Čeští policisté společně se svými tureckými kolegy zadrželi 51 lidí, kteří se podle kriminalistů podíleli na provozu podvodného call centra v Istanbulu. Skupina je spojena s 1173 případy podvodů na českých občanech, při kterých vznikla škoda přes 553 milionů korun.
Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.
Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.
Google Chrome 150 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 150.0.7871.46 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 433 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Soudní dvůr Evropské unie potvrdil rekordní pokutu 4,125 miliardy eur (100 miliard Kč) americké technologické firmě Google ze skupiny Alphabet. Pokutu firmě v roce 2018 vyměřila Evropská komise (EK) za to, že Google podle ní zneužívá operačního systému Android k potlačení konkurence na trhu vyhledávacích služeb.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa povolila firmě Anthropic obnovit plný přístup klientů k modelům umělé inteligence (AI) Fable 5 a Mythos 5. Ty byly nedostupné bezmála tři týdny kvůli bezpečnostním obavám vlády, třebaže americké ministerstvo obchodu minulý pátek povolilo omezený přístup k modelu Mythos 5 pro některé „důvěryhodné“ domácí organizace.
Francúzska organizácia na ochranu spotrebiteľa, po viac než ôsmych rokoch skúmania, žaluje Epson za plánované zastarávanie tlačiarní. Súd sa začína dnes, 2. 7. 2026, vo francúzskom Nanterre.
Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.
Každý den sledujete v televizi, v rádiu i na internetu stovky reklam. Na prací prášek, výhodnou hypotéku a levný sálam v Lídlu. Dokonce i některé softwarové společnosti propagují svoje produkty, a Microsoft s Windows není vyjímkou. Už jste se ale setkali s bilboardem propagujícím Linux?
Po prehlbujúcich sa problémoch s mojím starým počítačom (asi 3 mesiace starý Little Valley D201GLY2A) som si kúpil novú dosku DG945GCLF (Little Falls) s procesorom Intel Atom. Nebudem vás napínať, moje prvé dojmy sú výborné.
Dneska brzo ráno si takhle píšu s Dolim a najednou moje LCD začlo zobrazovat jen půlku obrazu a druhá byla zmršená. Takovým způsobem, že jsem na ní viděl jen porušenej obraz. Jinak jakoby fungovala, KSnapshot tu půlku v pohodě vyfotil... Hmm, WTF?
Mozna, se tenhle zapisek nehodi do blogu, mozna se to resilo uz v poradne, ale stejne mi to neda, abych ho sem nepridal. A to jednak proto co mam napsano popisu blogu, ale hlavne ze to nekomu muze usetrit cas, nervy.......
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Dnes ráno jsem vstal nějak brzy. Mamča a Bobšínek ještě chrní a mě se už prostě nechtělo spát. Asi následek toho že jsem si do dvou do rána hrál s editací tvarů pro schémátka do Dia.
Je tomu už několik měsíců, co vyšla další verze souborového manažeru pro KDE, Krusader 1.90. Je tomu už také někou dobu, co jsem si novou verzi zkompiloval pomocí ABSu, protože ačkoliv je Arch Linux bleeding edge distribuce, tento balíček zatím aktualizaci v repozitářích zdárně uniká.
Nedávno - a musím říct, že po dlouhé době - jsem do počítače vložil audio CD. Když jsem si příslušný adresář otevřel v Krusaderu, říkal jsem si nejprve, jak byl vydavatel mé nové učebnice Japonštiny pokrokový, že na CD umístil do příslušných složek i soubory ve formátu .ogg a mp3. Poté, co jsem tam zaregistroval ještě .flac, .wav a .cda a také pět souborů obsahujících celé cd ve všech těchto formátech, začal jsem vážně pochybovat, že se to všechno může na jedno obyčejné cd vejít.
Vrátil jsem se ze školního výletu (u Mácháče, fotky z mobilu), vzpamatoval se z toho, jak se mi divně ovládá myš a jak mám najednou velkej displej oproti mobilu a něco jsem začal stahovat. No a k mýmu překvapení to začlo drtit 2,5 MB/s.
Tento zápisek píšu z Konqueroru. Updater mi povýšil Firefox na 3.0, ale ten se při spuštění vytasil s licencí. Na takovéto chování v poslední době nejsem moc zvyklý, aby program při spuštění vyžadoval odsouhlasení licence. Toto se většinou řeší již při instalacích. No nic. Po dlouhé době si zas něco přečtu
Nějak se tu v poslední době rozmnožily rozhovory, proto také jeden přidám - rozhovor s Davidem Parkerem, australským ministrem pro energii. Austrálie totiž od příštího roku zakáže používání žárovek.
Možno niektorí z vás zaregistrovali krátky oznam na domovskej stránke StarDict (mimochodom gramaticky nie zrovna bezchybný) o tom, že StarDict umiera a že ak sa vám zdá program užitočný, máte ho používať, v opačnom prípade ho zmažte. Nedalo mi to a kontaktoval som autora s otázkou o bližšie vysvetlenie, čo sa deje a ten mi po dlhšom čakaní predsalen odpovedal a aktualizoval aj informácie na stránke.
Pri procitani tohoto clanku me pomerne rozesmala Billova odpoved na otazku: Když přijdete s nápadem udělat nejlepší textový procesor na světě, čím začnete? Jak ho navrhujete? Díváte se na ostatní textové procesory, které jsou zrovna na trhu
Tento týden jsem si pořídil novou sestavu. Ne, že by ta původní šest let stará již nefungovala, ale putovala na chalupu, kde máme nově zřízený internet a ta nová se stěhovala k mému stolu. Jedná se o Intel Pentium Dual Core E2220/2,4 GH, 2X 500 GB HDD WD Caviar SE 16, takže pro moji práci to stačí. Pochopitelně jsem tam instaloval Linux a měl jsem na stole 1. CD Debianu Etch, 1. CD Debianu testing, Kubuntu 7.04 a Dreamlinux 2.2 a dal jsem se do práce.
Jako první jsem zkusil Debian Etch. Instalace naskočila, ale systém nerozpoznal síťovou kartu ani disky. Tak jsem použil testing, jádro 2.6.24-1. Disky konečně byly vidět, ale systém se nainstalovat nedal a vyhazoval chyby při pokusu o formátování disků.
Nedávno zde vyšel velmi kritický blogpost známého to fanouška AMD/ATI Davida kritizující GTX 280. Včra v 15.00 vyšla HD4850 a já jsem marně čekám na nějaká slibovaná negativa této karty. Minimálně to že topí jako prase a jedná se o nejteplejší kartu vůbec (asi díky chladiči) by zmíněno být mělo. Co mě ovšem rozesmálo jsou komentáře na czechcomputer.cz 
Pokud se vam pri instalci balicku z factory repozitare objevila stejne jako mne tato chyba:
rpmlib(PayloadIsLzma) <= 4.4.2-1 is needed by ....tak je snad zpusobena (moc jsem se pricinnou nezabyval) zmenou komprese v rpm balicku na lzma.
Tak jsem přišel z večera slavnostního vyhlášení ankety o distribuci roku 2008.
Při přetahování se s kamarádkou, kdo má hezčího smajlíka s tučňákem, jsem při googlení narazil na zajímavý návod jak si z papíru složit vlastního tučňáka.
Opravdu povedeny mejdan. Vyborna skupina, super party. Redakce portalu se vytahla :) ..no a Sez*am se taky vytahl s pivem zdarma. Pak jsem potkal spousty lidicek s bilou igelitkou co nesly uplne rovne :D. Proste super. Mate nekdo jiny nazor?
Při psaní minulého zápisku o fungování pošty, jsem ani nedoufal, že by mi peníze mohly dorazit v dohledné době a počítal jsem spíš s dalšími pár měsíci. Ale při pohledu na transakce na účtě jsem s překvapením zjistil, že se neuvěřitelné stalo skutečností - po pouhém půl roce mi dorazily peníze za dobírku. Teď jsem jenom zvědavý až mi přijde výsledek reklamace a jestli se z něj dozvím jestli chyba byla na české nebo slovenské straně hranic
.
Opensuse 11 je fakt vynikající. Obvzláště správce balíčků extrémně zrychlil, subjektivně je o poznání rychlejší než třeba Apt v Ubuntu. Mé pocity jsou velmi pozitivní. Sice se mi nedaří instalovat balíky z hlavního repozitáře, ale mirror Carneval je funkční a hlavně i tak pro nás s kabelovkou mnohem rychlejší. Co mě ale štve, nevím zda je to bug nebo co, nefunguje mi klávesová zkratka ctrl+alt+backspace pro restart X-serveru. Stisknutí této trojkombinace má za následek dlouhé pípnutí PC-speakeru, ale jinak se nic nestane. Vy co máte 11, je to u vás stejné? Je to bug? Proč to nefunguje?
-----EDIT: Vzkaz pro P.T. Firefox 3 mě velmi mile překvapil. Konečně vypadá jako KDE aplikace, dokonce mi pobral z KDE i ikonky :-) super!