Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Dnes jsem přemýšlel jak zařídit, aby systém pracoval jen s usb zařízeními, která si sám povolím a aby ostatní USB zařízení jenž nejsou ve whitelistu ignoroval, což se hodí pro zabezpečení počítače před nezvanými návštěvníky. Ovšem je to jen jedna z věcí, která může pomoci k bezpečnosti, o jiných metodách jako šifrování se zde zmiňovat nebudu. Zápisek dělám i pro sebe kdybych jej ještě někdy potřeboval, abych nemusel znovu hledat způsob tohoto zabezpečení.
Konečně se mi povedlo dočíst knihu o počítačích, která patří nejspíš mezi nejstarší na světě, tak jsem se rozhodl podělit o svoje dojmy.
Na tohle jsem čekal. Mám neskutečnou radost. Jen tak dal, MICROSOFTE.
Vzhľadom na fakt, že pri správe systému je v niektorých prípadoch nutné klonovať systém a nie je len presun z disku na disk. Tento zápis bude o klonovaní disku pomocou lvm.
Na Lupě vyšel článek pojednávající o rostoucím trendu, kdy mobilní operátor na základě žádosti předává policii údaje. Pojďme se podívat na to, o jaké informace se jedná.
Sem tam keď vidím chýbajúcu ulicu či jej popis na OpenStreetMap(OSM) zo zábavy sa tento nedostatok snažím odstrániť, samozrejme, iba ak som na tom mieste bol. To sa mi stalo i v Dunajskej Lužnej, kde sú novostavby a tam je i ulica, ktora nebola v žiadnych mapach, kde som hľadal. Tak som ju pridal, jednalo sa o:
Dostal jsem hezký mail, od dámy jménem Eva z pod Rýzmberka. S hezkým mailem, ocenění posledního blogu na iDnes, přišlo i pozvání na hejtu. Jo, kde jsou ty časy, kdy jsem procházel všechny chodské vesnice? Je jich jedenáct, myslím těch původních. Pocinovice, Mrákov, Draženov, Postřekov, Újezd, Chodov, Klenčí, Tlumačov, Stráž, Klíčov, Chodská Lhota. Prošel jsem je poctivě všechny. V roce 2006.
Takže jsem si konečně aktivoval svou kartu, o novou na dalším účtu zažádal. Jak jsem zjistil, šlo to všechno z domova, nemusel jsem nikam chodit. Dva telefony vše vyřídily. Inu, občas člověk zjistí, že si stačí někde něco přečíst, zavolat a už si nemusí dělat zas až tak velké starosti.
Téma tohto zápisu je presun dát z jedného disku na druhý. LVM poskytuje možnosť presunu dát pomocou pvmove. V tomto texte popíšem menej bežný spôsob presunu.
Jelikož mé HTPC z roku 2011 začínalo již zvolna stárnout, udělal jsem si nedávno radost jeho menším upgradem. Jelikož jsem už trochu zlenivěl, rozhodl jsem se jej vybavit nějakou distribucí s velmi dlouhým životním cyklem - ještě ani ne čerstvým Debianem Jessie.
Toz tak v medzicase co som tu posledne pisal o domacom MMC a XBMC som (zase) skoncil na RPi.
Vyrazil jsem včera k doktorovi. Na preventivní prohlídku. Podle výsledků jsem byl shledám schopen, bez vady. Pouze mírně opotřebovaný vzhledem ke svému věku. Inu už jsem veterán. Ale jíst mi chutná, ženský mě ještě pořád baví. Linux a FreeBSD, také, takže není důvod ke smutku. Nikdy nikdo nevíme ani dne ani hodiny a jak praví Bible. „Memento mori.”
Fedora 22 má požívat v základním nastavení Xf86-input-libinput místo evdev a synaptics pro vstupní zařízení. Protože jsem dost zvědavý a rád zkouším nové věci tak jsem se rozhodl že jej vyzkouším už teď a k tomu na mém ntb DELL 7240 s openSUSE:Tumbleweed.
Příprava:
10-evdev.conf , 11-evdev.conf , 50-synaptics.conf
Section "InputClass" Identifier "libinput" Driver "libinput" MatchDevicePath "/dev/input/event*" EndSection Section "InputClass" Identifier "libinput touchpad" MatchIsTouchpad "on" MatchDevicePath "/dev/input/event*" Driver "libinput" Option "Tapping" "On" EndSection
Funguje to překvapivě dobře, a ještě lepší pro mě jako uživatele DELL Latitude 7x40 neobjevuje se 'out of sync bug' synaptics driveru.
Jediná nevýhoda je že nefunguje midleclick stlačením mechanických tlačítek touchpadu, ale to řeší Option "Tapping" "On" a ťuknutí na touchpad třemi prsty.
Ako znie nádpis, pýtam sa hlavne tých čo skúsili Void linux akú majú skúsenosť s jeho použivaním. Práve ho testujem a vyzerá že ho "šupnem" všade kde budem chcieť aby som mal nainštalovaný linux. Za jeho veľke klady hovoria, jednoduchosť aj keď by sa možno zdalo že to bude trochu tvrdší oriešok ale je to úplne naopak je to úplne jednoduchá distribúcia a hlavne je dosť precízne spravená.
Protože se mne několik jedinců v komentářích ptalo, co budu mít jako velikonoční oběd, co dělám o svém volnu, projevovali neutuchající zájem, popíši co všechno jsem dobrého dnes měl a dělal. A chystám se dělat. Aby byli plně informováni.
Mívám někdy zvyk si jít lehnout v pátek brzy večer a probudit se za tři čtyři hodiny, cvičit, psát, rozhlížet se co je kde zajímavého. Přečetl jsem si pár „vtipných”komentářů, pod svým posledním blogem, několik vyhrůžek a smál jsem se. Smál jsem se těm, co se mi pokoušejí vyhrožovat. Pochopitelně vyhrožují anonymně.