Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Palm Pre a webOS z pohledu uživatele LinuxuExistuje mnoho mobilních operačních systémů. Jen několik z nich je však tak otevřených jako Palm webOS. Nejenže je uživateli díky návrhu systému na bázi HTML + CSS + JavaScript zpřístupněna většina zdrojových kódů aplikací, ale ani sám dodavatel platformy proti úpravám svého kódu nic nemá a s hackery ochotně komunikuje. A to i přesto, že systém není jako otevřený nikde oficiálně prezentován.
Hardwarové novinky – 37/2009Intel uvedl nové Core i5/i7 a čipset P55. ATI Radeon HD 5850 a 5870 podrobněji. Showa Denko rozjela prodej 334GB 2,5" ploten. Toshiba uvedla 640GB 2,5palcový disk. Samsung uvedl 640GB 2,5palcový disk. Western Digital uvedl 640GB 2,5palcový disk.
Minidistro: Nepalinux, Bal Krishna BalNepalinux je distribuce založená na Debianu a Morphixu a zaměřuje se především na zvládnutí kompletní podpory pro nepálštinu. V dalším stručném rozhovoru nám správce Nepalinuxu řekl o důvodech, které ho vedly k práci na vlastním distru.
Bob Sutor, vicepresident IBM pro open source a LinuxBob je dobře známou autoritou na Linux a otevřené standardy. Amanda McPherson s ním mluvila prostřednictvím e-mailu týden před začátkem konference LinuxCon 2009, kde přednesl úvodní řeč „O cloudech, mainframech, desktopech a Linuxu“.
Aktuálně: LinuxCon 2009, největší linuxová konferenceLinuxCon 2009 je úctyhodná akce, kterou pořádá Linux Foundation. První ročník konference přináší samá nej… například nejširší záběr, nejprestižnější řečníci, nejvíce linuxového talentu pod jednou střechou. Přečtěte si, co zajímavého se zatím v oregonském Portlandu odehrálo.
Opera 10 – nabitá šikovnými funkcemiNa začátku září vyšla desátá verze webového prohlížeče Opera. V článku najdete popis nových i starých funkcí (Presto, Opera Link, Opera Turbo, Opera Unite) a pár tipů na závěr.
Hardwarové novinky – 38/2009PicoITX VIA EPIA-P720 s HDMI. Nové čtyřjádro AMD Athlon II X4 620 s extrémně nízkou cenou. Detailní fotky Radeonu HD 5800. AMD předvedla ATI Eyefinity. Adaptec MaxIQ – RAID cache z Intel SSD.
Mark Shuttleworth o vydávání, kvalitě a designu (LinuxCon 2009)Závěrečná přednáška konference LinuxCon 2009, kterou nabídl Mark Shuttleworth, zakladatel distribuce Ubuntu, se zaměřila na tři hlavní témata: Frekvenci vydávání nových verzí a výhody pravidelných vydání, kvalitu kódu a důležitost testování a design/návrh a jak se řídit potřebami uživatelů.
Vyšel Mandriva Linux 2010 RC 1. Přináší Linux 2.6.31, spoustu oprav v nástrojích Mandrivy (především síťových) a v prostředích KDE a GNOME. Dále integruje Nepomuk do KDE, což umožňuje přidávat k souborům různé poznámky, atd. Vizte detailní popis změn a v případě zájmu stahujte.
Mark Shuttleworth oznámil, že Ubuntu 10.04 LTS vyjde s označením Lucid Lynx, což lze přeložit jako bystrý rys. Očekává se, že vyjde v dubnu 2010 a přinese Gnome 3.0, KDE 4.4, GCC 4.5, velmi rychlý boot a další.
Tom Feiner začlenil nový Munin plugin pre ejabberd do pripravovanej verzie Debian balíka munin-plugins-extra (1.2.6-16). Zároveň s touto iniciatívou bol plugin aktualizovaný aj na stránkach projektu Munin Exchange.
Společnost Archos oznámila, že začíná s dodávkami Archos 5 Internet Tabletu postaveném na Android OS 1.5. Ceny začínají na 330 USD. Minirecenze.
Česká komunita kolem Ubuntu připravuje účast na Ubuntu Global Jamu. Proběhnou dvě části -- jedna týkající se dokumentace (české Ubuntu wiki) a druhá překladů, a to vše 3. října online (buď na IRC nebo jako Ekiga audiokonference). Více informací naleznete na Ubuntu fóru.
Eran Strod píše na fossbazaar, že podíl licence GPLv2 v srpnu poprvé klesl pod 50 % open source projektů (cca 100 000). Druhá nejpoužívanější je LGPL 2.1, zatímco GPLv3 si polepšila těsně nad 5 procent. Black Duck KnowledgeBase eviduje 1698 open source licencí.
Od konce srpna až do minulého pátku bylo možné hlasovat v anketě FakeLinusTorvalds (falešný Linus Torvalds), kterou Linux Foundation připravila před konferencí LinuxCon. Falešní Linusové (FLT #1-4) se projevovali na Twitteru a Identi.ca. Dnes se po vystoupení skutečného Linuse Torvaldse dozvíme, kdo byl kdo.
Sice ještě není oznámení na stránkách, ale Release Candidate 1 FreeBSD 8.0 je k dispozici.
Noční sestavení Firefoxu 3.7 mají integrovanou podporu pro WebGL, technologii která umožňuje JavaSciriptu pracovat s hardwarově akcelerovanou 3D grafikou. Podporu je nutno zapnout přes konfigurační volbu webgl.enabled_for_all_sites
.
Richard Stallman v reakci na otázku ohledně Microsoft CodePlex Foundation řekl, že Miguel de Icaza je "v podstatě zrádce komunity svobodného softwaru".
Během diskuse v rámci první konference LinuxCon 2009 Linus Torvalds prohlásil, že linuxové jádro neustále až příliš roste ("the kernel is huge and bloated"). "Někdy mi přijde trochu smutné, že nemáme to štíhlé, malé, hyper-účelné jádro, které jsem si představoval před 15 lety..." Další info o Kernel Panelu také na Linux.com.
Na Ubuntumanual.org vyšel návod, jak používat mobilní telefon s Bluetooth nebo WiFi k bezdrátovému ovládání multimediálních přehrávačů na Linuxu.
Bob Sutor z IBM při své zahajující přednášce na LinuxCon 2009 řekl, že nemá cenu se hnát za Windows na desktopu a snažit se linuxový desktop protlačit tam, kde po něm není poptávka. Místo toho by se měl Linux zaměřit na to, co mu jde nejlépe.
Larry Ellison, šéf firmy Oracle, v kalifornském San José prohlásil, že Oracle hodlá po dokončení akvizice Sunu zachovat kompletní hardwarové i softwarové portfolio Sunu a zároveň upřesnil, že nemá zájem konkurovat Dellu (velkému prodejci hardwaru), nýbrž IBM, kterou chce předstihnout coby poskytovatel ucelených systémových řešení.
Byl vydán GNU Wget 1.12. Opravuje bezpečnostní chybu v zacházení s certifikáty ze znakem NULL v předmětu, umí stahovat CSS, rozumí IRI, nabízí interaktivní zadávání hesla nebo umožňuje přidat (X)HTML a CSS souborům patřičnou příponu.
I v Mandriva Linuxu můžete pomocí nástroje Webgurpmi nyní instalovat software přímo z webu. Stačí kliknout. Podrobněji v článku Webgurpmi - snadněji už to nejde.
Intel na konferenci IDF 2009 v San Francisku předvedl systém Moblin 2.1 na mobilním telefonu. Na webu The Inquirer najdete video z prezentace.
Aaron Seigo bloguje o tom, jak daleko je Plasma 4.4. V přehledu nových funkcí a vlastností nechybí např. speciální rozhraní pro netbooky nebo Plasmate - integrace s Git. Množství oprav chyb a nových funkcí bylo také backportováno pro další vydání KDE 4.3.x.
Firma NorhTec oznámila linuxový tablet "Gecko Info Pad" za 300 USD. Tablet bude mít 8,9" dotykový displej (1024×600), 512 MB nebo 1 GB RAM, 8GB SSD a poběží na 8 AA baterií. Kromě toho bude mít i interní zdroj po přímé napájení ze sítě. Operační systém Ubuntu.
The VAR Guy píše o firmě EmperorLinux, která instaluje Ubuntu Linux na robustní notebooky Panasonic (např. Toughbook CF-U1) určené do terénu případně jiných nehostinných prostředí. Součástí článku je video s ukázkou použití snímače otisku prstu a GPS.
Vyšel Amarok 2.2 RC 1. Přináší podporu importu itpc:// (a další vlastnosti týkající se podcastů), vyžaduje novou taglib 1.6 s podporou ASF a MP4 (a taglib-extras 1.0) a opravuje spoustu chyb.
Po dlouhém vývoji vyšla první stabilní KDE 4 verze nástroje pro hromadné přejmenování souborů KRename 4.0.0.
V rámci kampaně zjišťující názory kandidátů do německého parlamentu na OSS se vyjádřil i současný ministr vnitra Wolfgang Schäuble. Konkrétně prohlásil, že open source software pomáhá bojovat proti závislosti na jednom dodavateli a monopolu v IT a také je bezpečnější a více inovativní. Dále řekl, že Ministerstvo vnitra podporuje OSS již dlouho, a to například aktualizováním seznamu alternativ proprietárních aplikací a jiných způsobů pomoci administrativám při přechodu na otevřená řešení.
Společnosti Dell a Canonical spolupracují na Ubuntu Moblin Remix, což je "mix" Ubuntu, Ubuntu Netbook Remix a Intel Moblin 2.0 a přináší působivé grafické rozhraní a rychlý boot. Aktuální verze je postavena na Ubuntu 9.04 a je zatím označena jako Developer Edition. Dell nyní oznámil, že bude s UMR dodávat netbook Mini 10v. Kdo jej již má, může na UMR DE aktualizovat podle návodu na linux.dell.com.
Larry Ellison chce, aby byl Oracle jako IBM v době, kdy ji vedl T.J. Watson Jr. - využívat software k vytvoření hardwarového giganta. Kromě toho srovnání využil také proto, že v té době byla IBM skutečně dominantní firmou.
Vyšlo GNOME 2.28. Pridáva GNOME Bluetooth, vylepšuje applet Time Tracker, Empathy zvláda štýly z Adium a pridáva veľa ďalších vylepšení, Epiphany používa WebKit a prišlo aj na masívne odstraňovanie ikoniek z menu a dialógov. Poznámky k vydaniu.
Slibovaný otevřený software pro zobrazování dat z radaru se dočkal prvního vydání. Albatross Display je prvním nástrojem oznámeného balíku pro kontrolu letového provozu. Je napsán v C++ a zveřejněn pod GNU GPLv2. Podle společnosti Skysoft, která za projektem stojí, je vývojová komunita velmi aktivní a má více než 150 členů.
Video z diskuse Kernel Panel, která proběhla v rámci LinuxCon 2009, je k dispozici na webu. Debaty se zúčastnili významní vývojáři jádra, např. Linus Torvalds, Greg KH, Ted Ts'o nebo Jon Corbet. Bylo to během této diskuse, kdy Linus řekl, že je Linux obrovský a přecpaný.
Po více jak tříměsíčním čekání bylo dnes konečně oficiálně ohlášeno datum příchodu GSM verze linuxového smartphone Palm Pre do Evropy. Stane se tak 13. října v Německu (volný prodej) a 16. října v Británii (blokovaný). Telefon bude podporovat jak americká, tak evropská GSM pásma a rychlá data HSDPA. Odhadovaná cena se má pohybovat kolem 450 €.
ITBiz píše o nově založeném webu TestQA.cz, který je orientovaný na testování softwaru. "TestQA si klade za cíl vytvořit komunitu zasvěcených profesionálů a nadšených laiků, kteří se tam dozví o nových informacích a trendech v jejich oboru, ale také mohou ve fórech či blozích diskutovat s ostatními."
Dnes (24. 9.) večer od 23:00 můžete na televizi Z1 zhlédnout pořad o svobodném softwaru. Mělo by jít o srovnání jeho nasazení v rozvojovém světe a vyspělých západních zemích.
Phoronix informuje o vydání Gnash 0.8.6. Přináší podporu kamery a mikrofonu, počáteční implementaci AVM2, dále zlepšuje parsování a A/V synchronizaci a používá přepracovaný síťový engine. Opravuje také několik chyb.
Čerstvá várka vanilla linuxových jader (2.6.31.1, 2.6.30.8, 2.6.27.35). Z hlediska bezpečnosti je například v 2.6.31.1 řešen problém přetečení zásobníku Bugtraq ID 36423 ve funkci perf_copy_attr() (oprava). O jak vážný problém se jedná si lze uvědomit například při sledování videa na YouTube. Byla linuxová jádra ve vašich oblíbených distribucích aktualizována?
Pokročilý FTP klient LFTP se dočkal hlavní čtvrté verze (aktuální opravná je 4.0.2). Významnou novinkou je podpora protokolu BitTorrent. Místní uživatele může potěšit lokalizace do češtiny.
Vyšla nová verze oficiální verze kodeku Theora s kódovým označením „Thusnelda“, která je výsledkem asi ročního vývoje sponzorovaného Mozilla Foundation. Thusnelda přináší mnoho drobných změn a optimalizací, mající za následek daleko lepší efektivitu kodeku i např. větší rychlost dekódování. Nově je možné použít dvoufázové kódování. Výsledný stream je zpětně kompatibilní se staršími dekodéry.
Phoronix nabízí první pohled na Moblin 2.1 - systém určený pro netbooky a smartphony. Ze screenshotů je patrné, že se uživatelské rozhraní "Clutter" příliš nezměnilo, ale měla by být - mimo jiné - vylepšena podpora pro 3G a Bluetooth.
The H online se vrací k 22 patentům, které od Microsoftu (přes prostředníka) koupil Open Invention Network (OIN). Microsoft chtěl údajně tyto patenty zpřístupnit patentovým trollům, aby poškodil Linux/open source. V článku najdete mimo jiné seznam dotyčných patentů a jejich stručný popis.
Vyšly dvě nové betaverze ovladačů NVIDIA: 190.36 a 190.18.05 (OpenGL 3.2). Verze 190.36 podporuje X.Org 1.7 RC1 a RC2, přidává nastavitelný atribut OverscanCompensation a u instalací novějšího Debianu používá /usr/lib32 namísto /emul/ia32-linux. U ukázkových ovladačů s podporou OpenGL 3.2 jsou podporovány kontextové profily skrze GLX_ARB_create_context_profile.
Server H-Online.com informuje, že společnost Coverity vydala letošní Coverity Scan Open Source Report. Tato společnost se zabývá automatickým hledáním chyb ve zdrojových kódech. Mezi zkoumanými projekty je mimo jiné například Linux, Firefox nebo PHP. Mezi nejlépe ohodnocenými se objevily OpenPAM, Ruby, Samba server a TOR. Obecně se situace zlepšuje -- oproti roku 2006 bylo nalezeno o 16% chyb méně.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: