Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Čekám doma na instalatéra, který má přijít ve velmi „šikovném” čase aby vyměnil vodoměr. Doufal jsem že tu milou povinnost za mne vezme Babeta, jenže je nemocná. Rita je v práci a tedy nejdu na skupiny. Judita to vezme za mě. Takže jsem využil příležitosti a^cestou domů v netradičním čase si koupil dvě knihy v knihkupectví Karlovy University v Celetné ulici. Občas tam rád chodím. Mají tam knihy, které většinou jinde nemají a dá se tam bezvadně hrabat a hledat.
Zdá se že skutečně z národa velmi technicky orientovaného, velmi schopného přemýšlet v souvislostech, ukázat schopnost při praktickém řešení potíží, se stává národ, kde má místo jakási postmarxistická humanistická slupka, případně na druhou stranu orientovaná jakási východní mystika.Případně rádoby humanistická doktrína která káže humanitu a práva a zapomíná na práci a povinnosti. Připadá mi, že tenhle způsob uvažování pro samé instinkty, bere lidem schopnost logicky a strukturovaně myslet. Uvědomil jsem si tuhle pravdu na blozích o ekonomii, které jsem inzeroval na abíčku v poslední době. Ty blogy ukázaly jedno. V téhle zemi jen dost těch, kteří jsou ochotni vzít na sebe odpovědnost za svůj život. U některých jasně načrtnuté podmínky pro osobní rozvoj vyvolává pobavený úsměv.
Po většinu rané historie Spojených států byly velké infrastrukturní projekty často financované ze soukromých zdrojů. V naší moderní době téměř všudypřítomné státní kontroly je stěží uvěřitelné, že něco tak riskantního mohly financovat a provozovat soukromé firmy.
Ekonomové úspěšně zamlžili pravý zdroj inflace především díky tomu, že si upravili k obrazu svému samotnou definici tohoto slova. Dnes prakticky všichni věří, že inflace znamená rostoucí ceny, takže když ceny nerostou, neexistuje inflace.
Inflace je trvale využívána našimi vládami moderní „plánované ekonomiky” Právě proto, že všechno trvale zamlžuje. Abychom použili jeden příklad, viděli jsme, že víra, že veřejné výdaje nezbytně vytvářejí nová pracovní místa je chybná. Viděli jsme, že kdyby peníze byly získané zdaněním, pak za každý dolar utracený vládou prostřednictvím veřejných výdajů by soukromí spotřebitelé utratili jeden dolar méně na splnění svých soukromých přání. Za každé vytvořené veřejné místo by bylo zničeno jedno soukromé místo.
Stejná úvaha platí pro státní úředníky, kdykoliv jsou zaměstnáváni nadbytečně a nevykonávají služby pro společnost, které by přibližně odpovídaly odměně, kterou dostávají. Kdykoliv je pokus snížit počet zbytečných úředníků, dá se očekávat pokřik, že taková činnost je deflační. Chtěli byste těmto úředníkům odejmout „kupní sílu”? Chtěli by jste poškodit majitele jejich domů a obchodníky, kteří na této kupní síle závisí? Prostě zmenšujete „národní důchod” a pomáháte vyvolat nebo prohloubit depresi.
Amatérští pisálci vždy žádají „spravedlivé” ceny a „spravedlivé” mzdy. Tyto neurčité koncepce ekonomické spravedlnosti dodnes přetrvávají z doby středověku. Klasičtí ekonomové místo nich vypracovali odlišný koncept - funkčních cen a funkčních mezd. Funkční ceny jsou takové, co podnítí největší objem výroby a největší objem prodeje. Funkční mzdy jsou takové, které mají sklon přinášet největší zaměstnanost a největší reálné mzdy
Tak jsem včera přemýšlel o partnerských vztazích mezi staršími ženami a mladými muži. Znám jich dost, za svůj život jsem jich hodně poznal a nebylo to většinou vůbec veselé koukání. Takže zájemce o tuto problematiku odkáži na svůj web, abych zde nespamoval. :-) Jinak jsem docela rád, že se vyřešily obrázky pod blogy. Můj iMac je sice bezproblémově zvládá, ale ne každý má iMac.
Nedá mi abych ještě svůj blog nerozšířil o tenhle odkaz
Nejistí a nevlídní VIKoupil jsem si bezva knížku, pro laiky a studované, pod názvem „Ekonomické bajky pro studované i laiky.” Našel jsem tam zajímavou definici, co je to kapitál:
O tom jak putovat pěšky, popsat techniku pěšího putování jsem se pokusil v několika příspěvcích. Jen v jednom jsem se pokusil nalézt smysl onoho putování jako takového.
Najít smysl putování nebylo snadné. Nebylo snadné, protože se mi do onoho smyslu pletly falešné motivy. Oprostil jsem se maximálně od různých racionalizací a výsledkem byl text, který můžete přečíst po kliknutí na odkaz.Přesto že je tenhle text sedm let starý, nezměnil bych po sedmi letech na něm ani čárku. Vystihuje plně podstatu toho, proč z jakých důvodů se vydávám i v pokročilém věku na cesty. Jednou jako pouť za něčí zdraví, podruhé jako možnost sbepoznání. Na cestě, která je třeba tři měsíce dlouhá se o sobě dozvíte hodně. Dobré i zlé. Život je dobrý i zlý. Nepoznáte-li obé, nejste schopni rozeznávat.
Po včerejším meziblogu, kde jsem se pokusil jen tak naznačit, že nečtu jen westerny, se na onen západ vypravím. Do západní Kanady, konkrétně do British Columbia. Něco jsem z toho tady uveřejnil, ale zde je to zkompletované a kdo má zájem, může číst. Cestování po Kanadě bylo velmi příjemné a doufám, že se to té země lesů, hor a kousku polopouště ještě podívám. Samozřejmě pěšky.
Chodím pěšky rád, protože chodit pěšky poskytuje možnost se dostat kamkoliv. Do indiánské rezervace, stejně jako do hor, kde se člověk může potkat s medvědem. Chodit pěšky znamená být svobodný. Stejně tak podnikat a být sám sobě zaměstnavatelem dává podstatně víc možností, někdy ani netak ke zbohatnutí, ale k seberealizaci. Pravdou je, že na tyhle cesty bych jen z příjmu v blázinci nevydělal. Díky za svou malou manufakturu.
KanadaKoupil jsem si skvělou knihu od Henryho Hazlitta „Ekonomie v jedné lekci.” Musím říct, že tak čtivou knihu o ekonomii, a zároveň tak pravdivou jsme zatím ještě nečetl. Už jen názvy kapitol, jako „Veřejné výdaje, znamenají daně” i sám obsah je skvělý. Bohužel plně pravdivý.
V roce 2000 jsem navštívil Izrael. Byl jsem tam měsíc a zažil jsem tam spoustu věci. To jsem ve zkratce popsal v cestopisném příspěvku, najdete odkaz níže. Izrael považuji za demokratický stát, který je ohrožován svými sousedy a z toho důvodu má politiku, která se někomu nemusí líbit, ale je to politika víceméně účinná co se bezpečnosti Izraele týče. Jsem toho názoru, že každý stát má právo na svoji obranu a u Izraele si mi líbí právě jeho přístup. Rádoby humanisté hlásají názory, že střílet se má až někdo na vás vystřelí. Zní to hezky, má takové chování jednu nevýhodu. Většinou už takovému vojáku střílí pak jen čestnou salvu nad hrobem. Pokud se mu dostane té cti vojenského pohřbu.
Tak jsem nainstaloval Oracle Solaris 11e, musím říct, že mimo tapetu jsem žádný zvláštní rozdíl mezi OpenSolarisem a OpenIndiana nenašel. Instaluje se to hezky,, rychle, jen si člověk nesmí splést verze jako já, ale nakonec to dopadlo dobře. Trošku ho prozkoumám dám mu čas, zdá se to být ve VirtualBoxu poměrně rychlé, nijak nedrhne. Displej jde slušně nastavit, žádná malá okýnka.
Jinak jsem začal přemisťovat své texty o cestách ze sweb.cz na svůj blog. Postupně je zkopíruji a pak zruším účet. Jak ty texty kopíruji, upravuji, vracím se znovu na cesty. Už budu muset vymyslet, kdy a kde koupím toho poníka a kde a za kolik ho ustájím, abych ho měl připraveného na cesty. Důchod se blíží, takže za tři roky bych mohl zopakovat nějakou velkou cestu. Sice pomaleji, leč pohodlněji. Já a můj poník.
Měl jsem docela klidný týden, protože jsem měl chřipku.Vzal jsem si v pondělí a úterý dovolenou, a šel do blázince až v pátek. Včera odpoledne jsem cítil, že je mi podstatně lépe. Tak to má být. V takových případech už mě přešlo přecházení chorob, protože tohle jsem zkusil před osmi lety a vyvinul se z toho slušný zápal plic, který jsem léčil šest týdnů. Tři z těch šesti týdnů v nemocnici.
Dočetl jsem se, že prý byla generální stávka státních zaměstnanců. Stávkou protestovali proti snižování platů a počtu státních zaměstnanců. Nebetyčná drzost.Ale nedorazili všichni. Zřejmě jen ti nejlínější. Ti lidé žijí z našich daní, jejich počet stoupá, efektivita jejich činnosti klesá, což se týká i policajtů, hasičů asi ne, tam snížení platu je zřejmě omyl, ale jinak mám za to, že pokud desetinu státních zaměstnanců propustíme, tak si toho ani veřejnost nevšimne. Nebudou scházet. No a když už bychom pro ně něco chtěli udělat, tak jim dát živnostenské listy aby mohli nabízet své služby na živnosťák. Když bez toho nemohou být.
Četl jsem v životě pár předpovědí budoucnosti a ́většina z nich bylo mylných. Na začátku tisíciletí se moc o mobilech a internetu neuvažovalo, spíše o jiných věcech a nakonec jak se ukazuje, pro operátory asi budou datové přenosy v mobilech tím hlavním artiklem. Stejně tak ekologické triky s počasím, globálním oteplováním plus další trik, kterému se říká multikulturalismus a politická korektnost. Dalo by se říci, multikulturalismu i globálního oteplování, samá voda. Nebo, když jsem začínal s Linuxem, roku 2002,četl jsem na Rootu velmi optimistickou předpověď o tom kolik desktopů Linux obsadí a zatím se to moc nelepší.
Tak jsem si přečetl pár komentářů o tom jak matadoři, tedy někteří matadoři odcházejí od Linuxu.Rozumím jim, také jsem přestal preferovat Linux jako takový a začal jsem se věnovat i jiným OS. Nakonec, z linuxových dister používám jen Slackware a nebo Debian, jiné distribuce jsem vyzkoušel a okamžitě opustil. Tedy až na Mandrivu. Tu čas od času jen tak z nostalgie prubnu.
Marcel dorazil jak slíbil, takže jsme popili čaj a kafe a jali se vyklízet balkon, kde jsem měl asi pět let naskládané nějaké věci. Samo sebou když jsem je tam skládal, měl jsem pocit, že je ještě nějak použiji. Jenže zůstal jen u pocitu a holubi si měli kde udělat „Dům holubí.” Jak svého času zpíval Jirka Schelinger. Tak jsem jim sebral „Dům holubí,” a mohou si zas vrkat někde jinde. Už mě rozčilovali, jak se drze usídlili na mém balkonu a vůbec se mě nebáli. Jo drzí holubi.
Koupil jsem si svého času televizní kartu na Mac EyeTV, musím říct, že jsem dobře udělal. Nebyla drahá, je skladná, mohu jako flashku přenášet z iMaca na Macbook, takže když bych měl zájem mám v podstatě o televizi postaráno kdekoliv. Umí pochopitelně nahrávat i filmy, nebo jiné pořady, akorát mám problém, že nedokáže vynechat reklamy. Slyšel jsem že existuje taková aplikace, tak pokud bude za rozumnou cenu, koupím. Nakonec dnes když se vysílá digitálně, jsou filmy docela v dobré kvalitě.
Mám na iMacu asi 800 giga volného prostoru, tak jsem si dnes hrál ze Solarisem a OpenIndiana. Obojí jsem nainstaloval jako virtuální mašinu do VMware Fusion, což jsem nedávno udělal i na PC,tam do Virtualboxu, ale PC mám u Rity, protože ten úžasný Acer, který jsem nedávno spravil pěstí, (není nad dobře mířený úder)sice funguje, ale je pomalý, seká se a nějak jsem naznal, že mít vedle sebe jeden sedmadvaceti palcový monitor a dvaadvaceti je zbytečný luxus na jednom metru čtverečním. Takže iMac u sebe, PC u Rity a Macbook v práci. Takhle mazaně to mám rozdělený. S tím, že Macbook občas sebou beru někam na cesty.
Jak si čtu komentáře kolem blogu, uvědomuji si několik skutečností, které bezvěrci a neznalí Nového Zákona si díky své neznalosti nejsou schopni domyslet. Na počátku křesťanství bylo několik stěžejních události: „Neposkvrněné početí Marie, zrada Jidášova, zapření Petra, Zmrtvýchvstání Krista,” Církev tvořila hrstka lidí, kteří nebyli nijak zvlášť vzdělaní, ctnostní, dokonce ani příliš věřící. Alespoň občas se jejich víra velmi třásla v základech. Přesto tito lidé byli Kristem povoláni a vyvoleni v šíření Evangelia. Neboli dobré zprávy.
V poslední době, mi kladou otázky lidé z jakého důvodu sem dávám blog, který jsem už uveřejnil jinde. Odpověď je snadná. Dávám, protože chci, protože to nikoho, ničím nepoškozuje a protože je to docela běžná praxe, že lidé, kteří něco publikovali jinde, třeba v novinách, tu samou věc publikují na nějakém serveru. Chce-li mi někdo oponovat, že jsou to věci mimo zaměření serveru, pak bych se jej zeptal z jakého důvodu jsou tu tedy politické blogy, blogy zabývající se historii, nebo hormonální antikoncepcí, případně dětským pornem, sexuálními agresory? Jakou mají všechna tyhle témata souvislost s IT? Zřejmě žádnou. Takže stejně jako ti druzí i já využívám benevolence majitelů serveru a umisťuji zde své blogy na různá témata. Mám právo na stejnou míru svobody jako ti ostatní.