Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je nedělní dopoledne, jen tak se poflakuji, což já rád.Mám rád ticho nedělních rán, a když Pavel Bobek zpíval „Nedělní ráno,” zpíval jsem s ním, protože mi ta písnička zněla z duše. Jen tak se poflakovat, jen tak zpívat a necítit pocit viny, co všechno jsem mohl udělat.
Objednal jsem si u jedné firmy výměnu okna. Toužím po plastovém, abych měl lepší tepelnou izolaci a stejná firma jako mi zasklívala balkon, mi nabídla tuto službu. Přišel mě už známý gentleman, změřil okno, napsal objednávku a zeptal se zda budu tu stoprocentní zálohu 12 500 Kč, co bude stát výroba a montáž okna platit hotově, nebo převodem. Pobavil mě. Vysvětlil jsem mu, že zásadně stoprocentní zálohy nedávám a že jestli nějakou, tak maximálně do padesáti procent. Odešel s tím, že se mi ozve jeho šéf a domluví se mnou podrobnosti o platbě.
Tak jsem se setkal se svou nejstarší dcerou včera. Dorazila z Londýna na pár dní. Nebylo to dlouhé setkání, ale příjemné. Bohužel byl pátek a měl jsem toho za celý týden až až. Jako ostatně skoro každý pátek. Ale chtěl jsem ji vidět. Rita mě vyzvedla u blázince, a jeli jsme ke Katce, kde jsme se všichni setkali. Ještě předtím jsme se stavili s Ritou v Tescu, kde jsem si koupil tenisky abych mohl pilně šlapat na orbitracku. Bosý to není ono, i když si nohy postupně zvykají.
Tak jsme si s Ritou udělali výlet do Děčína a potom do Velké Veleně, což je sice honosný název, ale vesnice malá. V kopcích Českého středohoří, kde má sestra chalupu. Sestra tam v posledních letech žije přes léto a je tam skutečně krásně. Ať už se jede od Ploučnice z Malé Veleně, nebo z druhé strany od Boletic, přes Hartu. Jinak Lesná, ale místní neřeknou jinak než Harta.
Real porazil Barcelonu, získal pohár a jsem nadšený. Pokud španělský fotbal, tak od dětství mé srdce tlouklo pro Real. Jinak, jak sleduji obecné znechucení poměry, které mnozí přičítají kapitalismu. Obávám se že moje znechucení je sice z politických poměrů, poměrně velké, jenže kapitalismus a společenské mravy nejsou totéž.
Tak jsem měl včera a dnes fotbalový večer. Sparta vyhrála, dnes vyhrál Manchester United, sice nad Chelsea, bylo mi líto Čecha, ale jinak vyhráli moji favoriti. Zítra kouknu na Real s Tottenhamem. Angláni asi nepostoupí, jenže zase od mala jsem obdivovatel Realu. Tak bude fajn fotbal. Zítra mám kurs pro jeden dům mládeže, tedy pro zaměstnance. Kapitalisticky zase vydělám penízky na dovolenou. Sice půjdu pěšky v červenci jen do Polska, ale Polsko je zajímavá země a co vydělám za kurs, tak výdělek hravě pokryje měsíční náklady na dovolenou. Ani jsem nemusel nic shánět, oslovili mě sami. Tak jsem to vzal, když tolik žádali. Přeci je neodmítnu.
Sleduji tak divadlo kolem vlády a věcí veřejných a bavím se. Pokud tohle člověk zažije poprvé, zdá se mu něco podobného jako tragedie. Je-li tomu po několikáté, zdá se to jako fraška a ta jak známo tragedii nebývá. Pouze komedii. Inu demokracie má svoje chyby. Sice nic lepšího není, ale pokud nejsou do demokracie lidi, pak se nedá nic dělat.
Stará pravda, kterou vyslovil neznámo kdo, tedy mě neznámo, dává jasně a stručně návod k solidaritě.
Včera dorazila parta řemeslníků a jala se pracovat na mém balkoně, Mazaně, když jsem já předtím mazaně uklidil balkon, odstranil holubí trus, zahájili práce na zasklívání. Docela jim to šlo a skončili k večeru, když mi oznámili, předem, že vše dokončí v sobotu. No budou muset, neb jsem jim zálohu nedal, takže pokud nedokončí nic nedostanou, ale myslím, že podle toho jak pracovali, potíž nebude. Zřejmě jsou to slušní řemeslníci. Slušné řemeslníky mám rád. Udělali stříšku, pěkně bez nějakých zřejmých vad i obložení zábradlí, v sobotu upevní lišty, po kterých budou chodit okna a vystaráno.
Vystoupil jsem nezvykle cestou od Rity v Čimicích. Normálně vystupuji o stanici dál, abych došel do Alberta, předtím než zahájím pracovní činnost v blázinci. V pondělí chodím jen na čtyři hodiny, času dost, protože autobus jede ze Kbel v 9:37 a je krátce po desáté v Čimicích, kde vystoupím, poklidně nakoupím a zcela včas dorazím do blázince. Zatoužil jsem po inovaci, a chtěl se podívat jak to dnes vypadá v na sídlišti, kam jsem občas zašel při svých procházkách po okolí v dobách, kdy jsem přes týden bydlel na ubytovně v blázinci.
Volal mi ráno klient, který mě překvapil svým sdělením. Vlastně on už mě překvapil na skupině, kde přednesl problém, kterým se zabýval v poslední době poměrně intenzivně. Šlo o to, že má asistentku, která nesplnila úkol, který ji zadal a ještě ho nepravdivě informovala. Nevěděl si moc s tou situací rady. Napřed ji chtěl varovat, ale to se mu nezdálo dost účinné. Skupina kam dochází je složena víceméně z podnikatelů. Mají v ní převahu.Rozpoutala se diskuse, kterou jsem jak mám více méně zvykem, jen poslouchal. Nakonec se zeptal i na můj názor. Odpověděl jsem mu, že pokud by byla ona asistentka mou asistentkou, pak bych ji chybu, případně chyby, pokud se neopakují příliš často a neukazují na jiný závažnější problém prominul.
Protože jsem fanda do BSD, pokusil jsem se dnes nainstalovat OpenBSD napřed do VirtualBoxu a potom do VMware. Obojí se povedlo a musím říct, že instalovat dnes OpenBSD, už není to hard core, co to bylo. Inu časy se mění. Nebo umím lépe číst dokumentaci. Ale to je jedno. Prostě jsem si stáhnul Tady cd48.iso a nainstaloval rovnou z adresáře. Ani jsem se nenamáhal něco vypalovat. Pak jsem v podstatě jen dával Enter, protože mě to bez potíží vedlo samo. Za chvíli bylo vše nanistalované. Postačí pročíst manuály o „PKG” podle něj nastavit stahování a instalaci balíčků, plus stáhnout porty přes ftp a je vystaráno. Žádný problém. Měl jsem strach, že to nepůjde tak snadno, ale nebyl to nějaký problém.
Malinko jsem si pohrál s novým VirtualBoxem a zároveň s FreeBSD 8.2-RC3 Jsem trochu rozlobený, že i v tomhle vydání zlobí Linux-Firefox. Padá a pořád jsem nucen používat Linux-Opera, kdy chci mít Adobe Flash. Snad to do stable vyřeší a odstraní chyby. Firefox mám poměrně raději, než Operu. Nemusí to být nutně špatný browser, jen mi nevyhovuje. Ani nevím proč. Možná, že je to podobné jako u Safari. Zkouším ho používat a nakonec stejně radši si i na Macu pustím Firefox.
Koupil jsem si dnes zajímavou knížku s názvem „Špekonomie aneb Freakonomics.” To co jsem si přečetl mě zaujalo. Také jsem vytáhl ze skrýše knihovny, knihu,jménem: „Rozumíme Unixu,” kterou mám několik let, občas do ni nahlédnu, dnes právě když jsem si nainstaloval editor „NVI” klon starého dobrého VI, abych si trochu pocvičil náročnější způsob editace textu. „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.” Povídal svého času Suvorov. Tak si tak prozkoumávám ve volném čase editory, příkazový řádek, a trochu začínám zabývat opět skripty. Pochopitelně v Bashi. Sice další má kniha o Linuxu a dokonce guru VIM pan Satrapa propaguje Tcsh, ale budu se držet osvědčeného. Nevím jestli je lepší Bash, než Tcsh, ale je zřejmě častější.
Upradoval jsem dnes MyWi což je aplikace pro iPhone k tomu abych mohl lépe a snadněji na iPhone sdílet připojení a používat iPhone jako modem. Samozřejmě protože mám dvě připojení, jedno u T-mobile a druhé u O2, což znamená, jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. T-mobile, sice má tethering, jenže jeho tarify jsou tak mazaně nastavené, že si sice koupíte za pětikilo na stažení 500 mega na měsíc, což na Macbooka celkem stačí, jenže mají to tak bezva vymyšlené, že pokud překročíte za týden limit, něco přes 70 mega, ledabyle vás na celý měsíc v podstatě odpojí, neb to jde tak pomalu, že to vůbec nejde. Sice slibují při zpomalení, nějakých 32 k , ale slibem nezarmoutíš.
Tak jsem opět objevil Ameriku. Tedy objevil jsem „Linuxexpres.” Což je pro mne malá Amerika, protože jsem do této chvíle četl jen Root, Abíčko a Linuxsoft. Měl jsem pocit, že je to docela dost. Linuxexpes mě překvapil svojí nabídkou, okamžitě jsem tam objevil něco užitečného pro sebe a tenhle mazaný článek podle kterého jsem nastavil řádně a stabilně hodiny.
Jak jsem si zkoušel některé triky na rozchození Skype, uvědomil jsme si, že mám vlastně nedostatky ve využití web-kamer, tedy v aplikacích a takže jsem se trochu rozhlédl po internetu abych zjistil, co je zrovna dostupné pro Linux a jak to využít. Hlavně v konsoli. Jak už mám takovou zálibu v konsolových aplikacích, i když, dnes jak, se tak rozhlížím, moc lidí konsolové nástroje příliš nepoužívá. Většina samou modernu.
Mám nainstalovaného Debiana Squeeze na virtuální mašině na iMacu. Chodí tam báječně, všechno na něm funguje, mimo Skypu. Tedy, dá se Skypem, komunikovat hlasově, psát chat, posílat přílohy, dokonce pokud si zapnu video, vidím toho na druhé straně, ale on mne nevidí. Ne, že by to byla tak extra velká vada, jen by mě zajímalo, jak dosáhnout toho aby se kamera připojila i u mne.. Divil bych se že by to nikde nikdo na světě mimo mě nezkusil. Ale jak píši zároveň hledám a našel jsem Tady . Až dorazím domu vyzkouším. Ono toho jistě bude někde víc.
Tak jsem zakončil docela úspěšný týden, co se Linuxu týče. Po Emacsu, jsem si dnes dnes pohrál s Debianem, upgradoval jsem na stable a zkoušel jsem jestli mi půjde přidat „Rajče.” Nainstaloval jsem WINE z repositáře a rajče funguje. Což mě povzbudilo a začal jsem dumat, že když, rajče, proč ne iTunes? Takže jsem stáhnul iTunes a zkusil nainstalovat pod WINE. Naběhlo to jedna radost. Debian nezklamal. Zatím jsem to zkoušel na jiných distrech a nešlo to. Na Squeeze jako malina. Takže mám velmi slušný přehrávač.
K nové lásce Emacsu, se přidala další láska, která se jmenuje, „ergometr.” Nesedí se na něm na rozdíl od rotopedu, ale stojí, takže se to víc podobá chůzi, má to mimo měření rychlosti, vzdálenosti, také ukazatel tepu. Tenhle zázrak si zakoupila Rita. Něco jsem na něj přidal a protože byl ve slevě, Rita z něj měla dvojnásobnou radost. Já jsem ho okamžitě po instalaci zabral, protože potřebuji léčit kolena a zjistil jsem, že mě na něm kolena nebolí, krásně se potím a mohu získat ztracenou kondici, díky zánětu kolena, který mě postihl loni v Anglii a ještě se to zcela nezlepšilo. Pár kilometrů ujdu, ale rozhodně to zatím není, co to bylo.
Pokračuji ve svých hrátkách s Emacsem. Zdařilo se mi postupně vše nastavit jak jsme potřeboval. Ale stejně je to stále nezvyk používat všechno jinak, než je ve VIM. Začínám znovu se učit klávesové emacsové zkratky. Doufám, že se mi to bude parádně plést. Nabízel jsem Ritě, že ji na notebook nainstaluji nějaký klikací Linux. Má potíže s Windows Vista a nechce mi věřit, že taková Mandriva ji bude poslouchat na slovo a to co potřebuje, udělá. Na Mandrivě jsem začínal. Už tehdy, v roce 2002, kdy to byl Mandrake, ho mnozí nazývali klikacím systémem, a co teprve dnes. No když chce mít wokna, nechť je má. Každý je strůjcem svého štěstí.
Tak si tak zkouším Emacs. Už jsem v něm kdysi před lety zkoušel psát. Pročítám si manuál, je docela slušně rozsáhlý, a uvidím jak mi to půjde. Zatím mi přijde výhodnější VIM, který asi tím jak lépe ovládám, mám už nastavený .vimrc, se mi zdá pohodlnější. Už kdysi dávno jsem se pokoušel z Emacsu posílat poštu, používat prohlížeč, ale pak jak se postupně lepšil VIM, jsem tuhle klasiku opouštěl. Nechal jsem si vlastně jen VIM a nic dál z toho co umí Emacs jsem nezkoušel. Myslím, že je to škoda, protože je to nástroj který má tradici, a co víc, má svou výkonnost.
Mám rád příspěvky typu,„Odcházím z facebooku, z abíčka, opouštím Linux. Vracím se se k Windows.” Tragedie pro sociální sítě a abíčko a jásot na woknech. Samé zdůvodňování proč to a proč ono. Tak já oznamuji, že se znovu vracím k textovému editor Emacs, po letech jsem si ho znovu nainstaloval do FreeBSD. Budu se znovu učit se s ním zacházet, konfigurovat, sice nevím ještě k čemu mi bude znalost tohoto editoru, ale něco se určitě najde. Zatím i tenhle příspěvek píši ve VIM. Jsem s tímhle editorem náramně spokojený, ale prý je Emacs stále stejně dobrý. Někteří tvrdí, že je lepší. Konečně už dlouho jsem nečetl nic nového o těhle dvou editorech.
Krásně jsem si dnes odpočinul, spočítal svůj majlant, zaplatil pojištění a jiné položky. Dostal jsem několik informací od svých zdejších přátel kolik stojí zasklení, tedy oni říkali zateplení balkonu. Mám pocit, že asi zřejmě někteří mají dost optimistické představy. Zasklení, práce, dřevěná podlaha z kvalitního dřeva, ostění, to bych asi za 20 000 Kč nepořídil. Jo, když někdo žije v představách, pak se to počítá. Myslím, že budu muset udělat víc kursů, pokud budu chtít zaplatit zasklení balkonu jen z peněz za kursy.
Tak jsem se přesvědčil, že wokna vista, vážně nejsou nejlepší operační systém. Rita zjistila, že se ji sít na notebooku s Windows Vista jen tak mimochodem odpojila, přepsalo se samo heslo, jak jsem zjistil. Čím to, naprosto netuším. Přes wokna nešlo nastavit nic. Takže jsem musel vyndat Macbook a přes OS X prostě znovu zkusit nastavit wifi modem. Wifi jsem nastavil, jenže nebylo na woknech jednoduše vidět sít. Až po odinstalaci staré konfigurace, kompletně nové nastavení, se sít uráčila dát vidět. Vzhledem k tomu, že wokna neprovozuji, tak se přiznám, že tahle možnost mě nenapadla. Byl to zoufalý pokus Rity, který vyšel. Jsem rád, že jsem si nekoupil nic od této světově „proslulé” firmy. Zlatý Unix. Samozřejmě Slackware na PC si s tím modemem také poradil hravě.
Našel jsem parádní článek, který perfektě popisuje bludy levice o spotřebě a nadvýrobě. Nakonec i já jsem si koupil nedávno od Hayeka "Cesta do otroctví," ve které ukazuje všechny omyly státních zásahů, plánování. Rušení tržních principů. Nepochybně se dozvím mimo jiné, v čem se mýlím, což mi udělá radost, protože nejde o flame ale o diskusi. Jinak jsem dostal dnes zajímavý mail od člověka, který pracuje ve státní správě jako člověk v oblasti sociální péče. Už jsem dostal druhý takový mail a odpovídal jsme na něj blogem. Jinak pro ty co se domnnívají, že si dělám větší účast na svých stránkách. Pokud sem dám odkaz, zvýší se čtenost mého webu asi o dvacet účastníků. Což mě skutečně nespasí.