Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 19. 8. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31-rc6. Citáty týdne: Linus Torvalds, Russell King, Andrew Morton. V krátkosti: Mapování dolní paměti; Bezpečnost nahrávání modulů; Mapování HugeTLB; spin_is_locked(); localmodconfig. Správa napájení za běhu. Nové API pro kfifo? Problém s vyřazováním.
HTC Hero – Android zase o kus lepšíHTC Hero je dalším telefonem s Google Android od tohoto výrobce. Podíváme se na zoubek nejen tomuto hardwaru, ale také na to, kam se posunul Android od únorové recenze T-Mobile G1.
Chytřejší cloudŠetřte energií. Konsolidujte zdroje. Zabezpečte informace a zajistěte, aby byly dostupné kdykoliv a kdekoliv budou potřeba. Takové úkoly vyžadují, abychom nacházeli chytřejší způsoby přístupu, zpracování a ukládání dat.
Konzolové programy v Qt 4 – 3 (TCP server)V tomto díle si ukážeme, jak za použití modulu QtNetwork naprogramovat jednoduchý TCP server.
Grafické programy v Qt 4 – 8 (TCP klient)V tomto díle se naučíme, jak napsat síťového TCP klienta (k serveru s vlastním jednoduchým protokolem) s grafickým rozhraním.
Jaderné noviny – 26. 8. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31-rc7. Citáty týdne: Avi Kiviti, David Woodhouse, Ted Ts'o, Rik van Riel. V krátkosti: Co je vlastně ve skutečnosti přímé I/O? Kdo rozmrazí TuxOnIce? Líné pracovní fronty; Embedded x86; O_NOSTD; E-mailové konference Linux-ARM. Přímé I/O založené na stránkách. Vývojové statistiky 2.6.31. HWPOISON.
Miro – internetová televizeMiro vám usnadní stahování a sledování video a audio pořadů zdarma dostupných na internetu. A je jich dostupných opravdu hodně. Na své si přijdou i příznivci HD (videa ve vysokém rozlišení). Pohodlné a intuitivní ovládání programu dává význam frázi „just works“ (prostě funguje).
35. konference EurOpen se bude konat ve dnech 4.10.2009 - 7.10.2009 v Lesním zámečku STAR 4&5 na Klínovci. Program konference na www.europen.cz.
Phoronix.com přináší informace o příštím vydání OpenSolarisu, které se oproti pravidelnému půlročnímu cyklu opozdí, vyjde až v únoru, a ponese tak označení 2010.02. Poslední build sice obsahuje starší verze, ale ve finálním vydání se můžeme těšit na Gnome 2.28 a pravděpodobně i X Server 1.7, kernel mode-settings nebo Firefox 3.6.
Článek na LWN rozebírá nedávnou diskusi na LKML, která začala tím, že Pavel Machek poukázal na možnou ztrátu dat při odebrání neodpojené flash karty s ext3 (a zaslal patch doplňující informace o tomto problému do dokumentace). Mnoho lidí se však proti takovému postupu postavilo.
Phoronix otestoval výkon nového plánovače BFS (autor Con Kolivas). Ačkoliv výsledky nejsou jednoznačné, zdá se, že BFS je přeci jen o něco výhodnější (s výjimkou zvýšení diskové latence) než CFS.
LG představila svůj první chytrý telefon s operačním systémem Android. GW620 má vysouvací hardwarovou QWERTY klávesnici, 3" dotykový displej a pravděpodobně podporu pro 3G. V Evropě má být k dispozici během 4. čtvrtletí 2009.
Po téměř sedmi letech od začátku práce byl schválen bezdrátový IEEE 802.11n, WiFi s teoretickou maximální propustností 300 Mbit/s. Oproti draftu z roku 2007 nejsou ve finální verzi žádné významné změny, všechna zařízení prodávaná s tímto označením by tedy měla fungovat i v budoucnu.
Ian MacGregor popisuje, jak použít program APTonCD k vytvoření CD/DVD, které obsahuje balíčky nainstalované v systému (Ubuntu). Takto vytvořený disk můžete použít k snadné reinstalaci nebo klonování instalace.
Na webu LinuxAltu byla spuštěna anketa, ve které lze vybírat přednášky pro letošní ročník. Koná se 7.-8.11. v Brně. Vybírejte a hlavně přijďte. Akci pořádá FIT VUT Brno, Red Hat a Liberix, o.p.s. (jehož součástí je sdružení Linux v Brně).
Vyšla nová verze záchranného liveCD/USB SystemRescueCd 1.3.0. Přináší nové jádro (2.6.31) a aktualizuje různé utility týkající se souborových systémů: FSArchiver 0.5.9 přináší lepší podporu NTFS a nové jádro v kombinaci s btrfs-progs 0.19 pracuje s aktuálním formátem Btrfs. Prostředí Xfce bylo aktualizováno na verzi 4.6.1.
V pátek 2. října se v pražském hotelu Angelo uskuteční Mozilla Prague DevDay 2009. Jedná se o jednodenní akci určenou zejména pro vývojáře, kde budou lidé z Mozilla Corporation hovořit o Firefoxu, jeho připravované variantě pro mobilní zařízení či o zajímavých projektech z dílny Mozilla Labs. Přednášky budou v angličtině, ale měl by být zajištěn překlad do češtiny. Je potřeba se předem zaregistrovat a vstup je zdarma.
Australská konference linux.conf.au 2010 zveřejnila program. Nadcházející ročník bude podruhé v historii konference pořádán na Novém Zélandu, tentokrát v hlavním městě Wellingtonu.
Na blogu Wolfire vyšel článek popisující aktuální stav WebGL - projektu, který přidává podporu pro OpenGL trojrozměrnou grafiku do HTML enginu WebKit, tj. umožňuje zobrazování 3D scén přímo v prohlížeči webu.
Timothee Besset (TTimo) z firmy id Software ve svém blohu objasňuje, jak je to s porty her pro Linux. Sice zmiňuje, že na linuxových buildech pracuje skoro sám, ale slibuje, že si najde čas na portování nového enginu id Tech 5 (navzdory dřívějším zprávám o opaku).
Nuno Pinheiro, autor stylu Oxygen pro KDE 4, oznámil, že začlenil do kódu Oxygenu okenní dekoraci Nitrogen, která poskytuje mnohá vylepšení. Mimo jiné umožňuje nastavení vhodné i pro desktopy bez kompozitního vykreslování (viz Ozone).
Vyšlo KOffice 2.1 Beta 2. Zlepšuje import dokumentů MS Office (především Word a PowerPoint) a umí zobrazovat tabulky vytvořené v jiných programech (a upravovat obsah jejich buněk). Kromě toho opravuje spoustu chyb, protože to je teď hlavní prioritou před vydáním stabilní verze.
Linux Foundation vítá nového člena, je jím ARM, firma stojící za vývojem procesorů používaných v telefonech a spoustě menších zařízení. ARM je už dlouhou dobu přispěvatelem do linuxového jádra.
Autor nezávislé hry Mystic Mine zveřejnil informace o návštěvnosti webu své hry a počtech zakoupených kopií. Ačkoliv ve statistikách návštěvnosti vedou Windows, je překvapen, že Linux jej předbíhá a má dokonce nejvyšší počet koupí v poměru k návštěvám.
H-online připomíná, že video z konference LinuxCon 2009 bude naživo streamováno, takže se budete moci zúčastnit i na dálku. Hlavní projevy (keynotes) budou zdarma, za ostatní se bude platit paušální poplatek 99 USD. Vizte seznam (keynotes přednesou např. Linus Torvalds, Mark Shuttleworth nebo Bob Sutor z IBM).
Zákon o odpojování od internetu (tzv. "digitální gilotina") byl ve Francii již jednou schválen, ale nakonec jej zrušil ústavní soud. Nyní byla jeho přepracovaná verze opět schválena poslanci Národního shromáždění a to 285 hlasy proti 225. Podle nového zákona hrozí za nelegální stahování autorských děl odpojení od internetu na 1 rok, pokuta až 300 tisíc eur a vězení.
Vyšlo Google Android 1.6 SDK. Přidává podporu pro další velikosti obrazovky jako QVGA a WVGA, zvládá sítě CDMA a můžete využívat VPN přes L2TP a IPSec. Zajímavostí je aplikace zobrazující, které aplikace jsou zodpovědné za spotřebu energie. Fotoaparát se navíc spouští mnohem rychleji.
Klasické aplikace pro Google Android musejí být vyvíjeny v Javě, avšak díky JRuby se dostane ke slovu i Ruby. Vývojáři JRuby na podpoře pilně pracují a to jako takové už na Dalvik VM běží; zatím jej však není možné použít přímo pro tvorbu užitečných programů. Podrobnosti na LinuxWorld.
Bylo dokončeno portování čtyři roky staré hry Shadowgrounds na Linux. Jde o střílečku se singleplayerem i multiplayerem. O práci se postaralo Linux Game Publishing, které stanovilo cenu na 10 liber. Tento týden navíc pro Linux vyjde pokračování nazvané Shadowgrounds Survivor.
V pondělí 21. září od 13:00 se v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR bude konat seminář o autorském právu. Příspěvky přednesou zástupci politických stran a autorských svazů.
Vyšla Korona 4.3.1 - živé DVD s OpenSolarisem a KDE 4.3.1. Od minulé verze byly opraveny pády několika aplikací a přibyl např. QtCreator. Stahujte.
Evropská komise vyšetřuje spojení firem Oracle a Sun kvůli obavám o osud MySQL. Komisařka Neelie Kroes se bojí, že MySQL, nejrozšířenější open source databáze, přijde o své postavení na trhu.
Na IBM developerWorks začíná seriál o snižování spotřeby linuxových strojů System x. První díl se zabývá subsystémem CPUfreq a výběrem správného governoru.
Intel bude s Googlem spolupracovat na vývoji linuxového operačního systému Chrome pro netbooky. Imad Sousou, který v Intelu vede projekt Moblin s podobnými ambicemi, pro ZDNet UK řekl, že v Chrome nevidí konkurenci pro Moblin.
Facebook se poprvé vyhoupl z červených čísel a vykázal zisk. Zároveň také oznámil překročení hranice 300 milionů uživatelů. Více v článku na ITBiz: Facebook má již 300 milionů uživatelů a začíná vydělávat.
Sam Varghese na ITWire píše: "Dvě události v průběhu minulého týdne ukázaly, nakolik vicepresident Novellu Miguel de Icaza pomáhá Microsoftu implementovat jeho strategii přiškrcování růstu svobodného a open source softwaru." Ty dvě události jsou založení CodePlex Foundation a vydání MonoTouch (Mono pro iPhone).
Hewlett-Packard potichu připravuje podporu Linuxu (konkrétně QuickWeb, browser z projektu SplashTop) pro nové notebooky/netbooky řady HP Envy. Steven J. Vaughan-Nichols na ComputerWorld spekuluje, proč se tím HP nahlas nechlubí.
Na Anteru’s blog vyšel článek o zkušenostech vývojáře, který dosud pracoval s Windows, s přechodem na Linux (a především s přenosem veškerého vývoje na jinou platformu): Switching to Linux: A Windows developer’s view.
Podobně jako v Portugalsku, probíhá i v německu kampaň s cílem zjistit názory kandidátů do parlamentu na open source a standardy. Free Software Foundation Europe vyzývá nejen své členy, aby kandidátům pokládali dotazy z této oblasti. Odpovědi jsou pak uveřejňovány na webu FSFE. Prezident nadace říká, že celá akce má úspěch a přichází další a další otázky a odpovědi na ně.
Ian MacGregor na svém blogu píše o Gnome Shellu v Ubuntu 9.04. Věnuje se instalaci i používání a je s ním velice spokojen. Gnome Shell je nový způsob užívání desktopu, který se má stát výchozím v Gnome 3 a nahradit tak tradiční panel.
Výsledky 2. kola podzimní soutěže s IBM SmartPlanet, které proběhlo na ITBiz.cz, jsou online. Podívejte se, jestli jste odpověděli správně na soutěžní otázky (a něco vyhráli). Další kolo bude v říjnu opět na AbcLinuxu.cz.
Vyšel Amarok 2.2 beta 2. Od předchozí betaverze byla opravena řada chyb a pádů. Novinkou jsou D-Bus metody pro pohyb ve skladbě a pro pauzu a obnovení přehrávání.
Thomas Zander, vývojář Qt a KDE, ve svém blogu oznámil, že Maemo 5 bude používat KOffice s vlastním mobilním uživatelským rozhraním. To znamená, že KOffice poběží např. na Nokii N900, která se v Evropě začne prodávat už za měsíc.
Intel se brání proti rekordní pokutě (1,06 miliard eur), kterou mu udělila Evropská komise kvůli údajnému porušování pravidel hospodářské soutěže a omezování konkurenčních výrobců. Podle právníků společnosti však komise selhala, a to především v hledání důkazních materiálů.
Byla vydána šestá a poslední alpha verze Ubuntu 9.10 Karmic Koala. Hlavními novinkami je přidání Ubuntu Software Store a změna bootovací obrazovky z Usplash na Xsplash. Článek na news.softpedia.com obě představuje.
Minulý týden oznámil Microsoft spuštění Codeplex Foundation, nové open-source organizace, kterou bude podporovat. Bude ji vést Sam Ramji, dosavadní opensourcový „guru“ Microsoftu, který s prací přímo pro Microsoft skončí. Bloggeři, komentátoři a další, kteří se vyjadřují k open source, nyní sledují, kdo po něm převezme tuto roli.
Komerční vypalovací software Nero Linux přidává ve 4. verzi zjednodušené rozhraní pro začátečníky ve stylu průvodce (wizard). Při instalaci můžete zvolit, jestli chcete používat pokročilejší Nero Burning ROM, nebo Nero Linux Express. K dispozici je zkušební verze zdarma, jinak stojí 19,99 USD.
API pro akceleraci přehrávání videa VDPAU z dílny NVIDIA bylo vydáno jako samostatná knihovna. Jako otevřené API se tak otevírá implementaci do dalších ovladačů, pracuje se například na zařazení do ovladačů Intel. Za pozornost stojí také nástroj vdpauinfo poskytující informace o vašem hardwaru.
Palm oznámil, že se budoucnu chce zaměřit už jen na telefony na vlastní linuxové platformě webOS, zřejmě se tedy na trhu neobjeví již žádné další zařízení s Windows Mobile. Informace byla zveřejněna na tiskové konferenci k finančním výsledkům společnosti. Ty jsou lepší, než se předpokládalo. Palm za poslední čtvrtletí prodal více než 800 tisíc telefonů, z toho smartphone Pre [recenze] tvoří dle odhadů asi 80 %.
Bruce Byfield v článku na Linux Magazine rozebírá, hodnotí a porovnává finanční zprávy projektů GNOME a KDE (obojí PDF) za první a druhé čtvrtletí 2009. Vypadá to, že KDE si v současné době stojí finančně mnohem lépe. Zatímco GNOME více utrácí za platy, KDE za cestovní výdaje.
Další nová možnost, jak využít Qt4. Spusťte si svůj program ve webovém prohlížeči. Popis technologie a ukázka.
Na openoffice.cz najdete tzv. Karty rychlé nápovědy. Jde o dvoustránkové PDF dokumenty, které by mohly usnadnit orientaci v prostředí programu začátečníkům. Zatím jsou k dispozici pro Writer, Calc, Impress a Draw. Připomínky a návrhy na vylepšení vítány.
Projekt Ulteo nabízí uživatelům Ulteo Open Virtual Desktop přístup k betaverzi druhé verze tohoto produktu, v případě zájmu pište na tk AT ulteo DOT com.
Po půlnoci z pátku na sobotu (18.-19.9.) dojde u AbcLinuxu.cz ke změně DNS, a proto očekáváme krátký výpadek služeb. Za nepříjemnost se předem omlouváme.
Před 0x12 lety, 17. září 1991, bylo vydáno jádro 0.01.
Australský vývojář B. Kauler oznámil ve svém blogu vydání nové verze (4.3) distribuce Puppylinux. Mezi novinky patří podpora ext4, jednoduchý GTK nástroj ke stahování videí z YouTube atd... Více na stránkách projektu.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: