Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 378: Opravdoví programátořiXKCD česky.
Jaderné noviny – 22. 12. 2010: Detekce radarů v LinuxuAktuální verze jádra: 2.6.37-rc7. Citáty týdne: Richard Stallman, Andi Kleen, Nicolas Pitre, Arnd Bergmann. Detektor radarů v Linuxu. NoHZ úlohy.
Open source business intelligence – Pentaho: ETL – úlohyV minulé části jsme se naučili vytvářet Transformace a nyní si z nich vytvoříme úlohu, která již bude představovat plnohodnotné ETL.
Komiks xkcd 844: Dobrý kódXKCD česky.
Google Go – 1. narozeniny„Do not communicate by sharing memory; instead, share memory by communicating“ – zahajujeme seriál o programovacím jazyku Go.
Fotografujeme s Linuxem (4) – základy GIMPuV dnešním dílu se podíváme na některé základní úpravy fotografií realizovatelné v grafickém editoru GIMP. Nepůjde tedy o export z RAWu, ale spíše o fotografie v JPEG souborech apod.
Pokud si kompilujete program Scribus z SVN (jak verzi 1.4, tak 1.5), patrně jste po Novém roce již narazili na jeho nedostupnost. Server byl přestěhován ze scribus.info na scribus.net.
Hlavní vývojáři vimperatoru vytvořili jeho fork Pentadactyl. Podle FAQ je k tomu vedl současný správce vimperatoru, který údajně již několik let nijak výrazně nepřispívá, přesto si však ponechává plnou kontrolu nad projektem stejně jako darované peníze. Pentadactyl již nyní oproti originálu obsahuje zajímavé vychytávky včetně 7x rychlejšího startu.
Vyšla opravná verze minimalistické plošinové arkádové hry JVGS designované ve stylu komixu xkcd ve verzi 0.5. Změny jsou spíše drobné a týkají se adresářů k ukládání dat a změně velikosti okna.
Ministerstvo spravedlnosti USA požádalo provozovatele Twitteru o soukromé údaje (včetně informací o IP adresách nebo platebních kartách) uživatelů, kteří jsou nebo byli v minulosti nějak spojeni s Wikileaks. Jednou z dotčených osob je islandská poslankyně Birgitta Jonsdottir. Ta, stejně jako jiní, podávají protest proti tomuto kroku. Twitter dotčené uživatele varoval a dal jim 10 dnů na to, aby zakročili.
Pavel Cvrček na webu Mozilla.cz informuje o tom, že ve Firefoxu 4 již lištu s panely najdete v titulku okna. Pokud by se vám nelíbila, je možné tuto novinku vypnout. Změna se projeví v deváté betaverzi, která by měla vyjít zanedlouho.
Po čtyřech letech vývoje konečně vyšla „první“ verze (tedy 1.0.0) populárního skriptu s3cmd – tento skript je určen pro nahrávání souborů do „cloud storage“ Amazon S3 a umožňuje i jejich publikování přes „content delivery network“ Amazon CloudFront. S3cmd je určen pro použití ve skriptech, z cronu nebo z příkazové řádky. Na domovské stránce se nalézá i přehledný úvod do práce s tímto skriptem.
Do FreeBSD byla přidána základní podpora pro běh na PlayStation 3. Jde o běh pod funkcí OtherOS, nejde o spuštění díky získaným soukromým klíčům. Do verze FreeBSD 9.0 by měly být dořešeny všechny nedostatky.
Linuxové "capabilities" jsou způsobem, jak přidělit některé výsady superuživatele bez udělení všech práv. Vývojář stojící za grsecurity mezitím zveřejnil nápady, jak je možné přidělenou capability zneužít k získání plných práv superuživatele. Jde o různé triky včetně přimountování souborového systému se suid binárkou nebo přesměrování paketů. Více na H-Online.
Greg Kroah-Hartman vydal jádra 2.6.36.3 a 2.6.32.28. Použil slova "všichni uživatelé musí aktualizovat". Opraven je například bezpečnostní problém v exec.c a mmap.c. Paul Gortmaker vydal jádro 2.6.34.8. V prosinci vydal Andi Kleen jádro 2.6.35.10. Stránka kernel.org se stává poněkud nepřehlednou až matoucí. Je lepší stable 2.6.35.9 nebo longterm 2.6.35.10, stable 2.6.34.7 nebo longterm 2.6.34.8?
Po půl roce vyšla další verze KDE pro Windows. Mezi novinky patří upgrade aplikací na verze KDE 4.5.4, či nejnovější verze Phonon-VLC backendu. KDE pro Windows je stále považováno za software ve stádiu vývoje.
Příští týden se v pražském hackerspace Brmlab uskuteční GNOME Python Hackfest. Hackeři z celého světa budou upravovat stávající Python bindingy, aby byly kompatibilní s GNOME 3 a na toto API pak portovat existující PyGTK aplikace. V rámci hackfestu se uskuteční také dvě přednášky pro veřejnost. Ve středu večer si povíme něco o projektech OLPC a Sugar, v pátek zase o PyGObject/PyGTK, ale také o GNOME Foundation. Všichni jste srdečně zváni!
Byly uvolněny záznamy z (nejen) bezpečnostní konference Chaos Communication Congress.
Na forum.debian-linux.cz si můžete objednat tričko s motivem debianu, na výběr jsou dva typy (klasický motiv Debianu na bílém triku a nový motiv Space Fun na tmavě modrém). Platba probíhá předem na účet, trika jsou rozesílána obyčejným balíkem České pošty. Zatím se nejedná o závazné objednávky.
Port VLC pro iOS, za kterým stojí Applidium, byl odstraněn z App Store kvůli nekompatibilitě GPL licence s podmínkami společnosti Apple. Ty zakazují distribuci mimo App Store, GPL však požaduje, aby byl software volně dostupný. Na tento rozpor upozornil vývojář VLC Rémi Denis-Courmont. Aplikace je nadále dostupná pomocí Cydia store, což ale pomůže jen majitelům jailbreaknutých zařízení.
Na webu linux.com se objevil článek, ve kterém Nathan Willis komentuje nejen nové vlastnosti nedávno vydaného multimediálního centra XBMC 10 „Dharma“. Popisuje například systém doplňků nebo chválí uživatelské rozhraní.
CZ.NIC chystá ve své edici vydání knihy Jiřího Peterky Báječný svět elektronického podpisu, kterou, jako již tradičně, mají možnost ovlivnit i samotní uživatelé internetu. Pracovní verze knihy je teď přístupná na internetové adrese www.bajecnysvet.cz. Zde najdou zájemci o tuto problematiku také diskusní fórum otevřené veřejnosti až do 11. února 2011.
Google se rozhodl v příští verzi prohlížeče Chrome zrušit podporu dekódování formátu H.264 v tagu video. Podporovány tak zůstanou jen WebM (VP8) a Theora. Chromia se tato změna netýká, protože tento formát od počátku vůbec nepodporoval.
Android získává silnou pozici už i v České republice. Český rozhlas pro něj vyvinul aplikaci, která nabízí poslech stanic ČRo, informace o programu a další funkce včetně widgetu na plochu.
Nyní, když se podařilo získat z PlayStation 3 soukromé klíče, se začala firma Sony bránit. Namísto obrany technickým způsobem řeší vzniklou situaci žalobou proti Georgi Hotzovi, který pokládal za hlavní cíl opět umožnit spouštění Linuxu na konzoli, což je funkce, na kterou Sony nejprve lákala a později ji zakázala. V USA jsou ale zákony přímo zakazující snahu obejít jakékoliv ochrany.
Vyšla verze 0.2.9 rychlého a nenáročného poštovního IMAP klienta Trojitá. Většina změn je uvnitř, zejména v kódu pro IMAP, nejpatrnější novou funkcí pro uživatele je podpora řazení zpráv do vláken – konverzací.
Dneškem počínaje je možno volit nové členy do openSUSE Board. Volit může každý, kdo je openSUSE Member. Volí se dva kandidáti, jelikož končí volební období Pascala Blesera a Henne Vogelsanga. U volebního dotazníku naleznete i odkazy na volební programy jednotlivých kandidátů. Až budete volit, dejte si pozor, ať nevolíte zároveň Henneho a Psankara. Oba jsou z Novellu a jelikož v Boardu nesmí mít žádná firma většinu, může z nich být zvolen jen jeden. Letos volby poprvé probíhají pomocí openSUSE Connect – sociální sítě pro openSUSE komunitu.
Instalační tým vydal RC1 verzi instalátoru pro GNU/Linux Debian 6.0 Squeeze, což naznačuje, že se nový Debian stable blíží. Podrobnosti jsou v oznámení vydání.
Byla vydána další vývojová verze přehrávače Banshee 1.9.2. Mezi novinky patří podpora synchronizace se zařízeními Nexus S a Xperia X10 mini pro nebo například vylepšení uživatelského průvodce. Bylo opraveno také několik chyb. Podrobnosti naleznete v poznámkách k vydání.
Linux Foundation oznámila zoznam konfrencií na rok 2011. Tri z nich sú zajímavé a blízko nás – jedná se o 11th Annual Linux Kernel Summit (24. – 26. 10. v Prahe) a 11st Annual LinuxCon Europe (26. – 28. 10. v Prahe). Okrem toho bude aj konferencia pre programátorov strojov na Linuxe Embedded Linux Conference Europe (ELCE).
Pirátské noviny přinášejí rozhovor s šestnáctiletým pirátem, který podle ČPU způsobil škodu 138 000 000 Kč a stanovisko Policie ČR a právní kanceláře.
Skupina evropských poslanců se postavila proti tomu, že USA chtějí získat od Twitteru soukromé údaje některých evropských občanů. Především postrádají informace o tom, že by se dotyční dopustili něčeho protizákonného. Dotčená islandská poslankyně mezitím označila americké Ministerstvo spravedlnosti za zoufalé, pokud si myslí, že si lidé z WikiLeaks vyměňují důvěrné informace přes Twitter.
Na Gaming on Linux vyšlo interview s vývojářem hry OpenXcom, což je port původní hry UFO: Enemy Unknown. Pokusů o portování této hry existuje víc, ale tento se nesnaží měnit principy hry, ale oživit ji přesně takovou, jak si ji hráči pamatují. Vývoj sice probíhá na Windows, ale autor se snaží o multiplatformnost.
Daniel Poelzleithner nedávno zveřejnil svůj nový projekt ulatencyd. Jde o skriptovatelného démona, který má snížit odezvu desktopu pomocí dynamické úpravy plánovače. Autor projekt úspěšně otestoval na kompilaci kernelu s -j40 paralelně se sledováním HD videa. Projekt je hostován na Githubu, informuje Phoronix
Web linuxnov.com představuje novou vlastnost, kterou bude mít Ubuntu Software Center ve verzi 11.04 „Natty Narwhal“. U programů k instalaci bude zobrazováno hodnocení a uživatelské recenze, které bude možné i vkládat a případně odesílat i na Twitter a další sociální sítě.
Bylo oznámeno vydání další vývojové verze (označené 2.91.5) na cestě ke GNOME 3.0, které má podle plánu vyjít 6. dubna. Verze 2.91.4 byla přeskočena kvůli většímu počtu problémů a nedostatku vývojářů pracujících na jejich odstranění během Vánoc. Co je nového se dozvíte ve dvou seznamech změn týkajících se jádra a aplikací.
Společnosti Google, Yahoo, Facebook a další se zúčastní Světového dne IPv6, který se uskuteční 8. června 2011. Tuto událost komentuje na blogu CZ.NIC Ondřej Filip.
Pomalu a jistě se blíží další ročník InstallFestu. InstallFest je Studentskou organizací Silicon Hill pořádaná linuxová konference, která bude opět probíhat v areálu strahovských kolejí 5. a 6. března 2011. Letos na téma Linux kolem nás.
Počítačový systém Watson společnosti IBM se ve dnech 14. až 16. února 2011 utká se dvěma nejúspěšnějšími účastníky vědomostní soutěže Jeopardy! u nás známé jako Riskuj! (tisková zpráva). Včera byla zveřejněna video upoutávka. Watson poháněný Linuxem v přípravném kole vyhrál.
Po téměř roce a půl byla vydána nová major verze roguelike RPG LambdaRogue ve verzi 1.6 "Flight of the Valeri". S touto verzí přichází nové kapitoly hry, prostory a výzbroj, vylepšena byla grafická stránka a samozřejmostí je oprava chyb. Stahovat je možno z domovské stránky projektu, případně si můžete prohlédnout galerii na webu Picasa.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Logitech C910 | 0 | 8.1. 11:32 |
Která Linuxová distribuce podporuje tiskárnu Canon MP240? | 14 | 11.1. 09:14 |
Linux a Intel(R) Pentium(R) P6100 @ 2.00GHz | 8 | 9.1. 14:02 |
scanner acer(benq) S2W 3300 v Ubuntu | 5 | 10.1. 22:36 |
Doska a zdroj pre lacný, nízkospotrebový Linux file server. | 12 | 12.1. 22:50 |
HP Mini 5103 - Otevření víka neprobudí ze suspend? | 9 | 11.1. 11:05 |
GSM brana 2N Voiceblue Next | 2 | 11.1. 10:53 |
problém s USB fasch disk a WL500g deluxe | 10 | 13.1. 10:53 |
Open sestavy | 7 | 13.1. 10:25 |
Ati Catalyst zamrzá při 3d chvíli po uspaní | 3 | včera 13:14 |
Externí disk-výrobce | 11 | 12.1. 15:58 |
ADSL/WiFi router | 3 | 12.1. 18:41 |
nová deska | 1 | 12.1. 18:49 |
i5-2400s - grafika v Linuxe | 3 | včera 10:40 |
ADSL router ZYXELL P-600 a Open VPN | 0 | 13.1. 15:15 |
Wifi Intel 4965AGN běží jen v B/G módu | 2 | včera 01:51 |
QoS Vigor 2700 | 0 | včera 17:14 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Jak optimalizovat složitou proceduru pro mnohonásobné volání | 2 | 8.1. 17:59 |
sql dotaz - přehled prodeje | 5 | 10.1. 18:27 |
Textové soubory do relační databáze - struktura db | 10 | 11.1. 20:43 |
SQL SELECT pro zjištění nejčastějšího výskytu | 4 | 11.1. 07:58 |
UNION pro neznamy pocet tabulek | 2 | 11.1. 17:56 |
Jakou databázi... | 25 | včera 09:21 |
where podminka, pouze pokud se podari join | 3 | včera 12:30 |
Zkuste mi tohle na mysql | 1 | 13.1. 22:57 |
Programování procedury v mysql - analýza řetězce apod. | 3 | včera 18:47 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
GCC bug u IEEE 754? | 10 | 10.1. 11:51 |
for a dvě pole | 14 | 12.1. 08:19 |
rozházení do skupin (zápis do seminářů) | 1 | 11.1. 20:22 |
CRLF do konsole a v jazyce C | 3 | 12.1. 16:00 |
ExtJS - Licencia | 2 | 12.1. 15:13 |
pridat znak(#) na dane miesto v subore | 16 | včera 22:02 |
Ajax onreadystatechange | 9 | 13.1. 15:32 |
jakou knihovnu? | 6 | 13.1. 12:06 |
cron python3 nonascii znaky | 3 | 13.1. 18:05 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Zobrazení user-agent u dotazů? | 3 | 10.1. 19:23 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
IPv6 -- RA vs DHCPv6 | 16 | 13.1. 10:27 |
AIX, problemy s sdd v 1.6.2 | 0 | 12.1. 14:13 |
oi_dev_148 - editace $PATH, zjištění PID | 4 | včera 00:20 |
oi_dev_148 - vytvoření zálohy HDD | 1 | včera 22:22 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: