Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Pokud jsme před deseti lety počítali rozlišení digitálních fotografií na jednotky megapixelů, v této dekádě to budou desítky. Nikon jasně novou zrcadlovkou určuje další směr. Vedle této foto záležitosti se ale podíváme na nové počiny AMD a Intelu, vše pak završíme jedním chladičem, který nám opět potvrdí pravidlo známé z automobilového, leteckého či kosmického průmyslu: Číňané neumějí moc vymýšlet, ale umí skvěle kopírovat.
Dnes se vedle nových Radeonů podíváme také na chystané grafické novinky pro rok 2013, které kutí inženýři v Intelu. Díl završíme jedním z posledních HDD od Hitachi, 4TB rychlým DeskStarem.
Původním cílem projektu Pystromo bylo vytvoření nástroje umožňujícího nastavení kláves na herním zařízení Belkin Nostromo n52, jehož variantu n52te si v tomto článku představíme. Vedle toho se také podíváme na možnosti použití programu Pystromo, který nakonec můžeme použít k "přeprogramování" funkce tlačítek na takřka libovolném vstupním zařízení.
Dnes to bude několik novinek týkajících se grafických výrobců. Podíváme se na to, jak se Intelu podařilo získat OpenGL certifikaci pro své IGP, kterak Lucid ukončila marnou snahu za prosazení technologie/čipů Hydra a co je nového mezi grafikami od VIA. Chybět nebude ani část týkající se dopadu záplav u výrobců HDD na výrobce GPU.
Tento článek by měl seznámit čtenáře s vývojovými nástroji a jednoduchou aplikací pro evaluation kit LM3S-8962 od Texas Instruments, která bude komunikovat s počítačem přes sériový port.
Dnes to bude tak trochu připomínat studenou válku, neboť velkou část dílu věnujeme všemožným novinkám o procesorech/SoC rodiny Intel Atom. Přední výrobce polovodičů se opravdu činí a samozřejmě na letošním CESu nechyběl s mnoha novinkami. Vedlo toho si pak představíme dva typické zástupce nastupujících tříd LCD monitorů, které snad konečně smetou TN panely do toho nejlevnějšího podpalubí, kam ani chudý člověk s trochou cti nezavítá :-).
Další díl seriálu věnovanému snímacímu zařízení Kinect pro Xbox 360 a jeho využití v operačním systému GNU/Linux. V dnešní části Kinect k počítači s nainstalovaným Linuxem už konečně připojíme. Nejprve jej použijeme jako webovou kameru. Následně se zaměříme na projekt OpenKinect a knihovnu libfreenect. Tu si stáhneme, přeložíme a nainstalujeme. Seznámíme se s programy, jež jsou s knihovnou instalovány.
Hlavním dnešním tématem je budoucnost tak, jak ji na podzim nastínil vědecký šéf Nvidie Bill Dally, více toho totiž jako protiváhu minulého povídání o Radeonech HD 7000 nabídnout nemůžeme. Vedle toho se ale podíváme na problém, který má AMD se staršími čipsety ještě z dob ATI, nové produkty Zalmanu a vše zakončíme novým standardem paměťových karet XQD.
Před koncem roku jsme se dozvěděli hned o dvou zajímavých technologiích, které konečně zamíří na trh. Nejprve to bylo uvedení 4TB desktopových disků od Hitachi, byť zatím jen v Japonsku, následované bližšími informacemi o Intel Thunderboltu, který na jaře konečně zamíří do PC produktů. V obou případech si tedy (v Evropě) na reálné uvedení ještě počkáme, ale v obou případech je asi vhodný moment začít vykrmovat prasátko. Kromě toho se pak dnes podíváme ještě na nové procesory AMD „Llano“ a dvě informace týkající se 28nm Radeonu HD 7970, vycházející hvězdy herního/výpočetního PC nebe…
V posledním testu klávesnic se podíváme na několik klávesnic, na něž nezbylo dříve místo: levnou kompaktní, takřka kapesní bezdrátovou s trackballem a nakonec těžkotonážní herní. V závěru si pak shrneme některé (vynechané) vlastnosti klávesnic testovaných v předchozích dílech ([1] a [2]) včetně nahrávek psaní.
Určitě jste se už nemohli dočkat. Podívat se, co si ti rádoby chytří redaktoři českých i slovenských IT magazínů myslí o všech událostech z branže a pak si s nimi pořádně zapolemizovat v diskuzi. V tomto ročníku vás budeme lákat i přepracovaným konceptem s hlavním cílem: už žádná opakování stejných názorů.
Ač k plnohodnotnému představení Radeonů generace HD 7000 a tedy i celé architektury Graphics Core Next dojde až 9. ledna na výstavě CES 2012, byly pro 22. prosince vyvoleny nemnohé redakce po celém světě, aby zvěstovaly zprávy o novince vpravdě evoluční, zčásti i revoluční. Vězte, že na trh (za)míří první grafické karty vybavené 28nm GPU a zbrusu novou, od základů překopanou architekturou. A tak si opět přerušme standardní tok běžných hardwarových novinek, neboť firma AMD uvádí Radeony HD 7000…
V pokračování testu klávesnic se podíváme na trojici běžnějších OEM klávesnic od velkých dodavatelů počítačových sestav, jednu velice tichou nízkozdvihovou a jednu dělenou ergonomickou.
Dnes se podíváme na dvě nové rodiny procesorů, které, ač tak nadpis naznačuje, nestojí proti sobě. Zatímco 6jádrový Intel Sandy Brige-E míří do desktopů, 16jádrové Optery naopak do serverů. Vedle nich si povíme něco málo o serverovém laškování Hewlett-Packard s ARM procesory a také o novém grafickém jádře, které bude CPU od ARMu doprovázet v nadcházejících letech.
Hlavní novinkou v tomto dílu je bezesporu „Kal-El“ od Nvidie. Vedle něj se podíváme na to, čím zatraktivňuje své desky pro Sandy Bridge-E společnost Gigabyte, jak je na tom Intel s 22nm verzí Larrabee a na závěr si necháme dva velmi zajímavé foťáky od Panasonicu.
Tchajwanská TSMC se jako vždy snaží vyvolat dojem, že její nový výrobní proces je fajn a zákazníci se nemají čeho bát. Zatím nemáme zprávy z druhé strany, ale s rozjezdem 28nm výroby to dle prohlášení firmy opravdu vypadá lépe než před lety se 40 nm. Firma je tak daleko, že již ukázala i první 20nm procesor. Vedle toho se dnes podíváme na jeden moc krásný foťák, situaci kolem HDD, jednu slibnou základní desku a ani tentokrát nevynecháme jednu zajímavou grafiku.
Vybírat dnes klávesnici, pokud máte netriviální požadavky, to je jako hledat jehlu v kupce sena. Výrobci různě experimentují s rozložením kláves a někteří z nich chrlí extrémně levné klávesnice s nekvalitní konstrukci, ale najít relevantní informace není jednoduché — zvláště když se většina recenzi zabývá multimediálními klávesami a softwarem pro MS Windows, ovšem jak se na té klávesnici vlastně píše, se nedozvíte, natož abyste se dozvěděli, jak to bude vypadat za několik měsíců používání. Proto jsem se rozhodl, že udělám test několika klávesnic střední třídy, tedy z intervalu zhruba mezi cenovými hladinami 500 a 1000 korun. Nebude tedy řeč ani o tom nejlevnějším, ani o herních, průmyslových či fajnšmejkrovských modelech za tisíce korun.
Do uvedení prvních 28nm grafik (bez ohledu na to, do jaké generace budou morálně spadat) nám ještě zbývá dost času, ale AMD si nenechala na vlastní akci Fusion 2011 ujít příležitost, aby nepotrápila konkurenční Nvidii. Má již k dispozici funkční čipy. Vedle toho se dnes podíváme na nejrychlejší Sandy Bridge, nové super-efektivní zdroje Seasonic, 3D brýle Nvidie druhé generace, jeden paměťový kit a také to, co Intel chystá pro notebooky z hlediska displeje.
Dnes se podíváme na slíbené procesorové zprávy. Začneme novými i plánovanými kousky od Oracle, abychom následně přesedlali opět k AMD a řekli si pár slov o nástupci Bulldozeru. Vše doplníme o nové 8GB DDR3 paměti, dva tablety od Samsungu a završíme tradičně „jednou zajímavou grafikou“ (což je letos postupem času stále těžší a těžší :-)).
V prvním dílu seriálu Kinect pro Xbox 360 a GNU/Linux bylo snímací zařízení Kinect představeno. V dnešní části se vrátíme k soutěži, jejíž cílem bylo vytvoření svobodného ovladače pro Kinect. Ukážeme si, jak se vývojářům pomocí reverzního inženýrství povedlo komunikaci mezi Kinectem a konzolí Xbox 360 rozlousknout. Řekneme si, kdo je Limor „Ladyada“ Fried a proč ke Kinectu potřebujeme speciální kabel.
Minule jsme se trochu zdrželi u procesorů AMD „Bulldozer“, dnes si tedy dáme takové první „letem světem“ skrze novinky posledních týdnů, které se sluší zmínit. Příští týden nás čeká několik procesorových novinek, dnes si pro změnu představíme jeden moc krásný displej od Toshiby, jeden moc krásný LCD monitor od HP a dvě důležité foto novinky. Vše završíme tradičním občasníkem na téma „další podivné grafické karty“…
Hlavním tématem tohoto dílu bude to, co jsem přislíbil před týdnem. AMD po mnoha letech uvedla zbrusu novou architekturu Bulldozer i na desktopy, a tak se víceméně můžeme podívat na to, co je nového, jak si Bulldozery stojí oproti konkurenci a jak to ovlivní trh procesorů pro příští rok…
Vedle nejnovějšího počinu amerického SanDisku, jenž naznačuje již nadpis, se dnes podíváme opět na SoC Nvidia Tegra 3, o němž se objevily nesmírně zajímavé informace. Dále nemineme dvě nové klávesnice Corsair se spínači Cherry MX Red, jeden zajímavý monitor, ale na úvod pár slov o buldozerech…
V uplynulém období nám proběhlo několik zajímavých akcí, kdy mimo jiné Intel představil jak pár věcí kolem Sandy Bridge-E, tak se nám objevily základní desky s čipsetem X79 od mnoha výrobců. Dále dnes nebude chybět vůbec první veřejná demonstrace 28nm GPU AMD, aktualizace stavu kolem Nvidia Tegra 3 a jeho následovníků, jeden zajímavý zdroj a několik paměťových karet. Jako třešničku si pak ukážeme vývojovou verzi stroje s osmi kartami Intel Larrabee.
V dnešním dílu se povídáme na nová dvoujádrová APU AMD, budoucnost dle TSMC, zajímavý USB 3.0 hub od VIA a také novinky v oblasti počítačových zdrojů.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: