abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Běží internetbanking mBank na Windows?

    28.10.2011 16:52 blog | asdfghj | Komentářů: 28, poslední 31. 10. 2011 | Hodnocení: 50 % (12 hlasů)

    "https://cz.mbank.eu/frames.aspx". Tenhle řádek na mě vykoukne po přihlášení do IB mBank, jehož mKonto druhý měsíc testuji. Jako dlouholetý klient ČS jsem byl zpočáítku nadšen, co všechno lze v mBank nastavit. Postupem času mám pocit, že se mi na tom internetbankingu co se týče designu a ergonomie užívání taky "něco" nelíbí. Teď ale koukám na adresní řádek, a vidím úplně jiný problém, jako analfabet webových technologií vidím ono "aspx", což ve mě nutně vyvolává domněnku:

    apsx -> ASP.NET -> .NET framework -> Microsoft Windows -> mBank běží na Windows.

    Takový servis24 České Spořitelny zřejmě běží na velice solidním HP-UX. Mám ale dost blbý pocit, jestli moje banka provozuje IB na Windows. Co myslíte?

    Prodej komunitních předmětů je tu (nálepky + přívěšky)

    27.10.2011 23:40 Zápisník | poky74 | Linux | Přečteno: 4146× | Komentářů: 124, poslední 2. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Abc obchůdek - intro


    Jak se okrádají zdravotní pojišťovny

    27.10.2011 12:36 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 5401× | Komentářů: 37, poslední 1. 11. 2011 | Hodnocení: 45 % (11 hlasů)

    Překvapuje mě, že v době, kdy lidé mají přístup do přehledů vykázané péče a ve zprávách se objevují reportáže, že byl ten a ten doktor odhalen, to jiní dělají zvesela dál.


    Souboj se služebním mobilem

    27.10.2011 10:07 jirka | Georgius | varia | Výběrový blog | Přečteno: 2621× | Komentářů: 19, poslední 31. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Obdržel jsem služební "high-end" mobilní telefon Nokia C2-01 ;-), po prvotním osahání jsem zjistil, že se z uživatelského hlediska od Siemens C55 až tak moc neliší (no dobře, má rádio a foťák, ale zase neumí věci co uměl starej Sýmens. A jak asi tušíte, rozhodl jsem se ho připojit k Linuxu o čemž je tento zápisek.

    Řecká krize

    27.10.2011 08:18 JKR | jyrki | Zrcadlo doby | Přečteno: 3084× | Komentářů: 255, poslední 1. 11. 2011 | Hodnocení: 58 % (12 hlasů)

    Zdá se, že ve večerních hodinách došlo k dohodě na evropském summitu se zástupci bank, informovali Novinky.cz

    Oprava Fedora 15 Live : Could not update ICEauthority file

    26.10.2011 18:35 JIL_blog | Jiří Lisický | Linux | Přečteno: 1034× | Komentářů: 4, poslední 30. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Vyrobil jsem kamarádovi upravenou verzi Fedora Live 15, přidal jsem tam nějaké balíčky a tedy vyrobil nový image. Včera mi volal, že mu to nefunguje.

    Ceny diskov prudko rastú...

    26.10.2011 05:20 Poznámkový blog | Michal Fecko | 6 | Komentářů: 162, poslední 11. 11. 2011 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Disky isli hore od piatka minuleho tyzdna o 50 - 125 percent. Vytopilo fabriky a sklady WD v Thajsku (odhad nedostatku diskov na niekolko kvartalov), Seagate stratil dodavatela motorcekov do diskov. Odhad - diskov je na Slovensku dostatok tak na 1 - 2 mesiace. Uvidi sa ako budu na tom dodavky. 80GB disk stoji uz skoro 60 eur. Hore pojde vsetko co disk obsahuje... :-(

    Viac info: WD, Seagate

    Chef: praktický úvod (screencast)

    25.10.2011 22:17 xyz | panx123 | Správa IT | Komentářů: 18, poslední 28. 10. 2011 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Lorem Ipsum

    Zakázanie vypínania PC bežnými užívateľmi, trochu inak

    25.10.2011 20:25 ewewov_blog | ewew | linux | Výběrový blog | Přečteno: 1709× | Komentářů: 25, poslední 26. 10. 2011 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    V mojom prvom blogovom zapíse sa budem venovať spôsobu zamedzenia vypnutia PC bežným užívateľom. Tento postup nenahradzuje iné postupy, len poskytuje detailnejšie nastavenia správania systému pri vypínanií cez grafické prostredie.

    Jak jsem utekl od Ubuntu

    25.10.2011 09:24 alanos | alanos | linux | Přečteno: 2320× | Komentářů: 47, poslední 28. 10. 2011 | Hodnocení: 43 % (14 hlasů)

    Je to asi tak rok a něco, co jsem si na nový notebook nainstaloval Ubuntu. Musím napsat, že to bylo spíše z lenosti, né že bych byl zastáncem této distribuce. Dlouhá léta strávené na Debian stable mi vyhovovaly. Jenže ten notebook byl v té době s Debianem stable jaksi nepoužitelný a tak jsem tam dal Ubuntu.

    Vše celkem šlapalo až do včerejšího dne. Já blbec upragoval systém na Ubuntu 11.10. A bylo vymalováno .... , samotné dist-upgrade prošlo lehce , tedy relativně bez větších errorů. Sranda nastala po prvním rebootu. Notebook se totiž vypnul a již se nechtěl nastartovat. -- první kapka potu na mm čele -- . Nakonec se tedy ale nastartoval a já sledoval jak naběhla přihlašovací obrazovka. Ufff, povzdechl jsem a radostně se přihlásil. Kupodivu gnome nabehlo.

    AI vs. Pracující

    24.10.2011 18:03 pozor | linear | Komentářů: 456, poslední 1. 11. 2011 | Hodnocení: 50 % (10 hlasů)

    V roce 2009 jsem zde vložil zápis o nehezké perspektivě které brzo budeme čelit, a sice že lidskou práci postupně nahradí inteligentní stroje:
    ZDE

    No, a sešel se rok s rokem... pak tedy s dalším rokem, a už je to tady. Plíživá revoluce:
    článek na CNBC

    Comeback Stone Roses

    23.10.2011 10:55 JKR | jyrki | eKultura | Přečteno: 1413× | Komentářů: 2, poslední 24. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    V 80.letech, silně ovlivněni skupinou The Smiths, s jejichž členy se potkávali v manchesterských hospodách, zažehli vlnu britpopu, silně ovlivnili jiné britpopové skupiny - Oasis, Kula Shaker, Bluetones aj. a pomohli proslavit jiné - Oasis, Manic Street Preachers.

    Sraz

    22.10.2011 22:51 BLB | =^..^= AmigaPower® | KERNEL ULTRAS | Přečteno: 1539× | Komentářů: 18, poslední 27. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Report ze xtého několikátého třetího srazu KU.

     

    22.10.2011 13:41 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 116, poslední 26. 10. 2011 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    OnePage Photo Album

    22.10.2011 02:50 lukolve | lukve | Komentářů: 17, poslední 26. 10. 2011 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Takze najprv chcem povedat ze je to len taky experiment.. zatial su nahlady priamo robene z obrazkov cez width a height.. ale to sa zmeni..

    hlavne plus: iba 1 jediny subor, ziadne CSS, javascript vsetko je vo vnutry index.php ktore staci nakopyrovat do priecinku s obrazkamy, podproovane su jpg a png....

    musim este zistit ako sa robia nadhlady aby sa nemuseli nacitavat cele obrazky..

    ukazka: http://lukves.ic.cz/foto/wallpapers/

    zdrojak: http://www.lukves.ic.cz/stuff/OnePageGalery.rar


    Kontact 4.7.2

    22.10.2011 00:40 pawlixblg | pawleeq | apps | Přečteno: 1429× | Komentářů: 54, poslední 27. 10. 2011 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Tak jsem upgradoval Ubuntu na verzi 11.10 a po přidání jednoho PPA ještě celý KDE na verzi 4.7.2. To mě překvapilo docela svižným provozem i na mém archaickém železe, ale to jsem ještě netušil jakou porci sraček jsem si pustil do bot.


    Použití zimních gum a pár novinek

    21.10.2011 14:13 gtz | gtz | ostatni | Přečteno: 4125× | Komentářů: 301, poslední 25. 12. 2016 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Za chvíli budeme mít přechodné období kdy my řidiči budeme muset mít obuté zimní gumy.
    Ministerstvo dopravy vydalo k této problematice doporučení tedy nějaký manuál, který nám říká kdy můžeme mít stále letní gumy a kdy zimní.

    Synapse - update

    21.10.2011 01:17 lukolve | lukve | Přečteno: 1227× | Komentářů: 14, poslední 23. 10. 2011 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Takže po dlhsej dobe zase predstavujem nove funkcie a modularnost


     

    20.10.2011 23:52 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 49, poslední 23. 10. 2011 | Hodnocení: 56 % (9 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    20.10.2011 21:33 | kralyk z abclinuxu | x | Komentářů: 27, poslední 24. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)


    Chef: automatizace infrastruktury

    20.10.2011 16:00 xyz | panx123 | Správa IT | Výběrový blog | Přečteno: 2021× | Komentářů: 7, poslední 21. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Každý, kdo někdy spravoval více než dva servery nebo udržoval komplexní aplikační prostředí, ví, jak složité je udržet celou infrastrukturu konzistentní. Řízení konfiguračních procesů (ať si užijeme trochu toho „corporate speaku“) se může proměnit v peklo, ve kterém schopnost rychle a efektivně reagovat na nové požadavky ustupuje potřebě mít změny podrobně dokumentované, auditované a ověřitelné. Na opačných koncích spektra tak proti sobě stojí kovbojský přístup a byrokracií komplikovaná snaha o soulad firemních směrnic, pravidel a protokolů.

    Test IPv6 na novinky.cz

    20.10.2011 15:17 netblog | Jaromír Svoboda | Přečteno: 3183× | Komentářů: 6, poslední 11. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Občas nakouknu na www.seznam.cz a kouknu na nějakou zprávu na serveru novinky.cz. Párkrát jsem tam na konci zprávy viděl vložený rámec se stránkou testující IPv6 připojení. Zarazilo mě, že to tam je jentak, bez nějakého upozornění, jakoby to patřilo k článku nebo zprávě.


    Red Hat

    20.10.2011 08:43 RuzaBecelinBlog | Ruža Becelin | Linux | Přečteno: 2274× | Komentářů: 42, poslední 29. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Přišel mi od kolegy červený klobouk, s černým pruhem a malým odznáčkem s logem Red Hat :-) Nevím, kde ho splašil, ale potěšilo to. U nás ve firmě jsem jediný zástupce Linuxového (a teď i UNIXového) tábora v jinak majoritním Windows prostředí. Ale symbióza s kolegy funguje a i ti nejzatvrzelejší se občas přijdou zeptat na něco ohledně Linuxu, když si zkoušejí něco doma nainstalovat.


    Až se naše dětí vzbudí a nebudou mít svobodu.

    19.10.2011 20:49 o_vsem_moznem | robotics | Ostatní | Přečteno: 3010× | Komentářů: 161, poslední 10. 1. 2012 | Hodnocení: 54 % (13 hlasů)

    Tak sem na youtube narazil na jeden docela dobrý song, hlavně ten text.

    Stare dobre kde 3.5

    19.10.2011 09:50 mik | mikrofonek | Linux | Komentářů: 22, poslední 20. 10. 2011 | Hodnocení: 40 % (10 hlasů)

    Že by staré dobré "rychlé" KDE 3.5 (jsem rád že jsem to našel)

    http://www.trinitydesktop.org/
    Postup jak přesně nainstalovat staré dobré Kde, postupujte podle návodu na strách.
    (já jsem instaloval pro Debian Squeeze) .

    Po instalaci jsem narazil na menší problém se superuživatelem, neguje přihlášení do grafických "superuser" aplikací, podle fóra funguje následující:

    vytvořit následující soubor v tomto umístění

    vim /etc/trinity/kdesurc
    vložit do něj
    [super-user-command]
    super-user-command=su
    
    uložit Pokud chcete použít stejný vzhled a font oken u Qt a GTK aplikaci
    gtk-qt-engine-trinity
    Potom v nastaveni vzhledu Appearance & Themes >> GTK Styles and Fonts >> Use my KDE Style in GTK applicatios

    Nevím jestli to někomu pomůže, snad ano.


    LinuxAlt 2011 – motto a jiné střípky

    19.10.2011 09:25 ..+2 | Ladislav Nešněra | vícechuť | Přečteno: 1028× | Komentářů: 4, poslední 2. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Přípravy na letošní ročník vynesly na hladinu spoustu věcí, na jejichž řešení stávajícím tým nemá kapacitu, nebo bychom do nich rádi zapojili širší komunitu.

    Low cost GPS tracker

    19.10.2011 01:48 RTFM | Martin Tůma | ostatní | Přečteno: 2478× | Komentářů: 59, poslední 21. 10. 2011 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    Na živě.cz nedávno vyšel článek o GPS cyklocomputerech, kde testujou "hračky" od Garminu a srovnávají je s mobilem. Typický linuxák ovšem na takové zařízení nemá peníze a proto je třeba hledat pro linux typické "do it yourself" rešení.


    Autoškola národa, aneb jezdíme po dálnicích

    19.10.2011 00:13 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 3331× | Komentářů: 393, poslední 23. 10. 2011 | Hodnocení: 82 % (11 hlasů)

    Autoškola národa je tu opět s námi a tentokrát tam hned zkraje byla jedna velmi trefná ukázka.


    Převod formátovaného textu na prostý text

    18.10.2011 21:03 xkucf03 | xkucf03 | XML | Anketa | Přečteno: 2000× | Komentářů: 43, poslední 25. 10. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Zrovna v rámci jednoho svého projektu řeším úkol: převést (X)HTML formátovaný text na prostý text (např. pro zobrazení v textových e-mailech nebo terminálu).

    18.10.2011 20:30 | kralyk z abclinuxu | x | Komentářů: 8, poslední 19. 2. 2015 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)


    Jak jsem se trápil s Nokií C5-03 jako bluetooth modemem

    18.10.2011 15:54 Obludnosti | vackar | Přečteno: 1437× | Komentářů: 8, poslední 21. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Dnes jsem celou přednášku řešil konfiguraci Nokie C5-03 se symbianem, jako bluetooth modemu. Pořád jsem googlil, ale správnou odpověď jsem nenašel, tak se o ni chci rozdělit zde.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.