. Bushe. Jakým způsobem se zhostit hodnocení uplynulého období? Myslím, že nebude třeba žádných odborných výkladů, stačí ocitovat některé jeho výroky bez dalšího komentáře. Tady jsou:
Když jsem si dnes na jistém fóru už asi po pětisté sedmdesáté první přečetl dotaz, jak udělat, aby ve fotce byl kousek barevný a zbytek černobílý, rozhodnul jsem se napsat druhý díl svého GIMP Most Frequently Asked Questions…
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tento blog byl smazán autorem
Hledám něco jako K3B, ale na GTK+. Jde mi hlavně o vypalování DVD
Kdyby někdo o nějakém věděl tak mi ho sem prosím napište
Tenhle problém moc neřeším, proto to nedávám do poradny
Priznávam, že sa tak trochu s nostalgiu obzerám za časmi, keď GNU/Linux nebol ešte taký frekventovaný medzi užívateľmi a povedomie o ňom bolo minimálne. Tie časy, keď som s bázňou inštaloval ktorýsi RH verzie 5.x sú ale už dávno preč.
Možná jste se také setkali s tím, že pokud necháte počítač chvíli v klidu, proces Xek se vám dostane na 100%, po chvíli kdy se vrátíte zpět, a jednou jedinkrát se dotknete myši, tak se vše srovná na původní úroveň.
Jelikož rád sleduji co se děje nového v Kde 4, tak jsem nainstaloval na OpenSuSE 11.1 prostředí KDE 3.10 i KDE 4. Pokud to uděláte stejně jako já, tak se vám bohužel při startu spustí i deamon Kded4, který (jak se domnívám) obsluhuje nový powermanagement PowerDevil. A při zapnutém Kpowersave a PowerDevilu se dějí vskutku zajímavé věci.
Řešení: Killall kded4 při odchodu od počítače nebo si to přidat do spouštěcích scriptů, nebo jakkoliv jinak.
Ale docela by mě zajímalo proč se to děje a co to přesně vyvolává, výše uvedené jsou pouze moje doměnky, proč a jak asi...
Pokud si dobře vzpomínám, tak poslední týden srpna byl zároveň posledním týdnem toho bláznivě výhodného kurzu amerického dolaru. Tuším, že to jednu dobu bylo dokonce pod 15 Kč za dolar. Tak přesně v tu dobu jsem si našel na expedia.com úžasně výhodné letenky.
Je půl druhé odpoledne a na linux.conf.au je pauza na oběd. Sedím tedy s Eee na klíně ve vestibulu University Centre (University of Tasmania, Hobart) a přemýšlím, jak skloubit nabitý odpolední program s tím, že musím být zase v sedm večer na letišti, abych stihl zpáteční let do Sydney.
Méně zdatní čtenáři si stěžovali, že příběh ajťáků v Číně byl příliš dlouhý. Dnešní proto bude naopak krátký.