abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:55 | Zajímavý software

    pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:00 | IT novinky

    Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Komunita

    Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 00:22 | Zajímavý software

    Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Na Seznam nepovolených internetových her (Wikipedie) se k 13. 7. 2026 dostala predikční platforma Polymarket.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:22 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 167 (pdf) a Hello World 30 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:22 | Komunita

    FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    15.7. 15:22 | IT novinky

    Sociální síti 𝕏 (dříve Twitter) má dnes 20 let. Pro veřejnost byla zpřístupněna 15. července 2006.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 2154 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Přehled zápisů ze všech blogů našich uživatelů. Blog si může založit registrovaný uživatel ve svém profilu.


    R.I.P. Colin...

    16.9.2007 15:49 Poznámkový blog | Michal Fecko | 3 | Komentářů: 17, poslední 18. 9. 2007 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Dufam ze porazi na rally vsetkych tam hore... Colin McRae (1968-2007)


    OT: prosba o vyplnění dotazníku

    16.9.2007 15:45 aiyyo | misterlister | Komentářů: 38, poslední 17. 9. 2007 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Zdravim, rad bych vas okradl o par minut zivota a poprosil o vyplneni dotazniku, ktery by mi mel vyrazne pomoci ziskat dost dulezity zapocet.

    Studuju psychologii, casove kamaradi hlasili dobu vyplneni 3-8 minut. Je to tady.
    Diky vsem, Marek

    EDIT: vyhodnoceno, diky vsem za odpovedi, v brzke dobe vystavim vysledky, jak jsem v diskuzi slibil.

    Lazarus, Delphi zdarma - I.

    16.9.2007 12:24 jarda_bloguje | Jardík | Programování | Výběrový blog | Přečteno: 8791× | Komentářů: 48, poslední 13. 10. 2009 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    Pokud jste se nikdy nesetkali s programem Lazarus, tak vězte, že se jedná o vývojové prostředí jazyka Pascal typu RAD (Rapid Application Developement), né nepodobné Borland Delphi. Na rozdíl od Delphi je však Lazarus multiplatformní. Spustíte jej na Linuxu, na Windows, v *BSD a na mnoha dalších platformách. Jako svůj kompilátor používá, opět multiplatformní, Free Pascal Compiler (fpc).


    Ochrana před sabotáží

    16.9.2007 11:55 BLB | =^..^= AmigaPower® | všehochuť do 24.4.2008 | Přečteno: 1482× | Komentářů: 63, poslední 5. 10. 2009 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Mám takovou milou, malou, mazlivou kočičku. Strašně si oblíbila sedět u mně když něco dělám na počítadle, protože z toweru jde příjemné teplo a to mají tyhle potvůrky rády. Jednoho krásného dne mi volá kamarád na Skype a ouha, nesliší mně. Jak známo, za všechno vždycky může Skype :-), tak jsem ho restartnul. Ale pořád nic, rozhodl jsem se tedy juknout na nastavení mikrofonu a ouha, ticho... Protože v manuálech pro blondýny vždycky píšou: Zařízení nefunguje? Zkontrolujte jestli je kabel v zásuvce. Ač nejsem blondýna vsoukal jsem se pod stůl, jestli se mi náhodou nepovytáh jack z počítače. Následoval šok, doprovázený úderem hlavou o spodní část stolu, milovnice špagátků a nitek, tak dloho žvejkala kabely, až to ten od mikrofonu nevydržel... Pájka a samosmršťovací bužírka během 10ti minut všechno vyřešili, na zvíře s tváří nevinátka jsem udělal bububu a život šel dál...

    -

    16.9.2007 10:55 Mostly_IMDB | David Ježek | Other | Komentářů: 3, poslední 17. 9. 2007 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    -

    Mnoho Flashe - Opery smrt

    15.9.2007 16:58 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Anketa | Přečteno: 1733× | Komentářů: 44, poslední 21. 9. 2007 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Za poslední cca týden jsem musel při prohlížení abíčka mnohokrát sestřelit Operu (jak v Linuxu, tak ve Windows). Kousla se do stavu, že spotřebovávala 100 % času procesoru. A důvodem je ... Flash.


    Vyjasnění

    15.9.2007 14:20 BLB | =^..^= AmigaPower® | všehochuť do 24.4.2008 | Komentářů: 18, poslední 20. 9. 2007 | Hodnocení: 40 % (10 hlasů)

    Ten blog jsem nazval BLB, protože tady chci psát všechny blbosti, co se mi přihodily :-) Z Linuxem se teprve zžívám a spoustě věcí ještě pořádně, nebo vůbec nerozumim. Měl jsem strašně dlouho nejnadupanější sestavu Amigy (MC68060,450 mips) a PC mam necelej rok, Widle jsem skoušel asi dva měsíce, ale po tom jak bylo na Amče všechno intuitivní a logický, nemohl jsem na WinDoze pracovat, Linux pro mně byla jediná logická (nejlepší) volba :-) Nepište mi prosím hned že jsem blbec, každý byl jednou nováček a někdo se učí rychleji, někdo pomaleji...

    Nebezpecna_sit začíná

    15.9.2007 14:08 dangerousness | Nebezpecna_sit | Ostatní | Přečteno: 3160× | Komentářů: 119, poslední 24. 9. 2007 | Hodnocení: 94 % (17 hlasů)

    Když někdo řekl slovo blog, tak se mi dlouho asociovaly jenom nezajímavé kecy náctiletých dívek, co mají ve slovníku jenom "mocinky" a "ahojenky". Poslední dobou ale hodně čtu jak abclinuxu, tak root a vidím, že blog může být opravdu přínosný, tedy pokud je aspoň z části odborný. Stejně tak je výhodný pro samotné přispěvovatele, kteří se chtějí podělit o své znalosti a na opravdový článek si netroufnou. Blog je vlastně takový solidní kompromis, kde si k tomu všemu můžou přidat i nějaké ty citové sublimace.


    Koupě notebooku

    15.9.2007 13:28 onemj | Lukas | Komentářů: 31, poslední 17. 9. 2007 | Hodnocení: 20 % (5 hlasů)

    Mám teď možnost koupit notebook Evo N600c za 5 000 Kč.. Má ale několik vad- Nefunguje baterka, což by mi tolik nevadilo, ALE uživateli zobrazuje modrou obrazovku, po které se notebook zrestartuje...(Používá Windows). Někdy během práce, někdy během bootování. Nestihne ani přečíst co se v ní píše. Podle mého tipu se jedná o fyzický výpis paměti RAM.. A moje otázka zní- čím by to mohlo být a koupili by jste tento notebook?Špatná RAM, disk?


    wesnoth - překlad ze zdrojového kódu

    15.9.2007 11:42 Hláska | Petr Mach | wesnoth | Výběrový blog | Přečteno: 1529× | Komentářů: 23, poslední 12. 4. 2008 | Hodnocení: 50 % (22 hlasů)

    Wesnoth pro Linux je součástí repozitářů, takže zdánlivě ho není potřeba překládat. Přesto jsem si ho jako jeden z mála programů přeložil. Důvodů je tu několik.


    Stahování videa z YouTube

    15.9.2007 10:29 jirka | Georgius | Moje domácí muzeum :) | Přečteno: 3098× | Komentářů: 50, poslední 9. 2. 2014 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Bylo nebylo, jednoho dne jsem objevil na YouTube video, které by se mi hodilo na výuku pro studenty. Tak jsem stránku stáhnul a zjistil, že Flashový skript je jen downloader...


    Obraz čirého zoufalsví 2

    14.9.2007 22:45 Mihovy_sochory | miho | Linux | Přečteno: 1301× | Komentářů: 8, poslední 16. 9. 2007 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    V eacceleratoru je nejaký bug, který občas (jednou za dva měsíce v průměru) způsobí zacyklení apache na jednom z naších serverů. Charakterizuje se to tím, že když se sekne jeden tak jdou automaticky do kolen všechny httpd procesy. Podezřívám deadlock na nějakém zamku s aktivním čekáním.


    Jak se IŤák dostává skrz zamčené dveře

    14.9.2007 21:53 Drobnosti | Cohen | Ostatní | Komentářů: 17, poslední 25. 9. 2007 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Jak se IŤák dostává skrz zamčené dveře.

    Hustý! :-)


     

    14.9.2007 21:31 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 27, poslední 17. 9. 2007 | Hodnocení: 55 % (11 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    wesnoth - zajímavé odkazy

    14.9.2007 19:32 Hláska | Petr Mach | wesnoth | Přečteno: 1220× | Komentářů: 25, poslední 15. 9. 2007 | Hodnocení: 22 % (18 hlasů)

    Seznam odkazů týkající se strategické hry Wesnoth.


    Nový Adobe Reader pro Linux a Solaris

    14.9.2007 18:05 blogisek | VRtulnikk | Anketa | Přečteno: 2101× | Komentářů: 31, poslední 18. 9. 2007 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Adobe dnes vydal novou verzi 8.1.1 prolížeče PDF pro Linux a Solaris, což je docela skok oproti předchozí 7.0.9. Jestli tomu odpovídají i změny se dozvíte na blogu Adobe.


    Feature Windows XP Professional?

    14.9.2007 17:16 perkele | kkaarreell | Přečteno: 1692× | Komentářů: 37, poslední 28. 9. 2007 | Hodnocení: 46 % (13 hlasů)

    Setkal jsem se dnes s podivnou vlastností Windows. Když uložím v prohlížeči nějakou stránku, např. google.com, tak se mi vytvoří soubor google.html a pak i adresář google_files. Když pak v průzkumníkovi na tento adresář kliknu a chci jej smazat, tak se smaže zároveň i soubor google.html. Co to do prd... je?

    Vím, sem to zrovna nepatří, ale já nikdy nenavštěvoval fóra uživatelů Windows, žádná neznám. A teď, když mě k nim v práci posadili (Windows XP Professional SP2), tak jen zírám. To je opravdu záměrné chování? Aby za mne systém vybíral, které soubory se mají smazat? Už jsem to vyzkoušel na dvou počítačích. Dělá to někomu taky nebo mám jen halucinace z dlouhé pracovní doby?


    Opatrnost se vyplácí

    14.9.2007 15:11 Brainstorm | Shadow | GNU/Linux | Přečteno: 1461× | Komentářů: 27, poslední 20. 9. 2007 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    RAID 1 nasazujeme, abychom nepřišli o data, pokud nám selže disk. Existují ale mnohem zákeřnější hrozby, než selhání disku.


    -

    14.9.2007 13:04 Bruno Banány | freshmouse | Smazané zápisky | Anketa | Přečteno: 2111× | Komentářů: 90, poslední 16. 9. 2007 | Hodnocení: 45 % (29 hlasů)

     


    VirtualBox a sdilena slozka

    14.9.2007 10:59 Bleabr | pele | Rady | Komentářů: 12, poslední 27. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Jako uživatele VirtualBoxu mě vždy trochu štvalo, že sdílená složka nešla hned po instalaci. Vrtalo mi to hlavou. Sedl jsem tedy ke studiu manuálu a našel jsem.

    Prozatím mám tento postup vyzkoušen pouze na Debianu Leny s VirtualBoxem 1.5.0 jako host a s WinXP jako guest. Jak tedy nato:

    (1) Je třeba mít nainstalované Guest Additions se to myslím jmenuje. V mé verzi (české) pomocí Zařízení -> Instalovat Přípravky pro hosta.

    (2) Vytvoříme si složku, kterou chceme sdílet guestovi. Napriklad

    mkdir -m 777 /home/tom/VBox_shared_folder
    složka musí mít oprávnění rwxrwxrwx

    (3) Pomocí

    VBoxManage sharedfolder add jnemo_guesta -name jmeno_slozky -hostpath /home/tom/VBox_shared_folder
    přidáme sdílenou složku. Podotýkám, že guest musí být vypnut (ne uložen) a cesta ke sdílené složce musí být absolutní.

    (4) V guestu pak už jen stačí pomocí

    net use x: \\vboxsvr\jmeno_slozky
    přidáme síťový disk.

    (5) Ajeto:)


    opensuse 10.3beta: Quiz za 2 body - je to na bugreport?

    14.9.2007 10:18 nejchytřejší kecy | s0 | sw | Anketa | Přečteno: 1251× | Komentářů: 5, poslední 15. 9. 2007 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Klíčová slova: kernel, opensuse 10.3, realtime, midi.


    Objavil som Joan Jett & The Blackhearts

    13.9.2007 23:50 Poznámkový blog | Michal Fecko | 3 | Komentářů: 5, poslední 14. 9. 2007 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Objavil som Joan Jett & The Blackhearts a tato hudba sa mi celkom pozdava. Songy ako "I love rock'n'roll" (asi najlespi cover "I love rock'n'roll" vobec) alebo "Bad reputation" som poznal aj pred tym, ale neskumal som kto za nimy stoji. Ale objavil som dalsie albumy a dalsie songy od nej a celkom sa mi tato hudba zapacila. Nikdy som k punk rocku neinklinoval ale ako "jednoduchsia" zmena po Arch Enemy, Nightwish alebo CoF ci Sonata Arctica (ktorym ale nadalej ostavam verny :-D rovnako aj oddychovke - jazzu :-D) moze byt ...


    StarDict – príma GUI pro slovníky

    13.9.2007 22:51 Drobnosti | Cohen | GNU/Linux | Anketa | Přečteno: 2693× | Komentářů: 13, poslední 25. 10. 2007 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    Nějaký slovník (ať už překladový, výkladový nebo jakýkoli jiný) občas potřebuje asi každý z nás. Před nedávnem jsem objevil jednu moc príma věcičku – program StarDict, což je velmi pohodlné GUI pro práci se slovníky (i s více slovníky zároveň).

    StarDict je sice poměrně známý, ale po minulé zkušenosti s příspěvkem o programu htop, který sice už znalo 85 % čtenářů, ale o to větší byla radost těch zbývajících 15 %, kteří jej dosud neznali, jsem se rozhodl mu krátký zápisek věnovat.


    Hlada sa nahrada WinSCP pre konzolu

    13.9.2007 22:11 Poznámkový blog | Michal Fecko | 3 | Komentářů: 16, poslední 13. 9. 2007 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Hlada sa nahrada WinSCP pre konzolu:

    1. najlepsie v ncurses (nieco ako mc (mc pokial viem SCP/SFTP protokol nepodporuje))
    2. s podporou bookmarkov sftp/scp pripojeni
    3. s podporou -b prepinaca (skuste si napr: mc -b :-))
    4. s podporou UTF-8


    Radek H. odporúča Ubuntu

    13.9.2007 21:51 X BLOG X | juraj-bit | Elektronická kniha GNU/Linux | Anketa | Přečteno: 2874× | Komentářů: 42, poslední 18. 9. 2007 | Hodnocení: 57 % (14 hlasů)

    Známa persona non grata pre linuxový svet, svojrázny webloger s narcistickými sklonmi, jedinečnými výrokmi, človek s okruhom obdivovateľov a rádovo väčším počtom odporcov odporúča v svojom blogu distribúciu Ubuntu.


    Pomoc s Routerboardem

    13.9.2007 21:44 kappiho_tuxik | Kappi-tux | Linux | Anketa | Komentářů: 10, poslední 16. 9. 2007 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Hledám už několik hodin a stále nemohu najít nějaký jednoduchý návod jak nastavit routerboard s Mikrotikem 2.9 tak, aby mi přesměroval některé uživatele na mnou zadanou webovou stránku. Podmínkou je, aby je tak přesměroval vždy, ať si do adresy napíšou cokoliv... Našel jsem sice nějaké řešení ve stylu přesměrování portu 80 jinam, ale má to své mouchy. Jako ideální se mi zdá nějaký DNS spoof, ale nevím jak na něj. Takže se ptám, je tu někdo kdo se zajímá o tuto platformu a poradil by, případně poskytl guesta na funkční řešení? Děkuji

    PS. ještě hodim svou první anketku :-)

    Erlang a výkon mezi skriptovacími jazyky

    13.9.2007 18:04 Pichi | Hynek (Pichi) Vychodil | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1839× | Komentářů: 10, poslední 17. 9. 2007 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    V diskusi pod článkem o lua na rootu je odkaz na jeden benchmark skriptovacích jazyků. Řekněme si na rovinu, že zvolená úloha je pro skriptovací jazyky zcela nevhodná. Nicméně mě zajímalo jak na tom bude erlnag, pro který je taková úloha snad ještě nevhodnější. Výsledkem jsem byl docela překvapen. HiPe verze erlangu se překvapivě dostala s relative speed 14.75 mezi Java 1.4.2 a Io 20070410 Vector a bez HiPe s relative speed 47.5 mezi Lua 5.1 a ocaml bytecode 3.09.2. To rozhodně není špatné.


    zruseno navstevou trolla

    13.9.2007 16:04 Hláska | Petr Mach | odpad | Komentářů: 66, poslední 14. 9. 2007 | Hodnocení: 8 % (24 hlasů)

    zruseno z duvodu zaspamovani diskuze

    wesnoth wml - zprávy, dialogy jednotek a výběrové dotazy

    13.9.2007 15:49 Hláska | Petr Mach | wesnoth | Přečteno: 1015× | Komentářů: 13, poslední 14. 9. 2007 | Hodnocení: 22 % (9 hlasů)

    Pomocí skriptu lze s uživatelem komunikovat. Lze mu zobrazit zprávu nebo dotaz s výběrem. Zpráva se může tvářit jako informační dialog nebo jako řeč některé jednotky. Nejčastěji se tak simuluje rozhovor několika jednotek mezi sebou, čímž se uživatel nenápadně uvede do příběhu a poskytnou se mu potřebné informace. Všechny dialogy a dotazy se dělají pomocí elementu [message].


    Porovnanie výkonu nového a predošlého ATI fglrx drivera

    13.9.2007 15:26 sricont | srigi | konfiguracia | Výběrový blog | Přečteno: 2309× | Komentářů: 13, poslední 15. 9. 2007 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Tak tuším včera vyšiel očakávaný nový fglrx driver od AMD/ATI. Rozhodol som sa teda k malému testu výkonu v 3D hrách.


    wesnoth wml - ai v multiplayeru

    13.9.2007 15:14 Hláska | Petr Mach | wesnoth | Přečteno: 860× | Komentářů: 0 | Hodnocení: 27 % (11 hlasů)

    Chvíli jsem pátral a dalo mi práci přijít na to, jak ve scénáři nastavit, aby v multiplayeru za jednu stranu vždy hrál počítač a tento měl mnou vybraného leadera a mohl verbovat mnou vybrané jednotky.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.