Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 18:27
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Hardwarové novinky – 39/2009Základní deska DFI se dvěma čipsety: Intel P45 + NVIDIA ION. 2GHz ARM Cortex-A9. IBM představila 32nm eDRAM. 2TB Seagate Barracuda XT s 6,0Gbps SATA. Toshiba uvedla 500GB 2,5" disk s 7200 rpm.
Jaderné noviny – 2. 9. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31-rc8. Citáty týdne: David Woodhouse, Ted Ts'o, Russell King, Con Kolivas. V krátkosti: Pevné limity CFS; Zase vyřazování; Nadcházející změna síťového API; Wiki pro kontrolní bod/restart; Plánovač BFS. Příznaky O_*SYNC pro synchronní I/O. Offline plánovač. Ext3 a RAID: Tiší zabijáci dat?
Hardwarové novinky speciál: IDF 2009Podzimní Intel Developer Forum 2009 (IDF) v San Franciscu přineslo množství zajímavostí. Intel představil některé zbrusu nové technologie a dal vědět, jak pokračuje vývoj těch stávajících. V rozsáhlém článku najdete následující témata: Mobilní Core i7. Atom CE4100. Chystané mobilní produkty. 22nm SRAM. Light Peak – čip komunikující světlem. Další projekty budoucnosti. Intel pořád zápasí s Larrabee.
Nová architektura NVIDIA FermiKrátce před půlnocí evropského času zahájil president firmy NVIDIA Jen-Hsun Huang letošní ročník GPU Technology Conference. Kromě řady novinek v oboru zde bude kalifornská NVIDIA prezentovat svou nejnovější chystanou architekturu GPU, kterou jste dosud mohli znát pod chybným, ale všeobecným konsenzem tolerovaným označením „GT300“. Skutečnost je jiná, nová architektura nese jméno Fermi a slibuje celou škálu evolučních změn. Přirovnat se dá minimálně ke skoku, který NVIDIA udělala v roce 2006 s GPU G80.
Tellico – správce sbírek pro KDE 4Program Tellico (dříve Bookcase) slouží k udržování přehledu o libovolných sbírkách. Ve výchozí instalaci obsahuje šablony pro 12 různých předmětů sběratelské vášně (od knih a komiksů přes mince, vína a známky až po deskové hry), ale umožňuje snadnou definici vlastní nové kategorie. V září vyšla verze 2.0, která je první určena pro KDE 4.
AMD uvádí generaci Radeon HD 5800Termín uvedení nové verze majoritního operačního systému se kvapem blíží a AMD je od minulého týdne konečně připravena. Jako první uvedla na trh grafické karty generace DirectX 11, které pochopitelně vedle tohoto rozhraní podporují také GPGPU systémy OpenCL a DirectCompute a vůbec vše další, co plyne ze Shader Modelu 5.0, včetně podpory dvou nových typů shaderů, hardwarové tesselace konečně implementované jako standard v Direct3D 11 a mnohé další. Dlouhé, více než rok trvající čekání na novou generaci GPU ATI, je u konce. Jaké jsou Radeony HD 5800, na to si právě teď odpovíme.
Jaderné noviny – 9. 9. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31. Citáty týdne: Wesley Felter, Andrew Morton, Ingo Molnár. V krátkosti: reflink() pro 2.6.32; Stabilní debugfs? data=guarded; Pár poznámek z diskuze o BFS. Novinky ze stromu staging. POSIX vs. realita.
Vyšlo Wine 1.1.30. Přináší podporu OpenAL, vylepšuje podporu Direct3D 10 a MAPI a jako vždy opravuje spoustu chyb.
Na wiki.ubuntu.com se objevil plán vydání pro Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Oproti předchozím vydáním přichází několik změn. Počet alpha verzí se mění z šesti na tři (vyjdou 3. 12., 7. 1. a 4. 2.) a přibývá jedna beta (4. 3. a 1. 4.). Release Candidate by se měl objevit 15. 4. a finální vydání 29. 4.
IETF schválilo novou verzi formátu iCalendar jako RFC 5545 určeného pro výměnu kalendářních informací (včetně komponenty VTODO pro úkoly a VJOURNAL pro časově uspořádané poznámky). iCalendar je užíván v protokolech jako CalDAV či GroupDAV a je interně podporován mnoha kalendářními programy.
Na dot.kde.org se představují jednotlivé projekty KDE v letošním Google Summer of Code. Z celkem 38 projektů jich 37 skončilo úspěchem, většina z nich je už začleněna do hlavního stromu a bude součástí lednového vydání KDE 4.4.
Ian Murdock a Mark Alan Miller zpracovali rodokmen linuxových distribucí. Verze 0.90 zatím obsahuje ta nejznámější distra a jejich vztahy. Postupně budou přibývat další.
Google požaduje, aby vývojář Steve Kondik, známý pod přezdívkou Cyanogen, přestal distribuovat svoji vylepšenou verzi systému Android (CyanogenMOD). Důvodem jsou uzavřené Google aplikace, které Cyanogen přibaluje ke svému zdokonalenému Androidu.
Tutoriál na HowtoForge ukazuje, jak nabootovat Linux přes HTTP s pomocí boot.kernel.org (BKO) a programu gpxe.
Gentoo oznámilo, že u příležitosti 10. výročí založení distribuce (v prosinci 1999 vydal Daniel Robbins distro pojmenované Enoch) vydají liveDVD (pro x86 a amd64). Půjde o první vydání od července 2008 (nepočítaje snapshoty instalačních médií).
Linus Torvalds vydal kernel 2.6.32-rc1 - první testovací verzi nového vývojového cyklu. Většina nových věcí (včetně podpory pro novou architekturu SCore) by už měla být začleněna a během nadcházejících předverzí se budou opravovat chyby.
NVIDIA vydala své ovladače (190.29) s podporou OpenCL 1.0. OpenCL (Open Computing Language) umožňuje využití výpočetního výkonu grafických procesorů (GPU) i pro jiné než grafické aplikace. Informuje Phoronix.
Vědci z Bell Labs (Alcatel-Lucent) ve Francii dokázali poslat data rychlostí 15,5 Tbps (155 laserů o rychlosti 100 Gbps, 400 DVD za sekundu) na vzdálenost 7000 kilometrů. Vyjádřeno v bitech na sekunda.kilometry (standardní jednotka pro vysokorychlostní optické přenosy) to dělá 100 petabitů za sekunda.kilometr.
Matt Asay napsal pro CNet článek Svobodný software je mrtev, ať žije open source. Glyn Moody na Linux Journal má z takového pragmatismu obavy a reaguje článkem Bez svobodného softwaru ztratí open source svůj význam.
Minulý týden (v rámci IDF) oznámil Intel a tým Microsoft Silverlight, že bude vyvíjet podporu Silverlight 3 pro linuxový systém Moblin, který má být nasazován na netboocích s procesory Atom. Tech-no-media vysvětluje, proč nechce Microsoft se systémem Moblin bojovat.
Kipi-plugins 0.7.0, je udržovací verze sady pluginů pro práci s obrázky a grafickými formáty v programech Digikam, Gwenview apod. Kromě oprav chyb obsahuje i nové funkce, např. možnost exportu na zooomr.com.
KDE.News představuje projekt KDialogue (neplést s KDialog), v rámci kterého mohou uživatelé klást dotazy vývojářům a dalším významným členům komunity kolem KDE. Jako první bude odpovídat Jonathan Riddell, který mimo jiné vede vývoj Kubuntu.
Na LinuxHaxor najdete video tutoriály pro Ubuntu, které uvádí sympatická slečna: Editace/střih videa; Jak vyhledávat na příkazové řádce; Jak instalovat vzhled; Compiz HowTo.
Vyšla nová verze softwaru na tvorbu panoramat Hugin 2009.2.0. Mezi hlavní změny (včetně změny v číslování verzí) patří experimentální podpora přemapování na GPU, lepší možnosti nastavení editorů kontrolních bodů, zobrazování EXIF metadat, další možnost expoziční fúze a zobrazení kontrolních bodů v rychlém náhledu.
Nedlouho po výhradách Googlu k projektu CyanogenMOD byla skupinou vývojářů zformována Open Android Alliance. Ta si dává za úkol vytvořit alternativy pro všechny uzavřené aplikace, které jsou součástí OEM instalací Androidu, otevřenými -- konkrétně chtějí používat licenci GNU GPLv3. Podle svých slov nechtějí být skupinou "proti Googlu", ale "pro Android".
Americká BSA nabízí odměnu až milion dolarů za anonymní nahlášení nelegálně používaného softwaru. Odměna je počítána podle výše vyrovnání, které se BSA podaří vysoudit na dané organizaci. Vizte také článek na ITBiz.cz.
Francouzští zákonodárci minulý týden schválili konečnou podobu kontroverzního zákona, který by měl trestat internetové piráty. Zákon, často označovaný také jako „třikrát a dost“, by měl umožnit odpojit od internetu uživatele, kteří nelegálně stahují filmy, hudbu nebo jiný autorsky chráněný obsah. Oproti původní variantě, která byla zamítnuta tamní Ústavní radou, by však o potrestání uživatele mohl rozhodovat jedině soud.
Self byl první objektový jazyk založený na prototypech a průkopník v JIT kompilaci. Dnes se komunita kolem něj snaží dát jeho vývoji nový impuls a publikovala on-line příručku, která by měla usnadnit zájemcům vstup do jeho objektového světa.
Osor.eu informuje o nedávném průzkumu, který proběhl ve Francii, a podle kterého 96% tamního veřejného sektoru používá open source software. Mezi nejpoužívanější patří databázové a redakční systémy. Nejčastějšími důvody pro OSS jsou zralost softwaru a nezávislost na konkrétních poskytovatelích.
Groklaw vydalo článek od právníků z firmy Wolf, Greenfield & Sacks, který obhajuje patenty na obchodní metody a softwarově implementované vynálezy. Jinými slovy pohled z druhé strany na debatu o patentech na software - právníci argumentují, proč jsou podle nich tyto patenty užitečné.
Server DDworld.cz přišel se článkem, kde upozorňuje na fyzikální engine Bullet, který je podporován firmou AMD a je vydán jako open source.
V pořadí druhá Drupal konference v Praze se uskuteční 31. října - 1. listopadu 2009 na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Akce bude zajímavá nejen pro pokročilé uživatele oblíbeného open source redakčního systému Drupal, ale i pro začátečníky v oblasti tvorby webu. Vzhledem k mezinárodní účasti bude většina přednášek v angličtině. Nyní je správná doba jak pro přihlášku na DrupalCamp Prague '09 (kapacita je 250 účastníků, vstup je zdarma), tak pro registraci vlastní přednášky. Finální program bude uveřejněn dva týdny před akcí. Formulář pro registraci a další informace najdete na adrese www.drupalcamp.cz.
Free Software Foundation Europe a OpenForum Europe vyzývají Evropskou komisi, aby jednání s Microsoftem o antimonopolním opatření na poli prohlížečů neuspěchala a vyřešila tento problém pořádně. Návrh Microsoftu, že by se po instalaci Windows uživateli ukázala nabídka nejpoužívanějších browserů a mohl si stáhnout a nainstalovat podle výběru (k podpoře tohoto návrhu se přihlásila i Opera Software), je podle obou skupin příliš mírný, protože omezuje například lidi se špatným připojením. Požadují proto, aby nejpoužívanější prohlížeče byly v systému předinstalované.
Nezisková organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), která se mimo jiné stará o alokaci IP adres, získala nezávislost na Ministerstvu obchodu Spojených států (Department of Commerce).
LiNUXLiNKS nabízí 8 tipů, jak zrychlit boot Ubuntu. Některé rady jsou prostinké (zkrácení čekání na volbu v Grub), jiné sofistikovanější (profilování bootovací sekvence).
Na Phoronixu vyšel test 2D výkonu grafických karet ATI/AMD R600 (ATI Radeon HD 3850) a R700 (ATI Radeon HD 4650) pod svobodnými a pod proprietárními ovladači. V naprosté většině testů drtivě vyhrály svobodné ovladače.
Skupina z technického institutu ETH v Curychu spolupracuje s Microsoftem na novém operačním systému nazvaném Barrelfish. První výsledky jsou k dispozici pod open source licencí. Barrelfish považuje každé procesorové jádro za samostatný síťový node. Na každém jádře běží mini operační systém, který komunikuje a sdílí data s ostatními. Na každém počítači je tedy vytvořen malý distribuovaný systém, který dohromady vypadá jako plnohodnotný OS.
Sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ, zaregistrovalo 30. září ve 22:47 doménu s pořadovým číslem 600 000. Od registrace domény, která uzavřela první půl milion, tak uplynulo necelých 10 měsíců. Tímto tempem začaly domény přibývat po zavedení nového systému pro správu domén FRED v říjnu 2007, který výrazně zrychlil a zjednodušil proces registrace a umožnil doménu .CZ zlevnit.
IBM developerWorks slaví 10. narozeniny a při té příležitosti vyšel článek 10 important Linux developments everyone should know about (10 důležitých událostí Linuxu, o kterých by měl každý vědět).
Prehrávač a správca hudby pre KDE Amarok vychádza vo verzii 2.2 (Sunjammer). Vracia nazad viacero funkcií z verzie 1.4, ako napr. triedenie a presúvanie v playliste, podporu pre externú databázu MySQL, prehrávanie audio CD. Nové applety umožňujú prezerať videá a fotky umelcov. Rozhranie Amaroku sa teraz dá modifikovať podľa potreby/vkusu. Viac v oznámení.
Vyšla poslední Milestone verze OpenSUSE 11.2. Oproti předchozí obsahuje jádro 2.6.31 final, GNOME 2.28 RC1, OpenOffice.org 3.1.1, PulseAudio 0.9.17, bluez 4.5.1, Samba 3.4.1, php 5.3.0, postresql 8.4.1. Následovat by měly ještě dvě RC verze a 12. listopadu můžeme očekávat finální OpenSUSE 11.2. Více na opensuse.org.
Vyšla nová verze lehkého Qt webového prohlížeče Arora 0.10. Přináší například adblock (plná podpora je dostupná pouze s Qt 4.6), správce hesel, obnovení historie při obnovení sezení, ikony v menu, mnoho vylepšení kolem ovládání pomocí klávesnice a další fíčurky i opravy chyb.
Dvacet tisíc českých firem dostane v nejbližších dnech obsílku od protipirátské organizace BSA: "Pokud víte o nelegálním softwaru u konkurence, oznamte to!" Společnost tak prý chce chránit poctivé firmy před nekalou hospodářskou soutěží a zvýšit účinnost v boji proti nelegálnímu softwaru.
Pravděpodobně jste již slyšeli o Google Wave, ale možná jste nevěděli, co si pod tímto pojmem představit. Na serveru oreilly.com se objevil výňatek z knihy Google Wave: Up and Running, který se touto "platformou" pro komunikaci a spolupráci zabývá a poměrně dopodrobna popisuje jednotlivé vlastnosti projektu. Kniha samotná se pak věnuje API Google Wave a možnostem rozšíření a přizpůsobení.
Bylo oznámeno vydání Ubuntu 9.10 Beta, což se týká i oficiálních odvozenin jako jsou Kubuntu, Xubuntu a další. Můžete se těšit na GCC 4.4.1, Linux 2.6.31.1, Python 2.6.2, GNOME 2.28, KDE 4.3, XFCE 4.6.1 a další. Kompletní informace najdete na webu ubuntu.com.
Byla zveřejněna nová verze standardu Unicode. Kromě 6,648 nových znaků (mezi nimi např. konečně egyptské hieroglyfy a mnoho jiných dosud nestandardizovaných starověkých písem) přínáší také změny a upřesnění v algoritmech (např. v „bi-di“ alogoritmu pro zobrazení směsice levopravých a pravolevých písem či v záležitostech dělení slov). Zpřesnění doznala též „politika stability“, která definuje, které vlastnosti jednotlivých znaků mohou doznat v budoucích verzích unicode změny.
Telegraph.co.uk informuje o projektu Indect financovaném EU, jehož cílem je vytvořit automatický systém sbírání a zpracování informací z webových stránek, diskuzních fór, souborových serverů, P2P sítí and dokonce i jednotlivých koncových počítačů. Cílem je pomocí umělé inteligence vyhledávat "nestandardní" chování uživatelů a potenciální hrozby. S tím se pojí i další projekt financovaný EU - Adabts - který má automaticky detekovat "podezřelé" chování lidí na veřejnosti pomocí CCTV kamer a dalších metod (na základě analýzy hlasu, pohybů těla a dalších údajů) a tyto osoby pak sledovat v davu.
Dnes kolem 23.30 dojde ke krátké odstávce AbcLinuxu.cz z důvodu migrace databáze na samostatný server. Za nepříjemnost se omlouváme. Výsledkem by měly být svižnější reakce na uživatelské požadavky, např. nově zavedené řešení diskusí.
Na nedávné konferenci vývojářů X11 se probírala patentová hrozba pro MESA, pokud implementuje funkce OpenGL 3 jako render targets nebo floating point textury. Tento problém se netýká ovladačů NVIDIA a AMD, protože ty mají vlastní implementace OpenGL. Navrhovaným řešením je tyto extra funkce umístit do speciální knihovny.
Vyšel xorg-server 1.7.0 pro X.Org 7.5. Zahrnuje funkce Multi-Pointer X (MPX; podpora více kurzorů myši) a Input Device Properties (IDP) a byla znovu povolena funkce Distributed Multihead X (XDMX).
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.